نظر منتشر شده
۳۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395800
ظریف: آمریکا قول داده بانک‌های اروپایی را مجازات نمی‌کند
بخش سیاست خارجی الف، 5 مهر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۳
خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از وزیرخارجه ایران اعلام کرد که آمریکا قول داده است آن دسته از بانک های اروپایی که انجام عملیات‌های بانکی با بانک های ایران را تسهیل کرده اند، را تنبیه نکند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری الف، ظریف در مصاحبه با کیودو در نیویورک گفت که وی در دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از وی وعده و اطمینان گرفته است که تلاش بیشتری را برای رفع نگرانی های بانک های اروپایی در این خصوص انجام دهد.

وی در این خصوص گفت: اگرچه آمریکا مدعی است همه غیرآمریکایی ها را تشویق کرده است با ایران کار تجاری انجام دهند، اما ما معتقدیم این میزان اقدام کافی نیست بلکه از آنها می خواهیم اقدامات بیشتری را برای متقاعد کردن و در واقع رفع نگرانی های نهاهای خارجی به ویژه بانک ها برای انجام فعالیت های اقتصادی با ایران انجام دهند.

به گزارش الف، چند روز پیش نیز روحانی پس از بازگشت از سفر خود به قاره آمریکا در فرودگاه مهرآباد اعلام کرده که آمریکا قول داد روند خود را اصلاح کند.

رئیس جمهوری پس از بازگشت از سفر نیویورک با تشریح دستاوردهای این سفر گفت: درکمیسیون مشترک موضع جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار گرفت و رفتار آمریکا را منطبق با برجام ندانستند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ظهر جمعه در مهرآباد افزود: اگر یکی از هفت کشوری که در این توافق بودند، تخلف، اهمال و یا تاخیر انجام دهد و اگر تذکر تاثیر نداشته باشد، در سطح مدیر کل و در نهایت در سطح وزرا این جلسه گذاشته می شود که در نیویورک دو جلسه برگزار شد.

وی تصریح کرد:در جلسه وزرای کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام، همه به آمریکا گفتند که این مواردی که انجام می دهید بابرجام منطبق نیست و آمریکا قول داد که این روند را اصلاح کند.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: به اعتقاد من این خیلی مهم است که در اولین جلسه مشترکی که تشکیل می شود، ۶ کشور موضع جمهوری اسلامی ایران را دارند.

در ژوئیه (تیرماه) سال گذشته بود که ایران و گروه ۱+۵ با انجام یک توافق جامع (برجام) بر سر محدود سازی برنامه هسته ایران، موافقت کردند در مقابل امضای آن تحریم های اقتصادی و بانکی علیه ایران را لغو کنند.

هفت کشور دخیل در آن توافق، حتی هفته گذشته برای رفع نگرانی های ایران در خصوص بندهایی از آن قرارداد، نشستی را در نیویورک برگزار کردند.

اما پس از ۸ ماه از امضای برجام، ایران آمریکا را متهم می کند به اینکه به تعهدات و وعده های خود در این توافق عمل نکرده و از دیگر کشورهای های امضاء کننده برجام می خواهد برای حل این مسله یک نشست سطح بالا دیگر برگزار کنند.

اما وزیر خارجه ایران در این مصاحبه گفت که جان کری در آن دیدار اشاره کرد که در نشستی که در ماه مه (اردیبهشت) با مدیران اجرایی ۹ بانک اروپایی در لندن داشته است به آنها قول داد که واشنگتن هیچ یک از بانک هایی که با ایران عملیات مالی انجام داده اند را تنبیه نکند.

اگرچه طبق برجام آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه (دی ماه) تحریم ها علیه ایران را برداشتند اما برخی تحریم های آمریکا از جمله منع مبادلات بانکی دلاری با ایران در سیستم بانکی و مالی آمریکا هنوز برطرف نشده اند، موردی که همچنان خشم همه بازرگانانان و سرمایه گذاران علاقمند به همکاری با ایران را به سبب ترس از تحمل جریمه های سنگین از سوی آمریکا را همراه خود دارد.

