نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 353851
عربستان را فراموش کنید، فاجعه نفتی دیگری در راه است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۲
توجه خود را برای لحظه‌ای از خاورمیانه دور کنید. در حالی که سیاست‌گذاران بر طرح بازار نفت عربستان متمرکز شده‌اند، اتفاقات اصلی در بازار نفت، سه‌هزار مایل آن‌طرف‌تر در جلگه رود نیجر در حال رخ دادن است.

به گزارش خبرآنلاین از بلومبرگ " نیجریه که تاکنون بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا بوده، به یک هرج‌ومرج داخلی سقوط کرده است. موجی از حملات و حوادث به زیرساخت‌های این کشور لطمه زده و تولید نفت نیجریه را به پایین‌ترین سطح ۲۰ سال اخیر رسانده است".

بنا بر این گزارش" قیمت نفت در حال بازگشت از بالاترین سطح شش ماه اخیر خود است. بخشی از این موضوع با برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی درباره افزایش تقاضا در این هفته توضیح داده می‌شود اما با درنظر گرفتن تمامی موارد، تردید در خصوص پایدار ماندن عرضه مازاد نفت وجود دارد. با توجه به اینکه راه‌حلی برای مشکلات ایجاد شده در این جلگه پیدا نشده است، تولید در خشکی و دریا آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد. اگر آخرین گروه مبارزان آزادی به دنبال عملکرد بهتری از پیشینیان خود باشند، آنگاه تجهیزات آب‌های عمیق نیز با خطر مواجه خواهد شد. نیروهای انتقامجوی جلگه نیجر باعث تعطیلی ترمینال فورکادو شل و کاهش ۲۵۰ هزار بشکه در روز از صادرات این کشور شده است. این تعطیلی فقط مختص شل نبوده و واحدهای تولید شورون نیز با نشتی ۱۶۰ هزار بشکه‌ای در روز مواجه شده است. در ماه آوریل، شرکت انی، وضعیت فورس ماژور در صادرات اعلام کرد. حل مشکل نیجریه در بلندمدت نیز سخت به نظر می‌رسد. دور قبلی نارضایتی که در سال ۲۰۰۹ به اوج خود رسید تنها زمانی به پایان رسید که رئیس‌جمهور یارآدوا پیشنهاد عفو عمومی، برنامه‌های تمرینی و پرداخت نقدی ماهانه به نزدیک به ۳۰ هزار نظامی داد که چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای دولت نیجریه خرج در بر داشت".

در تازه‌ترین گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی ابراز داشت نیاز جهان به نفت خام اوپک در سه‌ماهه جاری ۳۱.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود و این در حالی است که سهم نیجریه در تولید روزانه ۳۲.۷۶ میلیون بشکه‌ای گروه در ماه آوریل ۱.۶۲ میلیون بشکه بوده است. اختلالات بیشتر در تولید نفت نیجریه ممکن است تراز نفت جهانی را از عرضه مازاد به سمت کسری عرضه جابجا کند.
 
کلمات کلیدی : عربستان+قیمت نفت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۰۳:۴۵:۰۴
اگر قیمت نفت با تولید حداکثری سعودی ها باشد، معنی اش درامد نفتی وهابیان و مشکلات بیشتر برای امنیت منطقه و جهان!
نفت در خاورمیانه کالای سیاسی است که هر چه بیشتر و گران از خاورمیانه صادر شود به همان میزان نامنی و تروریست ها هم افزایش میابد! (3711666) (alef-11)
 
محمد مهدی توفیقی
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۰۴:۰۲:۴۷
حالا این برای ما خوبه یا بده؟ (3711669) (alef-11)
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۰۶:۴۳:۲۷
این یعنی غربیها به ویژه آمریکاییها تصمیم گرفتند به خاطر حفظ حکومت آل سعود و الهای کوچکتر منطقه قیمت نفت را بالا ببرند (3711714) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۰۹:۴۵:۰۹
تنها چاره انتقام از مالدیو در فوتبال است این دفعه باید بجای 17 گل بیش از 17 گل بهشون بزنیم (3711868) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.