نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 233953
تعداد زندانیان مهریه در کشور
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
رئیس ستاد دیه کشور گفت: در حال حاضر از بابت محکومیت‌های مالی دیه بیش از ۲ هزار و ۴۴نفر را در زندان‌ها گرفتار کرده است.

سید اسدالله جولایی در گفت‌و گو با فارس اظهار کرد: باید خانواده‌ها فرهنگ و دیدگاه خود را در امر ازدواج فرزندانشان تغییر دهد چرا که به هیچ‌وجه شایسته نیست با عبارت «مهریه را کی داده و کی گرفته است» یک عمر جوان خودمان را بدبخت کنیم بلکه توصیه من است این است که جوانان و خانواده‌ها با نگاه به توان مالی و جیب خود مهریه در نظر بگیرند چرا که مهریه عندالمطالبه است و هر زمان زن اراده کند می‌تواند دریافت کند.

وی، پرهیز از چشم و هم چشمی را در این مسئله یادآور شد و افزود: نباید مهریه به عنوان عامل فخر و یا خودنمایی خانواده‌ها قرار گیرد بلکه بهتر است آگاهانه و از روی تعقل در این زمینه تصمیم‌گیری شود و از برخی اقدامات و عواقب نامطلوب مهریه‌های سنگین که حتی شنیده می‌شود از هزار و ۱۰ هزار نیز عبور کرده گرفته شود.

رئیس ستاد دیه کشور، مسلک و مرام دین اسلام را در آغاز زندگی پربرکت در سایه مهریه کم دانست و تصریح کرد: ائمه هدی نیز اعلام کرده‌اند که بهترین مهریه سبک‌ترین آن است اما مهریه زیاد هر چند در آغاز به ذائقه برخی‌ها خوش می‌آید اما در ادامه زندگی آثار مخربی را به همراه دارد که در این زمینه باید مراقب بود.

جولایی ادامه داد: ستاد دیه در ۲۴ سال فعالیت خود توفیقات زیادی را در عرصه‌های مختلف به دست آورده و توانسته به حرکت‌ها و اقدامات کارآمد و موثر دست بزند.

۸۰ هزار زندانی را آزاد کرده‌ایم
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ستاد دیه در ۲۴ سال گذشته ۸۰ هزار نفر زندانی جرایم غیرعمد که جایشان زندان نبوده بلکه باید در کنار خانواده‌هایشان بودند را توانسته از زندان آزاد کند.

رئیس ستاد دیه کشور بیان کرد: این ستاد با کمک‌های مردمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و خوشبختی ما این است که به برکت نعمت عظمای ولایت فقیه و مقام معظم رهبری این ستاد همواره مورد حمایت قرار گرفته و در سال جاری نیز در بیست و ششمین جشن گلریزان رهبر معظم انقلاب ۱۵۰ میلیون تومان، رئیس جمهور ۱۴۰ میلیون تومان، رئیس قوه قضاییه ۵۰ میلیون تومان و رئیس مجلس نیز ۴۰ میلیون تومان به ستاد دیه کمک کردند که ما با این کمک‌های ارزشمند جشن‌های گلریزانمان را آغاز کردیم.

جولایی با بیان اینکه کارهای خوبی به همت ستاد دیه انجام شده و در سایه استمرار آموزش‌ها جرایم غیرعمد به شدت کاهش یافته است،‌ افزود: ما با پرداخت بدهی محکومان جرایم غیرعمد ناشی از دیه حوادث رانندگی، حوادث کارگاهی، شبه عمد و یا غیرعمد، محکومان مالی، نفقه و مهریه سعی می‌کنیم تا زندانیان را آزاد کنیم.

آزادی ۷ هزار و ۸۴۹ زندانی بدهکار در جشن گلریزان امسال
وی عنوان کرد: پیش‌بینی کردیم در ماه مبارک رمضان ستاد دیه در کل کشور با جمع‌آوری کمک‌های مردمی در بیش از یک هزار و ۱۸۷ جشن گلریزان زمینه و بستر آزادی ۷ هزار و ۸۴۹ نفر محکومان مالی جرایم غیرعمد را فراهم کند. رئیس ستاد دیه کشور ادامه داد: برای آزادی این زندانیان به ۴۳۵ میلیارد تومان نیاز داریم که امیدواریم در قالب جشن گلریزان تامین شود.

