نظر منتشر شده
۱۸۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 132892
محاسبات مركز آمار ايران نشان مي‌دهد:
نرخ تورم در حال اوج گرفتن است
بخش خبری الف، 16 آذر90
سال گذشته اقتصاددانان دلسوز با هشدار درباره تورم زا بودن حذف يارانه ها از دولت مي‌خواستند اين كار را با شتاب كمتري آغاز كند اما رئيس جمهور و تيم...
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۴۷
نرخ تورم رسمي تورم در آبان ماه ۹۰ به عدد ۲۴.۸ درصد رسيده است.

به گزارش الف، محاسبات مركز آمار ايران از نرخ تورم نشان مي‌دهد در دوازده ماه منتهي به آبان ماه ۱۳۹۰، شاخص كل قيمت مصرف‌كننده در شهرهاي ايران (نرخ رسمي تورم) به رقم ۲۴.۸درصد رسيد. سال و شاخص قيمت كالاها و خدمات در اين ماه نسبت به آبان ماه سال ۸۹ (نرخ تورم نقطه به نقطه) به ۲۸.۱ درصد رسيده است.

در ماه‌هاي اخير در ميان گروه‌هاي كالايي، بيشترين رشد مربوط به گروه خوراكي‌ها و نيز كالاها و خدمات متفرقه بوده است كه در آبان ماه ۹۰نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتيب ۳۴.۸ و ۴۵.۴ درصد رشد داشته‌اند.

آمار محاسبه شده از نرخ تورم توسط مركز آمار ايران، با محاسبات بانك مركزي تفاوت محسوسي دارد. آخرين آمار اعلام شده بانك مركزي از نرخ تورم مربوط به فروردين ۱۳۹۰است كه بر طبق آخرين شماره نماگرهاي اقتصادي، نرخ تورم در فروردين ۹۰به عدد ۱۳.۲ و نرخ تورم نقطه به نقطه به ۱۹.۷ رسيده بود. محاسبات مركز آمار نشان مي‌دهد در فروردين ۹۰ نرخ رسمي تورم ۳/۱۵ و نرخ تورم نقطه به نقطه ۲۴.۴ درصد بوده است.

محاسبات نرخ تورم توسط مركز آمار ايران نشان مي‌دهد از ارديبهشت سال ۸۹ تا كنون، نرخ نقطه به نقطه تورم ماهانه از نرخ تورم رسمي بالاتر بوده است. وقوع چنين حالتي اتفاق به معني تمايل نرخ تورم در ماه‌هاي آتي به سمت نرخ‌هاي بالاتر است به طوري كه از مردادماه ۸۹، نرخ تورم هرماه رو به افزايش گذاشته است و از ۷.۹ درصد در مرداد ۸۹ به ۲۴.۸ درصد در آبان ماه جاري رسيده است. در سال ۹۰، رشد شاخص بهاي كالا‌ها از رشد شاخص بهاي خدمات بيش از ۳ برابر بوده است به طوري كه نرخ رشد بهاي كالاها در ۱۲ ماه منتهي به آبان گذشته، ۴۳.۱درصد بوده است درحالي كه نرخ رشد بهاي خدمات در همين مدت، فقط ۱۲.۳ درصد بوده است.

در ماه‌هاي اوليه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، دولت تلاش كرد از طريق اعمال فشار بر بازار، به زور قيمت كالاها و خدمات را كنترل كند اما همچنان‌كه علم تجربه بشري نشان داده و همه كارشناسان پيش بيني مي‌كردند، اعمال فشار بر بازار فقط در مدت كوتاهي قابل دوام بود.