به گفته محمد جواد ظریف، از آنجایی که امروزه بسیاری از بانک های اروپایی تمایلی به انجام معاملات با ایران ندارند، به همین دلیل از آمریکا انتظار داریم تلاش های جدیدی را برای رفع نگرانی های آنها انجام دهد، چرا که ما امروزه بیشتر مایلیم با بانک های ژاپنی، چینی و کره جنوبی و حتی آندسته از بانک ها کوچکتر و متوسط اروپایی که با ایران طرف هستند، معامله و کار مالی انجام دهیم.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه از شرکت های ژاپنی خواست امور تجاری و اقتصادی خود با ایران را با جدیت بیشتری پیگیری کنند به ویژه اینکه ایران بیش از همه مایل به خرید هواپیماهای مسافربری کوچک از شرکت میتسوبیشی ژاپن است به ویژه پس از آنکه دولت آمریکا شرکت های هواپیما سازی آمریکایی را از انجام معامله با ایران منع کرده است.

ظریف در این خصوص افزود: ما قصد داریم با ژاپن کار کنیم و به مبادلات دوجانبه خود با ژاپنی ها ادامه دهیم، چرا که ژاپن همواره از شرکای تجاری عمده ایران بوده و چون تاکنون همکاری های بسیار خوبی با آنها داشتیم امیدواریم همچنان به آن همکاری ها ادامه دهیم.

براساس این گزارش، دولت ژاپن در ژانویه (دیماه) گذشته تحریم های خود علیه ایران را برداشته و با امضای یک قرارداد سرمایه گذاری دوجانبه در ماه فوریه (بهمن ماه) با ایرانی ها به شرکت های ژاپنی اجازه داده است تا با انجام معاملات با همتایان ایرانی خود در رقابت برای دسترسی به بازار ایران، راحت تر عمل کنند.

در ماه فوریه بود که حتی بانک دولتی همکاری های بین المللی ژاپن و شرکت صادرات و بیمه سرمایه گذاری نیپون نیز یک اعتبار ۱۰ میلیارد دلاری برای انجام معاملات با ایران تخصیص دادند.
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۰:۵۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۷ ۱۱:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۶ ۱۹:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ۰۸:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۸ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۷ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۱/۲۹ ۱۱:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۱/۰۷ ۱۸:۱۶
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۹ ۰۱:۱۵
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۸ ۲۳:۱۳
 
 
کلمات کلیدی : ظریف+اجرای برجام+بدعهدی آمریکا+بانک های اروپایی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۲:۵۱
حتی اگر یکبچه دبستانی هم قول قرار امریکا را باور داشته باشد .جز ساده لوحی یا خیانت اسم دیگری نمی توان روی ان گذاشت.ایا بعد از این همه جنایات امریکا هنوز باید به قول امریکا دل بست و به مردم پشت کرد . میلیون ها انسان دانشمند وکار بلد در این کشور است که می توانند هر مشکلی را در کشور مانند قدرت دفاعی حل کنند. نیازی به التماس و وارد کردن دشمن به کشور نداریم (3949487) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۲۳:۰۳
آقای ظریف دیگر آخر استادی!. یا اصولا هیچ از سیاست دنیا اطلاعی ندارد که حتی اگر به عنوان مترجم هم بود، حالا باید استاد باشد، و یا اینکه دارد کار خودش را راه می‌اندازد و می‌گوید ما اقدام کردیم. در کجای سیاست بین‌الملل و بانک‌های بزرگ دنیا شما سراغ دارید که با خواهش و تمنّا و یا توصیه ، کارها راه افتاده باشد، مگر حتما در مکتب سیاست خرجی که آقای ظریف بنیان گذشته! (3949488) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۰:۳۰
اقای ظریف قول داد با متعهد شد یا تعهد کرد فرق دارد (3949496) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۰۹:۰۷
اعتراف به بد عهدی شیطان ، اقرار به اعتماد ساده لوحانه به دشمن است .
___________________________________________ (3950319) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۲۳:۳۵:۳۴
آقای ظریف ! یک سال از برجام میگذرد ! مارش پیروزی زدید! مجلس تجلیل از افتخارآفرینان برجام برگزار کردید و به خودتان مدال دادید!!! که ما چه فتح الفتوحی کردیم ... حالا بعد از یک سال هیچ اتفاقی نیفتاده ... باز هم شما راه غلطتان را اصلاح نمیکنید ! آخه آدم عاقل! امریکایی که به تعهد امضا شده و تایید شده با قطعنامه شورای امنیت پای بند نبوده به قول شفاهی پای بند است ؟!!! (3951103) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۰۷:۰۱:۱۸
سلام!
دوست عزیز!
اگر می خواهید معنای عمیق و دقیق دبه کردن را بدانید متن زیر را بخوانید:

آمریکا قول شفاهی داد که به آن قولهایی که قبلا کتبا قول داده بود اما زیر آن قولها زده بود و قبلا هم قول داده بود که زیر آن قولها نزند اما زیر قولش زد و خواسته بود قبل از اینکه او به قولش عمل کند ایران به تمام قولهای خود عمل کرده باشد و ایران هم عمل کرد، عمل کند.

