نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 146211
پاسخ به جوابیه بانک تجارت
یادداشت بینندگان: عبدالله صابری، 18 اسفند 90
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۰۲
بانک تجارت در پاسخ به انتقاد یکی از مشتریان خود در خصوص برگشت زدن چک ها و اعلام فوری آن به سامانه بانک مرکزی به جای پذیرش خطای خود و اصلاح رویه، به صورتی طلبکارانه برخورد نموده و اعلام داشته است: "براساس دستورالعمل های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شعب بانکهای کشور به هنگام ارائه چک از سوی مشتریان در صورت کسری موجودی مکلف به اعلام موضوع به صورت آنی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند."

این ادعای بانک تجارت که در قالب پاسخ به الف اعلام شده نه تنها خلاف منافع مشتریان این بانک است، بلکه با نص صریح ابلاغیه های بانک مرکزی در تضاد می باشد.

بر اساس بخشنامه های طب/۹۹۹ مورخ ۱۱/۳/۱۳۸۲ ، طب/۲۳۰۰ مورخ ۲۶/۱۱/۱۳۸۴ و طب/۱۲۶۰مورخ ۲۲/۹/۱۳۸۵ ابلاغی به سیستم بانکی، صراحتاً به بانک ها ابلاغ شده بایستی اطلاعات چک های برگشتی را بعد از ۱۰ روز به سامانه بانک مرکزی ابلاغ نمایند و تا ۱۰ روز حق این کار را ندارند.

این اطلاعیه بانک مرکزی به این شرح است: "*شعب بانک ها موظفند گواهینامه های عدم پرداخت چک صادرشده را به مدت ۱۰ روز در شعبه نگهداری کنند و در صورتی که صاحبان حساب های جاری دارای چک برگشتی ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ صدور گواهینامة عدم پرداخت ، حسن نیت خود را با تامین وجه چک برگشت شده در بانک یا ارائة رضایت نامه دارندة چک مزبور اثبات نمایند از ارسال اطلاعات مربوط به چک های برگشتی به بانک مرکزی خودداری نمایند."*

بخشنامه بانک مرکزی را می توان در آدرس اینترنتی زیر نیز مشاهده نمود:
http://cbi.ir/showitem/4233.aspx
 
ciavash
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۵:۳۶:۰۳
بابا مچ گیر! (695147) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۰۹:۳۸:۵۱
ضمن تشکر ازآقای صابری، ای کاش سایر دوستان هم در حوزه های کاری تخصصی خود به اطلاع رسانی همگانی روی بیاورند. (695882) (moderator22)
 
ابراهیم
United States
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۲۲:۳۱:۳۶
دوستان بد نیست به تاریخ بخشنامه هم دقت کنند.مربوط به سال 86 است که آن موقع سیستم های بانکها متمرکز و یکپارچه نبود و اطلاعات مربوط به چک های برگشتی دستی توسط شعب ارسال میشد . اما در حال حاضر کلیه سیستم های بانکی متمرکز بوده و در لحظه اطلاعات برگشتی ها بصورت الکترونیک به سایت بانک مرکزی ارسال میگردد و شعب بانکی هیچ اراده و دخالتی در این ارسال ها ندارند.به نظر بنده دوستان بد حساب بانکی به جای متوسل شدن به اینگونه مسائل ، رو به خوش حسابی و پرداخت به موقع بدهی خود به دیگران اقدام کنند. (698458) (alef-11)
 
امیرسامان
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۰۹:۵۸:۳۵
شاید روابط عمومی بانک فراموش کرده بود که در عصر گردش آزاد اطلاعات قرار داریم و زمان پاسخهای غیر واقعی سپری شده است . (695893) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۵:۴۱:۳۰
جدیدا بانک صادرات از مالی انقدر وضعش خراب شده که بابت هر برداشت از کارت 5000 ریال از حساب کم می کنه ولی بقیه بانکه این کارو نمی کنند (695161) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۸:۵۱:۰۳
واقعا؟؟؟؟؟! نامردیه! (696471) (moderator22)
 
