توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 243150
«پابرهنه در آتن»؛ مکسول اندرسن؛ ترجمه بهزاد قادری و حسین زمانی مقدم؛ نشر قطره
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۴
پابرهنه در آتن
نوشته: مکسول اندرسن
ترجمه: بهزاد قادری و حسین زمانی مقدم
ناشر: قطره، چاپ اول ۱۳۹۱
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۲۰۰ صفحه، ۶۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

*****
ششمین کتاب از مجموعه‎ی جامانده‎های نشر قطره، نمایشنامه‎ای‎ست نوشته مکسول اندرسن که توسط بهزاد قادری و حسین زمانی مقدم به فارسی درآمده. مجموعه جامانده‎های نشر قطره دربرگیرنده نمایشنامه‎های مهمی است که تاکنون به هر دلیل از جریان نشر در ایران بازمانده‎اند و توسط مترجمان و ناشران حوزه‎ی ادبیات نمایشی نادیده گرفته شده‎اند. آثاری مهم که یا در ادبیات نمایشی جریان ساز بوده‎اند و یا اینکه در کارنامه نویسنده خود از جایگاه مهمی برخوردار بوده‎اند.

رویکرد نشر قطره به این آثار ارزنده و قدر ندیده‎ از سروشکل کاملاً حرفه‎ای برخوردار است؛ علاوه بر حسن انتخاب این آثار، کیفیت مطلوب ترجمه، نوشته‎هایی در نقد و معرفی این آثار در ابتدا یا انتهای هر نمایشنامه پیوست شده که اطلاعات لازم را درباره کم و کیف این آثار، نویسندگان‎شان و شرایطی که نوشته یا اجرا شده‎اند ارائه می‎کند. اهمیت نکته اخیر آن است که این آثار به دلیل عدم شناخت و یا غفلت تاکنون به فارسی درنیامده‌اند، بنابراین علاوه بر ترجمه خود آثار معرفی آن‌ها نیز از اهمیتی کلیدی برخوردار است.

به‌هرروی رویکرد حرفه‎ای ناشر باعث شده نمایشنامه پابرهنه‎ در آتن، همانند دیگر کتاب‌های این مجموعه، نه‌تنها از کیفیت مقبولی در ترجمه برخوردار باشد، بلکه مقدمه‎ای خواندنی درباره سقراط و آثاری که درباره او نوشته‎شده و پس گفتاری نیز با عنوان دغدغه تئاتر سیاسی در آمریکا در دهه پنجاه میلادی بدان افزوده‌شده که خواننده این نمایشنامه در صورت علاقه‌مندی، اطلاعات و دانستنی‎های لازم و ضروری را در اختیار داشته باشد.

سقراط شخصیت اصلی این نمایشنامه، کسی‎ست که چون وجدان بیدار آتنی‎ها در آن شهر می‎گشت و معرکه‎های برای خردمند ساختن مردم برپا می‎کرد. همین شد که نتوانستند حضورش را تحمل کنند و درنهایت با بهانه‎هایی واهی او را به مرگ محکوم کردند.

سقراط در طول زندگی، خود چیزی ننوشته هر چه از او باقی‌مانده، به روایت دیگران و به‌خصوص شاگردان اوست. روایت‎هایی که گاه با یکدیگر تفاوت زیادی دارد و این نشان می‌دهد که تصویر او تا اندازه‌ای با تخیل نویسندگان این آثار نیز آمیخته شده است.   

در نمایشنامه حاضر نیز تصویری از همان سقراط خردمند را شاهد هستیم که سایه‌وار در آتن می‌چرخد تا مردم را خواب غفلت بیدار کند. تفاوت این نمایشنامه با دیگر نمونه‎ها در این است که نویسندهِ سقراط را در متن حاضر دو بار دو بار به مسلخ می‎فرستد؛ «یک‌بار با روحیه اسپارتی حاکم بر آتن، و یک‌بار هم به دست دایناسورهای آمریکایی!» ماکسول اندرسن نمایشنامه‌نویس آمریکایی زاده ۱۸۸۸ بود که در سال ۱۹۵۹ نیز درگذشت.
 
کلمات کلیدی : پابرهنه در آتن + مکسول اندرسن + بهزاد قادری + حسین زمانی مقدم + نشر قطره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«پابرهنه در آتن»؛ مکسول اندرسن؛ ترجمه بهزاد قادری و حسین زمانی مقدم؛ نشر قطره