توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434608
میشل عون: آمادگی میانجی گری ایران و عربستان را دارم
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴
رئیس جمهور لبنان گفت کشورش آماده است میان ایران و عربستان میانجی گری کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در سفر دوره ای خود به کشورهای حوزه خلیج فارس در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره در پاسخ به این سوال که آیا برخی از هم‌پیمانان شما در لبنان که خصومت آشکاری با عربستان دارند از این سفر شما ناراحت و یا تحریک نمی شوند گفت: نه، من فکر نمی کنم که هم پیمانان ما درباره این سفر ناراحت شوند چرا که تلاش ما در این سفر در جهت برقراری آرامش و امنیت در لبنان و همچنین منافع لبنان و منافع عربستان است. ما باید منافع کشورمان و تمامی مردمی لبنان را در نظر داشته باشیم.

مجری الجزیره پرسید: در راستای سفرهای خارجی شما به کشورهای حوزه خلیج فارس آیا برخی از هم پیمانان شما خواستار سفر به ایران و سوریه هم هستند؟

میشل عون در پاسخ گفت: طبیعتا همین گونه است و این در خواست ها در وقت خود به آن پاسخ داده خواهد شد و باید شرایط آن نیز فراهم شود.

وی در ادامه تصریح کرد: سیاست خارجی لبنان بر اساس قسم نامه ای است که بر آن متعهد شده ام. سیاستی که لبنان را از مشکلات دور کند. سیاست لبنان بر نزدیک شدن میان این کشور با دیگر کشورها است نه سیاستی که باعث دور شدن لبنان از دیگر کشورها بشود.

مجری الجزیره پرسید: آیا شرایط سفر شما به ایران و یا سوریه در آینده ای نزدیک فراهم خواهد شد؟

میشل عون در این باره گفت: با وجود تحولات کنونی فعلا شرایط برای این سفر فراهم نیست اما واقعیت این است که جنگ ها برای همیشه ادامه نخواهند داشت و جنگ ها یا با راه حل نظامی تمام می شوند که این در سوریه غیر ممکن است و یا با راه حل های دیپلماتیک.

مجری الجزیره در ادامه گفت: شنیده شده که سفر شما به عربستان در راستای میانجی گری میان این کشور با ایران صورت گرفته است آیا این درست است؟

رئیس جمهور لبنان در پاسخ، گفت: من شخصا آمادگی این کار را دارم اما کسی از من چنین چیزی را در خواست نکرده است و شرایط هم اکنون برای این اقدام فراهم نیست.

مجری الجزیره گفت: آیا شما آماده دریافت سلاح برای ارتش لبنان از هر طرفی که باشد هستید به خصوص از ایران که در این باره اظهار آمادگی کرده است؟ 

میشل عون گفت: ما آماده هستیم تا هرگونه کمک نظامی که به افزایش قدرت نظامی لبنان در دفاع از این کشور منجر شود بپذیریم اما در این زمینه مشکلاتی وجود دارد لذا باید همیشه قبل از پذیرش این گونه کمک ها مشکلات را حل کرد.
 
کلمات کلیدی : ایران+عربستان+میشل عون+لبنان+میانجیگری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.