توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401398
روسیه: اسنودن را به آمریکا تحویل نمی دهیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
روسیه اعلام کرد که ادوارد اسنودن پیمانکار سابق اداره امنیت ملی آمریکا و عامل بزرگ ترین افشاگری از عملیات جاسوسی در تاریخ این کشور را به واشنگتن تحویل نمی دهد.

به گزارش ایرنا، سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن در نشست با گروهی از دانشجویان دانشگاه «جانز هاپکینز» آمریکا گفت: هیچ زمینه اخلاقی یا حقوقی برای استرداد ادوارد اسنودن به واشنگتن نداریم.

خبرگزاری ایتارتاس روز چهارشنبه به نقل از وی نوشت: بین روسیه و آمریکا قراردادی برای استرداد متقابل مجرمین وجود ندارد.

اسنودن که سال 2013 از محل کار خود در مرکزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریکا در هاوایی به هنگ کنگ گریخت، هزاران مدرک طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این کشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد.

وی پس از ابطال گذرنامه اش از سوی آمریکا به روسیه رفت و با کسب پناهندگی موقت در این کشور زندگی می کند.

مقام های آمریکایی از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور بارها از روسیه خواستار استرداد اسنودن برای محاکمه به اتهام خیانت شده اند.

تازه ترین اظهارات در این رابطه از سوی «تام کاتن» سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس بیان شد که تاکید کرد: اسنودن ضربه جبران ناپذیری به امنیت ملی آمریکا وارد کرد و نباید عفو شود.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز به وی را به افشای اطلاعاتی که به امنیت ملی این کشور لطمه ای شدید زد، متهم کرده است.

در گزارش مورد تائید اعضای دموکرات و جمهوریخواه این کمیته که 26 شهریور انتشار یافت، آمده است: بیشتر اطلاعات به سرقت رفته از سوی اسنودن فاش کننده برنامه های اطلاعاتی و دفاعی و مورد توجه رقبا و دشمنان خارجی آمریکا بود.
 
کلمات کلیدی : روسیه+اسنودن+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.