نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 268658
آیا سیف و طیب‌نیا بر سر نرخ سود به تفاهم رسیده‌اند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۱
سه‌شنبه هفته جاری ساختمان میرداماد یکی از مهم‌ترین جلسات خود را در رابطه با تعیین نرخ سود بانکی و تسهیلات برگزار می‌کند، این جلسه در حالی برگزار می‌شود که رئیس کل بانک مرکزی نرخ سود سپرده حدود ۲ درصد از نرخ تورم انتظاری مناسب دانست و وزیر اقتصاد و دارایی ۱۸ درصد را نرخ مناسب برای سپرده‌های بانکی تلقی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بانک‌های خصوصی و دولتی در نشست چند هفته گذشته خود به اجماع رسیدند تا به صورت تدریجی نرخ سود را متناسب با نرخ تورم در نظر بگیرند و مقرر کردند در گام اول کاهش نرخ سود بانکی ۲ درصد لحاظ شده و نرخ ۲۰ درصد برای نرخ سود بانکی و ۲۴ تا ۲۵ درصد برای نرخ تسهیلات در نظر گرفته شود.

بعد از گذشت چند روز ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ضروری است بانک مرکزی به قیمت تمام شده فعلی تجهیز منابع نیز توجه داشته باشد، اظهار کرد: در مجموع وضعیت قابل قبول آن است که در شرایط تعادلی بالاترین نرخ سود سپرده حدود ۲ درصد از نرخ تورم انتظاری بیشتر باشد و نرخ سود تسهیلات نیز به نحوی تعیین شود که یک حاشیه سود حدود ۴ درصدی برای بانک حاصل شود.

او افزود: بدیهی است در مراحل بعدی با وصول تدریجی مطالبات غیرجاری و تقویت انضباط در بانک‌ها متناسب با آن هزینه‌های بانک‌ها کاهش پیدا کرده و زمینه کاهش تدریجی سود تسهیلات بانکی و حاشیه سود نیز فراهم می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای ساماندهی نرخ تسهیلات تصویب آن در شورای پول و اعتبار، گفت: با این اقدام زمینه کاهش تدریجی نرخ سود تسهیلات و به تبع آن نرخ سود سپرده‌ها فراهم می‌شود به نحوی که منافع سپرده‌گذاران و تسهیلات گیرندگان همزمان رعایت شود.

سیف تصریح کرد: به عبارت دیگر، هم نرخ‌های واقعی سود سپرده مثبت باشد و هم نرخ‌های سود تسهیلات منطقی و متناسب با شرایط اقتصاد تعیین شود.

همچنین در تازه‌ترین اظهار نظر علی‌ طیب‌نیا وزیر اقتصاد و امور دارایی در رابطه با تعیین نرخ سود بانکی، از نرخ مورد نظر خود رونمایی کرد.

طیب‌نیا بر این عقیده است که باید نرخ سود سپرده به ۱۸ درصد و نرخ بهره برای وام گیرندگان نیز به ۲۰ درصد کاهش یابد.

حال با توجه به نظرات مسئول اقتصادی و پولی‌و بانکی کشور می‌توان گفت کاهش نرخ سود به ۲۰ درصد که از سوی بانک‌ها مطرح شده بود در مرحله اول و وضعیت فعلی به تصویب شورای پول‌و‌اعتبار خواهد رسید.

نرخ سود ۲۰ درصد حدود ۲ تا ۳ درصد با میزان قابل قبول سیف و طیب‌نیا فاصله دارد که برای رسیدن به این ارقام در صورت عدم تغییر نرخ تورم نیاز به یک مرحله دیگر کاهش رسمی نرخ سود بانکی احساس می‌شود.

در این میان بزرگترین مشکل سیستم بانکی برای کاهش نرخ سود بانکی فعالیت بازارهای غیرمتشکل پول و موسسات غیرمجاز است که در جلسه شب گذشته سیف با مدیران عامل بانک‌ها در این رابطه بحث و تبادل نظر شده است.

محمد پور‌ابراهیمی عضو ناظر در شورای پول‌و‌اعتبار در رابطه با جلسه سه‌شنبه شب این شورا از بررسی گزارش مولفه های مرتبط با نرخ سود بانکی خبر داد و اعلام کرد: با بررسی مولفه های اثرگذار بر نرخ سود بانکی و رسیدن به یک توافق کلی فرمول نرخ سود بانکی اعلام خواهد شد.

او با اشاره به این که در صورت رسیدن به جمع بندی کلی نسبت به اعلام فرمول تعیین نرخ سود بانکی لقدام خواهد شد، بیان کرد: روز سه‌شنبه گزارشات موردنظر در مورد نرخ سود مولفه هایی مانند نرخ تورم، پیش بینی روند آینده، وضعیت بازارهای متشکل، ذخیره قانونی و ...مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
کلمات کلیدی : سود بانکی
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۹:۳۴
مگه مردم عقلشون کمه یکسال پولشون رو بدن دست بانک واسه 18 درصد؟؟مطمئن باشین راهی پیدا میکنن برای سود بیشتر و باز اقتصاده که ضرر میکنه. وقتی تورم چهل درصد بود و بیست و چهار درصد سود میدادین یعنی 16 درصد مردم به شما سود میدادن و ضرر میکردن.الان فکر میکنید همون مردم باز هم هیچی نمیفهمن؟؟!! (2849642) (alef-10)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۹:۳۲:۴۳
تسهيلات را به يك عده بساز و بفروش ميدهند . ما مردم ميبينيم كه بعد از عيد همه مواد غذايي و شوينده ها و ميوه جات و غيره بين 20 - 30 در صد گران شده اند البته نان هم همينطور . حالا اين آقايان ميخواهند اين چندر غاز مردم را كه در بانك گذاشته اند و كمك زندگيشان است را كم كنند .واقعا بي انصافي و بي تدبيري است . اولين نتيجه گراني مسكن و بطبع آن گران شدن زندگي مردم خواهد شد . ميگويد نه ؟ صبر كنيد ببينيد . آزموده را دوباره آزمودن خطا است. (2849743) (alef-13)