نظر منتشر شده
۶۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487600
گزارش جدید سازمان ملل در خصوص برجام؛
متن برجام در خصوص برنامه موشکی ایران مبهم است/ ایران فعلاً از تنش‌آفرینی موشکی بپرهیزد/ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند بوده است/ واکنش متفاوت اعضای شورای امنیت
بخش خبری الف، ۹ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۵
متن اولین گزارش دبیرکل جدید سازمان ملل از بررسی میزان پایبندی ایران به برجام منتشر شد که در آن با توجه به اختلاف بر سر تفسیر بند موشکی این سند، از ایران خواسته شده که برای جلوگیری از تنش، دست از برنامه موشکی خود بردارد.

به گزارش خبرگزاری ها، متن اولین گزارش «آنتونیو گوترش» دبیرکل جدید سازمان ملل در خصوص میزان پایبندی ایران به قطعنامه 2231 که محمل قانونی اجرای برجام است، منتشر شد.

در ابتدای این گزارش آمده که هیچ مدرکی دال بر خرید یا انتقال مواد دارای کاربرد دوگانه هسته‌ای-غیرنظامی در مسیر خارج از کانال خرید برجام، موجود نیست.

پس از اعلام شروع اجرای برجام، بنا شد که تجهیزات دارای کاربرد دوگانه که در بسیاری از بخش‌های صنعتی غیرنظامی کاربرد دارند، پس از تأیید قانونی بودن خرید آنها برای ایران از سوی شورای امنیت با مکانیزم «کانال خرید برجام»، به خریدار ایرانی تحویل شوند.

از دسامبر 2016 تا بحال، 10 درخواست خرید به کانال خرید برجام ارائه شده که 5 درخواست تأیید شده و 4 درخواست در دست بررسی است.

در این گزارش به گزارش فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا در خصوص پرتاب آزمایشی موشک خرمشهر در اواسط زمستان سال گذشته هم اشاره و نسبت به آن ابراز نگرانی شده است. دبیرکل که از غیرموشکی بودن تعهدات ایران ذیل برجام اطلاع داشته، نوشته که هنوز بر سر چگونگی تفسیر بندهای مربوط به محدود شدن برنامه موشکی ایران بر اساس سند برجام، اختلافاتی وجود دارد.

در قطعنامه 2231 از ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی در حوزه موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل کلاهک هسته‌ای، انجام ندهد. ایران بارها اعلام کرده که سلاح هسته‌ای، در دکترین نظامی-دفاعی این کشور جایی ندارد.

دبیرکل سازمان ملل با اتکا به مبهم بودن متن قطعنامه‌ای که نهاد تحت نظر خودش تصویب کرده و وجود اختلافات در تفسیر آن، از ایران خواسته که از آزمایش موشک‌های بالستیک خودداری کند زیرا «این آزمایش‌ها پتانسیل افزایش تنش‌ها را دارد.»

در این گزارش به ادعاهای اخیر آمریکایی‌ها در خصوص تحویل محموله تجهیزات مرتبط با برنامه موشکی بالستیک هم اشاره شده و دبیرکل پس از این اشاره مستقیم نوشته که فعلاً توانایی بررسی صحت گزارش آمریکایی‌ها را ندارد.

در گزارشات پیشین دبیرکل سابق سازمان ملل از میزان پایبندی ایران به قطعنامه 2231، به خرید «غیرقانونی» تجهیزات مرتبط با برنامه موشکی بالستیک اشاره‌ای نشده بود.

در گزارش جدید به سفر مقامات «سازمان صنایع دفاعی ایران» به عراق و شرکت آنها در نمایشگاه صنایع نظامی این کشور هم اشاره شده؛ سفری که با توجه به قرار گرفتن نام این سازمان در بخش دوم ضمیمه 2 قطعنامه 2231، غیرقانونی تلقی می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل در کنار سازمان صنایع دفاعی، از سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در گزارش خود نام برده و با اشاره به انتشار خبر سفرهای خارجی وی از سوی رسانه‌های ایرانی و عربی، بدون نام بردن از کشوری خاص، نسبت به این 2 مسافرت اعتراض کرده و از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواسته که به تعهداتشان ذیل قطعنامه 2231 پایبند بمانند.