مهدی
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۵:۴۲:۳۲
با سلام
بنده کارمندم و حقوقم به حساب بانک تجارت شعبه فردوسی ساری واریز میشود ولیکن در همان لظه نمیتونم از حسابم پول دریافت کنم و یا به حساب سایر بانکها از طریق عابر بانک تجارت انتقال رو صورت بدهم چون شعار بانک تجارت بانک فرداست و هرگونه برداشتی در روز بعد از واریز صورت می پذیرد،خواهش می کنم این مسئله رو هم پیگیری کنید که تو یک روز از زمان واریز به حسابم تا روز بعدش که می تونم پول رو دریافت کنم،این پول کجا می مونه (695162) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۲۰:۱۳:۴۷
با سلام دوستان گرامي اولا در پاسخ به مطلب فوق به اطلاع ميرسانم كه سيستم چك برگشتي در تمامي بانكها به صورت اتوماتيك بوده و پس از مهلت قانوني در صورت پاس نشدن چك مشمول اخذ كارمز رفع سوِاثر به مبلغ يكصد هزار ريال ميگردد ولي كارمزد صدور چك برگشتي به مبلغ سي هزار ريال بلافاصله پس از صدور برگشتي از حساب مشتري كسر ميگردد ضمنا بعد از 10 روز تا مشتري درخواست رفع سواثر ننمايد و هزينه مربوطه را نپردازد از چك برگشتي ايشان رفع سواثر نخواهد گرديد در مورد حساب حقوقي دوستمان نيز به اطلاع ميرساند حقوق شركتها و موسسات به 2 طريق انلاين وغير انلاين واريز ميگردد كه احتمالا حقوق ايشان به صورت غير انلاين واريز گرديده كه در روز واريز فقط از طريق شعبه واريز كننده قابل پرداخت خواهد بود براي حل اين مشكل با حسابداري خود هماهنگ نموده تا فايلهاي حقوقي شما را به صورت اينترنتي و انلاين و بدون زحمت مراجعه هر ماهه وفقط با يك بار مراجعه به بانك واريز نمايد (695446) (moderator22)
 
یک بنده خدا
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۹:۳۶:۰۱
حالا متوجه شدم، پس تقصیر کسی نیست! این سیستم اتوماتیکه که سرخود 13000 تومن ناقابل از حساب افراد کم می کنه! (696525) (moderator18)
 
یخی
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۲۲:۱۶:۲۷
ای کاش این مشکل بصورت ریشه ای تری حل بشه و دولت حقوق هر کس رو به حساب دلخواهی که توی بانک مورد علاقه ی شخص هستش واریز کنه که اینجوری بانکها مجبور به رقابت بر مبنای مشتری مداری بشن نه اینکه مسئولین بانک با لابی بتونن حقوق های ادارات مختلف رو ببرن توی کانال خودشون (695562) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۵:۴۵:۰۳
من که به شخصه همین شنبه به یکی از بانک های خصوصی میرم و حساب باز میکنم. حساب بانک کشاورزی من که کوتاه مدت بود اصلا سودی نگرقته . بانک صادراتم که واسه یه وام یک ملیونی صدتا بهونه واسم اورده و بعد از یک هفته پیگیری آخرشم بهم ندادن
بانک های خصوصی چند برابر دولتی ها سود میدن و اینجور طلبکارانه برخورد نمیکنن. فقط باید تحقیق کنم که کدوم بانک خصوصی مشتری مدار تر و شریف تره که برم حساب باز کنم (695164) (moderator22)
 
