نظر منتشر شده
۸۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 299753
 
رقابت خطرناک ايران و عربستان سعودي منجر به جنگ می شود؟
بخش خارجی الف، 14 مهر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۸
فایننشال تایمز نوشت: با توجه به بحران منطقه و قیمتهای نفت، رقابت ایران و عربستان سعودی به خطرناکی انبار باروت است.

روزنامه فایننشال تایمز در اینترنت امروز در تحلیلی به قلم نیک بوتلر نوشت: قیمتهای نفت اکنون نسبت به سال گذشته پنجاه درصد سقوط داشته و کمتر از چهل درصدِ بالاترین سطح قیمت نفت در سال دو هزار و دوازده است.

در سطح جهان همچنان میزان عرضه نفت حدود دو میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون بشکه در روز بیش از میزان تقاضا است و این باوجود کاهش صادرات نفت لیبی و دو جنگ خونین - جنگ اول بر ضد دولت اسلامی عراق و شام ( داعش) در سوریه و عراق، جنگ دوم بر ضد شورشیان حوثی در یمن- است. این دو جنگ که مستقیما هیچیک از نواحی مهم تولید نفت را تحت تاثیر قرار نمی دهند، جنگهای نیابتی مرتبط با رقابت بین عربستان سعودی و ایران است.

اما اکنون خطر وقوع یک جنگ علنی بین ریاض و تهران رو به افزایش است. تاسیسات و صادرات نفت بطور قطع اهداف اصلی خواهند بود و در آن شرایط افزایش قیمت نفت اجتناب ناپذیر است. سوال این است که آیا امکان جلوگیری از چنین بحرانی وجود دارد. هرگز روابط نزدیکی بین پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته است. این نزاع تا حدی مذهبی و تا حدی اقتصادی و ارضی است. هر دو کشور می خواهند رهبر مسلم منطقه باشند. در ماههای اخیر روابط فیمابین تیره تر شده است.

جدیترین علت آن جان باختن هفتصد و شصت و هفت زائر مسلمان در مراسم سالانه حج در مکه از جمله حدود صد و شصت و نه(این آمار قدیمی است) ایرانی بوده است. از زمان وقوع آن حادثه دردناک، رهبران ایران از آن به عنوان حربه ای بر ضد مقامات سعودی و بخصوص خاندان سلطنتی در ریاض استفاده کرده اند. قصور سعودیها در بازگرداندن اجساد کشته های ایرانی به کشورشان هشدار کلی آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران را مبنی بر «اقدام تلافی جویانه» بر انگیخت.

این لحن تند حاکی از گسترش تنش در سراسر منطقه است و با وضعیت اروپا چند ماه قبل از جنگ جهانی اول قابل مقایسه و به همان اندازه خطرناک است.

هفته گذشته همچنین شاهد رهگیری یک قایق توسط سعودیها بودیم که از ایران به سمت شمال یمن می رفت و حامل موشک انداز و گلوله های ضد تانک برای شورشیان حوثی بودکه همچنان در برابر حملات هوایی سعودی مقاومت می کنند. از زمان برکناری عبد ربه منصور هادی از ریاست جمهوری یمن توسط نیروهای حوثی در سال جاری حدود دو هزار یمنی کشته شده اند، از جمله دویست کشته در حمله هوایی دو هفته قبل سعودیها به یک مراسم عروسی. البته جزئیات هر حادثه ای جای بحث دارد. سه عامل مجموعا در ایجاد این وضعیت خطرناک نقش داشته است:

نخست آن که، ایران به موجب توافق هسته ای با آمریکا و دیگر قدرتهای خارجی آزادی عمل پیدا می کند. این توافق برای ایران فرصت لازم را جهت ایجاد و تقویت شبکه ای از پیوندها در سراسر منطقه از لبنان و سوریه تا حوثی ها و جوامع شیعه در خلیج (فارس) و نقاط دیگر فراهم می سازد.

دوم، مداخله روسیه در سوریه موضع بشار اسد رئیس جمهور و ایرانیان را تقویت می کند و عدم قاطعیت ائتلاف تحت رهبری آمریکا بر ضد دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) را بیش از همیشه آشکار می سازد. تعامل فعال فرانسه قابل تحسین است اما ظاهرا انگلیس قادر به تصمیم گیری در مورد مشارکت جدی نیست. در حالی که حملات هوایی آمریکا داعش را هدف قرار می دهد،‌ واشنگتن تاکنون از هیچیک از جناحهای رقیب برای برکناری اسد حمایت قاطع به عمل نیاورده است.

عامل سوم که تا حدی نتیجه دو عامل اول است، این است که سعودیها تحت حاکمیت یک پادشاه جدید به این نتیجه رسیده اند که خود باید از منافع شان حفاظت کنند. اتکا به آمریکا بی فایده است و آنها با توجه به بی اعتنایی واشنگتن به نگرانی هایشان در مورد توافق با ایران به این نتیجه رسیدند. سیاست جسورانه سعودی از اقدام مستقیم بر ضد حوثی ها در یمن تا تلاش پیوسته برای بدست گرفتن کنترل بازار نفت جهت حفاظت از سهم شان در بازار را در بر می گیرد.

در صورت وخامت اوضاع، نفت هدف عمده خواهد بود. تاسیسات و نفت کش هایی که عربستان از طریق آنها روزانه حدود هفت میلیون بشکه نفت صادر می کند، آسیب پذیرند. این خطر در مورد تولید نفت در ناحیه عمدتا شیعه نشین نیز وجود دارد. سیستم های کنترل الکترونیک که قبلا هک شده اند ممکن است مجددا هدف قرار گیرند. امروز جریان نفت از خلیج فارس به سمت شرق است نه غرب. سه چهارم محموله های نفتی که هر روز از تنگه هرمز عبور می کنند، به سمت شرق می رود. اما بازار جهانی یک موجودیت واحد است و تاثیر هر گونه اختلالی فورا گسترش می یابد.

