توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 188215
سلاح‌های جنگی در لیبی قاتل جان فیل‌ها
تاریخ انتشار : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۴
 سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد: گروه‌های مسلح در آفریقای مرکزی با استفاده از سلاح‌های جنگی که از درگیری‌های داخلی لیبی به جای مانده‌اند، فیل‌های بومی را برای استفاده از عاج‌های آنها، هدف قرار می‌دهند.
 
به گزارش ایسنا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد طی گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت: شکار غیرقانونی فیل‌ها به ویژه در کامرون، آفریقای مرکزی، چاد و گابن هم‌اکنون به یک نگرانی جدی امنیتی تبدیل شده است. بان کی مون افزود: قاچاق عاج فیل می‌تواند منبع اصلی تامین اعتبار برای گروه‌های مسلح در این منطقه باشد.
 
در این گزارش همچنین آمده است: نگرانی دیگر، استفاده قاچاقچیان از سلاح‌های بسیار قدرتمندتر و پیشرفته‌تر است که به نظر می‌رسد این سلاح‌ها از جنگ‌های داخلی لیبی به جای مانده باشند. بان کی مون در این گزارش خاطر نشان کرد: در خلال سال‌های 2004 تا 2013 میلادی در یک پارک‌ جنگلی واقع در شمال شرق گابن، بیش از 11 هزار راس فیل قتل‌عام شده‌اند.
 
این در حالی است که در چاد نیز در طول ماه مارس، قاچاقچیان دست‌کم 86 راس فیل را که 33 راس از آنها حامله بودند تنها در طول یک هفته، قتل‌عام کرده‌اند.در پارک ملی Bouba Ndjida بیش از 300 راس فیل در دو ماه پایانی سال گذشته میلادی کشته شدند. 

بان کی مون تاکید کرد: وضعیت در آفریقا به حدی نگران کننده شده که مقام‌های محلی در برخی از این کشورها نظیر کامرون تصمیم دارند با استفاده از ارتش ملی، قانون و مراجع قانونی، قاچاقچیان را تحت تعقیب قرار دهند.
 
کارشناسان سازمان ملل معتقدند که رشد فزاینده تقاضا برای عاج فیل در آسیا سبب افزایش شمار قاچاقچیان شده است.
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته