توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428506
هفته فرهنگی ویتنام در تخت جمشید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۶
سفیر کشور ویتنام در ایران با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ویتنام در ایران گفت: فرهنگ کوتاه ترین راه برای ورود به قلب، ارتباط و تعامل انسان هاست.

به گزارش ایرنا دکتر نگوین هونگ تک عصر دوشنبه در آیین افتتاح هفته فرهنگی ویتنام در ایران در تخت جمشید بیان کرد: در این هفته فرهنگی نمایش فیلم و اجرای موسیقی توسط نوازندگان و هنرمندان کشور ویتنام انجام می شود که نوازندگان سنتی کشور راه طولانی را برای اجرای این برنامه طی کرده اند.
تک اظهارداشت: در این هفته فرهنگی برای نخستین بار یک فیلم هنری به زبان فارسی که امسال توسط گروهی هنرمندان ایرانی در مورد مقاصد گردشگری ویتنام در سفر کشور ویتنام ساخته شده، نمایش داده می شود.
سفیر کشور ویتنام در ایران اضافه کرد: همچنین علاوه بر این محصول هنری، نواهای موسیقی سنتی ویتنام توسط هنرمندان کشورم برای مردم ایران و شیراز در تخت جمشید برگزار می شود که تلفیق موسیقی و مکان بسیار لذت بخش خواهد بود.
او ادامه داد: گروه موسیقی سنتی کشور ویتنام شامل پنج نوازنده و خواننده است که بخشی از فرهنگ غنی ویتنام را به مردم دنیا هدیه و برای مردم شیراز به نمایش می گذارند.
تک عنوان داشت: به اعتقاد من فرهنگ کوتاه ترین راه برای ورود به قلب، ارتباط و تعامل انسان هاست و امیدواریم با برگزاری این هفته فرهنگی ارتباط دو ملت بزرگ ایران و ویتنام به هم نزدیک تر شود.
وی گفت: شیراز شهر بزرگانی چون سعدی و حافظ است که این هفته فرهنگی را با یک بیت از اشعار حافظ بزرگ بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم / فلک را سقف بشکافیم و طرحی نودراندازیم برگزار می کنیم.
سفیر کشور ویتنام در ایران در آیین افتتاح هفته فرهنگی این کشور در تخت جمشید، با زبان فارسی برای مردم صحبت کرد و شعر حافظ را خواند.
سومین روز از هفته فرهنگی ویتنام در ایران، با حضور مسئولان کشوری و استانی در قالب یک ویژه برنامه در تخت جمشید برگزار شد.
‌برنامه ریزی برای اجرای مراسم بعد از سفر رییس جمهوری کشورمان به ویتنام در مهر ماه آغاز شد که علاوه بر سخنرانی سفیر ویتنام در ایران، چند برنامه فرهنگی هنری از جمله پخش فیلم واجرای آیین های موسیقایی کشور ویتنام، جشنواره غذاهای بومی محلی فارس و شهرستان مرودشت همراه با موسیقی سنتی استان فارس نیز برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است.
این مراسم با مشارکت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید،سفارت ویتنام در ایران، پژوهشگاه شاخص پژوه، شهرداری مرودشت، کانون زنان بازرگان ایران و شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها برگزار شد.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد. 
طرف شرقی این مجموعه کاخ‌ها بر روی کوه رحمت و سه طرف دیگر در درون جلگه مرودشت قرار دارد.
سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حکومت کردند. 
مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
ویتنام به مرکزیت هانوی از کشورهای جنوب شرقی آسیاست.
 
کلمات کلیدی : هفته فرهنگی ویتنام+تخت جمشید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.