نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476008
سیف اعلام کرد؛ احتمال ادغام بانک‌های مجاز/سپرده‌گذاران نگران نباشند
بخش اقتصادی الف؛ 5 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳

رئیس کل بانک مرکزی درباره برنامه این بانک برای ادغام بانک‌های مجاز توضیحاتی ارئه کرد و البته به سپرده‌گذاران و مشتریان بانک‌ها اطمینان داد که هیچ جای نگرانی برای آنها نیست و از این سیاست متاثر نخواهند شد.

ادغام تعاونی‌های اعتباری و یا موسسات مالی غیر مجاز در موسسات و بانک‌های مجاز سیاستی‌ است که طی سال‌های گذشته و در  جریان ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و کنترل فعالیت موسسات غیر مجاز در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته و به دنبال آن موسساتی موفق به دریافت مجوز شده‌اند که مجموعه‌ای از تعاونی‌های غیر مجاز  تحت فعالیت‌ آنها قرار گرفته‌اند و این روند نیز همچنان ادامه دارد.  

در حالی اکنون حدود 35 بانک و موسسه اعتباری مجاز در حال فعالیت هستند که  چندی پیش در اظهارات مقامات بانکی اشاره‌ای به این شده بود که امکان ادغام بانک‌ها و موسسات مجاز وجود خواهد داشت این موضوع گرچه تاکنون عملیاتی نشده اما چندی است که مخاطبان شبکه بانکی با اخباری درباره ادغام بانک‌های بزرگ و کوچک مواجه شدند که به طور  طبیعی آنها را درباره سرانجام منابع و سپرده‌هایشان نگران کرده است.

این در حالی است که ولی‌الله سیف - رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با ایسنا احتمال ادغام بانک‌ها را تایید کرده و تاکید دارد که این یکی از روش‌های نزدیک شدن صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی به استاندارادهای روز دنیاست.

آنطور که سیف عنوان کرده تصمیم برای ادغام در درجه اول بر عهده سهامداران خود بانک‌ها قرار دارد ولی در مسیری که بانک مرکزی برای استاندارد سازی صورت‌های مالی بانکها در پیش گرفته این موضوع وجود داشته و خود سهامداران نیز ممکن است از آن استقبال  کنند.

وی توضیح داد: هدف ما این است که بتوانیم نسبت های مالی در صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی را به نسبت‌های روز بانکداری دنیا نزدیک کنیم که در این حالت مهم‌ترین موضوع نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها است  و برای تامین آن چند راه وجود دارد؛ اینکه سرمایه آورده خود را افزایش دهند،  سهام جدید در بورس عرضه کنند و یا اینکه تصمیم بگیرند با یکدیگر ادغام شوند.

رییس شورای پول و اعتبار گفت: وقتی بانک‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند، صرفه‌جویی قابل توجهی برای آنها به همراه خواهد داشت، چراکه قیمت‌ تمام شده و  هزینه خدمات آنها کاهش می‌یابد. از سوی دیگر برخی از هزینه‌های دیگر از جلمه هزینه‌های مربوط به شعب کاهش می‌یابد چرا که وقتی دو بانک با یکد یگر ادغام می‌شوند، دیگر دلیلی برای وجود دو شعبه از آن در یک خیابان وجود ندارد. در این حالت می‌توانند یکی از شعب را تعطیل و آن را در جای دیگری توسعه دهند.

سیف، در عین حال به سپرده‌گذاران بانک‌ها و موسسات مجازی که ممکن است در آینده با یکدیگر ادغام شوند اطمینان داد که به هیچ وجه از این تصمیم آنها متاثر نخواهند شد، حتی اگر دو بانک و شعبه‌های آنها با یکدیگر ادغام شود.

وی یادآور شد: سپرده گذاران، سرمایه گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه‌ نخواهد داد که  منافع سپرده‌گذاران دچار مشکل شود، از سوی دیگر بانک‌ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند؛ از این رو جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.


 
۱۳۹۶/۰۴/۰۴ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۱ ۱۳:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۸:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۹ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۱ ۰۹:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۱۵:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۱۲:۳۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۱۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۱:۲۹
 