1000 سال بعد: آمریکا قول داد به آن مجموعا یک ملیون قول عمل نشده خود که طی 1000 سال قبل در برجام داده بود به شرطی که ایران به مطالب جدید آمریکا تن در دهد عمل کند ... تازه اگر کنگره مخالفت نکند و اسرائیل اخم نکرده باشد...

یک ملیون سال بعد ...

آقای ظریف و همکاران محترم و جناب روحانی، خواهش می کنم کاری نکنید که خود آمریکائیها از سادگی شما متحیر شوند؟
خواهش می کنم!
به خاطر احترام به ملت عزیز ایران.
متشکرم (3951259) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۱:۰۳
آقای دکتر ظریف قول که قبلا هم داده بودند. تو مقام حرف که خیلی حرف می زنند مکتوب چی کار کردند ؟ (3949497) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۷:۵۵
هزار وعده خوبان !!! یکی وفا نکند (3949504) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۴:۰۵:۴۰
شما بفرمائید که آقای ظریف چه باید بکند. (3950194) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۳۳:۵۴
حرف نزنه سنگین تره (3950375) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۵۶:۱۶
اینقدر ماست مالی نکند... (3950401) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۷:۲۹:۱۱
آب رفته به جوی باز نمیگردد . آقای ظریف ! (3950525) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۱۶:۰۳:۲۸
به شیطان اعتمادنکند (3952261) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۷:۵۱
قول داده؟؟
انگار شما در فضای حقیقی زندگی نمیکنی.
این نقل قول شایسته یک وزیر خارجه نیست حالا اگر مدعی جانشینی امیرکبیر باشه به طریق اولی دور از شخصیت اون هست.
جای تاسفه که همه چیز وارونه بود (3949527) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۸:۲۹
ای ساده دل! (3949529) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۳:۱۹
او قول داده که به قولش وفا کند !!!! (3949536) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۳:۳۷
تو به من قول دادی ! قول .... :( (3949537) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۷:۱۷
دکتر جون ما رو نخندون، آمریکا و وفای به عهد ؟! آمریکا و عمل به قول ؟!
صرفا جهت اطلاع : جمع ضدین محال است ! (3949540) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۲۰:۵۴
و باز هم اعتماد به قول آمریکای بد عهد جنایتکار و خوشبینی به وفای عهد از طرف سمبل بد عهدی و خیانت !
مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه آقای دکتر، آقای ژنرال دیپلماسی، آقای قهرمان سیاست خارجی ! (3949563) (alef-13)
 
