توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 259892
«خدایا مرا ببخش، حالا نه»؛علی عبدالرضایی؛ چشمه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۰
خدایا مرا ببخش، حالا نه
سروده: علی عبدالرضایی
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳
۱۱۱ صفحه، ۷۲۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

در دهه‌ی هفتاد با انتشار «پاریس در رنو» چهره شد، مجموعه شعری متفاوت در زمان خود که موافقان و مخالفان سفت و سختی داشت. موافقان روی نوآوری‌های و بازیگوشی‌های فرمی اشعارش تأکید داشتند و مخالفان روی قوام نداشتن زبان شعری او که بازی‌های فرمی هم نتوانسته بود آن را تحت الشعاع قرار دهد. اما گذشته از این موافقت‌ها و مخالفت‌ها، علی عبدالرضایی از شاعران مطرح آن دهه بود که همانند هر شاعر دیگری در طول سال‌های دور و نزدیک اوج و فرودهایی نیز داشته است.

عبدالرضایی تأکید زیادی روی دهه هفتادی بودن خود و اهمیت شعر دهه هفتاد دارد. آن سال‌ها دوره کم و بیش موفقی برای شعر معاصر بود و به نظر تأکید بر این مهم عبدالرضایی ناشی از تمایل او برای ادامه دادن تجربه هایی متکی برهمان سبک و سیاق است. شعری که البته طرفداران خود را دارد و دور از انتظار نیست که عبدالرضایی کماکان به اعتبار همان اشعار و همان دهه نامی شناخته‌شده محسوب می‌شود.

نزدیک به دو دهه از آن روزها می‌گذرد، عبدالرضایی تجربیات زیادی پشت سرگذاشته؛ نزدیک به چهل‌وپنج کتاب منتشر کرده است که بیست‌وپنج تا از آن‌ها در زمینهٔ شعر است. در این‌یک دهه‌ای که خارج از ایران زندگی کرده کارگاه‌های شعر و داستان برگزار کرده و آثارش را در فستیوال‌های خارجی شرکت داده است.

شعرهای عبدالرضایی زبانی ساده دارد، مفاهیمی چون عشق و تنهایی که از مفاهیم ملموس اشعار او محسوب می‌شوند،گاه با جلوه‌هایی از جزئیات زندگی درهم‌آمیخته و دغدغه‌های انسان امروز را در شعر او بازتاب می‌دهند:

خدا ولش کرده بود
پول نداشت چیزی بخرد
دستش را گرفتم
بردم فروشگاه روبرو
هرچه دلش خواست کش رفتم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«خدایا مرا ببخش، حالا نه»؛علی عبدالرضایی؛ چشمه