قبل از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها بسياري از اقتصاددانان دلسوز نسبت به تورم زا بودن چنين كاري هشدار مي‌دادند و از دولت مي‌خواستند حذف يارانه‌ها را با شتاب كمتري آغاز كند و همچنين با پيشگيري از رشد نامعقول طرح‌هاي عمراني، رشد نقدينگي و تورم را مهار كند اما رئيس جمهور و تيم اقتصادي مطيع وي به اين هشدارها را توجه نكردند و حتي رئيس‌جمهور در دهم بهمن۸۹ ضمن تمسخر كارشناساني كه درباره رشد شديد تورم هشدار داده بودند، وعده داد از فروردين۹۰ قيمت ها كاهش خواهند يافت.
 
جدول: نرخ تورم نقطه به نقطه و نرخ تورم رسمي در ابتداي سال۸۶ تاكنون
 
 
حمید
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۱۸:۵۴
نرخ تورم اکنون بالای 70 درصد است کافی است قیمتها را نه با سال گذشته در همین موقع بلکه با همین ابتدای سال مقایسه کنید. در هر کالایی و در هر حوزه ای. (551513) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۴۲:۴۳
مگه تورم هم داریم؟ (551560) (moderator22)
 
مبین
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۲۱:۴۳
25 درصد تورمی است که جامعه به آن عادت کرده و اگر عدد تورم از این عدد بالاتر نرود مشکل و چالشی محسوب نمی شود اما اگر نهادهای اعلام کننده آمار تورم جرات پیدا کنند و نرخ تورم را بالاتر از این عدد اعلام کنند مشکلات دولت زیاد می شود. (551618) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۴:۳۳
بابا تورو خدا چرا انقدر سطحی نگر شدید چرا امار غلط وفریبکارانه دولت رو باور میکنید چرا شاخص قیمتها رو با سال قبل مقایسه میکنید چرا با زمان خاتمی مقایسه نمیکنید مگه حقوق ومزایا از سال 83 تا حالا 100برابر شده که قیمتها ایچنین رشد کرده به خدا تورم واقعی بالای 100درصد است (551644) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۵۰:۵۴
هر چی می کشیم از بی کفایتی امثال خاتمی بوده. ابتدای دولت خاتمی اجاره خانه ما 10 هزار تومان بود انتهای دوره او 110 هزار تومان. ابتدای دولت او خانه نو ساز در پونک متری 150 هزار تومان بود. انتهای دولت مبارک او متری 2 میلیون تومان. بازهم بگم؟ برو حیا کن وسط معرکه نرخ تعیین نکن. (551857) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۱۴:۳۱
آخه مرد حسابی چرا دروغ می نویسی؟ کجا قیمت مسکن تو پونک بعد از اتمام ریاست جمهوری آقای خاتمی متری 2 میلیون شده بود؟ تو آن زمان قیمت هرمتر آپارتمان درجه یک در منطقه چونک 500 هزارتومان بوده (551964) (moderator22)
 
Latvia
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۱:۵۱:۴۳
دروغ تو می نویسی

من سال 81 خونه خریدم 25 میلیون سال 84 بعد از تنها سه سال فروختم 60 میلیون

جناب ملک مدنی رو یادت رفت ؟شهردار تهران که اومد نرخ خونه رو دو ماهه سه برابر کرد بعد رفت برجاش رو فروخت؟ (552174) (moderator22)
 
احسان
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۹:۳۸:۵۴
فکر کنم شما از شهرستان تشریف آورید ولنجک وگرنه قیمت خانه زمان خیلی تغییر نکرد (چه اجاره چه خرید)
سال 76 پونک متری 200 به بالا بود و سال 84 متری 700 تومان و بعد از وام 10 میلیون تومانی بدون نوبت و شانتاژ بازی بانکهای انحرافی شد یهو 3 میلیون تومان
ولی آدم کلا چیزی را نمیدونه الکی حرف مفت نمیزنه بخصوص برو حیا کن رو داشته باش که خیلی پررویی میخواد (552053) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۲:۲۹:۵۶
حیا را باید برادر عزیز شماعی بکشی که ارقام فعلی را نیمدانی ویا اینکه میدانی و....و....و....و....و... (552226) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۲:۳۳:۵۴
در خیابان پونک منزل نوساز در انتهای دوره خاتمی متری 750 هزار تومان بود الان 3 میلیون تومان علی جان اطلاعات شما کاملاً غلط و جانب دارانه هستش نقدینگی در دولت احمدی نژاد 6 برابر شده سری به سایت بانک مرکزی هم بزنید بد نیست (552234) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۰۳:۰۹
انتهای کدام آقای مبارک 2 میلیون شده ؟!!!!!!!!!! (552315) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۱:۵۰:۱۷
بسم الله الرحمن الرحیم

علی اقا سلام
من رییس جمهور بیکفایتی مثل خاتمی رو به صد تا رییس جمهور با کفایت مثل ..... ترجیح میدم.با نفت 8 دلاری مملکت رو اداره می کرد.... قدرش رو ندونستیم.... اقای احمدی نزاد کاری کرد که اقایان هاشمی و خاتمی رو سفید شدند.... در ضمن جمله باز هم بگم؟ ادبیات اشنایی است برای ملت ایران.... دیگر جواب نمی دهد... (552402) (moderator22)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۰۱:۲۲
چه ربطی به خاتمی داشت ؟؟؟؟ 6 سال تمام آقای احمدی نژاد و تیمشون وقت داشتند . واقعا داره بهمون فشار اقتصادی میاد . حقوق به زور دیگه تا 15 ام برج برسه . این که درست نیست . قیمت ها کمرشکن شده . دیگه حتی تو مصرف شیر هم باید صرفه جویی کرد . (552426) (moderator22)
 
علی رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۴۵:۰۰
علی جان میبینی نود درصد با حرفات مخالفند چون از روی عناده متاسفانه
جالبه اسم خودمون رو شیعه عالی میگذاریم و به بزرگانی همچون خاتمی که اگر نظرسنجی غیر دولتی انجام شه 80 درصد مردم از صاحبان حکومت فعلی بیشتر قبولش دارند تهمت می زنیم
میدانم مثل همیشه درج نمیشه (552618) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۰:۱۴
به نام حق

فدای تو بشم علی رضا جان

یه پیشنهاد دارم ، همین علی رضا جان رو برای انتخابات مجلس تولید انبود برسونیم و بفرستیم شهر های مختلف تا در عرض کمتر از 2 ثانیه درصد رای هارو اعلام کنه !!! نظرت چیه علی رضا جان ؟

برای انتخابات ریاست جمهوری هم که دیگه مشکل خاصی نداریم ، از همین تهران درصد رای رو اعلام می کنه و خیال همه رو راحت می کنه .

زنده اند مردان حق (553148) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۰۱:۰۵:۵۳
نظر سنجی هر ماه انجام میشه اونهم توسط دانشگاههای امریکا که به صورت سالیانه منتشر میشه اما نتایج بر خلاف گفته های شماست (554171) (moderator19)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۱:۴۴:۱۹
در زمان آقای خاتمی کجا در پونک آپارتمان متری 2 میلیون بود کجا اجاره 10 هزار تومانی شده بود 100 هزار تومان این یعنی اجاره خانه تورم 1000٪ داشته شما اگر سرت تو حساب نیست بقیه را ... حساب نکن دروغ هم به این بزرگی!!!!! علی آقا دینت را برای دنیای دیگران نفروش، ببینم نکنه تو هم از دولتیها هستی داری اینجا هم شیطنت میکنی (552692) (moderator22)
 
