نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 195497
آسمان ایران مقصد بالون های گوگل
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۱
 در سالیان گذشته بحث‎های گسترده‌ای در محافل علمی جهان درباره راهکارهای ارائه اینترنت رایگان و آزاد به تمام ساکنان زمین و خصوصا ساکنان مناطق محروم و روستایی مطرح شد که یکی از آن موارد بهره‌گیری از پوشش ماهواره‌ای برای ارائه اینترنت آزاد و رایگان به ساکنان کشورهای مختلف بود اما با توجه به بار مالی سنگین این عملیات این راهکار فعلا کنار گذاشته شده است.
 
شرکت گوگل که در حوزه فناوری‌های نوآورانه پیشگام عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات است در شاخه پروژه‌های نوآورانه خود موسوم به Google X اقدام به تعریف پروژه بالون (Project LOON) کرده است. این پروژه با هدف بهره‌گیری از بالون‎های ارزان‌قیمت هلیوم برای ایجاد پوشش شبکه اینترنت رایگان و آزاد برای ساکنان زمین ایجاد و تعریف شده است.
 
در اولین آزمایش 30 بالون به مدت دو هفته به جو فرستاده شدند و توانستند به خوبی و با کیفیت بالا دسترسی به اینترنت را برای 50 کاربر در نقاط مختلف نیوزیلند تامین کنند. هر بالون پرشده با گاز هلیوم 15 متر طول دارد و قادر است بیش از صد روز به صورت مستمر به انجام ماموریت بپردازد. نکته جالب توجه سرعت بالای این شبکه است که بنا بر آزمایش‌های انجام شده نوع شبکه آن نسل سوم تلفن همراه یعنی 3G است و این نکته بیانگر این ویژگی است که کلیه شهروندان از جمله دارندگان تلفن‌های همراه قادر به بهره‌گیری از این شبکه خواهند بود. هر بالون در کنار تجهیزات مخابراتی، مجهز به سیستم ناوبری و پنل خورشیدی است تا بتواند به‌طور همزمان علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز خود، قادر به مسیریابی و هدایت باشد.
 
هر بالون قادر است فضایی به مساحت 1255 کیلومتر مربع را پوشش دهد، بنابراین به‌راحتی می‌توان پوشش اینترنت لازم برای شهروندان شهر تهران را با این راهکار تامین کرد. گوگل امیدوار است با ارسال 300 بالون بتواند پوشش جهانی اینترنت را تحقق بخشد. مقصد دوم برای آزمایش این پروژه کشور هند است زیرا مقامات هندی علاقه‌مندی بالایی به گسترش شبکه اینترنت و در نتیجه بهره‌گیری از خدمات ارزش افزوده آن در راستای توسعه ملی کشور هند دارند. در دومین آزمایش قرار است ارائه پوشش اینترنت رایگان برای چند روستا مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.
 
در صورت موفقیت این پروژه در هندوستان که جمعیت کاربران اینترنت آن بالغ بر 130‌میلیون نفر است ولی تعداد کاربران تلفن همراه بیش از 900‌میلیون نفر است، می‌توانیم شاهد یک انقلاب در افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین کاربران هندی باشیم. در صورت موفقیت این پروژه در آزمایش‌های مختلف آتی مطمئنا با توجه به سیاست‌های دولت آمریکا و شرکت‎های فناوری‌محور تابع آن از جمله گوگل مطمئنا باید در سال‎های آتی منتظر شنیدن خبر پرواز این بالون‎ها بر فراز شهرهای کشورمان از جمله مشهد و تهران باشیم!
 
نباید فراموش کرد این پروژه پیش‌تر توسط ارتش ایالات متحده و در راستای ایجاد شبکه ارتباطی بین نیروهای این ارتش در افغانستان مورد بهره‌برداری و آزمایش قرار گرفته است و این پروژه گوگل نسخه عمومی پروژه نظامی ارتش است. اینترنت ابزاری برای جهانی‌سازی گفتمان‌هاست، هر که به آن مجهز شود، گفتمان جهانی را به نفع خود شکل خواهد داد. باید آگاه بود که «اینترنت چمدانی» که در سال‎های گذشته مطرح شد تنها یک بخش از پروژه ضدامنیتی دشمنان اسلام و انقلاب بود و فناوری‌های مختلفی به صورت مکمل این پروژه در حال تعریف و توسعه هستند بنابراین باید حوزه و ابعاد دفاع سایبری کشور بیش از پیش توسعه یابد و کارشناسان این حوزه با نگاهی جامع‌تر به فناوری اطلاعات و ارتباطات بنگرند.
منبع: بهار
 