یک جنگ علنی اجتناب ناپذیر نیست. این دو کشور طی بخش عمده ای از قرن گذشته در کنار هم به سر برده اند. اما لفاظی های توهین آمیز خطرات واقعی را تشدید می کند. در گذشته، آمریکا شاید قادر به کنترل اوضاع بود، اما قدرت سیاسی آمریکا در منطقه اکنون نسبت به دهه های قبل تضعیف شده است. آمریکا چند پایگاه نظامی بزرگ در این ناحیه دارد. هیچگونه عقب نشینی واقعی صورت نگرفته است اما- همانطور که سناتور جمهوری خواه جان مک کین اخیرا ادعا کرد- صحبت از «هدایت از پشت صحنه» و خارج کردن اکثر نیروهای آمریکایی از ماموریتهای رزمی در عراق و افغانستان از یک عقب نشینی راهبردی پس از دو جنگ شکست خورده حکایت دارد. همه اینها بدین معنی است که راه حل باید از درون منطقه بویژه از طرف خود سعودیها و ایرانی ها باشد.

دو چهره اصلی در همه این مسائل حسن روحانی رهبر سیاسی نسبتا میانه رو ایران و محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی اند که همچنین جانشین ولیعهد و پسر ملک سلمان است. طبق همه معیارهای منطقی هیچیک از آنها نفعی از یک جنگ علنی نمی برند. روحانی به تازگی به توافق هسته ای دست یافته است و به تحکیم قدرتش از طریق یک دوره نوسازی اقتصادی نیاز دارد. محمد بن سلمان باید موقعیت شان را تثبیت نماید نه اینکه با جنگی که در آن نیروهای مسلح قدرتمند و کل شق ایران می توانند به آسانی پیروز شوند، همه چیز را به خطر اندازد.

به لحاظ منطقی نباید هیچ جنگی بین دو کشور رخ دهد. اما خاورمیانه انبار باروت است. هیچ تضمینی برای تحقق نتایج منطقی وجود ندارد. تجار و مصرف کنندگان نفت باید آماده باشند. پاییز امسال ممکن است بی ثباتی وسیعی همراه داشته باشد.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
 
کلمات کلیدی : عربستان، ایران
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۱:۵۹:۲۲
استعمار 200 سال تلاش میکند تا شکاف بین مسلمانان زیاد شود.
آل سعود عامل تفرقه مسلمین هستند.
ولی بخاطر این خانواده نباید هیچ جنگی بوجود بیاید.

چون تمام سود جیب روس .اینگلیس .امریکا رفته و اسراییل حالش خواهد برد. (3240940) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۰:۳۵:۱۶
درست است، در شرایط فعلی منطقه ، استعمارگران حداقل تا 50 سال دیگر خاورمیانه را درگیر جنگ سنی و شیعه خواهند کرد ولی با بهبود رابطه ایران و عربستان و حل مشکلات فیمابین با گفتگو، ظرف کمتر از یک ماه دکان داعش و تکفیری ها پلمپ خواهد شد پس راه حل این مشکلات بهبود روابط ایران و عربستان است ، اروپاییها و آمریکا و اسراییل از اختلاف بین ایران و عربستان سود می کنند، تندروها در هر دو کشور بر علیه منافع مسلمانان عمل می کنند و بعید نیست بعضی از آنها عامل بیگانه برای تحمیل جنگ دیگری بین مسلمانان و برادرکشی باشند. (3241212) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۴۸:۴۷
حقایق رو که می گیم نظرمون منتشر نمیشه! الف از تو دیگه انتظار نداشتم!

زمان جنگ عراق کلیه تجهیزات ایران، آمریکا بود، در مقابل تجهیزات عراق روسی بود!

زمان جنگ عراق، ایران مرز زمینی داشت!

زمان جنگ عراق، ایران از طریق واسطه ها تجهیزات بهش رسید تا عراق کاملا پیروز نشه!

زمان جنگ عراق، ....

اگه می خوای با این جنگ رو با جنگی مقایسه کنی، بهتره با جتگ عراق با کویت مقایسه کنی! که آمریکا و جندین کشوری دنیا تنها حمایت مالی نکردند بلکه 500 هزار سرباز آمریکایی و انگلیسی و عربی با هم کل زیرساختهای عراق رو زدند و امروز می بینی عراق تکه تکه شده! (3242052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۰:۵۷:۱۰
ظاهرا اطلاعاتت خیلی محدوده، پیشرفت ایران زیاد بوده و غنیمت گرفتن آر کیو 170 از روی هوا که تکنولوژی سری روز آمریکا بود خیلی چیزها رو نشون داد. (3243237) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۰:۵۸:۲۴
عربستان خودش فروخواهد پاشید و ما هم بد نیست بطور نرم به آن کمک کنیم. (3243240) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۲:۵۹:۲۱
سپاه پاسداران ايران دو روزه كل عربستان ازاد ميكند من يقين دارم در روز اول با حمله زمينى نيروى سلحشور ايران تا مكه در عرض سه ساعت پيشروى ميكند بعدا حمله به رياض و پاك سازى شهرها عربستان از ارتش اشغالگر وهابى (3241069) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۰:۲۸:۱۳
بله اینها حرف است
عربستان تا کنون هرچه تجهیزات به روز آمریکایی بود برای خود خریده
جنگ بین ایران و عربستان یک جنگ طولانی و مخرب خواهد بود که هر دو کشور را برای سالها زمینگیر میکند و تنها برنده اصلی این جنگ اسراییل خواهد بود (3241205) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۰:۳۷:۵۲
خیلی توهم داری و سنت حتی به جنگ با عراق هم نمیرسه که برای چند کیلومتر پیشروی چقدر شهید می دادیم، فکر می کنی جنگ مثل بازیهای کامپیوتری است، جنگ یعنی مرگ (3241216) (alef-3)
 
ساده بین
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۶:۳۲:۴۵
کویت هم با یک راهپیمایی ساده ارتش عراق تصرف شد ، اما بعدش چه شد؟؟ (3242783) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۱:۰۵:۳۹
از کدوم مسیر دقیقا قراره این آزادسازی انجام بشه.
از کدوم مرز مشترک؟؟؟
حتی در مقابل دشمن هم آدم باید واقع بین باشه. (3241241) (alef-3)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۱:۱۷:۵۲
در اینکه قدرت نظامی ایران از عربستان برتر است شکی نیست ولی این حرف که ما دو روزه این کشور را فتح میکنیم کمی گزافه است.مطمین هستم جنگی در نخواهد گرفت ولی اگر روزی اتفاق بیافتد باید بدانیم که عربستان با کشور های غربی پیمان های امنیتی دارد و همچنین پایگاهها نظامی در آنجا وجود دارد و دیگر اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم اکثر کشورهای های مسلمان حداقل از لحاظ سیاسی از عربستان حمایت خواهند کرد و احتمال زیاد تعدادی هم مستقیم به نفع عربستان وارد میشوند.هر جند توان نظامی ایران فراتر از آنهاست ولی خب جنگ باعث نابودی زیرساخت و عقب ماندگي کشور خواهد شد.یادمان نرود صدام هم وعده فتح خوزستان در یک هفته را میداد و بیشتر دنیا هم با توجه به استعداد نظامی عراق و وضعیت آن روز ارتش ایران این ادعا را باور کردند. (3241256) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۳:۳۱:۱۲
دوست عزیز ما با عربستان مرز زمینی نداریم! جان من قبل جنگ راه انداختن نقشه رو یک نگاه بکن!!! (3241311) (alef-3)
 
