نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402702
ثبت 8000 کودک‌آزاری در سال گذشته
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۰
به گفته عضو شورای علمی سلامت روان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، سال گذشته حدود 8000 کودک آزاری در ایران ثبت شده است این در حالیست که این آمار واقعی نیست چرا که بسیاری از انواع آزار و خشونت را نمی‌شناسیم یا عمل به آنها را جزو سنت‌ها همچون تربیت کودک محسوب می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، حریرچی، عضو شورای علمی سلامت روان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در نشست واکاوی  آسیب و خشونت و ضرورت‌های سیاست‌گذاری که به مناسبت هفته کودک برگزار شد افزود: آسیب پذیرترین گروه سنی در تمام دنیا کودکان‌اند با این حال در ایران ما این کودکان را نمی‌پذیریم و تعریف مشخصی از کودکی نداریم. مشکل از جایی آغاز می‌شود که ما بلوغ شرعی را پایان کودکی می‌دانیم. آیا بلوغ جنسی نشانگر بلوغ جسمی است؟ همان‌طور که می‌دانیم بلوغ جسمی تا 20 سالگی ادامه دارد. آیا بلوغ جنسی بیانگر بلوغ روانی و اجتماعی هم هست؟ آیا فردی که به بلوغ جنسی رسیده می‌تواند تصمیم گیرنده باشد؟ بر اساس منشور بین‌المللی حقوق کودک تمام افراد زیر 18 سال کودک، محسوب می‌شوند.

عضو اسبق شورای عالی آموزش علوم پزشکی با بیان مصادیقی از آزارهای جسمی در کودکان به تعریف انسان سالم پرداخت تا کنجکاوی فعالان حوزه کودک را به سمت دیگر خشونت‌ها و آزارهای پنهان هدایت کند و ادامه داد: انسان سالم انسانی است که از نظر جسمی تندرست و از نظر ذهنی بی‌عیب باشد. از نظر روانی یک انسان سالم شاد است. انسان سالم از نظر اجتماعی فعال است. از نظر اقتصادی مولد است. از نظر سیاسی آگاه و از نظر فرهنگی مسئول می باشد. مفهوم انسان سالم در جایگاه معنوی نیز قابل تعریف است که البته فعلا به تعریف جامعی برای آن دست نیافته‌ایم چرا که مصادیق معنویت متنوع است. در چنین شرایطی به نتیجه‌ مهمی می‌رسیم. ما درباره‌ی مصادیق قانون زیاد صحبت کرده‌ایم و چیزی که به آن نیازمندیم، پرداختن به موضوعیت حق است. چرا که در دنیای توسعه یافته و فعالیت های جامعه مدنی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آرمان؛ حقوق انسانی است.


این استاد دانشگاه به بیان برخی آمارهای سال‌های اخیر در حوزه‌ی آزار و خشونت علیه کودکان پرداخت و اظهار کرد: یکی از مسایل قابل بحث در این حوزه عدم توجه به مشکل تا جایی است که به آسیب اجتماعی که بعضا بزهکارانه تلقی می شود تبدیل شود. آسیب را نیز رها و تا جایی پیش می‌رود که تبدیل به بحران می‌شود. در چنین مرحله‌ای است که جامعه و مسئولین آن به تکاپو افتاده و بدنبال راه حل می گردند. سال قبل نزدیک به 8000  کودک آزاری در ایران ثبت شده است. این آمار قطعا واقعی نیست چون مواردی گزارش شده است و نمایشگر قله کوه یخ، چرا که ما بسیاری از انواع آزار و خشونت را نمی‌شناسیم یا عمل به آنها را جزو سنت‌ها همچو تربیت کودک محسوب می‌کنیم.


حریرچی آزارهای پنهان را بسیار خطرناک خواند و گفت: تحقیر، بزرگ‌ترین خشونت و آسیب به کودکان است. این آزار در قالب مقایسه شکل می‌گیرد و اغلب در حوزه‌ دانش‌آموزی رخ می‌دهد. در این میان معلمان و والدین بزرگ‌ترین مسوولان این شیوه از آزار هستند.
 
کلمات کلیدی : کودک آزاری+شورای علمی سلامت روان +تربیت کودک
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۵:۳۲:۲۴
و دهها برابر اين ثبت و گزارش نميشود.
واقعا ضعيف ترين قوانين و نظام ها را در برخورد و پيشگيري از كودك آزاري داريم.
مقصر كيست؟
مسئول كيست؟

ايا مسئولان صدها كودك خياباني و كودك كار را هر روز در چهارراههاي اين شهر نمي بينيد؟ تازه اينها جلوي چشمشان است، كاري نمي كنند. واي بر آنهايي كه در شهر ها و دهات ... (3974996) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.