توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396151
اظهارات عجیب شاه اردن درباره علت ظهور داعش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۱
شاه اردن، حمایت آمریکا از نقش سیاسی ونظامی کردها و به ویژه، شیعیان در عراق را عامل بروز بحران در این کشور و ظهور داعش دانست.

ملک عبدالله دوم شاه اردن در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی. بی. اس آمریکا گفت: «مشکل عراق ناشی از سناریوی بعد از جنگ است. مشکل اصلی این کشور حمایت های آمریکا از نقش کردها و، خصوصا، اعطای نقش اصلی به شیعیان و نادیده گرفتن نقش اهل تسنن است».
ملک عبدالله دوم مدعی شد: «سنی ها احساس می کنند که درعراق آینده سیاسی ندارند، درنتیجه امید خود را از دست داده اند. ظهور داعش حاصل این وضعیت است».
شاه اردن با یادآوری نصیحت پدرش، ملک حسین، به جرج بوش، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، درباره عدم دخالت نظامی درعراق و نادیده گرفتن این نصیحت از سوی جرج بوش، گفت: «آمریکایی ها به گونه ای رفتار می کنند که گویی کشورهای منطقه را بیشتر از خودشان می شناسند. در نتیجه می بینیم که اوضاع در مسیر اشتباه و به سمت بحرانی شدن پیش می رود».
وی درپاسخ به سوالی درباره اهمیت دخالت نظامی غرب درسوریه، بار دیگر مخالفت خود را با این دخالت نظامی اعلام کرد و گفت: «آنچه که از غربی ها انتظار می رود، کمک کردن است؛ زیرا درنهایت ما نمی خواهیم که شاهد حضور نظامیان غرب در شهرها و روستاهای سوریه باشیم».
وی با اشاره به نقش اردن در پذیرش یک و نیم میلیون آواره سوری، از آوارگان سوری به عنوان باری اضافه بر دوش کشورش یاد کرد و گفت: «این نگرانی وجود دارد که جوانان اردن به علت فشارهای اقتصادی از فرصت های شغلی محروم بمانند».
 
کلمات کلیدی : شاه اردن+داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.