نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453517
عاقبت تلاش اردوغان و نتانياهو براي اختلاف انداختن بين پوتين و ايران
بخش بین الملل الف، 23 اسفند 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
بعد از پيروزي هاي جبهه مقاومت در سوريه، رژیم صهیونيستی، برخی کشورهای عربی منطقه، ترکیه و کشورهای غربی كه از تروریست ها حمایت مي كردند به فكر ايجاد ائتلافي ضد ايراني افتادند. از سوي ديگر نتانياهو و اردوغان با سفر به مسكو و ديدار با پوتين تلاش كردند تا با شكاف انداختن بين روسيه و ايران، نفوذ تهران در منطقه را مهار كنند.

به گزارش الف، ولادیمیر پوتین در چند روز گذشته ميزبان رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بود. مهمترين موضوع مشتركي كه در دستور كار اين ديدارها قرار داشت مساله سوریه بوده است.

مذاكرات اردوغان با پوتين
در دیدار پوتین و اردوغان، مسائل گسترده اي از جریان لوله گاز ترکیه گرفته تا هماهنگی اقدامات نظامی در سوریه بحث و بررسی شد.

در مقطع كنوني آنكارا شدت پيگير اين است تا ارتباطات و تعاملات خود را با مسكو افزايش دهد. اين موضوع برخلاف ديدگاه قبلی ترك ها و زمان هدف قرار دادن جنگنده روسيه است. در آن زمان تركيه احتمالاً با اين هدف كه ناتو را وادار به ورود به درگيري هاي سوريه كند مبادرت به هدف قرار دادن سوخوي روسيه كرد تا به زعم خود  از پيشروي نيروهاي مقاومت جلوگيري به عمل آورد. اما آمريكا و كشورهاي اروپايي حاضر به ورود نظامي به موضوع سوريه و افزايش سطح تنش با روسيه نبودند.

شايد در آن مقطع كشورهاي غربي تصور مي كردند بهترين استرات‍ژي درگير ساختن بيشتر روسيه در بحران نافرجام سوريه باشد. اما با پيشروي هاي مهم جبهه مقاومت،جدي شدن تشكيل دولت كردي در سوريه و افزايش تنش با كشورهاي اروپايي، آنكارا اين بار به سمت مسكو گرايش پيدا كرده و تمام تلاش خود را در راستاي رسيدن به اهدافش با كمك گرفتن از روسيه داشته است. تركيه بدون شك مخالف حضور ايران و پيروزي جبهه مقاومت است و خواهان سرنگوني نظام سياسي سوريه مي باشد اما اولويت اول آنها مقابله با كردهاي یگان‌های مدافع خلق در سوريه مي باشد كه آمريكا از حاميان جدي آنها براي ايفاي نقش در بحران سوريه و آزادسازي رقه است.

از سوي ديگر، مسكو نيز با تحریم های اروپایی- آمريكايي ناشی از بحران كريمه و تهديد گسترش ناتو به شرق مواجه است. اما موضوع مهم این است كه در بزنگاه حاكمان تركيه نگاهي غرب گرايانه دارند و هيچ وقت نخواسته اند هويت و سياست خود را با دنياي شرق تعريف كنند. تركيه همچنان عضو ناتو است و به شدت چشم انتظار اقدامات دولت امريكا براي ورود به بحران سوريه و حمايت از آنكارا می باشد. همچنين هر دو كشور تركيه و روسيه خواهان احياي قدرت گذشته هستند و از اين لحاظ احتمال اين كه در قالب پيمان هاي راهبردي و بلندمدت عمل کنند ضعيف مي باشد.

مذاكرات نتانياهو با پوتين
 نتانیاهو نيز در سفر به مسکو و دیدار با پوتین اعلام کرد در مبارزه علیه داعش و القاعده پیشرفت های جدی حاصل شده و در این مورد، روسیه سهم بسزایی داشته است اما نبايد نيروهاي شيعه طرفدار ايران جایگزین آن شوند.

نخست وزیر رژيم صيهونيستي در گفتگو با پوتين عنوان كرد در روزهای ١٢ و ١٣ ماه مارس، یهودی ها جشن پوریم را برگزار خواهند کرد که یادآور نجات یهودیان از دست شاه اخشوش پارسی است.

اما پوتین در جواب نتانياهو پاسخ مي دهد: این سخنان برای پنج قرن پیش از میلاد مسیح است؛ اکنون جهان متفاوت است و بیایید درباره حال صحبت کنیم.

نتانیاهو در ادامه عنوان مي كند: ایران همچنان فعالانه، به این نوع تلاش های خود ادامه می دهد. او مدعی شد اگر ایران در سوریه حضور داشته باشد هیچ صلحی در این کشور به اجرا در نمی آید.

به نظر مي رسد براي اسرائيل ابتدائاً ادامه جنگ سوريه در راستاي درگير كردن كشورهاي منطقه حائز اهميت بود اما با توجه به پيروزي جبهه مقاومت در جنگ حلب، رژيم صهيونيستي به تكاپو افتاده تا ضمن ايجاد اتحادي با كشورهاي عربي و تركيه زمينه فشار آوردن براي خروج حزب الله و ايران را از سوریه فراهم نمايد. در واقع در اینجا، موضع اسرائیل با کشورهای عربی و و ترکیه همسویی و اشتراك دارد.

