نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411351
سرشماری اینترنتی چقدر به محیط زیست کمک کرد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۱
با سرشماری اینترنتی، از حدود 65 هزار تن انتشار دی اکسیدکربن جلوگیری و 2450 اصله درخت حفظ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ در سرشماری سال جاری که برای نخستین بار در کشور بخشی از آن به صورت اینترنتی صورت گرفت، از انتشار حدود 65 هزار تن دی اکسیدکربن جلوگیری و با حفظ 33 میلیون برگ کاغذ به عبارتی حدود 2450 اصله درخت حفظ شده و در مصرف 65.2 میلیون لیتر آب و 652000 کیلووات برق صرفه جویی به عمل آمد. به علاوه 2450 اصله درخت، سالانه 14700کیلوگرم دی اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می کند.

سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن گامی ارزشمند به سوی توسعه پایدار و نیل به اهداف اقتصاد سبز است. طی دهه گذشته کشورهای توسعه یافته با فراهم سازی زیرساخت های ارتباطات الکترونیک اقداماتی از این دست را به صورت اینترنتی انجام داده اند. به طور نمونه طبق اعلام مرکز آمار کانادا سرشماری الکترونیک(اینترنتی) بین 40- 35 درصد هزینه­‌های سرشماری را کاهش داده است. همچنین در سال 2010 هزینه سرشماری هر خانوار آمریکایی 73 دلار بوده که در سرشماری اینترنتی هزینه ها تا 23 دلار کاهش پیدا کرده است.

در ایران، این اتفاق برای اولین بار در سال جاری رخ داده و برآوردها حاکیست که علاوه بر مزیت های تخصصی آن مانند سرعت جمع آوری، کیفیت، امنیت و تجزیه و تحلیل داده ها، صرفه جویی در وقت و حفظ حریم خصوصی همچنین به کاهش مصرف سوخت­های فسیلی مایع و کاهش چشمگیر مصرف کاغذ و هزینه های چاپ منجر می شود.

برخی محاسبات با لحاظ آمارهای سرشماری و شاخص های موجود به شرح زیر است:

سی و سه میلیون برگ کاغذ برای یازده میلیون خانواری که از طریق اینترنت به فراخوان سرشماری پاسخ مثبت داده اند، صرفه جویی شده است. سی و سه میلیون برگ کاغذ معادل 165000 کیلوگرم کاغذ است. کاغذ پنجمین صنعت بزرگ مصرف کننده انرژی در دنیاست که نسبت به صنایع دیگر به ازای تولید یک تن محصول، آب بیشتری مصرف می کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به وجود می آورد. برای تولید هر تن کاغذ باید 15-17 اصله درخت تنومند را قطع کرد که هر درخت به طور متوسط قادر است سالانه ۶ کیلوگرم دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. برای تولید یک تن کاغذ ۴ هزار کیلو وات برق و ۴۰۰ هزار لیتر آب مصرف می شود. بنابراین با حفظ 163000 کیلوگرم کاغذ، حدود 2450 اصله درخت حفظ و در مصرف 65.2 میلیون لیتر آب و 652000 کیلووات برق صرفه جویی شده است. همچنین با حفظ 2450 اصله درخت سالانه 14700کیلوگرم دی اکسیدکربن به اکسیژن تبدیل می شود.

همچنین برخی بررسی ها تخمین می زند که یک درخت می تواند به طور متوسط حدود 200 کیلوگرم گرد و غبار را طی یک سال جذب کند.
 
کلمات کلیدی : محیط زیست+سرشماری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۹:۲۲:۵۲
بالاخره یه خبر خوب شنیدیم به شرطی که فردا اعلام نشود مسؤولان سرشماری صد میلیارد پول کم اورده اند (4005773) (alef-11)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۰:۲۵:۵۶
محیط زیست نیاز به مراقبت بیشتری دارد. (4545238) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.