مسعود
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۰۲:۵۶
علی آقا. فقط این را به شما می گویم که اکنون خیلی از مردم حسرت دوره آقای خاتمی را می خورند. شخصی که با کمتر از نیمی از درآمدهای نفتی دوره آقای احمدی نژاد رشد اقتصادی بالای 7 درصد را برای کشور تثبیت کرد و با وجود تک نرخی کردن نرخ ارز که بساط رانت خواری و مفت خوریها را جمع کرد باز هم تورم را در محدوده 12 درصد کنترل کرد. نرخ تورمی که در دولت آقای خاتمی اعلام می شد با احساس مردم در جامعه کاملا مطابقت داشت ولی اکنون دولت اعلام می کند تورم 19 درصد اما مردم احساس تورم بالای 70 درصد دارند.
تنها یک نمونه از کارهای مثبت دولت آقای خاتمی. ایجاد قطب صنعت و انرژی کشور در عسلویه است که از سال 84 آرام آرام به رخوت و رکود کشیده شد...
در خودروسازی قرارداد سمند و ال 90 و ... در دولت آقای خاتمی به خاطر بهتر شدن روابط ما با کشورهای غربی از جمله فرانسه صورت گرفت..
یادمان باشد به خاطر منافع شخصی و سیاسی . حقیقت و عدالت را قربانی نکنیم و خدای نکرده به دروغ متوسل نشویم که از گناهان کبیره است. (552730) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۳:۴۷
به نام حق

تو که راست می گی !!!

پول نفت چه ربطی به این حرفا داره آخه دکتر جان ؟

خاتمی خیلی هنر داشت ؟ بنزین و سهیمه بندی می کرد ، مملکت و وووووووووووول کرده بود به امان خدا ؟ چیکار کرد برای این مملکت ؟

احمدی نژاد هم میتونست نه هدفمندی رو انجام بده و نه سهمیه بندی رو !!! ولی اون موقع فرقش با خاتمیه تو چی بود ؟ هیچی یه چی بدتر از اون

تو خودت رو زیاد خسته نکن ، مردم توی انتخابات نشون دادند چند چندند . . . به جای این کارا برو ریاضی بخون

زنده اند مردان حق (553152) (moderator22)
 
مسعود
United States
۱۳۹۰-۰۹-۲۱ ۱۲:۴۹:۴۵
من ریاضی بلد نیستم. شما که بلدی الان بگو تورم نسبت به همین ابتدای سال چند درصد رشد کرده است؟! (556908) (moderator19)
 
فریاد بی صدا
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۲۵:۳۷
چرا انقدر دروغ میگی شما کجا زندگی میکردی که ابتدای دوره خاتمی اجاره خونت بوده 10 هزار تومن همه میدونن توی مملکت چه خبر بوده و الان چه خبره همه میدونن که خاتمی وامدار دولت سر تا پا مقروض آقای هاشمی بود گوشت کیلویی 3000 تومن مرغ کیلویی 700 تومن کجایی که یادت بخیر برو جانم برو در دولت خاتمی هندوانه بود کیلویی 20 تومن و 5 کیلو پرتقال میبردم خونه همش هزار تومن تازه صاحب خونه هم هر سال همون اجاره سال قبل رو تمدید میکرد غیر از دو سال آخر که هر سال 10 تومن به اجاره اضافه کرد بنده خدا الان هم اجاره 110 تومنی با 2 تومن پیش اون موقع رو میگه 450 تومن با 3 تومن که من ندارم و درست اول 87 اومدم بیرون الان هم با خانمم و پسرم پایین خونه پدرم میشینم بازم بگم پس شما باید بری حیا کنی چون اگه اون موقع واسه گرونی اذیت بودی الان که باید فریاد بزنی پس (552764) (moderator22)
 
حمید
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۶:۲۴:۴۸
علی جان من نمی دانم که سواد شما در چه حدی است مراجعه کن به سایت اداره امار و سایت بانک مرکزی ان وقت همه چیز دستگیرت فقط قیمت نفت در زمان خاتمی بین 8 الی 9 دلار بود ولی حالا میانگین 100 دلر است (553056) (moderator22)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۸:۱۲:۴۹
سلام حق نشناسی نکنید من یک تولید کننده بودم وهستم در دوران خاتمی بعلت وجود ثبات نسبی وبحران کم ونظارت صحیح بر واردات برای تولید برنامه ریزی میان مدت وبلند مدت میکردیم وچه کنیم که در چند سال اخیر بدلایلی خودتان میدانید برنامه ریزی یک شبه نیز نمیتوانیم بکنیم به خدا چین پدرمان را درآورده یکی هم نیست بگوید چرا ؟ لابد سود کلان در واردات است مابیخود دور باطل میزنیم (554798) (moderator19)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۲:۴۱:۱۶
همه اش تقصیر خاتمی بود،همین رو بدون اگه ملت به دکتر رای دادند به علت حضور رقبایش بود،من خودم 3 بار به ایشون رای دادم و اگر صد بار دیگر دشمنان دین خدا جلوی دکتر حاضر شوند من صد بار دیگر به دکتر رای می دهم.من و امثال من صبر می کنیم.کسانی هم که می گویند دوره خاتمی خوب بود دروغ بزرگی می گویند که فقط از روی احساسات یا از روی کینه با دکتر است.خاتمی بیشتر از همه فاتحه مملکت را خواند.متاسفانه خاتمی اصلا هیچ کاری نکرد لااقل ما در دوره دکتر شاهد پیشرفت های مختلف بودیم.خاتمی که فاتحه غنی سازی را خواند.مگر مجلس 6 مال خاتمی نبود؟باز هم دم دکتر گرم برای ملت خانه می سازد.دم مسکن مهر گرمممممممممم.دکتر کاری کرده که مردم مجبورند کار کنند و اگر کار نکنند نان نیست ولی در دوره خاتمی هر آدم بیکاری ای راحت بود و این جای تاسف دارد برای کسانی که دم از خاتمی می زنند. (552420) (moderator22)
 
مسعود
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۱۶:۲۱
اجازه هست؟
عليرضا خاني
روزنامه اطلاعات 16 آذرماه
مي‌گويند براي لويي چهاردهم معلم خصوصي گرفته بودند. روزي معلم شيمي رو كرد به حضرت لويي و با صدايي لرزان گفت: قربان، هيدروژن و اكسيژن از محضرتان اجازه مي‌خواهند با هم تركيب شوند و مولكول آب تشكيل دهند. اجازه مي‌فرماييد؟!

اين داستان، شبيه داستان ماست با آقاياني كه سالهاست گمان مي‌برند كه اقتصاد و حتي نظام طبيعت از آنها دستور مي‌گيرد، اما نمي‌گيرد و هزينه اين فرمان ناپذيري اقتصاد از دستورات لويي‌هاي داخلي را اقتصاد بيمار و لويي زده مي‌دهد. ماه‌هاست كه قيمت طلا و ارز تحت تأثير عوامل مختلفي كه خارج از اراده بانك مركزي است بالا رفته و دولت، براي پايين‌آوردن آن لجاجت مي‌كند و اين باعث هجوم سيل خريداران سكه به بانك‌ها شده و تنها نتيجه‌اش، فروش منابع طلاي بانكي به بهايي ارزان‌تر از بهاي واقعي (بهاي مبتني بر عرضه و تقاضاي بازار) شده است و قيمت آن كه پايين نيامده هيچ، رانتي را براي آنها كه به هر دليل و از هر مسير دستشان به بانك مي‌رسد، فراهم آورده است و بقيه مردم هم سرشان بي‌كلاه مانده.

ده روز پيش، در همين ستون نوشتيم كه حال كه شوراي پول واعتبار، بانك مركزي را موظف كرده كه ارز را تك‌نرخي كند، بانك مركزي 2 كار مي‌تواند انجام دهد. يا به قوانين حاكم بر بازار ونظام طبيعت احترام بگذارد وقيمت ارز را با واقع‌بيني و نزديك به نرخ بازار تعيين كند يا اينكه همچنان لجاج ورزد وبه خاطر شعار ارزاني ارز، كه پيش از آن مطرح كرده بود، نرخ ارز را مصنوعاً پايين نگه دارد و رانت كلاني را نصيب رانت‌خواران و زيان كلاني را عايد صندوق بانك مركزي كند.

