توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464155
آدام ارلی: آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج نخواهد شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۲
سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج نخواهد شد.

آدم ارلی در گفتگو با این شبکه از واشنگتن در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از تصمیم آمریکا در بازنگری در توافق هسته ای با ایران چیست،گفت: دولت ترامپ گفته بود که در این توافق بازنگری خواهد کرد. منابع نزدیک به وزارت امور خارجه آمریکا می گویند دولت ترامپ این توافق را پاره نخواهد کرد و از آن عقب نشینی هم نخواهد کرد چرا که اروپایی ها مخالف این مسئله هستند. دولت ترامپ به صورت قاطع این توافق را اجرا خواهد کرد. اجرای قاطع این توافق به این معناست که ایران به این توافق پایبند خواهد بود. همچنین آمریکا در موضوعات دیگری که توافق هسته ای به آن نپرداخته است، قاطعیت و جدیت بیشتری خواهد داشت. این توافق تنها درباره غنی سازی اورانیوم است و اشاره ای به برنامه موشکی و نظامی ایران ندارد. در حال حاضر بخش کوچکی از سیاست های آمریکا روشن شده است. این کشور تلاش می کند توان دفاعی و تسلیحاتی ایران به ویژه تسلیحات کشتار جمعی این کشور بیشتر نشود، تسلیحاتی که ممکن است علیه آمریکا و متحدان این کشور استفاده کند.

وی در پاسخ به این پرسش که دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود این توافق را پاره خواهد کرد ولی به نظر می رسد ترامپ از این وعده عقب نشینی کرده و به بازنگری در آن بسنده کرده است،گفت: در این زمینه دلایل زیادی وجود دارد. در صورتی که هدف، جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای باشد، بهتر است که این توافق پابرجا باشد. با وجود آنکه این توافق کامل و ایده آل نیست ولی بهتر از نبود توافق است و این فرصت وجود دارد با انگلیسی ها، روس ها و چینی ها گفتگو شود. اگر این توافق را پاره کنیم گزینه بعدی ما چه خواهد بود. ایران همچنان از توانایی و زیرساخت های خود برای توسعه سریع برنامه هسته ای برخوردار است و ما خواهان چنین وضعی نیستیم. سیاست آمریکا بدین گونه است که توافق هسته ای پابرجا باشد ولی در آن بازنگری شود و همچنین فشارها علیه ایران به دلیل برنامه موشکی خود افزایش یابد. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان گفت دولت آمریکا به خوبی به پیامدهای عقب نشینی از توافق هسته ای واقف است و مطرح شدن بازنگری در توافق هسته ای به نوعی برای جلب حمایت کشورهای عربی همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه است،گفت: سفر جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا به منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و هدف اصلی از این سفر این است که به متحدان آمریکا در منطقه خلیج(فارس)اطمینان داده شود مبنی بر این که واشنگتن به مانند کشورهای عربی این منطقه، ایران را خطرناک می داند و ما از این کشورها حمایت خواهیم کرد و به مانند دولت اوباما با ایران تساهل نخواهیم داشت. آمریکا اجازه نمی دهد ایران اقداماتی علیه منافع آمریکا و کشورهای منطقه داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا ، آدم ارلی ، ایران ، قاطعیت ، توافق هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.