توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277117
وزارت‌خارجه برای پیگیری حقوق زندانیان ایران در آمریکا اهتمام ندارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۶
دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: وزارت خارجه تاکنون گزارشی از تخلفات سفارت ایران در برزیل به کمیسیون ارائه نکرده و در مورد موضوع پیگیری زندانیان ایران در آمریکا هم تلاش جدی از سوی دستگاه دیپلماسی انجام نمی‌شود.

مصطفی افضلی‌فرد نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به بررسی پرونده فعالیت وزارت امور خارجه در پیگیری حقوق اتباع ایرانی خارج از کشور در کمیسیون، گفت: در این پرونده تلاش‌هایی که باید از سوی وزارت امور خارجه در جهت انتقال زندانیان ایرانی به زندان‌های داخل کشور انجام شود و بحث آزادی زندانیانی که فقط به دلیل ارتباط با تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران در زندان بسر می‌برند ارزیابی‌های لازم صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به حبس ۱۲ نفر از اتباع ایرانی در آمریکا در پی ارتباط با تحریم‌های ظالمانه علیه ایران افزود: انتظار این است که وزارت امور خارجه نسبت به آزادی ۱۲ زندانی در آمریکا که فقط به دلیل ارتباط با موضوع تحریم‌ها زندانی هستند اهتمام بیشتری داشته باشد؛ به نظر می‌رسد تلاش‌ها در جهت آزادسازی این افراد چندان کارساز و جدی نبوده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: تاکنون چندین جلسه با مقامات وزارت امور خارجه در ارتباط با پیگیری حقوق زندانیان ایرانی خارج از کشور و به ویژه ۱۲ نفری که به خاطر تحریم‌ها در آمریکا در زندان به سر می‌برند از سوی کمیسیون برگزار شده که برخی از این پرونده‌ها در ارتباط با این ۱۲ نفر حل و فصل شده و در برخی موارد نیز به طور حضوری با شخص وزیر خارجه در خصوص آنها مذاکرات انجام شده است.

افضلی‌فرد اضافه کرد: در جلساتی که با وزیر امور خارجه داشتیم بنا شد تا موضوعات باقی مانده از سوی وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گرفته و گزارش این پیگیری‌ها به کمیسیون ارائه شود که تاکنون این گزارش به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه نشده است.

وی در پایان با اشاره به تخلفات صورت گرفته در سفارت ایران در برزیل گفت: بنا بود تا وزارت امور خارجه گزارشی را دراین ارتباط به کمیسیون ارائه کند که تاکنون وزارت امور خارجه پاسخ مشخصی را نداده است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.