نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507409
دولت یازدهم ۳ برابر دولت دهم و ۶.۶ برابر دولت نهم نقدینگی ایجاد کرد + جدول
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۱
با انتشار آخرین آمارهای پولی و بانکی کشور، عملکرد فاجعه‌بار دولت یازدهم در زمینه نقدینگی و پایه پولی مشخص شد.

به گزارش مشرق، بر اساس گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان تیر ۱۳۹۶ به رقم ۱۳۳۳  هزار میلیارد تومان و حجم پایه پولی  به رقم ۱۸۶  هزار میلیارد تومان در پایان تیر ۱۳۹۶ رسید.

بدین ترتیب، دولت یازدهم در ۴ سال عمر خود ۸۵۴ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده است، چرا که در پایان تیر ۱۳۹۲ و ابتدای شروع به کار دولت روحانی، حجم نقدینگی ۴۷۹ هزار میلیارد تومان بود.


مقایسه عملکرد سه دولت اخیر در زمینه رشد نقدینگی نشان می‌دهد دولت یازدهم بدترین عملکرد را داشته است، چرا که دولت نهم ۱۲۹ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی کشور افزود و دولت دهم ۲۷۷ هزار میلیارد تومان بر این رقم اضافه کرد.

این آمارها نشان می‌دهد حجم نقدینگی جدید در دولت یازدهم بیش از ۳ برابر حجم نقدینگی جدید در دولت دهم و ۶.۶ برابر حجم نقدینگی جدید در دولت نهم بوده است.بر این اساس، از رقم ۱۳۳۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی جاری در اقتصاد ایران، ۶۴ درصد آن در دولت یازدهم، ۲۱ درصد در دولت دهم و ۱۰ درصد در دولت نهم و مابقی در دولت‌های قبل ایجاد شده است.

آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن است که دولت حسن روحانی از پایان تیرماه ۱۳۹۲ تا پایان تیرماه ۱۳۹۶ به طور متوسط هر ماه ۱۷ هزار ۷۹۲ میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور افزوده است، یعنی روزانه ۵۹۳ میلیارد تومان و ساعتی ۲۴ میلیارد تومان.


سوالات مهمی که مطرح می‌شود این است که ۸۵۴ هزار میلیارد تومان حجم جدید نقدینگی در دولت یازدهم، کجا خرج شده است؟ سهم کدام اقشار جامعه شده است؟ نصیب اقشار کم‌درآمد و متوسط شده یا در قالب وام‌های کلان و میلیاردی به جیب مرفهان و پولدارها رفته است؟ چرا این پول به بخش تولید کشور تزریق نشده چراکه همچنان تولیدکنندگان از کمبود نقدینگی می‌نالند.
 شاخص دیگری که بی‌انضباطی محض دولت یازدهم را نشان می‌دهد، پایه پولی (چاپ پول پرقدرت) است.دولت‌های نهم و دهم در طی ۸ سال مجموعا ۸۰ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت چاپ کردند؛ اما دولت یازدهم فقط در ۴ سال ۹۱ هزار میلیارد تومان بر حجم پایه پولی افزود. یعنی دولت اول حسن روحانی از مجموع دو دولت احمدی‌نژاد، پول پرقدرت بیشتری چاپ کرده است.
 
کلمات کلیدی : دولت + مجلس + نقدینگی
 
حسنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۷:۵۸:۱۵
اما این نقدینگی باعث ایجاد تورم نشد (4542157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۷:۵۸:۲۰
این نقدینگی بخاطر شروع یارانه توسط دولت احمدی نژاد (4542158) (alef-11)
 
حسین
New Zealand
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۹:۲۸:۱۷
اینهم از روشهای غلط کنترل تورم هست (4542208) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۲۱:۲۸:۳۸
اگر اين همه نقدينگي ايجاد شده چرا همه دستگاه ها وسازمانهاي دولتي به پيمانكاران بدهكاري دارند؟وتورم نيز تغيير چنداني نداشته مگر يكي از عوامل افزايش تورم نقدينگي نيست؟ (4542257) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۲۲:۳۵:۱۵
عجب تحلیلی ؟!!!!!!!!!!!!

جالبه که چیزی از کم ارزش شدن پول ملی در سال 90 نمیزنید اونم به میزان 3 برابر
..
در دولت یازدهم نقدینگی 2 برابر شد در حالی که در دولت دهم 4 برابر شده .

(4542309) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.