نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 320893
دهـن کجی آمریکائی با چماق ویزا
بخش تعاملی الف - محمود صباغی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۰


کنگره امریکا اخیرلایحه ای به تصویب رساند که نه تنها تعجب همگان بلکه واکنش اتحادیه اروپا را هم برانگیخت. براساس این طرح شهروندان آمریکائی که تابعیت دوگانه دارند چنانچه از اتباع ایران، عراق، سودان و سوریه باشند، برای ورود به امریکا موظف به اخـذ ویزا شده اند.

تجزیه و تحلیل این طرح نشان می دهد که تنها اهداف سیاسی و تنبیه بی دلیل شهروندان این کشورها مّد نظر بوده است. علاوه برآن اتباع ۳۴ کشور دیگر جهان که برای مسافرت به امریکا نیاز به ویزا ندارند، درصورت سفر به این چهار کشور موظف به دریافت ویزا شده اند. با توجه به وضعّیت بحرانی سه کشور دیگر، بخوبی پیداست هدف اصلی، ایجاد موانع بزرگ دربرابر صنعت "توریسم" و تحمیل خسارات اقتصادی به ایران بوده است.

این کار حکایت آشی است که دیگر خیلی شور شده و ذائقه آدمی را می آزارد. بنظر می رسد امریکائی ها علیرغم شعارها و ادعا ها، هدفی جز بالا بردن هرچه بیشتر دیواربی اعتمادی نداشته و تا آنجا عزم خود را جزم کرده اند که حاضر به تصویب قوانینی متناقض شده اند. خود بهتر می دانند کــه اعطای تابعیت امریکا، متآثر از قوانین بسیار دشواری است و هفت خوان ها باید گذراند تا کسی رسمآ "امریکائی" شناخته شود. اینکه پس ازاعطای تابعیت با چنان پروسه پیچیده وقوانین دشواری، اکنون این لایحه متناقض آن را نفی می کند، ابهامی است که آقایان نمایندگان کنگره آمریکا باید پاسخگو باشند. اما آنجا که به ما مربوط است اگر به صداقت دولتمردان امریکا به دیده تردید نگریسته و دشمنی های کور، تاریخی و استراتژیکی امریکا در نیم قرن اخیر- بویژه شاهکار کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ - را نه یک خطای ناخواسته بلکه اقدامی عامدانه، ایذائی و کینه توزانه تلقی کنیم به خطا رفته ایم؟

دستاویز نمایندگان کنگره، همان بهانه قدیمی "تروریسم" است. بخوبی پیداست که هیچ کدام از آقایان به حافظه تاریخی خود رجوع نکردند تا یادشان بیاید ایرانی ها هیچ سنخیتی با تروریست ندارند. حتی زحمت مرور عملیات تروریستی جهان را بخود ندادند تا دستگیرشان شود نه در واقعـه تاریخی ۱۱ سپتامبر، نه در کشتارضد بشری پاریس، نه درچاقوکشی لندن، نه در انفجار مترو مادرید، نه در تیراندازی اخیر خانه سالمندان سن برناردینو و نه درهیچ عملیات تروریستی دیگر ایرانیان نقشی نداشته اند. تروریست ها همگی مسلمانان افراطی کشورهائی بودند که قانون اخیر آنها را مستثنی کرده است! آیا نمایندگان کنگره نمیدانند که ایرانیان نه تنها درشکل گیری عملیات تروریستی جهان هیچ دخالتی نداشته بلکه ازاولین ملت هائی بوده اند که با قربانیان ترورابرازهمدردی کرده اند؟

یادآوری کنم طنز تلخ روزگاررا که داریم تروریست هائی که ایرانی اند و مانند عبدالمالک ریگی تنها دست در کار ترور هموطنان خود دارند وبس. و لابد مستثنی از این شیرین کاری نمایندگان کنگره امریکا. حکایت اینکه مفتی های افراطی و صادر کنندگان احکام قرون وسطائی و مورد قبول مسلمانان بنیاد گرا همگی به کشورهای عربی تعلق دارند، "اظهر من الشمّس" است.

درحالیکه مقامات امریکا و اروپا مکررآ اذعان کرده اند که ایرانیان شهروندانی هستند محترم، با هوش، فعال و تحصیل کرده که هیچ دردسری برای کشورهای میزبان نداشته و بسیاری از آن ها با تحصیلات فوق تخصصی و تدریس در دانشگاه های طراز اول جهان و اشتغال در مراکزپزشکی و تحقیقاتی و سازمان های حساس و استراتژیک اروپا و امریکا – مانند ناسا – نقش عمده ای در پیشرفت روزافزون بشریت بر عهده دارند. و چه شگفت که اکنون همین شهروندان موثر را به بهانه تروریسم دچار محدودیت می کنند. اگر مفهوم این لایحه سراسر تناقض یک شوخی بزرگ و شوم نیست، پس چیست؟

طبل رسوائی کشورهای حامی تروریسم و حمایت کنندگان دولتی آدمخواران داعـش مانند قطر، عربستان و ترکیه مدت ها است از بام ها افتاده و آنگاه مردم ایران را با تصویب چنین لوایحی در محضورات قرار می دهند. با چنین معیارهای دوگانه ای نمی توان سایه شوم تروریسم و خشونت غیر انسانی مسلمانان افراطی را از سر بشریت امروز زدود. تمام حرف ما این است.
 
کلمات کلیدی : محمود صباغی
 
kave
۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۰۸:۲۲:۴۶
بهتر است مجلس ایران هم تلافی کند و کسانی که سابقه سفر به آمریکا داشته اند برای سفر به ایران محدودیت داشته باشند.اونوقت نمایندگان کنگره و سنای آمریکا و دولتمردان آمریکا که فرزندانشان در ایران تحصیل میکنند دلشان به درد می آید و به دولت اوباما نامه می نویسند که تلافی کند. (3424464) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۰۸:۴۹:۲۱
بايد يك كارگروه حقوقدان قوي تشكيل شود و براي اين مسئله و ديگر مسائل كه در مجلس ذكر شده هم ، به دادگاههاي بين المللي شكايت شود (3424528) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.