آنتونیو گوترش در این گزارش به گزارش فرانسوی‌ها از توقف یک محموله تسلیحاتی در 20 مارس 2016 در شمال اقیانوس هند هم اشاره کرده و نوشته که گوترش پس از بازدید شخصی از محموله تسلیحاتی ضبط‌شده، به قطعیت رسیده که این محموله از ایران راهی سومالی یا یمن بوده است.

این مورد ذیل بررسی رفتار ایران در حوزه بندهای مرتبط با محدودیت ارسال تسلیحات ایرانی بر اساس قطعنامه 2231 بررسی شده است.

واکنش ها به گزارش جدید
در این نشست، نماینده آمریکا بیان داشت که برجام را در دست بررسی دارد و تا اتمام بررسی‌هایش به آن متعهد باقی خواهد ماند و در عین حال وی برای سرپوش گذاردن بر شکست های منطقه ای دولت متبوعش طی اظهاراتی مداخله جویانه، اتهاماتی واهی در مورد نقش منطقه ای ایران مطرح کرد.

در مقابل، تعداد زیادی از اعضای شورای امنیت، آلمان و نماینده اتحادیه اروپایی که در این نشست حاضر بودند، پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام را ستودند و خواهان تداوم حمایت جامعه بین‌المللی از توافق تاریخی مذکور شدند.

نماینده اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس به منافع اقتصادی ناشی از اجرای برجام اشاره و تاثیر مثبت آن بر مناسبات دوجانبه را برجسته کردند.

روسیه انتقاداتی نسبت به نحوه برخورد و نگارش گزارش دبیرکل مطرح و محتوای آن را غیرسازنده خواند. مسکو اعلام کرد که موضوع موشکی ایران و موضوعات منطقه ای به شکلی که مطرح می شوند جایی در قطعنامه 2231 ندارد و طرح اتهامات واهی بدون شواهد کافی می‌تواند اجرای برجام را از مسیر صحیح خود خارج کند.

برخی دیگر از کشورها نظیر چین، قزاقستان، اروگوئه و بولیوی نیز به صورت صریح یا ضمنی از این مواضع حمایت کردند.
 
کلمات کلیدی : گزارش سازمان ملل+برجام+پایبندی ایران به برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۲:۳۰:۲۲
این گزارش منو یاد گزارشهای ابتدایی البرادعی می اندازد (4451885) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۳۸:۴۲
اصلا قرار نبود تو مذاکرات و برجام حرفی از توان موشکی زده بشه!
ظریف اصلا حق نداشته...
وقتی میگن "مبهم" یعنی یه چیزایی نوشتن که مبهمه! (4452120) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۵۴:۴۸
دقیقا !
همیشه همینجوری شروع میشه . گزارش میدن که شواهدی در دست نیست اما آمریکا اونقدر فشار میاره که کم کم شواهد مبهم و تخیلی ساخته میشه !!
اگر توی همین مرحله برخورد قاطعی صورت نگیره و جواب مناسبی داده نشه ، پرونده موشکی ایران به سرنوشت پرونده هسته ای دچار میشه و حداقل برای یک دهه ، بهانه تحریمها و آزار و اذیت ایران رو فراهم میکنه !!! (4452199) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۲:۵۴:۵۲
شما چرا آفتاب تابان برجام رو نمی بینید؟ عینک بزنید (4451889) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۰۲:۰۷
از اول برجام هم عينك زده بودند ، البته عينك دودي !!!!!!!!!!! (4452030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۴۹:۰۵
یعنی نمی فهمید که اگر برجام نبود الان ایران شده بود ونزوئلا؟!؟! (4452192) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۰:۱۸:۲۰
همینکه شما می فهیمد کافیه ؟؟!!!!!!!!!!!!!! اقای کارشناس؟!!!!!!!!!!! (4454812) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۳:۰۷:۲۶
زنده باد به تیم مذاکره کننده و آقای ظریف و تمام دست اندرکاران