کریم
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۶:۱۷:۲۲
اگر عربستان از سلاح شیمیایی استفاده کند چی ؟ اگر پاکستان و ترکیه و مصر به کمک عربستان بیایند چی ؟ اگر روسیه از ترس غرب وارد معرکه نشود.؟ اگر جنگ سوم جهانی در بگیرد چی ؟ (3241352) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۰:۰۹:۰۳
مسلما جنگ جهانی سوم در کار نخواهد بود بلکه جنگ بین مسلمانان به وجود میاد و کشورهای پیشرفته می ایستند کنار و در حالی که ما رو تماشا می کنند با شتاب مرزهای پیشرفت رو طی می کنن طوری که دیگر مسلمانان هرگز نمی توانند به انها برسند. (3243164) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۸:۲۷:۰۲
برآوردهای زمانی شما کم برآوردی دارد. ولی قطعا اگر سناریو تصرف شبه جزیره پیش آید حتما توان انجام آن را داریم.
اما یک سوال:
شبهه جزیره را آزاد کردیم و آل سعود را به غرب فراری دادیم، بعدش چه کنیم؟ قدرت را به چه کسی واگذار کنیم؟ عربهای شبهه جزیره هنوز آمادگی کنترل کشورشان را ندارند! وهابی ها هم که معضل جهانی اند!
پس بهتره به آل سعود کمک کنیم اوضاع ویرانش را سرو سامان دهد!
این بهترین گزینه در شرایط فعلی است. (3241528) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۸:۲۸:۰۸
بعد باعث اتحاد واقعی اعراب چند صد میلیونی می شیم.
بعد باعث ایجاد جو روانی منفی در مورد حمله به خادم حرمین شریفین می شیم.
بعد باعث ایجاد اتحادیه نظامی مسلمانان سنی مذهب علیه خودمون می شیم.
بعد باعث فعالیت داعش در نزدیکی خودمون و عراق و سوریه و یمن می شیم.
بعد باعث می شیم سازمان ملل و کشورهای غربی مثل جنگ خلیج فارس خودشون رو دارای حق دخالت در منطقه بدونن.
بعد تمام راه های دریای جنوب که برای ترانزیت کالا و نفت از میان کشورهای سنی یا عرب می گدره به روی ما بسته می شه.
بعد موفقیت توافق با 5+1 از بین می ره و ایران مجددا منزوی می شه.
بعد موفقیت های آتی اقتصادی حاصل از توافق که قرار بود صرف نوسازی اقتصاد ملی بشه باید هزینه جنگ بشه.
بعد چطور می تونیم از پس هزینه نظامی و اقتصادی این هم جبهه حدید بر بیایم؟
بعد چطور می تونیم از انزوایی که تازه از ش رها شدیم دوباره رها بشیم؟
الان با دخالت روسیه در سوریه و توافق دست بالا رو در منطقه ما داریم، نباید ابتکار عمل رو از دست بدیم، تمام این به آب و آتش زدن های سعودی ها برای درگیر کردن ایران درتنشه، ما می تونیم با نیروهای نیابتی چنان ضربه ای به اینها بزنیم که فراموش نکنن. (3241532) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۸:۴۸:۱۵
پروفسور ... بین ایران و عربستان دریاست ... حمله زمینی؟ با کدوم تدارکات؟ از خواب و خیال بیاید بیرون! جنگ چیزی خوبی نیست و جز ضرر چیزی نداره! جنگ ایران و عراق با تمام سلاح هایی پیشرفته ای که ایران از ابتدای جنگ داشت هشت سال طول کشید! بعد فکر میکنی در شرایطی که ایران سی و خرده ای ساله سلاح مدرن خریداری نکرده در حالی که عربستان سی ساله در حال انباشت مهماته فقط سه ساعت طول میکشه؟ با کیا شدیم هفتاد میلیون نفر! کلا با وجود امثال شما ما دیگه نیاز به دشمن خارجی نداریم! (3241580) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۱:۳۴
مشابه حرف های صدام حسین قبل از حمله به ایران (3241606) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۷:۳۶
دسته کم نگیریم
همین ایران تو فوتبال نزدیکه آرژانتین رو ببره ولی جلوی عربستان می مونه!البته قیاس مع الفارق هستش ولی نباید این جغرافیای فتنه رو دست کم گرفت!! 500 نفر از ملت ما رو با یه برنامه ی ریزی کامل شهید کرد، و ما تقریبا سکوت کردیم، مگر رهبری انقلاب که تکونی به اوضاع دادند! (3241619) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۸:۰۰
آخه اين هم شد اظهار نظر !! (3241621) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۲۳:۵۳
بعضی از دوستان جنگ واقعی را با بازی‌های کامپیوتری اشتباه گرفته‌اند و تازه فکر می‌کنند دستۀ بازی طرف مقابل ‏خراب است!!! از اشتباه محاسباتی، بیش از همه رژیم جعلی اسرائیل بهره‌مند می‌شود.‏
بدیهی است که در صورت وقوع جنگ اجتناب‌ناپذیر، با همۀ توان باید از کشورمان دفاع کنیم، اما این نوع ‏خیال‌پردازی‌های «دو روزه»، ما را به منجلاب جنگ می‌کشاند. کما این‌که قبلاً نمونه‌های آن در جهان فراوان دیده ‏می‌شود.‏ (3241667) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۲۹:۰۳
شما خوبی!؟قبل از هرچیز باید بدانیم عربستان متحدانی دارد که جنگ با عربستان را پیچیده تر میکند
اگر فقط دریک طرف ایران وطرف دیگر عربستان بود هم خیلی ساده انگارانه پیشبینی کردی (3241682) (alef-3)
 