فوآد
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۵:۴۲
ما مردم ایران از این پروژه شرکت گوگل به صورت قاطعانه دفاع میکنیم و دسترسی به اینترنت آزاد؛ پر سرعت و ارزان را حق مسلم خود میدانیم. (1568049) (alef-10)
 
طا
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۰:۳۶
بعضیا درنظر دارن با گوجه بالنها رو هدف بگیرن (1568065) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۵:۵۹
اگر اينترنت بخواد با اين وضعيت باشه همه به اون سمت ميرن. (1568106) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۷:۴۵
شما اگر اینترنت را انگولک نکنید نیازی به بالون گوگل نیست . گیرم تا چند سال دیگر از پارازیت و فیلتر و غیره استفاده کنید بعد از چه . (1568112) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۱:۱۲
انشاء الله که به زودی از شر فیلترینگ خلاص بشیم (1568158) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۹:۳۵
جوری عنوان خبر می زنید که انگار بالنها بالای سرمان هستند ولی در خبر نوشته چند سال دیگر. خوب شد نرفتیم از پنجره نگاه کنیم! (1568181) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۵:۳۷
خب کاری نداره پارازیت چارشه (1568280) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۹:۵۲
از زمان استفاده از اینترنت در ایران تا کنون بقدری در جهت توسعه ی این فناوری در ایران از سوی مسئولان کوتاهی های بی مورد شد و بقدری سنگ اندازی در راه استفاده از آن صورت گرفته که مردم دیگر امیدی به تحولی در این زمینه آنهم بدون منت و بدون محدودیت های اغلب غیر لازم را از سوی دولتمردان ندارند به همین دلیل چنین اقدامی ولو چند سال بعد از سوی مردم مورد اسقبال قرار خواهد گرفت یادم میاد در ابتدای شروع بکار پیجر ها ( پیام رسانها) در مخابرات ایران چه تبلیغات وسیعی از طرف مخابرات انجام شد و چه محدودیت هایی برا خریداران و استفاده کنندگان وجود داشت تا اینکه با اختراع و توسعه ی تلفن های همراه تمام آن پیجر ها در دست خریداران و فروشندگانش باد کردند بنظر میاد این امر دوباره در مورد اینترنت دارد تکرار میشود بوطر متوسط هر روز یک مسئول از دستگهای مختلف در مورد اینتر نت مصاحبه کرده یکی بر اهمیت آن پای فشرده و توسعه محتاطانه ی آن را خواستار شده روز بعد مسئول دیگری آن را راه جاسوسی غرب از ملل آزاده دانسته و چند روز بعد مسئول دیگری عنوان کرده که ما خودمان دست به کار میشویم و اینترنتی درست میکنیم که غرب انگشت بدهان بماند و.... همینطور که در مورد سایت های نظیر گوگل یا جی میل یاهو و... گفته اند و هنوز ادامه دارد (1568291) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۶:۰۳
کیهان، چند روز بعد:
حتما این همه را دارند می سازند تا از ایران جاسوسی کنند!!! (1568316) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۹:۴۸:۳۹
آخه بیچاره خوش خیال فکر میکنی گوگل از سر خیر خواهی و برای رضای خدا برای من و تو هزینه میکنه؟؟ (1568666) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۲۰:۳۷:۴۱
مگر اینکه شما ندانید گوگل یکی از بزرگترین شرکتهایی است که در جاسوسی کاربران اینترنتی به سازمانهای جاسوسی امریکا و رژیم صهیونیستی خدمات میدهد. (1568750) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۶:۴۲:۴۲
علاوه بر نکات گفته شده، یکی از مسائل مهم در این زمینه سقوط احتمالی بالن ها و ایجاد خطر برای هواپیماهای مسافربری است. این اتفاقی است که یک بار به وسیله بالن هواشناسی در مسیر ایتالیا برای یکی از هواپیماهای ایرباس ایرانی رخ داد که خوشبختانه چون در روز بود و خلبان آنرا مشاهده نمود، با تغییر مسیر به موقع خطر سقوط حتمی رفع شد. (1568390) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۶:۰۳
این بالن ها در بالای لایه استراتوسفر هستند نه مانند بلن های هواشناسی که در ارتفاعات پایین ترند! (1569106) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۲۰:۱۱:۴۷
میبایست دستگاه های نویز انداز بیشتری خریداری کرد و در تما نقاط ایران پخش کرد
مبادا بفکر این باشیم که به ملت احترام بگذاریم و اینترنت با سرعت و بدون فیلترینگ مهیا کنیم

همانطور که در مورد ماهواره انجام دادیم و الان هیچکس در تهران و شهرستانها ماهواره ندارند و صدا سیما تنها رسانه ایران است (1568704) (alef-10)