قبل از برجام، قطعنامه های شورای امنیت به خصوص قطعنامه 1929 در مورد برنامه موشکی ایران کاملا واضح، شفاف و منع کننده بودند، به گونه ای که پس از هر آزمایش موشکی، جامعه جهانی علیه کشور تحریم های خشن تر و جامع تری وضع میکرد. ما از حق مسلم دفاع از خود محروم شده بودیم و مردم شریف کشور نیز در تنگنا قرار گرفته بودند. در صورتیکه امروز با تلاش شبانه روزی تیم مذاکره کننده، برجام به گونه ای تدوین شده که دیگر آن امکان سابق را به دشمن نمیدهد.

اگرچه بهترین حالت ممکن نیست، اما در میدان مذاکره آن هم با قدرت های جهانی بسیار بسیار فراتر از انتظار بود. دوستانی که به برجام به خاطر تحریم های اخیر آمریکا خرده میگیرند لطفاً این را بدانند که تحریم های یک جانبه و غیرهسته ای آمریکا از زمان انقلاب اسلامی وجود داشت و اساساً این تحریم ها یک صدم تحریم های شورای امنیت و سازمان ملل نیز نمیتواند خسارت بار باشد. و دلیل آن نه ضعف برجام که خباثت و دشمنی دیرینه آمریکا با ماست.

بنده به عنوان یک اصولگرای کوچک، از تدبیر و مهارت تیم دیپلماسی و از هدایت های مقام معظم رهبری تشکر میکنم. (4451892) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۵۶:۴۰
عمرا اگر متن سازمان ملل را خوانده باشی.... (4452013) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۱۵:۴۲
عزیزم با خودت چند چندی، جالبه که برجام در مورد تعهدات ایران کاملا واضحه بطوریکه همیشه سازمان ملل در مورد اون نظر میده ولی در مورد تعهدات طرف مقابله که اونقدر مبهم نوشته شده که هزار جور راه درو براشون در نظر گرفتن و در عمل تحریمها لغو نشده، به عنوان مثال حتی کی روش هم میگه هنوز بخاطر تحریمها، فدراسیون نتونسته هدیه دلاری جام جهانی 2014 رو دریافت کنه. بیدار شین. کسی با مذاکره مخالف نیست مخالفت ما با ذلت در مذاکره است. مذاکره برد برد یعنی اینکه شما یک چیزی بدی و معادل اون رو از نظر ارزش دریافت کنی نه اینکه انرژی هسته ای رو بدی و بجاش آبنبات چوبی (صادرات نفت بدون اینکه بتونی پولش رو دریافت کنی) بگیری. (4452052) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۰۴:۳۱
6 سال وقت داشتید بدون اینکه کسی جرات داشته باشه نقدتون کنه! نتیجه مذاکره کردن هاتون جز تنگ تر شدن حلقه تحریم چی بود؟ (4452093) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۳۳:۴۶
عوضش سایه جنگ اینقد به سرمون نزدیک نیود! (4452170) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۴۵:۵۰
طرفداری کورکورانه علاج کار نیست. لطفا پاسخ منطقی و علمی بدید (4452186) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۵۹:۱۱
لطفا با زبان منطق و رقم بفرمایید دقیقا چقدر (ریال) درآمد بعد از برجام نصیب کشور شده یا قراره بشه و چقدر(ریال) ضرر متحمل شدیم یا قراره بشیم. تا بفهمیم کلا سود کردیم یا زیان.
مگه مدرسه است که نمره میدین عزیزمن. حالا چرا 16؟ چرا 16.5 نمیدین؟
خواهشا یکم منطقی و علمی صحبت کنین. (4452208) (alef-11)
 
