توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507652
ابتلاء کمتر شیرخواران تغذیه‌شده با شیر مادر به بیماری‌های اسهالی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷
یک متخصص تغذیه با اشاره به این‌که نوزادانی که شیرمادر مصرف می‌کنند دارای رشد خوبی هستند، گفت: به مادران عزیز توصیه می‌کنیم که هرگز شیر خشک را جایگزین شیر خود نکنند مگر این‌که شیر نداشته باشند و یا این‌که نوزادشان نسبت به شیر مادر آلرژی داشته باشد.

دکتر «فرهاد حسن غیبی» در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر این‌که شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است، اظهار کرد:  در شرایطی که شیر مادر فراهم است، نباید هرگز شیر خشک جایگزین آن شود چرا که  شیر مادر اهمیت بسیاری دارد.

وی ادامه داد: شیر مادر می‌تواند از ابتلای نوزاد به بیماری‌ها پیشگیری کند و نوزادانی که شیر مادر مصرف می‌کنند 17 برابر کم‌تر از نوزادهایی که شیرخشک مصرف‌ می‌کنند، دچار بیماری‌های اسهالی شوند.

این متخصص تغذیه یادآور شد: نوزادانی که منحصراً شیر خشک مصرف می‌کنند، تا دو سالگی 17 برابر بیشتر از کودکان دیگر به بیماری‌های اسهالی مبتلا شده هم‌چنین در بزرگسالی نیز مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن می‌شوند.

این متخصص تغذیه با تأکید بر این‌که شیر مادر حاوی یک‌سری سلول‌های ایمنی است، افزود: این سلول‌های ایمنی از طریق شیرمادر به فرزند منتقل شده و سیستم ایمنی نوزاد را ارتقا داده هم‌چنین این کودکان در بزرگسالی نیز کمتر دچار بیماری‌های مزمن شده و اعتماد به نفس و ضریب هوشی زیادی خواهند داشت و برعکس نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند در بزرگسالی در این موارد با مشکل مواجه خواهند شد.

وی با تأکید بر این‌که شیر مادر در رشد طبیعی نوزاد تأثیر بسزایی دارد، افزود: مادران باید حدود 15 یا 20 دقیقه هر بار به نوزاد خود شیر داده و به طور متوسط به مدت دوسال به نوزادان خود شیر بدهند.
 
کلمات کلیدی : سلامت نوزاد + شیردهی به کودک + سلامت کودک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.