آينده سوريه و نقش كشورهاي مختلف
وجود كشورهاي بين المللي و منطقه اي درگير در جنگ سوريه موجب شده كه وضعيت پیچیده اي بوجود بيايد که احتمال حل و فصل اين بحران را به شدت سخت نموده است. اما روسيه و ايران در سوريه داراي يك سري اهداف راهبردي مشترك مي باشند كه احتمال اختلاف اندازي كامل بين آنها توسط كشورهاي عربي، تركيه، اسرائيل و آمريكا را منتفي مي سازد. در قضيه سوريه هر دو كشور در پي يكپارچگي سوريه، حفظ ساختار و نظام سياسي بشار اسد مي باشند. علاوه بر اين در نگاهي كلان تر، روسیه و ايران به شدت مخالف هژمونی‌ و سلطه آمريكا و جولان رژيم هاي دست نشانده آن در خاورميانه هستند.

از سوي ديگر ايران خواهان استحكام و پايداري جبهه مقاومت است و نقش بي بديلي در مقابله با گروه هاي تروريستي و داعش داشته است. روسيه نيز با دخالت در جنگ سوريه و همراهي با محور مقاومت، وقت و انرژی خودش را صرف مقابله با گروه هاي تندرو و تكفيري كرده تا خطرات آنها را از مرزهاي خود دور كند. همچنین پوتین خواهان این است با حفظ منافع راهبردي روسیه در سوريه، توجهات را از منطقه كريمه بردارد. با توجه به اين شرايط باید گفت تیره کردن روابط دو كشور بسيار بعيد به نظر مي رسد.

از سوي ديگر ايران در بحران سوريه به عنوان بازیگری تعیین کننده هيچ گاه نقش انفعالي و صرفاً تابع نداشته است. در اين راستا بود که میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با برخی رسانه ها اعلام کرد که «هر گونه تصمیم گیری در مورد خروج نیروهای ایرانی از سوریه به رهبران سوریه بستگی دارد».
 
کلمات کلیدی : اردوغان، سوریه، پوتین، نتانیاهو، بشار اسد، ایران
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۰۸:۱۶:۵۵
مقایسه اقای اردوغان با این جانی خیلی اشتباه است جناب اردوغان همیشه حامی حق وبر علیه ظلم و ظالم است (4200940) (alef-13)
 
بی نام
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۰۵:۳۵
احیانا منظور شما از حق دوستان داعشی اردوغان که نیست؟ (4201745) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۲۱:۵۶
اردوغان یک ریاکار قدرت طلب هستش. (4201926) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۱:۵۱:۳۹
شما? (4202436) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۹:۰۳:۴۲
و شما ؟ (4204632) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۴۰:۲۰
سلام صحبت این دوست کاملا صحیح است !!!!!!!!!!!!
مخصوصا زمانی که سیل تانکرهاهای نفت استخراجی داعش راه میافتاد این تانکرها را جناب اردوغتن و پسر گلش برای حمایت از مردم سوریه یواشکی دست بدست میکردند
یا زمانی که عراق مجبور بود نفت رادر مقابل غذا مبادله کند نفت و گاروییل های عراقی را کی میخرید ؟
یا حامی اصلی ئاعش و آموطش دهنده اصلی و آتش بیار اصلی در ماجرای سوریه و عراق لابد حامد کرزای بوده !!
و در آخر یکی از نان به نرخ روزهای بزرگ در این دوران کسی نیست جز آقای اردوغان شک نکن دوست عزیز (4204780) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۰:۰۲:۲۳
روسیه و پوتین به دلایل تاریخی و حتی منافع سیاسی و اقتصادی جهانی اش هیچوقت یک دوست و متحد وافعی برای ایران نخواهد ماند همین اواخر قضیه تحریمها و نیروگاه بوشهر و اس300 و.........بهترین دلیل براین مدعاست . (4201135) (alef-13)
 
امیر حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۰:۵۹:۲۸
پوتین و امثالهم به دنبال منافع ملی خودشان هستند و هر توقع دیگری از ایشان اشتباه است. از عمل به شعار نه شرقی و نه غربی نباید غافل شد. در مورد سوریه، خط انتقال گاز به اروپا، دریای مازندران، و ... نیز همانگونه عمل خواهند کرد. (4201210) (alef-13)
 
فاطما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۸:۱۸:۱۰
روسیه بزودی ایران را از سوریه کنار خواهد گذاشت. (4202014) (alef-3)
 
عابد
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۱:۱۹:۱۸
تحولات میدانی سوریه و عراق دست ایران هست، نفوذ ایران به مراتب بیشتر از روسیه است، روسیه هم به خوبی به این مسئله واقف هست، روسیه برای اعمال فشار. خارجی در سوریه کاربرد دارد نه تحولات میدانی (4202362) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۴:۲۰:۱۳
در اینصورت ما همه دعاگوی روسیه خواهیم بود
ولی روسیه هیچوقت در جهت منافع ما قدم برنداشته
یکی هم بیاید ما را از عراق کنار بگذارد (4202760) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۴:۲۴:۴۴
روسیه هیچوقت به ایران به چشم یک شریک و دوست نگاه نکرده که بخواهند این رابطه را بر هم بزنند
ایران جزو منافع روسیه است و ابزار امتیاز گیری در سطح بین الملل
و خودش هیچگاه از قدرت گرفتن ایران واهمه ای ندارد چون جنگ احتمالی روسیه با ایران به نفع روسیه خواهد بود ولی هر قدرت دیگری بخواهد این کار را بکند مادامی که روسیه منفعتی نداشته باشد روسیه هم وارد این نبرد خواهد شد
دلیل اصلی عدم جنگ ایران و امریکا در همه این سالها همین بوده
شما تصور کنید امرکیا ایران را اشغال کند و دم گوش روسیه و در کشوری پهناور کلی پایگاه نظامی بسازد
سقوط ایران یعنی سقوط روسیه و روسیه این اجازه را نخواهد داد ولی از لحاظ اقتصادی تا بتواند از ایران امتیاز میگیرد
روسیه هم به ایران جت جنگنده میدهد هم به امارات و عربستان!!!! (4202762) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.