17
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۴:۰۰:۰۹
4 سال وقت داشتید.
همه چیزو دادین و تحریم ها چندین برابر شد. به بهانه های دیگه.
کدوم تیم بهتر عمل کرد؟
کسی که هیچ چیز نداد و تحریم شد
یا کسی که همه چی رو داد و تحریم شد؟
کمی منصف باشین.
با دهان های باز چشمتون رو بستین! (4452291) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۵:۵۶:۴۳
شما هم تا الان 4 سال وقت داشتید و بزودی 6 سال حتی 8 سال هم میرسد (4452494) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۴:۳۸:۴۱
متنی که توی 20 دقیقه در مجلس تصویب بشه بیشتر از این انتظاری ازش نیست.
دسته گل روحانی رو ، لاریجانی بسیار خوب آبیاری کرد. (4451905) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۶:۴۹:۵۴
مذاکرات برجام 2 سال طول کشید! (4452548) (alef-3)
 
سجاد
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۶:۱۱:۵۶
اگر فکر کردین برجام 2 و 3 در راهه کور خوندید مگر از روی جنازه تک تک ما رد بشید ایران دربرنامه موشکی هیچ تعهدی را نمی پذیرد (4451927) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۶:۱۴:۴۰
سلزمان ملل هیچوقت یک نهاد بی طرف نبوده...
گذر زملن دوباره این موضوع را ثابت میکنه. (4451930) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۵۶:۱۱
به نظر من بايد به قطعنامه هاى سازمان ملل احترام گذاشت و عمل كرد (4452201) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۸:۱۸:۰۹
آقا ما برجام نخواستیم هر روز یه گوشه ای از این قرارداد ننگین داره نمود و بروز پیدا میکنه... کجای این تعهدنامه به نفع ما بود که آقایان مثلا دیپلمات امضاش کردند؟؟؟؟؟!!!!! آقا بذارین ما بمیریم تحمل این ننگ داره از پامون درمیاره، اگه قراره بمیریم بذارین عزتمندانه و شرافتمندانه بمیریم... (4451965) (alef-13)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۴۰:۴۴
شما که اینقدر علاقه به مرگ داری به جای اینکه زیر کولر بشینی کامنت بزاری میتونی بری عراق و سوریه! (4452123) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۱۳:۱۶
برجام در نوع خودش قرارداد موفقی بوده.شما هم به جای غر زدن بگو چه جایگزینی برای برجام داری؟ البته منظورم جایگزینه نه شعارهای بی سر و ته (4452151) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۷:۴۶:۰۰
شما که آمریکا را تمام دنیا می دانید هر اقدامی آمریکا می کنه می ترسید نه جانم دنیا آمریکا نیست وطرف ما در برجام هم فقط آمریکا نیست ! (4452601) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۱:۲۹:۰۸
مانعی نیست ! (4452919) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۸:۲۶:۱۱
خوبه هر نظری میدن در مورد تعهد ایران در برجامه، انگار طرفهای مقابل تعهدی ندادن و سازمان ملل با عدم پایبندی اونها کاری نداره. (4451968) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۸:۳۲:۳۶
برجام عملا پاره شد .اقای ظریف مشغولی اروپا گردی برای تنفس مصنوعی به برجام. از دید برجامی ها احتمالا باید منتظر باشیم تا اروپایی ها چفیه به گردن بیندازند و جلوی امریکا بایستند!!! (4451969) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۸:۴۰:۰۰
آمریکا هیچ احترامی برای هیچ کدوم از قوانین بین اللملی قائل نیست. اصلا مهم نیست سازمان ملل چی می گه. تا وقتی رابطه مون با امریکا عادی سازی نکنیم تحریم می شیم. زیاد با حرف های سازمان ملل خوشحال نشین. (4451972) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۱۳:۳۵
عادی سازی رابطه معنای دقیقش چیه ؟

عادی سازی یعنی همرنگ اونها شدن یعنی از نقش حامی مستضعفین به یار استکبار تبدیل شدن. یعنی کلا بیخیال همه آرمان ها حقمون یعنی برای دو زار استخوان که شاید جلومون بندازن آخرت و عزت دنیا مون رو بفروشیم.