 
کلمات کلیدی : ادغام بانک‌ها+سپرده‌گذاران+بحران نظام بانکی+ولی ا... سیف
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۶:۰۴
بهترین اقدام برای کاهش هزینه های بانکی است.
در ضمن امیدواریم ضمن ایجاد شفافیت هرچه بیشتر در عملیات بانکی، بر کلیه خدمات بانکی، کارمزد هرجند بسیار ناچیز وضع شود تا بانکها به بنگاههای سودده تبدیل شوند و بتوانند ضمن پرداخت سود به سهامداران و سپرده گذاران خرد و کلان، نرخ بهره وام را برای وام گیرندگان هدف مثل تولیدکنندگان و صادرکنندگان کاهش دهند. (4391648) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۸:۳۶
پارسال سال بدبدخت شدن سپرده گذاران و سهام داران بود امسال سال بدبخت شدن کارمندان بانکها و موسسات اعتباری (4391656) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۰:۰۳
اين يعنى ، ايشون تاييد ميكنن كه يك سرى از بانك ها مشكل دارند
كاسپين هاى ديگرى در راه هستند (4391662) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۱:۳۹
پس حرفهای جهانگیری و قالیباف درباره بانک شهر و سرمایه و قوامین و گردشگری درست بود؟ (4391668) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۲:۳۹
شما کاسپین رو برطرف کن آقای سیف (4391670) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۴:۲۳
خوب بنظرم وقتی جناب سیف اینطوری وعده می دهد این یعنی سپرده گذاران حتما نگران باشند (4391692) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۱:۰۴
یکی کردن بانکها تا الان هیچ فایده جز زیان برای مردم نداشته . (4391751) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۱:۳۴
اول اینهایی رو که ادغدام کردید جمع کنید بعد !! (4391754) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۲۹:۱۷
ادغام اشتباه، مردم پول ها رو از بانکها خارج خواهند کرد (4391821) (alef-11)
 
راوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۶:۲۱:۱۰
همه نگران هستند از مردم از کارمندان و همه شما بانکهای بزرگ را با ادغام این گونه موسسات غیر مجاز و اضافه برداشتهای غیر قانونی از پا دراوردید شما حتی به حرف سهامداران توجه ای ندارید البته سهامدار اجازه نمی دهد ایا شما توجه ایی می کنید ؟ (4392043) (alef-18)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۷:۴۷:۲۲
با وجود اینهمه اعتراض 7 ماهه در مور ماجرای کاسپین چرا دادستان به عنوان مدعی العموم حدود یک میلیون نفر ایرانی وارد عمل نمیشه و آقای سیف رو به یک دادگاه عادل نمیکشه تا مشخص بشه بی گانه هست یا تا چه اندازه گناهکار و مقصر هستن؟
وظیفه دادستان کشور چیه پس؟ چرا وظیفه اش رو انجام نمیده (4392252) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۱۹:۱۰
هر وقت اقای سیف فرمودند نگران نباشید بدانید بزودی اواری سرتان خراب میشود یک کاسپینی (4392535) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۴۸:۵۷
مردم اصلا نگران نباشند ، موسسه ای که مجوز داشت هنوز بعد از مدتی نتونستند پولشونو بگیرن (4392579) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۴۹:۰۲
بوهای بدی به مشام میرسه! ظاهرا غول تورم و نقدینگی که به لطف خرج دلارهای آزاد شده برجامی روش سرپوش گذاشته شده بود داره خودشو نشون میده! این اقدامات صرفا مثل مسکن عمل میکنه، مشکل را حل نمیکنه، مشکل فساد اداری و رانت خواری است که باعث شده در گزارشی که مربوط به شفافیت مالی و نظام اداری کشورها است ما در مقام های آخر باشیم. شما تا این مسایل را حل نکنید، تا با فساد و قاچاق بصورت جدی مقابله نکنید و قوانین را اصلاح نکنید، نمیتونید مشکلات را حل کنید، ادغام بانک ها که مشکلی را حل نمیکنید آقای بانک مرکزی!!! (4392580) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۲:۲۰
مشكل اصلي اين است كه مردم به قول ووعده مسوولان اعتماد ندارند چون خيلي راحت تغييرنظر ميدهند ووعده گذشته خودراكتمان ميكنند وابنكه ادغام بانكها موجب بيكاري عده زيادي از شاغلين اين بانكها ميشود (4392586) (alef-18)
 
ررر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۲۳:۱۴:۵۲
البته بفرمایید باتکها ورشکسته شدن برای کاهش زیان این کار رو می کنیم (4393004) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۱:۱۰:۵۰
تو قضیه میزان و کاسپین و ثامن الحجج و غیره، حمایت ! بانک مرکزی از مردم رو دیدیم.
میزان رو سپردن به صادرات پدر مردم رو درآورد تا پولشون رو داد اون هم بدون سود و نه همش بلکه مجبور کرد تو همون بانک سرمایه گذاری کنند. ثامن الحجج هم که پول رو خورد و یک آب هم روش... بقیه هم مثل هم و بانک مرکزی میگه به من ربطی نداره.... (4393194) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۱:۲۷:۱۰
" سیف: هیچ جای دنیا مجوز بانک مرکزی به معنای تضمین عملیات بانک نیست."
این حرفیه که آقای سیف در دهمین همایش بورس، بانک و بیمه به تاریخ 26 فروردین 1396 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گفته، حالا چی شده که میگه خطری سپرده گذاران رو تهدید نمیکنه.
کدوم حرف رو باور کنیم ؟؟؟!!! ... (4393208) (alef-18)
 
هما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۱:۰۸:۲۳
سیف همش داره خرابکاری میکنه و هیچکس جلویش را نمیگیره (4395232) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.