توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 334816
تصاویر / تقسیم "کره" به شمالی و جنوبی
تاریخ انتشار : جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۴
 
طی هفته های اخیر اوضاع در شبه جزیره کره بیش از هر زمانی پرتنش شده و آزمایشات موشکی کره شمالی و در مقابل برنامه مشترک کره جنوبی و امریکا برای رزمایش مشترک و نیز استقرار سامانه دفاعی اوضاع را بحرانی تر کرده است.

به گزارش فرادید، اوضاع بحرانی در شبه جزیره تا جایی پیش رفت که هفته گذشته صداهای مکرر از انفجار گلوله های توپ و شلیک تسلیحات مختلف در منطقه "بانگ میونگ" یعنی شمالی ترین جبهه کره شمالی شنیده شد. این کشور ۱۷ بهمن سال جاری نیز یک موشک دوربرد حامل یک ماهواره به فضا پرتاب کرد که با واکنش همسایه جنوبی و نیز متحد آن امریکا روبرو شد.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در واکنش به اقدام کره طرح تشدید تحریم ها علیه این کشور را به امضا رساند و اعلام کرد به زودی مانور مشترک با کره جنوبی برگزار می کند؛ مانوری که شرایط تشخیص سیگنال های شلیک موشک از سوی کره شمالی در آن پیش بینی و راهکارهای مقابله به اجرا درمی آید. از سوی دیگر کره شمالی اعلام کرده است نظامیان آمریکایی در آسیا و اقیانوس آرام و نیز دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی و محل اقامتش را در صورت برگزاری رزمایش مشترک هدف قرار می دهد.

بحران در شبه جزیره اما محصول حوادثی است که بیش از ۷۰ سال قبل در این نقطه اتفاق افتاد. آن سال ها با پایان جنگ جهانی دوم شبه جزیره کره که پیشتر تحت امپراتوری ژاپن اداره می شد میان امریکا و شوروی تقسیم شد و یکی بخش جنوبی و دیگری بخش شمالی را زیر نفوذ خود درآورد. تنش میان دو بخش مالی و جنوبی از آن زمان شکل گرفت و حتی دولت شمالی و دولت جنوبی در سال ۱۹۴۵ به سودای حکومت بر کل شبه جزیره وارد جنگ شدند. بر این اساس در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ نیروهای کره شمالی به رهبری "کیم ایل سونگ" دیکتاتور پیشین کره شمالی به بخش جنوبی حمله کردند و امریکا و ۲۰ کشور نیز پس از صدور قطعنامه ای علیه تجاوز کره شمالی نیروهای خود را در شبه جزیره پیاده کردند و به پشتیبانی کره جنوبی وارد جنگ شدند.

گرچه کره شمالی با تکیه بر برتری نظامی خود در ابتدا موفق به پیشروی شد اما با ورود امریکا و کشورهای ائتلاف به جنگ ورق برگشت و این کشور متحمل شکست شد. سرانجام دو طرف در ژوئیه ۱۹۵۳ بر سر آتش بس به توافق رسیدند. آتش بسی که از آن زمان همچنان پابرجا است اما با تحرکات دو طرف گاه و بی گاه متزلزل می شود.

"ماکس دسفور" عکاس خبرگزاری اسوشیتدپرس که در آن زمان مامور به عکاسی در منطقه جنگی در شبه جزیره شده بود در آن روزها یکی از مهمترین نبردهای تاریخ شبه جزیره را از جبهه نیروهای امریکا و ائتلاف عکاسی کرده است. او که به خاطر عکس هایش جایزه پولیتزر را نیز به دست آورده شاید تصور این را هم نداشت که آنچه می بیند و عکاسی می کند شروع بحرانی است که با آتش بس ظاهری نیز پایان نخواهد یافت. مجموعه عکس های او را در زیر می بینید.

تصاویر : تقسیم

نفربرهای زرهی انگلیس در حال عبور از روی یک پل به سمت "سووان" در کره جنوبی؛ در پس زمینه تانک منهدم شده شوروی روی پل "اوسان" دیده می شود. 6 ژانویه 1950

تصاویر : تقسیم

سربازان امریکایی دور یک سرباز زخمی کره شمالی در اطراف رودخانه "ناکتونگ" حلقه زده اند؛ او پس از مجروح شدن مدتی را لای شالیزارها پنهان شده بود. 23 آگوست 1950

تصاویر : تقسیم

نمایی از فراز منطقه "پوهانگ" در کره شمالی که توسط هواپیماهای امریکا و کره بمباران شده است. 16 آگوست

تصاویر : تقسیم

سربازان تفنگدار امریکایی در "سئول" به کمین نشسته اند. 27 سپتامبر 1950

تصاویر : تقسیم

یک طرفدار کمونیسم و بخش شمالی در جریان اشغال "سئول" با نیروهای مشترک کره جنوبی و امریکا درگیر شده است.

تصاویر : تقسیم

خیابان های "سئول" پس از اشغال به دست نیروهای مشترک امریکا و کره جنوبی. 28 سپتامبر 1950

تصاویر : تقسیم

تفنگدار امریکایی پس از اشغال پایتخت کره جنوبی در خیابان های سئول به خواب رفته است. 28 سپتامبر 1950

تصاویر : تقسیم

چتربازان امریکایی در مکان نامعلومی در کره جنوبی از هواپیما به پائین می پرند. اکتبر 1950

تصاویر : تقسیم

چتربازان امریکایی در "سون چون" جایی در کره شمالی از هواپیما به پائین می پرند. 20 اکتبر 1950

تصاویر : تقسیم

تخریب پل "سونگ چون" بر روی رودخانه "هام هونگ" پس از آنکه نیروهای کره شمالی به قصد عقب نشینی بتوانند از آن عبور کنند.

تصاویر : تقسیم

تصویری از پناهندگانی که برای فرار از حکومت کمونیست شمالی از روی پل شکسته بر روی رودخانه "تائه ئونگ" قصد عبور به سمت کره جنوبی را دارند. 4 دسامبر 1950


ستون دود و آتش که از تاسیسات کره شمالی در "هانگ نام" برخاسته است؛ کره ای ها برای اینکه این تجهیزات به دست دشمن نیافتد آنها را منهدم کرده اند. 27 دسامبر 1950قطار حامل پناهجویان که از بخش شمالی به گذرگاه نزدیک "اوسان"آمده اند. 15 ژانویه 1951جسد سرباز کره شمالی که در عقب نشینی این نیروها از "یانگ جی" بر زمین مانده رو دستانش از برف ها بیرون زده است. 27 ژانویه 1951سرجوخه "چارلز پریس" برای کشته شدگان عقب نشینی نیروهای ائتلاف از منطقه "چانگ جین" شیپور می نوازد. 17 دسامبر
۱۳۹۶/۰۶/۱۸ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۱۷:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۱۵:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۹:۳۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۷:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۹:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۹:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۵:۴۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۵:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۰:۳۹
 
 
کلمات کلیدی : کره شمالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.