توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 198052
آقای وزیر به داد نویسندگان هم برسید
بخش تعاملی الف - مهدی نورمحمدزاده
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۲
مقدمه: چندی پیش وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم جناب آقای علی جنتی در سخنانی ضمن نقد «ممیزی پیش از انتشار» کتاب، وعده هایی را برای حل این معضل و حفظ کرامت و ارزش هنرمندان و نویسندگان داده اند که امیدوارم هرچه سریع تر محقق شود.آنچه روشن است اینکه در اصل ممیزی تردیدی وجود ندارد، اما در تعریف، نحوه انجام و حد و حدود آن جای حرف و گله بسیار است.عدم شفافیت، اعمال سلیقه،سیاست زدگی و پروسه طولانی و فرسایشی مهمترین ایرادات شکل فعلی ممیزی کتاب هستند که اکثر نویسندگان و ناشران بر آن اتفاق نظر دارند.کلمات ذیل، شکوائیه ای است از یک نویسنده شهرستانی که امیدوار است به همت اهالی رسانه به سمع و نظر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد.باشد که با پیگیری و مساعدت ایشان خیر و گشایشی برای اهالی فرهنگ و هنر اتفاق بیفتد!

مرداد ماه سال گذشته بود که بالاخره اولین مجموعه داستان کوتاه خود را با نام «بحران عروسکی» آماده انتشار نمودم.این مجموعه شامل هفت داستان کوتاه با مضامین مربوط به دفاع مقدس بوده که بعضی از آنها قبلا در جشنواره های سراسری داستان (جشنواره داستان یوسف،جشنواره سراسری داستان بسیج، جایزه ادبی تبریز و...) حائز مقام و رتبه شده اند.با نظر مساعد استاد «سیدمهدی شجاعی» ، قرارداد انتشار این کتاب با انتشارات «کتاب نیستان» در تاریخ ۲۶/۸/۹۱ به امضای طرفین رسید و در نهایت بعد از ویراستاری و تصحیح اولیه، کتاب در تاریخ ۱۱/۱۰/۹۱ جهت اخذ مجوز انتشار به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال شد.با توجه به فرصت کافی و قول مساعد ناشرامیدوارم بودم که کتابم بتواند در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران-اردیبهشت ۹۲- حضور داشته باشد که متاسفانه به لطف ممیزان کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد، این آرزوی خام بنده برآورده نشد! در طول نه ماه گذشته که چندین بار با جناب «سیدعلی شجاعی» تماس گرفته و پیگیر مجوز کتاب شده ام، ایشان هر بار با نهایت ادب و گشاده رویی، از عدم صدور مجوز کتاب خبر داده اند.متاسفانه این روند فرسایشی و عدم پاسخگویی اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد تا امروز که نه ماه تمام از درخواست مجوز کتاب می گذرد، ادامه داشته است.اما بخش جالب ماجرا این است که وزیر قبلی جناب آقای حسینی در برنامه ای تلویزیونی در تیرماه سال جاری در پاسخ به سئوال علت طولانی شدن فرآیند صدور مجوز کتاب، با نهایت اطمینان چنین مساله ای را رد نموده و اعلام نمودند که مجوز کتابها در عرض دو هفته صادر می شود!! کاش آقای وزیر می فرمودند که «دوهفته» ایشان مطابق کدام تقویم و زمان محاسبه شده است؟ کاش می گفتند که ممیزی یک کتاب داستان صد صفحه ای آن هم با مضامین ارزشی و دفاع مقدس چه قدر وقت و انرژی می برد؟! کاش می فهمیدند ممیزی های سلیقه ای و فرسایشی چه بر سر نویسندگان ،مترجمان و ناشران می آورد! کاش ایشان کمی، فقط کمی هم به تسریع امور چاپ و نشر کتاب و تامین نظر بزرگان فرهنگ و ادب می پرداختند... و بالاخره ای کاش جناب وزیر سابق، اهالی فرهنگ و هنر این مملکت را بیش از این قدر می دانستند و کرامت حرفه ای آنها را در کاغذبازی های مبهم و دنباله دار ممیزی کتاب و... زیر سئوال نمی بردند! حالا بی خیال من و امثال من که نویسنده حرفه ای نیستیم و صرفا حسب وظیفه و ادای دین خواسته ایم کلماتی از جنگ و بچه های مظلوم جنگ روایت کنیم! خدا به داد نویسندگان و مترجمانی برسد که در این اوضاع سخت اقتصادی و گرانی کاغذ و... معاش زندگی شان از نوشتن می گذرد!
 
کلمات کلیدی : مهدی نورمحمدزاده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.