هیهات من الذله رو امام حسین برای همین موقع ها به ما یاد داد. (4452047) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۴۱:۰۱
هيهات مناالذله. درست بنذيس. (4452124) (alef-3)
 
رضا .ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۰۵:۲۰:۴۵
همون رابطه ای که با روسیه داریم میتونیم با آمریکا هم داشته باشیم . (4456143) (alef-3)
 
Spain
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۵۷:۲۹
کوبا مگه عادی سازی نکرد؟ لیبی چطور؟ (4452204) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۸:۴۱:۴۳
سلام
دوستان و سرداران دیپلماسی گفته بودن قطعنامه محدودیتی برا برنامه موشکی مون نداره
دم خروس کم کم داره بیرون میاد (4451973) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۰۲:۲۳
امريكا به تعهدات خودش عمل نميكنه عيب نيست و فقط ايران در هر زمينه اى عيب داره؟!!!!
اين گزارش چرت و پرت مشروعيت نداره براى مردم ايران (4451986) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۰۵:۴۹
اگر ترکمنچای جلوی جنگ گرفت اما برجام خطر جنگ افزایش داد. (4451988) (alef-13)
 
رضا .ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۰۵:۲۳:۱۴
راست میگی منتهی با ترکمانچای کلی مساحت کشورمون رو تقدیم روسیه کردیم یه ذره تاریخ بخونی بد نیست . (4456145) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۰۸:۲۴
موندم ظریف با چه نیتی کلمه آزمایش موشکی را در متن برجام آورد و یا قبول کرد باشد... (4451989) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۳۸:۳۷
در برجام همچين چيزی نيست عزيزم . مسئله مو شکی در قطعنامه سازمان ملل آمده است. لطفا دانسته اظهار نظر کن. (4452118) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۰۸:۳۸
زنده باد دکتر ظریف، زنده باد روحانی (4451990) (alef-13)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۴۷:۲۱
واقعا با چه پشتوانه عقلی دارین می گین زنده باد؟
با هوچی گری این دوره رو رای آوریدن وگرنه چیزی نداشتین که ازش دفاع کنین.
با دوتا زنده باد و مچکریم نمیشه مخفی کرد که سرمون کلاه رفته! (4452008) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۷:۵۰:۴۵
24 ملیون رای با هوچی گری ؟!!! سال 88 هم همین اعتقاد را داشتی ؟ (4452608) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۱۲:۲۴
عجب!
آخرشم بدهکار شدیم....
کلا ما نباید هیچ پیشرفت نظامی بکنیم، آزمایش موشکی هم نکنیم تا بیان یه بند اصافه کنن که ما آزمایش موشکی حق نداریم انحام بدیم، ولی از اون ور هر چی تحریممون کنن اشکالی نداره و اصلا نباید در موردش صحبت هم بشه! (4451992) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۱۷:۵۵
بدبختی اینه که آدم هایی تو داخل هستند همچین دشمنی آشکار و واضح رو هم باز کتمان می کنند. برجام یک عبرت برای این ها بود هرچند میدونم بیشترشون درس نمیگیرن. کسی که به جای خدا به مستکبر و به قول خودشون کدخدا دنیا امید داشته باشه عاقبتش همین میشه . درس بگیرید هموطن هایی که هنوز خوابید ... با تمام خساراتی که برجام به ما زد اگر فقط باعث بشه که بیدار بشیم دردش قابل تحمل تر هست... درس بگیرید تا دوباره سر بزنگاه فیلمون یاد هندوستان نکنه ... (4452054) (alef-13)
 