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۱۶:۱۸
ظريف: "آمریکا قول داده بانک‌های اروپایی را مجازات نمی‌کند"
واقعا ناراحت شدم از سادگي وزير خارجه كشورمان، برادر گرامي آمريكا برجامي را كه در مقابل مردم جهان امضا نموده عمل نمي كند چه برسد به قولي كه به شما در خفا داده است. (3949657) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۶:۱۱
جناب آقای ظریف آمریکا به تعهدات کتبی اش عمل نمی کند آیا می توان به قول شفاهی او اعتماد کرد؟نمونه بارز بدعهدی و فریب کاری آمریکا را می توان در قضیه حمله هوایی در دوران آتش بس درخواستی خودش به پایگاه نظامیان سوری دید که در حدود 60 نفر کشته و صد وخورده ای مجروح شدن، آقای ظریف شما خود سالیان بسیار در آمریکا بوده اید و باید بهتر از ما روحیه بدعهدی و جنایت کاری و همچنین قلدر مآبی آمریکا را بدانید (3949668) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۹:۵۷
بعد این همه سال هنوز دل خوشیم به قول آمریکا (3949672) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۱:۳۲
سياست بين الملل زمين چوگان تابعان سياسي و قدرتمندان هست و بايد تقلا كرد.البته يك لحظه دلم به حال خودمان سوخت! (3949687) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۸:۴۱
من کشته مرده این خوشبینیتم. برادر گرامی هموطن عزیز این امریکا قابل اعتماد نیست . (3949694) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۰:۱۴:۳۰
درود بر دکتر ظریف و دکتر روحانی که سخنرانی و دیدارهاشون به عنوان نماینده مردم ایران در سازمان ملل مایه مباهات و افتخاره. (3949731) (alef-3)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۲۰:۵۳
آخه چه ربطي داشت به طرز پوشش نخست وزير بريتانيا (3950343) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۰:۱۶:۱۷
زبانی یا کتبی (3949732) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۰:۲۵:۵۸
ترجمه اش اینه: آمریکا قول شفاهی داده تا به قول کتبی ش عمل کنه (3949748) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۵:۲۶
اگر گفتارهای ظریف رو کنار هم قرار بدیم متوجه میشیم ایشون درکی از واقعیت امریکا و رقابت های جهانی ندارن
ایشون دیپلماسی رو به صورت نظری یاد گرفتن و به دلیل زندگی در امریکا تحت تأثیر رسانه های اونجا قرار داره (3949896) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۴:۰۹:۱۳
چون تو امریکا زندگی کرده کم تر از شما واقعیت های امریکا را میبینه...جالبه!! (3950199) (alef-3)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۳:۱۴:۵۷
عبارت « جان کری در آن دیدار اشاره کرد که در نشستی که در ماه مه (اردیبهشت) با مدیران اجرایی ۹ بانک اروپایی در لندن داشته به آنها قول داد که واشنگتن هیچ یک از بانک هایی که با ایران عملیات مالی انجام داده اند را تنبیه نکند» فاقد بار حقوقی الزام آور و تعهد آور از منظر حقوق بین الملل است ، قول داد بوی الزام و تعهد ممکن است بدهد ولی نه بوی الزام و تعهد دارد و نه رنگ و بوی تعهد ، بنابراین وقتی ایران و آمریکا دارای خصومات های بیشماری در روابط خود هستند قول بی بوی آنها رافع مشکل نیست ، سند رسمی الزام آور ممضی به امضای 5+1 راهگشای موضوع است ، دنبال 5+1 باشید نه قول آمریکائیهای بد قول (3950070) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۵:۵۵:۳۳
همه سرکاریم..امریکا یعنی همان شیطان ....... (3950400) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۱۶:۴۸:۲۲
ایکاش به جای اینکه درش رو سیمان بگیرید بعد بشینید و امیدوارم باشید به حرفها و قسم حضرت عباس اوباما، یک معاهده بین المللی امضا میکردید که دقیقا توش وظایف هرطرفی مشخص باشد، بزرگترین مشکل برجام همین برجام بودنش هست! یعنی برنامه جامع اقدام مشترک! چرا معاهده یا قرارداد جامع اقدام مشترک نیست؟!!! (3950463) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۰۷:۴۹:۰۴
خلاصه نظرات موجود آقای ظریف شما برای چی به خودت زحمت میدی تو هم مثل قبلیها به جای مذاکره برای کم کردن آلام مردم فقط مصاحبه کن تحریمها هم هر روز بدتر شه اصلا چه معنی داره دلار را فریز کردید ما مردم دلار 10000 تومنی میخواهیم چه معنی داره برای آزاد شدن واردات دارو و بقیه کالاهای اساسی میجنگی ما اصلا دارو لازم نداریم مگه عطاری چه اشکالی داره بگذریم که نعناع هم وارد میکنیم (3951292) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۲۳:۳۸:۳۱
هر بچه دبیرستانی در تمام دنیا از جنایات و وحشیگری و دخالت های نادرست و سلطه طلبی و000000000000000000 امریکا با خبر است . کدام انسان عاقلی می تواند حتی تمایل به داشتن رابطه با امریکا باشد . امریکا به شهروندان خودش هم خیانت می کند چه رسد به بقیه. لذا هر کسی به هر صورتی تمایل به داشتن رابطه با امریکا باشد یا بخواهد دشمنی امریکا را با هر انسانی کم رنگ جلوه دهد . یا جاسوس است یا وطن فروش و ثروت اندوز (3952859) (alef-13)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۶:۱۷:۴۶
گفتن "بخدا" یانه؟ راستش رو به مردم بگید

خوب گوش میکردی, گفتن بخدا یا "بخداش" آخرش ش داشت یا نه؟

آمریکایی ها راستگو هستند البته دولتشون یه کوچولو کمتر (3955477) (alef-13)
 
سلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۹ ۱۱:۲۰:۳۷
چقدرباید ساده اندیش باشیم که این قولهارا باورکنیم چون کسانی که در دولت امریکا قول شفاهی میدهند چند صباحی دیگر نیستند چون بعد ازانتخابات آمریکا همه عوض میشوند (3956300) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.