نحوی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۳۱:۴۳
تردیدی ندارم که مقامات سیاسی و نظامی کشور، هر اقدامی را که صلاح است، آگاهانه و با درایت انجام می‌دهند؛ ‏چه جنگ، چه دیپلماسی.‏
اما این نظرات هیجانی و جنگ‌طلبانۀ بعضی از کاربران، تب تندی است که فقط از سر کنجکاوی دربارۀ توان نظامی ‏ایران مطرح می‌شود و هیچ مبنای عقلانی ندارد. ضمن این‌که احتمالاً عده‌ای مخالف نظام و آرامش کشور، با چهرۀ ‏دوست در اینجا به نفع جنگ پیام می‌گذارند تا این اشتباه را به‌وجود بیاورند که افکار عمومی ایران از درگیری با ‏عربستان حمایت می‌کند. جنگ آب گل‌آلودی است که دشمنان ایران ـ خارجی یا داخلی آن سوی آب ـ منتظر ‏ماهیگیری از آن هستند.‏ (3241694) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۵۴:۰۷
احساسی با مسئله برخورد نکنید

عربستان تنها نیست خشمی که امپریالیست از ما دارد خوشحال خواهد شد

ما را به چنین گردابی بکشاند

آرامتر باشید (3241745) (alef-3)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۰۶:۰۵
همه ما از رفتار عربستان عصبانی هستیم و می دونیم داره پاش رو از گلیمش درازتر می کنه ولی بیایید منطقی و واقع گرایانه به این مسئله بسیار مهم نگاه کنیم:
1.جنگ چه ما در آن محق باشیم یا نباشیم عامل نابودی کشور و مرگ عزیزان و تجاوز به نوامیسان خواهد بود، همانطور که هنوز چهره جنگ از مناطق جنوبی و غربی کشورمون پاک نشده و هزاران دسته گلمان به شهادت رسیدند!
2.به دلیل 8 سال فاجعه باری که گذراندیم در حال حاضر به جهت اقتصادی بسیار شکننده ایم. در یک مقایسه ساده می بینیم ذخایر ارضی عربستان از فروش نفت در سالهای طلایی قیمت آن به بیشتر از 500 میلیارد رلار رسید، در حالی که ذخیره ارضی ما حدود 50 میلیارد دلار است(به دلیل تحریم ها و کاهش فروش نفت و بر باد رفتن و اختلاص همانی هم که فروختیم)
3. بودجه نظامی عربستان در سال 2015، 80 برابر ایران بوده و هیچگاه تحریم تسلیحاتی نبوده است، بنابراین در حال حاضر مجهز به پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات است.
4.از همه مهمتر این است که در صورت وقوع جنگ علاوه بر کشورهایی مثل اسرائیل و آمریکا و حتی سازمان ملل که طبیعتا پشت عربستان خواهند ایستاد، حتی کشورهای مسلمان هم از عربستان حمایت خواهند کرد که نمونه اش را در برخورد سران مسلمان با فاجعه منا به وضوح دیدیم. و در واقع رسانه های دنیا ایران را دشمن جهان اسلام معرفی خواهند کرد.
و بسیاری نکات دیگر که باید به دقت بررسی شوند!
لطفا چاپ کنید. (3241767) (alef-13)
 
وحید
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۱۹:۲۰
توی جنگ عراق هم بعضی ها همین فکر رو می کردن که این همه جون شهید شدن. (3241788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۰۰:۰۸
قشنگ معلومه دلتون واسه یه جنگ تنگ شده. از جو اخبار هم اینجوری برداشت میکنم که مردم عاشق شروع جنگ با یکی از این کشورهای عربی هستن. مهم هم نیست کدوم. جای تآسف داره. (3241911) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۴:۴۹:۰۱
موافقم اگه دو هزار سال پیش بود الان لشکرکشی کرده بودن (3242593) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۶:۱۳:۳۹
خوش خیال (3242747) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۰۴:۵۱
سرباز ایرانی ( ارتشی ، بسیجی ، سپاهی ) خیلی با سرباز عربستانی فرق داره ، اینو نه بخاطر اینکه ایرانی هستم میگم بلکه به این خاطر که افتخار شرکت در دفاع مقدس را داشتم و شجاعت بچه ها را از نزدیک دیده ام که با دست خالی چه بلایی بر سر صدام و متحداش آوردند . (3241077) (alef-13)
 
سام
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۳۳:۴۱
داداش اون مال 30 سال پیش بود الان اگه جنگ بشه دیگه سربازی پیدا نمیشه مطمئن باش (3242022) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۱۰:۲۰
پس شما منتظر باش تا سرباز عربستانی شب وارد خانه ات شود . (3242325) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۶:۱۵:۰۳
به این الکیها هم نیست (3242750) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۴:۴۰:۵۱
پسر جان این جنگ جنگ سرباز با سرباز نیست جنگ اطلاعاتی و نظامی تکنولوژیکی خواهد بود (3242567) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۲۶:۱۶
دیگه وقتشه بعد این چند دهه که عربستان اتش بیار چند معرکه بوده و قسر در رفته حالا جنگ به سمت خودش بیاد دیگه عربستان به وضعیتی رسیده که یه جنگ رو می طلبه داشته باشه تا ادم بشه
در جنگ عراق اتش بیار معرکه بود و به صدام علیه ما کمک کرد در جنگ خلیج فارس(اشغال کویت) باز همینطور طرف امریکا بود در جنگ عراق که منجر به سقوط صدام شد هم اتش بیار بود در جنگ لبنان و غزه هم که طرف اسرائیل بود چند بار هم اسرائیل رو تحریک کرد که به ایران حمله کنه و پایگاه اصلی اعتقادی گروه های تروریستی طالبان و القاعده و داعش هم بوده علیه سوریه هم که وارد عمل شده خداوکیلی دیگه نوبتی هم باشه نوبت خودشه
بنده ادم صلح طلبی هستم ولی عربستان یک استثنای بزرگه برای من (3241114) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۵:۰۹:۱۲
البته این دلیل نمیشه که بیخودی بر طبل جنگ بکوبیم. ضمناً این فکر که در جنگ علیه صدام جوانها جانفشانی کردند معنی‌ ‌اش این نیست که فکر کنیم جوان‌های حالا هم همانطور هستند. (3241331) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۵۶:۵۳
لطفا بر طبل جنگ نکوبید ،هنوز خسارتها ی جنگ قبل بازسازی نشده است ،دیپلماسی بهترین شیوه برخرد (3241748) (alef-3)
 