رضا .ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۰۵:۲۵:۴۱
یه سوال روسیه هم جزء کدخداها هست یا نه ؟ (4456146) (alef-3)
 
ت
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۲۰:۵۸
حتما موارد دیگر ابهام مرتبط با خلع سلاح ایران است و فروش میلیاردها دلار سلاح به عربستان (4451996) (alef-13)
 
بچه ی شوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۳۱:۳۳
کسانی که به تعامل با دنیا اعتقاد ندارند آب به آسیاب اسرائیل می ریزند. منظورم‌ تعامل با کشورهایی غیر از آمریکاست.اگر ما نتوانیم در شورای امنیت دوستانی که به ما اعتماد نداشته باشند را جذب کنیم به نفع کشور نیست. بالا رفتن از دیوار سفارتخانه ها _ غیر از لانه ی جاسوسی آمریکا_ کار اشتباهی است. دشمن تراشی از میان کشورهای مستقل کار خظایی است. حتی یک رای کشوری غیر از آمریکا برای ما در شورای امنیت حیاتی است. عده ا ی اصولگرا می گویند دنیا فقط آمریکا نیست، ولی مشکل این است با بقیه ی دنیا هم نمی توانند با زبان‌حقوق بین الملل سخن بگویند. در زمان حیات حضرت امام فاجعه ی کشتار حاجیان اتفاق افتاد ولی کسی سفارت عربستان را به آتش نکشید، حمله به سفارتخانه ی عربستان به نفع رژیم دیکتاتوری سعودی بود. این رژیم فرافکنی کرد. عده ای به بهانه ی غیرت از حمله به سفارت عربستان حمایت می کنند. حمله به سفارت در زمان تجاوز به دو نوجوان ایرانی روی نداد. پس چنین سخنانی برای تطهیر حمله به سفارت کاملا اشتباه است. اگر ما می گوییم با حمله به سفارت عربستان مخالفیم عده ای بهانه می آورند مگر شما وکیل دولت عربستانید؟‌ خیر ما وکیل منافع ملی هستیم که با عدم رعایت قوانین بین الملل این منافع می تواند در شورای امنیت سازمان ملل به خطر بیفتد.
این که از زیر تحریم های سازمان ملل خلاص شده ایم، یک نعمت برای اقتصاد و قدرت دفاعی ما می باشد، قبل از برجام روسها و چینی ها کبریت هم به ما نمی دادند. امروز بسیاری از موانع بزرگ پیش روی صنایع دفاعی ما برداشته شده است. دادن نمره ی کمتر از ۱۶ به برجام بی انصافی می باشد. (4452001) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۹:۵۸:۴۳
سلام
چرا مغلطه؟ این مقاله خودش جواب گو هست.
در ضمن. دقیقا از قبال این برجام چقدر پول وارد کشور شد؟
چرا دروغ گویی؟ مگه ما کلی واردات از چین نداشتیم؟
مگر ایران با بسیاری کشورها رابطه نداشت؟
یا عزت یا ذلت. آخرش با این سیستم چیزی جز ذلت نیست.
اما با مقاومت ممکنه مدتی اذیت بشیم اما کم کم روی پامون می ایستیم. هم عزت داریم هم قدرت. فقط نیاز به تلاش و اتکا به خدا هست.
موفق باشید. (4452015) (alef-13)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۲۲:۰۳
خوبه خودت میگی واردات از چین داشتیم!!
واردات از اروپا تبدیل شد به واردات بنجل چینی نمونش خودرو های اون دورست !!!
البته برای شما و دوستان شما که بد نشد با نصف قیمت از چین آوردین دوبرابر قیمت قبل به بهونه تحریم فروختین!! (4452156) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۰:۴۱:۱۳
دوست عزیز، چینی ها کالایی که دارای کاربرد نظامی بود، ولو یک واشر را به ما نمی دادند. اگر اطلاع ندارید، در این مورد تحقیق کنید. (4452855) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۱:۵۸:۳۳
من مخالفم با نطر شما. (4453176) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۰۴:۰۹
اگر خوب نگاه کنید ان کسی که ابتدا روح برجام را از بین برد ایران بود و نه امریکا و در واقع کاری کردند که دولت نتواند برجام را پیش ببرد که روحانی هم در مناظرات این مسئله را افشا نمود وچیز تازه ای نیست (4452092) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۳۶:۴۲
ما نیاز ب دشمن خارجی نداریم! (4452117) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۲:۲۴:۲۲
زنده باد منتقدین برجام (4452159) (alef-3)
 
