توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 157552
آخرين وضعيت بازگشايي خانه سينما
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۵
رئیس هیات مدیره خانه سینما گفت: هنوز هیچ حکمی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه سینما ابلاغ نشده است و فعالیت ما ادامه دارد.

فرهاد توحیدی در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: حکمی از سوی ارشاد به ما ابلاغ نشده است. در ابتدا باید این رای ابلاغ شود تا ما در مهلت تعین شده نسبت به این رای اقدام کنیم.

وی افزود:حکم دیوان عدالت اداری روشن است و هیچ ابهامی در ارتباط با آن وجود ندارد. به زودی این حکم را برای انتشار در اختیار رسانه ها قرار می دهیم. در حال حاضر ما در خانه سینما هستیم و جلسه روسای صنوف نیز صبح برگزار شد.

هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی در آخرین نشست خود بررسی مجدد صلاحیت خانه سینما را در دستور کار قرار داد و در نهایت، پس از بررسی همه جانبه فعالیت و ملاحظه کلیه اسناد و مدارک ، این تشکل را فاقد هرگونه وجاهت قانونی دانست.

بنابراین گزارش جلسه هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی با توجه به دادنامه شعبه اول دیوان عدالت اداری که صلاحیت رسیدگی به وضعیت تشکل موسوم به خانه سینما را منوط به بررسی و اعلام نظر قطعی این هیئت دانسته است، تشکیل شد.
اعضای هیئت باتوجه به تمامی مفاد دادنامه یادشده و با استناد به مواد 15، 17 و 20 ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، موسسات، کانون ها و انجمن‌های فرهنگی هنری و نظارت بر فعالیت آن‌ها مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 27/6/1375، رای نهائی خود مبنی بر تعطیلی دائم خانه سینما را اعلام کردند.
 
در رای هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی آمده است: با توجه به اینکه موارد ذکر شده در بند "ب" این صورت ‌جلسه از مصادیق تخلف بوده و تشکل موسوم به خانه سینما هیچ اقدامی در جهت اخذ مجوز از این هیئت و یا حتی تطبیق وضع خود با مقررات و ضوابط مندرج در مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب‌فرهنگی‌(سال 75) ننموده است لذا به استناد ماده 15 ضوابط مذکور با تأکید مجدد بر رأی هیئت مورخ 7/10/90 ضمن اعلام تعطیلی دائم، فعالیت تشکل موسوم به خانه‌سینما را فاقد هرگونه وجاهت قانونی می داند و در صورت ادامه هرگونه فعالیت غیرقانونی طبق ماده 17 با تشکل یادشده رفتار خواهد کرد.
 
بر اساس بند (ب) صورتجلسه با عنوان بررسی وضعیت تشکل موسوم به خانه سینما، اعضای هیئت، بنا به دلایل زیر، ادامه فعالیت این تشکل را غیرقانونی اعلام کردند:
 
1-ب: به استناد تبصره ماده 10 و ماده 22 مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه آن تشکل تاکنون به هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری برای بررسی و تصویب ارایه نشده است.
 
2-ب: تغییرات پی‌درپی در اساسنامه ادعایی تشکل موسوم خانه سینما جهت تأیید به شورای فرهنگ عمومی منعکس نشده است.ضمن اینکه با تصویب مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی درسال 75 وظیفه بررسی وتصویب اساسنامه ها از شورای فرهنگ عمومی به این هیئت انتقال یافته است.
 
3-ب: طبق بند ج ماده 10 و تبصره ماده 11 مصوبه جلسه 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی (سال 67) صدور مجوز اینگونه مراکز به ترتیب از وظایف هیئت نظارت وقت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و معاون وقت امور سینمایی و سمعی و بصری فاقد تنقیذ حق وزیر بوده است و بنابراین نامه ارسالی آقای انوار به اداره کل ثبت شرکت‌ها به استناد ماده 15 مصوبه جلسه 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌منزله صدور مجوز تأسیس خانه سینما نیست. ضمن اینکه اساسنامه ارسالی به اداره کل ثبت شرکت‌ها مورد تأیید شورای فرهنگ عمومی نیز نمی‌باشد.
 
4-ب: تشکل موسوم به خانه سینما هیچ‌گونه اقدامی در جهت تطبیق وضع خود با ضوابط و مقررات مندرج در ماده 20 مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی (سال 1375) نکرده است و حتی مدارک لازم به همراه اساسنامه جدید طبق ضوابط و شرایط مندرج در ماده 6 این مصوبه را جهت تأیید و صدور مجوز جدید به هیئت تسلیم ننموده است.
 
5-ب: در آخرین اساسنامه آن تشکل تغییرات قابل توجهی اعمال شده است ازجمله :
 
1-5 – ب: شرط اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی و عدم اشتهار به فساد اخلاقی از شروط عضویت در هیئت‌مدیره حذف شده است.
 
2-5 – ب: تبصره ناظر مالی که مقرر می‌دارد : کلیه چک‌ها، اوراق و اسناد تعهدآور برای خانه سینما می‌بایست به امضای ناظر مالی خانه سینما هم برسد، حذف شده است
 
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.