1364
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۴۱:۰۸
سلام دوستان
ایران با همه کشورهای جهان دست دوستی دراز میکند ولی آن روزی نیاد که کشوری بخواد کوچکترین تهدیدی علیه ما ایجاد کند.
آن روز، روز مرگ آرزوهای آن کشور تهدید کننده ست. (3241148) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۴۳:۳۳
واى اگر خامنه اى حكم جهادم دهد ... (3241155) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۰:۲۷:۴۴
ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد (3241203) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۹:۳۶:۴۶
آره اینو تو جنگ عراق دیدیم خصوصاً اواخرش (3243842) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۱:۱۳:۰۸
مرگ بر آل سعود (3241249) (alef-3)
 
اراک
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۱:۱۷:۲۲
باید مواظب باشیم کشاندن دو کشور به جنگ تله نباشه که بعدش آمریکا و اسراییل هم وارد ماجرا بشوند.اگر جنگ رودرو بین دو کشور باشه ایران در بیست روز می تونه کل شبه جزیره عربستان را فتح کنه. دو روز اول تمام تاسیسات نظامی و نفتی عربستان با خاک یکسان خواهد شد.جده سه میلیون جمعیت داره با اولین موشک اکثر ساکنینش فرار می کنند.ریاض هم همینطور. عربستان به هواپیما های آمریکایی اش دلخوش هست ولی باید بدونه تمام فرودگاه هاش هر لحظه صدای اصابت موشک هایی با کلاهک یک تنی را خواهند شنید.اگر امارت و بحرین هم وارد شوند با ده تا موشک کل دبی و ابوظبی و منامه تبدیل به شهر ارواح خواهند شد.همگی حمله صدام به کویت را یادمان هست شانزده ساعته کل کویت را گرفت. ایران هم خسارآتی خواهد دید ولی خدا کنه جنگی صورت نگیره.ترکیه نامرد است مصر و اردن هم همینطور. جنگ دو طرفه ممکن بشه جنگ تمام کشورها .اون وقت کشور ما بعد از کشورها عربی بیشترین خسارت را خواهد دید.خداوندا! حافظ این کشور و مردمش باش. (3241254) (alef-13)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۲:۱۴:۴۶
بطور کلی جنگ برای هیچ کدوم از طرفین خوب نیست و این اختلافات موجود بین ایران و عربستان منجر به جنگ نمیشه مشکلات موجود از طریق دادگاه بین المللی قابل پیگیری هست و مسولین فهیم ما به این مسئله اشراف لازم را دارند در ضمن دانستن این فرضیه بد نیست که کوچکترین حرکت ایران به سمت عربستان واکنش کشورهای بزرگ غربی و عربی را در پی خواهد داشت چون تاثیر جنگ احتمالی میتونه اثرات زیادی روی قیمت نفت داشته از همین رو این جنگ میتونه بین چندین قدرت غربی و ایران باشه که عاقبت خوشی نداره و وجه کشور ما را به شدت تنزل میبخشه بعد هم کاری به آل سعود ندارم جنگ و تیرانداری به سرزمین خدا و ائمه اصلا میدانید چی میگید حتی فکر اش هم گناه هست اگر یک روزی این اتفاق بیفته ایران به منفور ترین کشور دنیا تبدیل خواهد شد که حتی فکر اش را هم نمیتونید بکنید اون موقعه است که وضع مردم ایران از کره شمالی هم بدتر میشه پس نویسنده محترم و دوستانی که نظر دادید از توهمات دوری کنید و واقعیات را ببینید. (3241293) (alef-13)
 
عليارى
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۲:۱۶:۲۷
جنگ بايد گزينه آخر باشد،پس لطفا اجازه بدهيد زخم جانبازان گرفتار التيام بيابد وكفن شهداى عزيز خوش بشود بعد يك جنگ ديگر راه بيندازيد. (3241294) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۲:۳۷:۳۲
این برنامه ها فقط توسط عربستان اداره نمی شود . عربستان به پشتوانه همکاری ترکیه و امریکا می خواهد ایران را تحریک کرده و وارد درگیری نماید. ایران باید هشیار باشدو خویشتندارانه عمل نماید. (3241299) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۳:۲۴:۰۹
رقابت خطرناک. یا حماقت خطرناک؟؟ (3241309) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۵:۰۳:۳۵
دقت کردید پیرمردها با هیاهو و فحش دادن و سخنرانی جنگ رو راه میاندازند ولی این جوانها هستند که میمرند (3241328) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۶:۰۴:۱۴
فكر ميكنيد تركيه و پاكستان و مصر مينشينند تا شما به عربستان حمله كنيد؟ اشغال عربستان با بازي هاي كامپيوتري فرق دارد. با كل جهان اسلام و حاميان غربي عربستان طرف خواهيم بود. كمي منطقي فكر كردن گاهي اشكالي ندارد به خدا! (3241348) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۶:۵۸:۲۸
فقط صلح و دوستی (3241375) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۷:۰۰:۳۵
با وجود رهبری هوشمند مطمئن باشید هیچ جنگی واقع نمیشه/ هیچ وقت حضرت خامنه ای اجازه نمیده بین دو کشور اسلامی جنگی واقع بشه که نتیجه ان معلوم نیست و سود ان را امریکا و رژیم کودک کش اسرائیل میبرند/خدا نکند جنگی واقع شود/امیدواریم که رژیم ال سعود در بین خودشان بر سر قدرت جنگ واقع شود و از درون متلاشی بشوند (3241378) (alef-3)
 
