توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499490
عربستان: طرح تروریستی داعش علیه فرودگاهی در مرز با عراق را خنثی کردیم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
مسئولان عربستان از بازداشت یکی از خطرناک‌ترین تروریست‌های داعش که قبلا در سوریه و عراق آموزش‌های نظامی دیده بود و قصد انجام عملیات تروریستی در مرزهای این کشور با عراق را داشت، خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، این تروریست پس از بازداشت در دادگاه کیفری ویژه جرائم تروریستی ریاض مورد محاکمه قرار گرفت و در نهایت حکم ۲۰ سال حبس برایش صادر شد.

در این جلسه محاکمه اعلام شد، متهم قصد حمله به فرودگاه "عرعر" واقع در منطقه‌ای نزدیک به مرز عربستان با عراق و نیز عملیات تروریستی علیه سفارتخانه‌های خارجی در عربستان را داشت.

روشن است که گروه تروریستی داعش فرودگاه منطقه‌ای عرعر را به دلیل نزدیکی‌اش با عراق انتخاب کرده است. داعش پیش از شکست‌های بزرگی که در موصل و دیگر مناطقش در عراق متحمل شد، کنترل بخش‌های وسیعی را در دست داشت.

طبق آنچه در این دادگاه اعلام شد، متهم پس از آنکه در پایگاه‌های داعش در سوریه و عراق آموزش‌های لازم را دید و رهبری یک گروه مسلح از نیروهای داعش را برعهده گرفت و در چند عملیات تروریستی شرکت کرد، برای اجرای طرح حمله به فرودگاه عرعر و سفارتخانه‌های خارجی به عربستان بازگشت.

طبق اطلاعات، متهم بار دیگر به عربستان بازگشت تا شرایط برای فرماندهی یک گروهک تروریستی را فراهم کند، این گروهک تروریستی قصد اجرای سه عملیات مهم را داشت، علاوه بر دو هدفی که قبلا ذکر شد، این گروهک قصد حمله به مسئولان امنیتی و افسران حوزه نظامی را هم داشت.

به نظر می‌رسد که طرح حمله به فرودگاه مرزی عرعر و سفارتخانه‌های کشورهای خارجی قرار بود با یک حمله انجام شود همانگونه که داعش نیروهایش را آموزش می‌داد. یکی از مهمترین برنامه‌های گروهک تروریستی که در دست اجرا بود، آموزش یورش و استفاده از سلاح‌های سنگین و سبک به تعدادی از اعضای گروهک مذکور بود.

گروهک تروریستی داعش در این پرونده وکیل مدافعی نگرفته است. اطلاعات حاکی از آن است که فرد محکوم در این پرونده قبلا به عنوان یک نظامی مشغول به کار بوده و قسم نظامی خود را با بیعت کردن با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش شکسته است.

در لیست اتهاماتی که دادگاه عربستان علیه رئیس گروهک تروریستی مذکور ارائه کرد، نشست و دیدار وی با رهبران داعش در سوریه و عراق نیز به چشم می‌خورد.

همچنین وی به دلیل ارتباط با یکی از داعشی‌ها از طریق برنامه تلگرام جهت تسهیل روند سفرش به سوریه و داشتن تصاویری از لوگوها و پرچم‌های داعش در دستگاه تلفن همراهش محکوم شد.

دادگاه مذکور متهم را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد که هشت سال آن به دلیل نقض دستور پادشاهی شماره ۴۴/الف مبنی بر جرم بودن پیوستن به گروه‌های شبه‌نظامی، ایدئولوژی‌های افراطی و گروه‌های حزبی، دو سال آن به دلیل نقض سیستم مبارزه با جرائم اطلاعاتی و مابقی به دلیل طرح‌های تروریستی علیه فرودگاه عرعر، سفارت‌های کشورهای خارجی و عملیات علیه مسئولان و افسران صادر شده است.
 
کلمات کلیدی : داعش + عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.