توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399293
سوختن بیش از ۱۲ هزار هکتار جنگل و مرتع در آتش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور از آتش‌سوزی در ۲۹۰۰ هکتار جنگل و ۹۲۰۰ هکتار مرتع طی ۶ ماهه نخست سال خبر داد.

به گزارش ایلنا، سرهنگ قاسم سبزعلی در مورد میزان آتش‌سوزی‌های رخ داده در جنگل‌ها و مراتع کشور در ۶ ماهه نخست سال گفت: در ۶ ماهه گذشته در جنگل‌های طبیعی کشور ۳۷ درصد کاهش حریق داشتیم، سال گذشته ۵۱۴ فقره حریق در جنگل‌ها رخ داد که امسال این عدد به ۳۲۶ فقره رسید، اما در در مراتع ۳۶ درصد افزایش حریق از نظر تعداد داشتیم.

وی ادامه داد: از نظر سطح نیز در جنگل‌ها ۱۲ درصد کاهش آتش‌سوزی و در مراتع ۳۵ درصد افزایش داشتیم، سطح دچار آتش‌سوزی در جنگل‌ها سال گذشته ۳۳۰۰ هکتار بود که امسال به ۲۹۰۰ هکتار رسید، در مراتع نیز در سال ۹۴، ۶۸۰۰ هکتار دچار آتش‌سوزی شد، اما امسال این مقدار به ۹۲۰۰ هکتار افزایش یافته است.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه بیشتر آتش‌سوزی‌ها از نظر تعداد به ترتیب در استان‌های اصفهان، همدان، فارس، کردستان، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد رخ داده است، افزود: از نظر میزان سطح دچار حریق، استان‌های فارس، خوزستان، اصفهان و زنجان بیشترین آتش‌سوزی را داشته‌اند.

سرهنگ سبزعلی در مورد علت این آتش‌سوز‌ها توضیح داد: بیش از ۹۵ درصد این آتش سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده است که بیشتر آن‌ها به دلیل بی‌توجهی و سهل‌انگاری و بخش کمتری به صورت عمدی رخ داده است.

وی اظهار کرد: بیشتر در استان‌های کردستان، خوزستان و استان‌های مرزی شاهد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع هستیم که ناشی از اختلافات قومی، قبیله‌ای یا اقدامات ضد انقلاب است.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: با توجه به وضعیت ترسالی که با آن مواجه بودیم، افزایش سطح پوشش گیاهی را در کشور داشتیم به همین خاطر نیز امسال حریق در مراتع بیشتر بود، در سطوح مرتعی و در پوشش گیاهی علفی خسارات غیرقابل جبران نیست، اما در جنگل‌ها جبران خسارت دشوار است و ممکن است؛ ۲۰ تا ۵۰ سال طول بکشد تا خسارات ناشی از آتش‌سوزی جبران شود.

سرهنگ سبزعلی اضافه کرد: امسال با استفاده از تجهیزات و امکانات مانند بالگرد توانستیم آتش‌سوزی در جنگل‌ها را کاهش دهیم. در ۱۴ نقطه از کشور استقرار بالگرد‌ها را داشتیم و توانستیم کنترل بهتر و بیشتری را بر جنگل‌ها داشته باشیم که این اتفاق با کمک وزارت دفاع انجام شد و شرایطی پیش آمد که توانستیم به طور مستمر از تجهیزات آن‌ها استفاده کنیم.
 
کلمات کلیدی : جنگل + مرتع+ آتش سوزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.