ل
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۸:۱۰:۲۷
البته فراموش نكنيد كه اين نشريه داره گرا ميده. داره نقشه رو واسه اختلاف برانگيزي وتفرقه واسه عربستان توضيح ميده . (3241490) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۸:۵۰:۵۹
ما هشت سال جنگ رو دیده ایم. جنگ هیج نفعی برای هیچکس ندارد. ما به جای این کارها باید به اقتصادمون بپردازیم. ممکن است شروع جنگ با ما باشد ولی پایانش نامعلوم است. معمولا هرکس که جنگ را شروع می کند به این تصور شروع میکند که او پیروز میدان است ولی در اکثر موارد برعکس است.
ما باید ببینیم آ
که این تنها راه حل است؟ (3241588) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۱۰:۳۳
عربستانیها خوب ما را میشناسند چون در جنگ عراق به صورت غیر مستقیم با آنها جنگیدیم .شاه جدید توهم برش داشته چون به یمن حمله کرده میتواند با ایران نیز بجنگد
عربستانی که با یک ائتلاف بزرگ نتوانسته فقیر ترین کشور عربی را به زانو دربیاورد مگر مغز ...ر خورده باشد با ایران طرف شود (3241629) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۳۵:۵۰
ما هیچ جنگی با هیچ کشوری نمی خواهیم (3241705) (alef-3)
 
اميد
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۳۹:۱۲
از تو به يك اشاره از ما به سر دويدن (3241714) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۴۴:۱۰
اینها میخواهند دوکشوررا تحریک به جنگ کنند که فقط برای مردم ضرردارد .منتهی برای گوشمالی عربستان لازم است از طرق قانونی و کمک مضاعف به حوثی ها این امر صورت پذیرد .طبیعتا منافع جنگ را کشورهای غربی میبرند همچنانچه در سوریه و عراق و افغانستان دیدیم.وگرنه عربستان با مبارزان حوثی نمیتونه بجنگد چه برسد به ایران.امیدوارم مسئولان بادرایت عمل کنند (3241723) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۳۲:۰۰
ادامه جنگ با یمن یعنی نابودی عربستان نیاز به دخالت ایران نیست.یمن لقمه بسیار بزرگتر از دهان عربستان است این لقمه دردسرساز باعث اختلاف شدید داخلی در عربستان و شکست زمینی از یمن خواهد شد فروپاشی آل سعود به علت اشتباهات خودشان آغاز شده است.ایران فقط باید نظاره گر غرق شدن آنها در این گرداب باشد. (3241819) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۳۶:۵۷
صحبت از جنگ و رویارویی مستقیم با کلمات احساس خیلی آسان است. باید دید جدا از نتیجه جنگ ، تبعات آن چیست. اول اینکه ما مرز زمینی با عربستان نداریم پس ارتشی که عقبه ندارد و مسیر تدارکاتی آن از آب است بسیار آسیب پذیر است. دوم اینکه باید دید چه کسانی از این رویاروئی سود میبرند. قطعا مردم عادی این دو کشور نبوده و نخواهند بود. بنده بعنوان یک شهروند ایرانی با هر گونه رویاروئی مستقیم مخالفم و مطمئنم به هزار و یک دلیل جنگ مستقیمی در کار نخواهد بود.که مهمترین آن نداشتن مرز زمینی است. (3241831) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۰:۳۱
میزنیم این اعراب را کور شل میکنیم (3241843) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۳:۱۸
دوستان عزیز راه افتادن جنگ در منطقه قطعا به نفع هیچکس نخواهد بود . و کسی که بیشترین سود را از این واقعه خواهد برد مطمئنا اسراییل خواهد بود . اینکه یک شبه عربستان را خواهیم گرفت به نظرم توهمی بیش نیست چرا که کشورهای عربی و کشورهای غربی حامی عربستان هستند و قطعا کمکهای نظامی و تسلیحاتی خود را از این کشور انجام میدهند . (3241857) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۴:۴۸
با آل سعود سوای جنگ چه باید کرد؟
---
ایران باید بیشترین تلاش دیپلماتیک وقانونی خود را پیش از هر اقدامی تلافی جویانه از عربستان در رسوا سازی جنایتهای فجیع آل سعود علیه مردم ایران در طول بیش از سه دهه در دادگاهای بین المللی و داخلی ذی ربط انجام دهد و این تلاش را در کنار اقداماتی دیگر بدون اغماض تا استیفای حقوق با جدیت ادامه دهد.
ج.ا.ا هیچ رقابت و خصومتی در زمینه ی منافع سیاسی و اقتصادی مشروع بین المللی با عربستان نداشته و ندارد و در امتداد عمر نظام اسلامی مبارک خویش دست دوستی و اتحاد را بنفع مردم منطقه همیشه به سوی همسایگان خود علی رغم انواع جفاهای همسایگان دراز نگه داشته است. (3241864) (alef-13)
 