جولایی گفت: ما در انتظار روزی هستیم که از طریق رسانه‌ها اعلام کنیم که دیگر زندانی جرایم غیرعمد وجود ندارد چرا که زندان جای خوبی برای آدم‌های خوب نیست و بهتر است با ترغیب و تشویق مردم به سبک زندگی اسلامی - ایرانی در سالی که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی و عزم ملی است با تقویت جبهه فرهنگ که مهمتر از اقتصاد است بتوانیم فرهنگ رانندگی، کار سودمند و زندگی با مهریه کم را ترغیب و ترویج کنیم.

وی بیان کرد: ما از بابت محکومان مالی مهریه در نگرانی به سر می‌بریم چرا که در حال حاضر ۲ هزار و ۴۴ نفر زندانی مهریه در کشور وجود دارد که اقلام پرداختی‌ آنها بسیار سنگین است در حالی که با یک مراقبت و جدیت می‌توانستیم بهتر از این عمل کرده و اجازه ندهیم جوانان ما به زندان بیفتند.

۳ هزار و ۳۴۴ نفر از بابت چک بلامحل در زندان هستند
رئیس ستاد دیه کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما از بابت دسته چک نیز بیش از ۳ هزار و ۳۴۴ نفر زندانی در سراسر کشور داریم که به خاطر کشیدن چک بلامحل به حبس افتاده‌اند. جولایی ادامه داد: هر چند چک به عنوان یک برگه کوچک و سبک می‌تواند اموال و دارایی‌های فراوانی را جابجا کند اما همین برگه کوچک گاه به دست فریبکاران، دغل‌بازان و یا ساده‌لوحان به تل انفجاری وحشتناک تبدیل می‌شود که شعاع تخریبش بسیار گسترده است.

این مسئول ضرروت اصلاح قانون چک و مراقبت بانک‌ها در صادر نکردن دسته چک به هر فرد متقاضی بدون پشتوانه مالی را ضروری بیان کرد و ادامه داد: باید در این زمینه نیز فرهنگ‌سازی‌ها انجام شود تا آسیب‌ها و خطرات احتمالی را شاهد نباشیم.

پارسال ۷ هزار و ۷۳۵ زندانی جرایم غیرعمد در کشور آزاد شدند
رئیس ستاد دیه کشور اذعان کرد: در سال گذشته بیش از ۷ هزار و ۷۳۵ نفر زندانی جرایم غیرعمد با ۸۳۰ میلیارد تومان بدهی از زندان آزاد شدند که ما جا دارد از خیرین واقعی که همان طلبکاران هستند و با گذشت و احسان خود آزادی زندانیان را فراهم می‌کنند، قدردانی کنیم.

جولایی افزود: از محل این بخشش ۵۳۰ میلیون تومان گذشت شاکیان را شاهد بودیم که رقم کمی محسوب نمی‌شود.

وی در پایان سخنان خود به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: همه افراد حتی با کمترین مبلغ می‌توانند عضو جامعه خیرین و نیکوکاران برای ستاد دیه باشند و مردم احساس نکنند که با ۱۵۰ میلیون تومان دیه در ماه‌های عادی و ۲۰۰ میلیون تومان دیه در ماه‌های حرام نمی‌توان خیر بود بلکه گاه با حداقل مبلغ می‌توان یاریگر آزادی زندانیان بود.
 
ساغشکی
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۱:۲۱:۲۱
(54) بر اساس برابری انسانی ازدواج کنید...


در شریعت اسلام نفقه و مهریه حق زنان است و حق مرد اطاعت زن. زن در صورت عدم اجازه شوهر حق خروج از منزل را ندارد. در صورت عدم عذر شرعی زن باید تمام نیازهای جنسی شوهرش را برآورده سازد. زن حق طلاق ندارد.