SMAH1
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۷:۵۱:۵۳
تعجب می کنم که چرا تا حالا توی بانک خصوصی حساب نداشتید! من که سالهاست دارم استفاده می کنم و راضیم (فقط مشکل تعداد شعب بانکه که اون هم با الکترونیکی شدن امکانت کمتر به چشم میاد) (695305) (moderator22)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۲۱:۳۶:۲۸
ای شیطون
مدیر عامل کدوم بانک خصوصی هستی؟ :) (695528) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۷:۳۴:۲۰
بانک تجارت اسمش خصوصیه ولی بعضی از کارمنداش مثل بعضی از کارمندهای بانکهای دولتی طلبکارند به عنوان نمونه به یک خاطره توجه کنید.من حسابدار یک موسسه هستم که حدود 10 سال در بانک تجارت حساب داشتیم یک روز رفته بودم بانک و دیدم 5 باجه داره ولی یکی از اونها کار میکنه علت را از رئیس جویا شدم با کم محلی و خیلی بد جوابم را داد منهم روسای موسسه را قانع کردم و در یک بانک ... دیگر حساب باز نمودیم و به طور غیر محسوس وجوه را در مدت 2سال به ان بانک منتقل کردیم رئیس بان تجارت موقعی متوجه شد که دیگه خیلی دیر شده بود الآن هم خیلی راضی هستیم و حالا حالاها هم قصد جابجایی حساب را نداریم . حالا آنها میخوهند جوابیه صادر کنند مختارند ما رفتار را نگاه میکنیم بعد بلافاصله عمل میکنیم میگی نه نگاه کن.
راستی یادم رفت بگم این بانکی که ما در آن حساب باز کردیم 8 باجه داره و 7 تاش همیشه فعاله به این میگن بانک. (695289) (moderator22)
 
hoj
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۲۳:۴۴:۴۹
من کارمند یکی از بانکهای دولتی هستم متاسفانه ما همیشه یه طرفه به قاضی میریم من قبول دارم که بانکهای دولتی خیلی به مشتری مداری اهمیت نمیدن اما علتش پرسنل بانکها نیستن بلکه حجم کار زیاد و گاها بی مورد مثل دادن وامهای تیصرهای به مشتریانی که اصلا مشتری دایم شعبه نیستند یا دریافت قبوض و...من خیلی از دوستانم تو بانکهی خصوصی هستن کارمندهای بانکهای خصوصی یک سوم ما هم در روز سند نمیزنند این منصفانه نیست که با حجم کار متفاوت قیاس یکسانی داشته باشیم (695643) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۰۰:۱۱:۱۷
بنده هم حقوق بگیرم کارمند یکی از ادارات دولتی هستم که بعلت کارمندان زیادش در اداره ما یک شعبه بانک تجارت داریم شعبه 1061 متاسفانه علیرغم داشتن 5باجه 1الی2باجه مشغول فعالیت هستند ویک خط درمیان میان کارمندان بانک وکارمندان اداره ما درگیری هست البته رنباید بگذریم در بعضی ازشعبات هم کارمندان آن بااحترام وسریع کارمردم را راه می اندازند خوب چکارش میشه کرد بانک تجارت بانک فرداست کارش هم نمیتوان کرد. (695671) (moderator22)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۸:۴۷:۴۱
به نظر من بايد درصد سهام بيشتري از بانكها در بازار سرمايه فروخته شود و خصوصي سازي اين بانكها تحقق بيشتري پيدا كند. اكنون درصد سهام شناور آزاد اين بانكها 5 و يا نهايت 10 درصد است و اين اصلا به معناي خصوصي سازي نيست... (695339) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۱۸:۵۲:۳۴
بانک دولتی رو اصلا از فقط برای قبض گرفتن بدرد میخوره جایی که من کار میکنم تو یه بانک خصوصی حسا خوبی داره این بانک اینقدر به همه ما خوب سرویس میده که منکه اصلا دیگه فقط از رو مجبوری میرم (695346) (moderator22)
 
فرمانی
۱۳۹۰-۱۲-۱۸ ۲۲:۳۷:۱۱
باتشکر از تیزبینی نویسنده متن تذکر بجایی بود من خودم کارمند یکی از بانکهاهستم
روابط عمومی بانک تجارت در جوابیه عجله کرده وخیلی خلاصه جواب داده میتونست به این شکل جواب بده که که هر چکی را برگشت میخوره بطور اتوماتیک در سیستم بانک ثبت میشه وصاحب حساب تاده روز فرصت داره 1 -ترتیبی اتخاذ نماید که چک ازحساب پاس شود 2- لاشه چک به بانک ارائه شود 3-موجودی چک برگشت شده تامین شود درصورتی که موارد فوق توسط صاحب حساب عمل شود چک بعنوان برگشتی به بانک مرکزی اعلام نمیگردد (695586) (moderator22)
 