Saeed
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۵۰:۴۹
نابودی عربستان نیاز به جنگ نخواهد داشت.
منجلاب یمن برای عربستان کافیه.
عربستان خود از داخل دچار تفرقه خواهد شد و بحران های منطقه مزید بر علت می شود که شاهزادگان برای قاپیدن و چاپیدن ثروت کشور به جان هم بیوفتند و هر کدام به کشوری فرار خواهد کرد. (3241879) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۱۴:۵۳
بعضيها ظاهرا فرق جنگ با فيلم جنگي را نمي دونند (3241960) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۵۴:۳۱
قبل از اینکه وارد بحث احتمال یا ضرورت جنگ بین ایران و عربستان بشیم بهتره وارد بحث بازار نفت بشیم در حال حاضر حدود 75 درصد ظرفیت صادراتی نفت خاور میانه به سمت شرق میره نه غرب یعنی هند و چین و کره و ژاپن و مالزی و ... در واقع در صورت وقوع جنگ بین این دو کشور این شرقیها هستن که ضرر میکنن نه غربیها پس تا حدودی زیادی میشه به موضع غربیها در این شرایط پی برد یعنی دمیدن در آتش اختلافات و جنگ و از بین بردن و تحلیل دادن پتانسیل های نظامی و صنعتی دو کشور . حتی قبل از غربیها روسها از این شرایط سود میبرن چون علاوه بر نابود شدن بخش اعظم ظرفیتهای نفتی عربستان و همچنین گازی ایران نفت و گاز خودشون شرایط بهتری پیدا میکنه و سرانجام بازسازی مجدد توان نفتی و نظامی هر دو کشور توسط اروپاییها و غرب و بازار پر سود برای شرکتهای چند ملیتی نفتی و گازی و تسلیحاتی خصوصا آمریکایی و در نهایت امر بی کلاه موندن سر هر دو کشور ایران و عربستان و بر باد رفتن سرمایه های عظیم دو کشور و مردمانشون .... (3242062) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۲:۱۶:۳۵
واقعیت اینه که نه ما توان ساقط کردن عربستانو داریم نه اونها توان ساقط کردن مارو . باید عاقلانه رفتار کرد مطمئن باشید تمام دنیا حتی پاکستان مصر قطر امارات که شاید متحد ظاهری عربستان باشن همینطور روسیه که شاید متحدد خاله خرسه ما باشه دنبال اینن که هر دو کشور ایران و عربستان خودشون با دست خودشون خودشونو به نابودی بکشن . (3242128) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۲:۳۱:۵۸
مقصر خودمونیم که افراد رده بالای امنیتی رو میفرستیم یک کشور متخاصم برای حج . مثل این میمونه که اسراییل رییس سازمان موساد رو با یه عده یهودی بفرسته همدان برای زیارت خوب معلومه ممکنه اتوبوس این زائرا بصورت خیلی تصادفی توی کشور ما که یه امر عادیه تصادف کنه یا بره ته دره یا تو آتیش بسوزه و در نهایت هم اون افراد به احترام مردخای و استر تو همدان دفن بشن و ماحصل قضیه این بشه که یه مقام امنیتی رده بالا با اطلاعات منحصر بفرد با صحنه سازی کاملا طبیعی بیفته دست ما . البته این مسئله یه فرضیه است اما در صورت پیدا نشدن رکن آبادی مینونه رنگ واقعیت به خودش بگیره و با توجه به تهدیدهای زبانی رهبر لاجرم دور از انتظار هم نباشه که حادثه کاملا عمدیه و باید پاسخ دندان شکنی هم فرستاده بشه (3242191) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۲:۳۶:۴۱
از ابتدای انقلاب این خاندان منهوس هر غلطی خواستند کردند از کمک به صدام تا همراهی منافقین و خوش خدمتی به امریکا در جهت پایین نگه داشتن قیمت نفت برای اینکه مقاومت به قول خودشون شیعیان را بشکنند حالا هم که دستشون الوده به خون پاک حجاج شده هر چه بادا باد دندان خراب باید از ریشه کند تاوانش هم هر چی میخواهد باشه الان همه ملت از ترک کرد لر بلوچ همه از این قوم نجس بیزاریم فقط منتظر دستور رهبری هستیم (3242210) (alef-13)
 
حکیم
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۲۴:۵۳
این ملت دیگر جنگ نمی خواهد آرامش از دست رفته را می خواهد (3242377) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۳۳:۲۵
جنگ علنی بین ایران و عربستان یعنی نهایت سود برای اسرائیل که به صورت مستقیم سود فراوانی را عاید خواهد شد. همچنین چنین جنگی تضمین کننده عقب ماندگی و عدم شکل گیری یک قدرت مستقل در منطقه (قلب انرژی جهان) است و این یعنی شرق و غرب از آن چنین جنگی منتفع خواهند شد.

اما نباید واقعیتها رو هم در نظر نگرفت. ایران اسلامی با پدیده شومی به نام وهابیت سعودی رو به روست که نشانی از عقلانیت در اقدامات و مواضعشان پیدا نیست. آنها منافع ایران را به خطر می اندازند و تحت تأثیر قرار می دهند ( مثل کاهش قیمت نفت و تیلبغات و هزینه گسترده ای که برای تفکر وهابیت علیه شیعیان می کنند و تکفیر شیعیان) و اکنون حماقت آنها به حدی رسیده که قصد تحقیر ایرانیان را دارند!! آنها گمان میکنند به خاطر ملاحظاتی که ایران به دلایل مختلف از خود نشان می دهد، می توانند هر اقدامی انجام دهند و خود را مصون بدانند. ((یکی از دلایل ملاحظه ایران در برابر عربستان این است که اخوت اسلامی در بین مسلمین بیش از این خدشه دار نشود. همان عاملی که امروز استعمار جهانی به وسیله داعش دارد بیشترین بهره برداری را در جهت منافع خودش میکند. یکی دیگر از دلایل این است که ایران در تقابل با استکبار در منطقه است و نمی خواهد توان خودش را در برابر نوچه های غرب تضعیف کند.))

لذا پاسخ دندان شکن مقام معظم رهبری به آنها این هشدار را داد که ایران اسلامی تا حدی صبر و متانت از خودش نشان می دهد و اینکه ایران در برابر موذیگری آل سقوط که امروز به فکر تحقیر کردن ایرانیان افتاده سکوت نخواهد کرد.

به نظر من بهترین گزینه برای مواجهه با آل سقوط کمک دوچندان به برادران یمنیست. بهترین گزینه برای تقابل هم از کار انداختن منبع درامد آل سقوط است که دارد ثروتش علیه مسلمین استفاده می شود. (3242396) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۳:۵۳:۳۴
در هر صورت آماده ایم آماده.. (3242448) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۵:۱۰:۳۱
از اينكه عوام اطلاعات نظامي نداشته باشند متعجب نمي شوم ولي آيا مسولان نظامي هم مثل اينها فكر ميكنند. كشور هاي عرب حاشيه خليج فارس به تنهايي و بدون حمايت ساير متحدانشان مثل ساير اعراب ، آمريكا و انگليس وفرانسه و پاكسان و.... خودشون انبار سلاح و آخرين هواپيماهاي جنگي هستن.فقط بگم كه نيروي هوايي ايران در برابرشون يك روز هم طاقت نمياره.
ما گفتيم شما منتشر نكن (3242631) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۰:۵۹:۵۱
آخه تو از نیروی هوایی چی می دونی؟ مگر فقط تجهیزات مهمه؟ مگر از نیروی موشکی ایران خیر نداری؟ مگر نشوند آر کیو 170 توسط ایران یعنی غلبه به برترین تکنولوژی آمریکا در اون حوزه رو ندیدی؟ (3243243) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۱:۱۲:۰۶
این طوریا هم نیست برادر
همین F14 هایی که ما داریم فقط آمریکا داره و ما!
F14 هواپیمای جنگی بی رقیبه (3243261) (alef-13)
 