اینها همه، چیزهایی است مجاز شده در اسلام، ولی همۀ زوجین میتوانند طبق شرایط ضمن عقد، به دلخواه خودشان ازدواج کنند.

البته در دفترچه های زادواج برخی حقوق برابر لحاظ شده، مثلاً در صورت اعتیاد مرد زن حق طلاق دارد. ولی کافی نیست. من میگویم چه کاریست، حالا که دوران برابر انسانی است و اکثرا بر درستی این امر واقفیم، خودمان دست به کار شودیف اسلام نیز مانع نیست و اجازه داده، من پیشنهاد میکنم گروهی از حقوقدانها یک عقدنامۀ بر اساس برابری انسانی میان زوجین با ملاحظات اسلامی تنظیم و منتشر کنند و زوجین بر طبق ان ازدواج کنند.

مثلاً مرد و زن اختیارات و حقوق و امتیزات خود را با یکدیگر برابر کنند، یعنی هر دو حق طلاق داشته باشند، هر دو حق کار کردن داشته باشند، هر دو حضانت بچه داشته و در صورت طلاق هر کدام توانایی بیشتر داشتند به یکی از آن دو برسد و اگر اختلاف بود دادگاه تعیین کند. به همین صورت مهریه را سمبلیک کنند، خرجی خانه و نفقه بر عهدۀ هر دو باشد و اگر یک نفر خانه‌داری میکند تقسیم کار شود مثلا اگر زن خانه‌داری به عهده میگرد مرد هزینه مالی را عهده دار شود.

هر دو حق تحصیل داشته باشند. البته بدیهی است همه اینها بایست با هماهنگی و توافق و رفاقت باشد.

میبنید خود مردم میتوانند برابری انسانی میان زن و مرد را برقرار کنند ونیازی به منتظر بودن برای وضع قانون نیست، و کسی هم نیمتواند جلوی آنها بگیرد. این قوانین اسلامی اجباری برای زن و مرد نیست. شرایط ضمن عقد عملاً این امکان برابری انسانی برای زن و مرد مسلمان ممکن کرده است. (2249040) (alef-13)
 
آریابان
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۱:۵۲:۵۰
وقتیکه در نوای جیک جیک مستان ، خربزه میخوره ، پای لرز زمستونش هم بشینه ؛
.....شاید این درس عبرتی باشه ، برای گشودگی چشمها در لحظۀ تصمیم گیری ؛ (2249071) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۱:۵۵:۰۸
مهریه باید عندااسطاعه باشد.متاسفانه دفترخانه ها این عبارت را بدلیل نامعلوم قبول نمیکنند و فقط عندالمطالبه را ثبت میکنند. (2249074) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۲:۰۹:۱۹
مهريه را کي داده و کي گرفته حقيقتا مثلي بود که از دل رفتار و عملکرد مردم طي سالهاي طولاني ساخته شده بود و اصولا نه طلاقي بين زنو شوهر اتفاق ميافتاد و نه کسي مهريه اي درخواست ميکرد. متأسفانه اين چندسال اخير همه ارزشهاي ماايرانيها در پول کثيف خلاصه شده است و با تبليغاتي که ميشود زنها عليه تنها کسيکه بايد يک عمر مونس و همدم و يار زندگيشان باشد . بخاطر پول و ذهنيت هائيکه از کانالهاي ماهواره در مورد زندگي پيدا ميکنندپس از ۶ماه ويکسال سراز دادگستري و کلانتري در مياورند. ومسئولين قضائي ما بجاي اينکه علت اين فاجعه را ريشه يابي کنند و در صدد رفع آن برآيند به ما مژده ميدهند که ما براي شما کاخ دادگستري ساخته ايم و يا تعداد قاضيهارا چند هزار اضافه ميکنيم تا حکم ها را سريعتر صادر کنند. (2249086) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۳:۵۰
وظيفه حكومت اسلامى است كه به داد مفلسين برسد چه ميگوييد برويد به فقه و شرع اسلام مراجعه نماييد جواب را خواهيد يافت (2249210) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۸:۰۱
به هنگام ازدواجم در ٤ سال پيش بهاى يك سكه حدود ٤٠٠ هزار تومان بود و من ١٠٠ سكه همسرم را مهر نمودم و قدرت پرداخت ان را هم داشتم اما با بي لياقتى و خرابكارى مسئولان اقتصادى كشورم ارزش پولم به يك سوم تنزل نمود و با توجه به قيمت دلار كه در كشورمان سه برابر شد و بازارهاى جهانى طلا اكنون قيمت يك سكه حدود يك مليون تومان شده است و بدهى من از ٤٠ مليون تبديل به صد مليون تومان شد خوب اقاى ريس ستاد ديه من چه بكنم همسرم نيز بحق مطالبه مهريه اش را ميكند بفرماييد چه بكنم ؟ سايت الف لطف كنيد و منتشر نماييد (2249216) (alef-13)
 
