نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 177406
در صورت آمادگی رهبری ایران، آمریکا آماده مذاکره مستقیم است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۲
جو بایدن، معاون باراک اوباما، اعلام کرده است آمریکا آماده "مذاکره مستقیم" با ایران برای حل مسئله هسته‌ای ایران است. این در حالی است که روز گذشته علی اکبر صالحی از انتخاب جان کری به عنوان وزیر خارجه آمریکا استقبال کرد.

به گزارش فرارو به نقل از اسوشیتدپرس، امروز، بایدن در حاشیه کنفرانس بین­ المللی امنیتی مونیخ در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد این که چه زمانی گفتگوهای مستقیم با ایران ممکن خواهد بود، گفت: "هرگاه رهبر ایران، رهبر معظم، جدی باشد." بایدن افزود این پیشنهاد پا برجا است، "اما [تلاش برای گفتگو] باید واقعی و ملموس باشد و دستورکاری برای زمینه­ سازی برای گفتگوها از سوی آنها [ایران] وجود داشته باشد. ما فقط برای دست­گرمی آماده گفتگو نیستیم."

پیشتر بایدن اعلام کرده بود هنوز زمان برای رفع نگرانی­ها در مورد مسئله هسته­ای ایران از راه دیپلماسی و گفتگو وجود دارد- اما تاکید کرده بود این موضوع به نشان دادن حسن نیت از سوی تهران بستگی دارد. بایدن در حالی از آمادگی امریکا برای مذاکره مستقیم با ایران سخن گفت که روز گذشته علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان واکنش مثبتی به انتخاب جان کری به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا نشان داد.

صالحی گفت: «جان کری با ویژگی‌های فردی خود بتواند دست‌کم موجب اصلاح بخشی از رویکردها و سیاست‌های ضد ایرانی دولت آمریکا شود.»

وی همچنین اضافه کرد: «جان کری چهره شناخته‌شده‌ای در سیاست خارجی آمریکاست که گفته می‌شود با تحولات منطقه خاورمیانه نیز آشنایی دارد، اگرچه عملکرد سیاستمداران از رویکرد کلان دولت‌ها و گرایش‌های سایر عناصر موثر در تدوین سیاست ملی کشورها تاثیر می‌پذیرد، اما شخصیت فردی مقامات که در واقع ریشه در ذات و طینت آنها دارد نیز یک واقعیت است.»

در همین رابطه صبح امروز کاترین اشتون در کنفرانس مطبوعاتی مشترکش با گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان در برلین گفت که او نسبت به پیشنهاد معاون رییس‌جمهور آمریکا درباره مذاکرات مستقیم میان واشنگتن و تهران خوش‌بین است.

وستروله نیز گفت که در حاشیه کنفرانس مونیخ این پیشنهاد را با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران مورد بررسی قرار خواهد داد. از سوی دیگر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز با تاکید بر این که تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌یی به عهده شورای عالی امنیت ملی است، گفت: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون به صورت موضوعی با آمریکا مذاکراتی داشته است که این متفاوت از مذاکرات کلی در عرصه روابط دو جانبه به شمار می‌آید.»
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+مذاکره
 
reza
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۹:۰۵:۵۵
دیدین بلاخره در مقابل انقلاب اسلامی کم آوردن! (1115408) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۰:۲۸:۴۳
شما ساده ای ! دیدن وضع اقتصادی تو کشور این شکلی سیستم سنگ مفت گنجشک مفت اعمال می کنند ! این فشار ها انقدر ادامه پیدا می کنه که ایران تن در بده به خواسته های انها یا به سرنوشت کره شمالی دچار بشه ! اگر کم اورده بودند به جای این حرف می گفتند فردا تحریم ها تمام ! (1116069) (alef-10)
 
ابراهیم
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۹:۴۳:۱۵
حربه جدیدی است
از یک طرف با تحریم ها بر ملت فشار می آورند
از طرف دیگر می گویند ما قصد تحریم نداریم بلکه مسئولین شما مقصرند
نشان میدهد که هنوز ما را نشناخته اند!

(1115497) (alef-10)
 
علي
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۱۹:۴۴:۳۸
امريكا بيشتر از ما مشتاق مصالحه و توافق مي باشد چون به واقع مي دانند نتيجه عدم توافق به كجا منتهي مي شود و به شدت دنبال همه روزنه هاي اميد براي برقراي مذاكرات هستند (1115500) (alef-10)
 
koosha
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۱:۳۱:۱۶
درست است که امریکا دوست دارد که با ایران هم رابطه خوبی داشته باشد ولی اگر هم نداشته باشد ضرر چندانی نمیکند. یا به عبارتی ارزش دلارشان در مقابل ریال روز به روز به سمت صفر نمیرود. در هر حال آنها به فکر مردم و منافع خودشان هستند، پس بهتر است که ما هم به فکر مردم و منافع کشور خودمان باشیم و بر اساس ان دوست و دشمن واقعی خود را تشخیص بدهیم. در هر حال در این چند سال هر چه ما با امریکا مخالفت کردیم در برابر ان در مقابل روسیه و چین سر خم کردیم. و چنین سیاستی جای سوال دارد! (1116150) (alef-10)
 
رضا
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۳:۰۶:۲۵
ایران در سایه تفاهم و دوستی می تواند در تمام زمینه ها پیشرفت نماید.باید با سیاست و گفتگو مشکلات را حل کرد (1116190) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۴ ۲۳:۳۰:۲۶
بازهم بازی کهنه! ما خواستیم قبول نکردند! (1115950) (alef-10)
 
فرامرزمیرشکار
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۰:۲۸:۳۷
شتردرخواب بیندپنبه دانه... (1116068) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۱:۵۲:۱۰
bayad manteghy rajebesh fekr kard (1116166) (alef-10)
 
فرزین
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۲:۲۳:۳۵
اره کم اوردن ولی نمی دونم چرا دلار شد 4000 تومان (1116178) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۰۷:۲۵:۳۶
بنده خدا می خواهند اتمام حجت کنند ..... (1116239) (alef-10)