اکسیر
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۷:۳۵:۱۱
سلام.نظرم را در خصوص درگیری نظامی با عربستان را ذیل مطلب دیگر ی ارائه کردم که تکرار میکنم.جنگ با عربستان در شرایط حاضر اشتباهیست غیرقابل جبران.برای آل سعود همان یک تشر رهبری و ریاست جمهور کافیه.الان عربستان نماد اهل سنت معرفی شده است.ذره ای تردید ندارم با شروع جنگ تمام منطقه درگیر میشه.ما از درگیری واهمه نداریم اما درگیری که منجر به نابودی مسلمانان و خشنودی صهیونیستها بشه غلطه.اینکه آل سعود الان عامل اکثر مصیبتهای منطقه س شکی درش نیست.لکن نمیتوان بخاطر خاندان فاسد آل سعود و آل شیخ جهان اسلام را نابود کرد.توجه داشته باشید الان بیشتر مردم عربستان از خاندان سلطنتی بشدت ناراضیند.میبینیم که حتی نظامیانش دل بجنگ نمیدن.ظلم ال سعود به توده مردم و اختلاف طبقاتی وحشتناک بین منسوبین به خاندان با مردم بعلاوه عملکرد دیکتاتور مابانه حکام سعودی یک نارضایتی شدید بوجود آورده.اگر ما هم احساسی عمل کنیم فرقی نداریم با این جوانک شاهزاده که با کارهای نسنجیده ا و ماجراجویانه اش بمردم فقیریمن وحتی عربستان ضربه میزند.در شرایط کنونی بهترین و کم هزینه ترین کار اینست که پاره ای از همان آتشی که آل سعود در دامن سوریه وعراق انداخت را بجان خودشان بیندازیم.وضعیت سیاسی و امنیتی عربستان بحدی متزلزل است که با یک شورش جدی بهم میریزد.در کمترین حالت باعث میشود إل سعود با مشکلات خودش سرگرم شده و دست از سر دیگران بردارد.اینکار نتیجه اش از جنگ بهتر بوده و هزینه ای ندارد (3242907) (alef-13)
 
سائل
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۸:۰۹:۳۵
همیشه بخش نظرات رو میخونم و گاهی خودم هم نظری میدم که تقریباً هرگز منتشر نمیشه. این قضیه مهم نیست، فقط دوست دارم بدونم معیارتون چیه.
آخرین نظرم این بود. کجاش اشکال داره؟ اگه میشه با نقطه چین منتشرش کنید که ما هم یاد بگیریم چی رو نباید بگیم:

تردیدی ندارم که مقامات سیاسی و نظامی کشور، هر اقدامی را که صلاح است، آگاهانه و با درایت انجام می‌دهند؛ ‏چه جنگ، چه دیپلماسی.‏
اما این نظرات هیجانی و جنگ‌طلبانۀ بعضی از کاربران احتمالاً کم سن و سال، تب تندی است که فقط از سر کنجکاوی دربارۀ توان نظامی ‏ایران مطرح می‌شود و هیچ مبنای عقلانی ندارد. ضمن این‌که احتمالاً عده‌ای مخالف نظام و آرامش کشور، با چهرۀ ‏دوست در اینجا به نفع جنگ پیام می‌گذارند تا این اشتباه را به‌وجود بیاورند که افکار عمومی ایران از درگیری با ‏عربستان حمایت می‌کند. جنگ آب گل‌آلودی است که دشمنان ایران ـ خارجی یا داخلی آن سوی آب ـ منتظر ‏ماهیگیری از آن هستند.‏ (3242981) (alef-13)
 
محمود رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۰:۳۹:۱۳
من حاضرم با هر کشوری به غیر از اسراییل بجنگم.
چون ورزشکارای ما با عربستان و امریکا مسابقه میدهند ولی با اسراییل نه.
پس روی جنگ با اسراییل رو من کسی حساب باز نکنه.
پیش به سوی فتح ریاض. (3243204) (alef-13)
 
عيرضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۲:۲۶:۴۷
گسترش تنش بين ايران وعربستان نقشه روس ها هست زيرا با اين كار دو هدف دارند
اول ايجاد جنگ بين دو كشور به نابودي تاسيسات نفتي وقطع صادرات نفت هردو كشور خواهد شدنتيجه نفت گران ميشه اقتصاد روس از ورشكستگى نجات مى يابد
دوم أرزوى انها رسيدن به خليج فارس و أب هاى گرم جنوب كه در صورت جنگ به علت كمك غرب و تركيه و پاكستان از عربستان ايران مجبور خواهد شد با دست خودش روس ها را وارد جنوب ايران خواهد كرد و انها به ارزوهاي ديرينه خودشان خواهند رسيد
و شاهد اين توطئه روس ها حضور انها در سوريه وعراق ميباشد تا بتوانند پاي ايران را به اين جنگ باز كنند (3243360) (alef-13)
 
رضا.ف
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۶:۴۳:۰۵
آبادکردن کشور سالهاطول میکشه چقدرسرمایه وکارلازمه ولی درعرض 1سال زحمات 50 ساله نابودمیشود آقایون جنگجو میدونید جنگ شوخی نیست 8 سال بهترین وپاکترین جوانان شهید شدند آخرش هم صلح شد نه اونا پیروزشدن نه ما برنده آمریکا ،فرانسه ،روسیه ،ترکیه وامارات بودن بعضی بافروش سلاح وبعضی کالاهای تجاری به امید ایرانی آباد وآزاد و مردمانی شاد وبدون جنگ زنده باد صلح . (3243590) (alef-13)
 
مهدب
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۷:۴۸:۳۳
کل اعراب حاشیه خلیج فارس در جنگ حریف ایران نیستند ولی سیاست نظام ما دفاعی است خصوصا بخاطر آل سعود با ملت مسلمان که نباید جنگ کنیم .نظام دنبال راهکارهای فشار بر آل سعود است که سالهاست با ما دشمنی می کنند. ما به کسی ظلم نمی کنیم و زیر بار ظلم هم نمی رویم. ما نمیخواهیم زیر ساختهایمان و زیر ساختهای یک کشور مسلمان از بین برود ولی اگر جنگی اتفاق بیفتد همه زیر ساختهای کشور مقابل در روز اول نابود خواهد شد. حتی اگر آمریکا غلطی بکند همه پایگاهایش در منطقه در ساعات اولیه از بین خواهد رفت. ما اهل عقل و منطق و گفتگو هستیم ولی این به معنای ذلیل بودن نیست و دستگاه دیپلماسی ما باید مطابق شان یک قدرت منطقه ای با آنها رفتار کند. (3248626) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.