بچه ی شوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۲:۴۵:۲۹
ما هم برای سلامتی منتقدین برجام از عمق قلب دعا می کنیم. خدمات منتقدین برجام به کشور غیر قابل انکار است. حداقل در بحث چانه زنی ها کمک زیادی به دستگاه دیپلماسی نموده اند. امریکایی ها متاسفانه هنوز هم در حال چانه زنی بر روی توافقی که انجام شده است، می باشند. واقعیت این است چانه زنی ها هنوز هم ادامه دارد. در ضمن راهنمایی های خردمندانه ی منتقدین برجام، راهگشای تیم دیپلماتیک در راه توافق بوده است. اگر منتقدین برجام نبودندبدون شک امتیازات بسیار بیشتری به طرف امریکایی داده می شد. (4454391) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۴:۳۲:۵۰
فقط مقایسه شود با اجماع و سخنان تند هشت سال پیش علیه ایران در همین سازمان ملل
تفاوت دیپلماسی سنگالی با دیپلماسی عقلانی را میشود فهمید (4452333) (alef-3)
 
سعادت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۵:۳۶:۳۰
هیچ کشوری با دست خودش گور خودش را نمی کند.
موشک های ما دفاعی است وبا تمام قدرت باید صنایع دفاعی ما زیر نظر سپـاه سرافراز در پیشرفت وتوسعه روز افزون تلاش کند.
هر کشوری که خلع سلاح شد بر پوتین متجاوزان به خاک خویش بوسه زد. ای دشمن سعادت ایران هرگز ما بر چکمه تو بوسه نخواهیم زد بلکه در نهایت این تویی که در برابر عظمت ما سرفرو خواهی آورد. (4452447) (alef-11)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۸:۰۹:۲۲
با درایت و زیرکی مسئولین ایران ، برجام به گونه ای شد که اجماع جهانی در تحریم ایران از بین رفت
آمریکا هم به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد (4452633) (alef-11)
 
رضا
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۱:۳۳:۴۳
ماشاالله آفتاب تابان برجام داره روز به روز پر نورتر از دیروز میشه، کم کم دیگه به جای آفتاب تابان باید بگوییم کوازار یا ابرنواختر برجام، الان دیگه به قدری پرنور شده که روی ماهتابهای ترکمنچای وگلستان را هم سفید و تابان کرده است.
پ.ن: پیشنهاد میشود برای حفظ سلامت چشم ملت ایران از تلألو نور این کوازار برجام در سبد کالای بعدی سهمیه عینک جوشکاری هم برای خلق الله گنجانده شود. (4453160) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۱۰:۱۳:۳۳
برای همینه هر روز یک عهد شکنی جدید داریم

به خاطر همین دیپلماسی بنفشه که نماینده امریکا در سازمان ملل همین چند روز قبل ایران رو شبیه عقرب کرد همانطور که وندی شرمن در دو سال قبل ایرانیان رو دروغگوی ژنتیکی خواند

به خاطر همین دیپلماسی که هیلی گفته از ایران متنفره

به خاطر همین دیپلماسی که بزرگترین همایش منافقین تروریست علیه ایران در فرانسه چند روز قبل برگزار شد

به خاطر همینه که کل صنعت هسته ای رو به باد فنا دادیم و به انتظار درخت گلابی نشستیم (4454801) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.