مهدی
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۰۱:۱۸:۵۴
به دلیل اینکه حقوق ماهانه ام از طریق بانک تجارت در روز بعد از واریز حقوقم قابل برداشت هست همون روز سعس می کنم تا تمام حقوقم را از بانک تجارت به جسابم تو بانک پاسارگاد منتقل کنم ولیکن انتقال وجه نیز پس از یک روز انجام میشود چون بان تجارت بانک فرداست.از دیوان محاسبات عاجزانه خواهشمندم این موضوع رو بررسی کنند که این پول اگر در حساب من به طوری ظاهری است ولی عملا نمی تونم دریافت کنم و تو سایتش میزنه بستانکار این پول کجا میره؟لطفا دیوان محاسبات،بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل نود پیگیری بفرمایند!!! جالا بیانیه صادر کنید که شما دارید درست عمل میکنید ولی به مولا علی این راهش نیست،این عدالت نیست. (695718) (moderator22)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۵:۱۹:۱۱
این بانکها فقط به فکر جیب خودشون هستند اگه یه بیچاره ای قسط وامش عقب بیوفته دیر کردشو از دل اون به زور میکشن بیرون و بر خلاف اصول اسلامی فقط تو سود شریکند و در ضرر هیچ سهمی ندارند. یه نکته جالب که اگه دقت کرده باشی بعد از اینکه واسه سود خودشون برای مانده گیری از کارتهای اعتباری یک بانک تو عابر بانکهای دیگه صد تومن کارمزد گذاشتن جدیدا اگه شما موجودی نداشته باشین و پول در خواستی از موجودی شما کمتر باشه تو رسید مقدار موجودی رو صفر میزنه یعنی شما رو مجبور میکنه یه بار دیگه موجودی بگیرید و صد تومن کارمزد رو به بانک پرداخت کنید!!! (696268) (moderator22)
 
sina
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۵:۳۵:۳۶
احتمالا" مسئولین بانک تجارت فکر میکنند که هنوز انسانها در عصر غارنشینی

زندگی میکنند و از اینکه ما در عصر ارتباطات قرار داریم بی اطلاع هستند.

یک نکته هم در مورد کارت خوانها بگویم:

دوستان عزیز توجه داشته باشید که هر وقت که فروشنده کارت کشیده شده را

کنسل میکند, پول از حساب شما کسر شده است و لغو عملیات دلیل بر این

نیست که حتما" 72 ساعت بعد پول به حساب شما واریز گردد.

کنترل کردن آن هم توسط همه مردم که از طریق اینترنت حساب خود را کنترل

نمیکنند آسان نیست.

حتما" آن قبض لغو عملیات را نگه داشته و پی گیری نمایید. (696278) (moderator22)
 
رضاقلی
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۷:۱۹:۴۹
دوستان سلام متاسفانه عدهای اتش بیار معرکه هستند و هنوز فرق حسابها را با یکدیگر نمی دانند دوستمان در جند کامنت بالاتر حساب پس انداز قرض الحسنه را سپرده کوتاه مدت عنوان میکند و انتظار سود هم از بانک کشاورزی دارد. لطفا دامن نزنید من از کارکنان ارشد بانک میباشم ان مدت ده روز که عنوان شده است جهت رفع سوء اثر میباشد که بایستی دارای یکی از شرایط زیر باشد: 1) لاشه چک برگشتی ارائه شود 2 )رضایت نامه محضری از ذینفع چک بیاورد 3 ) مبلغ چکر را به حساب واریز کند و سپس مدارک را به بانک صادر کننده تحویل دهد تا به استناد ان رفع سوء اثر گردد (696389) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۰۱:۱۴:۳۷
سوالی که پیش میاد اینکه چطوری اینکار را بانک تجارت انجام میده بر خلاف نظر بانک مرکزی و بانک مرکزی متوجه نمی شه؟ (696877) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۰:۳۴:۲۷
متاسفانه عدم حضور يك نهاد مردمي كه بتواند ارزيابي صحيحي ار رضايت مشتريان بانكها انجام دهد خالي است. بانك تجارت بين بانكهايي كه تاكنون مراوده داشته ام از همه درجه كنري به خود اختصاص داده است.
(697183) (moderator18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.