علیرضا از تهران
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۴:۳۴:۲۸
زندانی کردن افراد به خاطر مهریه دستور شرع اسلام نیست بلکه امضا هایی که وکلا به دفترچه های عقد اضافه کرده اند تحت نام شروط ضمن عقد باعث عندالمطالبه شدن مهریه و زندانی شدن مردان میشود.
چرا در قانونگزاری به این مسئله توجه نمیشود که میتوان عقد و مهریه همزمان جاری شود و کسی که توان پرداخت مهریه نجومی ندارد اصلا نگذارند زیر برگه ای با بدهی مسلم صدها و هزاران سکه را امضا کند که بعدا به لطف وکلا گرفتار همان امضائ بی محل گردد و راهی زندان شود.
اصلا روح مهریه برای زن در اسلام با قصه مهریه ای که داخل کشور ما ساری و جاری است متفاوت است.
قانونگزاران وجدان به کار بندید و جامعه را از خرافه ای که جای مهریه شرعی حلال و پاک را گرفته بزدایید. (2249276) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۵:۴۳:۵۹
مهریه گرفتن یعنی تنزیل جایگاه زن به اندازه یک جنس!
شاید هیچ وقت مستقیم بیان نشه، اما در جلسات بله برون و خواستگاری وقتی بحث مهریه میشه عملا دو طرف دختر رو مثل یک گوسفند می ذارن وسط و سر قیمتش چونه می زنن! در واقع انگار پسر دختر رو از پدرش خریداری می کنه با این فرق که دختر خودش می تونه پول رو طلب کنه!
آیا همین که پسر در این شرایط وحشتناک اقتصادی مجبور به تهیه خونه، ماشین، وسائل زندگی، غذا، خوراک و پوشاک هست کافی نیست؟
اگر هست که این همه توقعات چیست؟
اگر هم نیست، که باید بنشینیم و هر سال شاهد افت معنا دار در آمار ازدواج ها باشیم. دیری نمی گذره که مجلس مثل داستان وازکتومی، برای پسرانی که مثلا تا سن 30 سالگی ازدواج نکنند جریمه 2 تا 5 سال حبس بذاره! (2249360) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۱۷:۲۰:۴۶
به راستی بایستی مردان نسبت به میزان مهریه عاقلانه تصمیم بگیرند و قانون گذار نیز نسبت به این قضیه وارد عمل شود مگر یک جوان چقدر سرمایه و درآمد دارد که در این وانفسا ی گرانی زیر بار این مهریه های گران برود (2249510) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۲۱ ۰۱:۰۸:۲۲
وقتی مسأله‌ای مثل ازدواج فقط صورت حقوقی آن مورد توجه قرار می‌گیرد و جنبه‌های اجتماعی‌اش فراموش می‌شود، همین می‌شود دیگر!
یک جمله اگر در عقدنامه‌ها بنویسند که دقت کنید مهریه این طوری است و تبعاتش زندان و ممنوع‌الخروجی خوب جوان‌ها هم دقت می‌کنند. وقتی این کار را نمی‌کنند جوانی که خوش خوشان ازدواجش است چه فکرش به این حرف‌ها می‌رسد. (2250071) (alef-10)