جالب است كه بانك مركزي راه دوم را برگزيد! اعلام نرخ ارز 1090 توماني در برابر بهاي ارز 1360 توماني بازار، معنايش اين است كه هر كس دستش به ارز دولتي برسد، به ازاي هر يك دلار 270 تومان رانت نصيبش مي‌شود و چون دولت نمي‌تواند و حق ندارد كه ارز را به بهايي فراتر از بهاي مصوب اعلام شده بفروشد، همه ارزي كه مي‌فروشد لاجرم همين ميزان رانت را عايد خريداران مي‌كند و چنانچه به گفته شخص رئيس كل بانك مركزي استناد كنيم كه هر هفته 5/1 ميليارد دلار ارز وارد بازار مي‌شود، اين يعني دولت هر هفته افزون بر 400 ميليارد تومان زيان مي‌كند واين 400 ميليارد تومان نصيب كساني مي‌شود كه مي‌توانند ارز بگيرند و بفروشند.

آن سو را نگاه كنيد. در ادامه وعده‌هاي چندين باره بانك مركزي (دولت) براي كاهش قيمت سكه طلا، باز خزانه طلاي بانك مركزي و بانك كارگشايي باز شد به روي آنها كه در صف ايستاده‌اند و باز دولت اصرار دارد كه بهاي طلا را با دستور و زور سكه‌ها و شمش‌هاي دولتي بكاهد و بازار را به كنترل درآورد و اين بار نيز همچنان هيچ توفيقي نمي‌يابد و بهاي سكه در بازار، بيش از 90 هزار تومان گرانتر از بانك مي‌‌ماند و همه اين رانت تفاوت قيمت نصيب آنها مي‌شود كه به هر شكل دستشان به بانك مي‌رسد. تيترهاي روزنامه‌ها را نگاه كنيد:

ـ روزهاي خوش دلالان

ـ تفاوت قيمت سكه دولتي و آزاد به 90 هزار تومان رسيد.

ـ سرپيچي بازار از دستور بهمني

ـ بهاي سكه در بازار از مرز 635 هزار تومان گذشت

ـ بهاي دلار از مرز 1360 تومان عبور كرد

اينك در برابر اين اتفاق 4 پرسش اساسي مطرح است كه دولت بايد جوابگوي آن باشد.

1ـ چرا دولت مي‌خواهد به رغم ايجاد رانت و همه مفاسدي كه به وجود مي‌آيد، بهاي ارز را از حالت واقعي خارج كند و به شكل گلخانه‌اي تحت سلطه خود درآورد؟ آيا از اثر تورمي و در پي آن تاثيرات سياسي‌اش نگران است؟

2ـ رانت ايجاد شده به جيب چه كساني مي‌رود؟ آيا اين به منزله و معناي آن نيست كه دولت رانت يا يارانه‌اي را با اين شيوه به افراد يا اقشار خاصي مي‌دهد كه رقم آن هم بسيار كلان است؟ اگر هست آيا دولت قانوناً و شرعاً چنين اجازه‌اي دارد كه بخشي از بيت‌المال را اين گونه هزينه كند؟

3ـ تكليف كساني كه شأن و منزلتشان اجازه نمي‌دهد كه از نيمه شب جلوي بانك چمباتمه بزنند چيست؟ آيا معلم يا استاد يا كارمند يا هر آدم آبرومندي كه از نظر شخصيتي نمي‌تواند وارد اين رقابت سوداگرانه بي‌منطق بي توجيه شود، بايد دچار غبن و خسران شود؟ اساساً دولت به چه حقي مردم را ـ همان مردمي را كه هر روز ساعت‌ها در مورد شأن و منزلتشان سخنراني مي‌كنند ـ وارد اين دلالي سوداگرانه بي‌شأن و منزلت مي‌كند؟

4ـ وقتي تجربه‌هاي قبلي همين شيوه، آشكارا شكست خورده است، دولت با چه بهايي و چرا اين شيوه شكست‌خورده را مي‌آزمايد؟

و بالاخره اين كه باز تكرار مي‌كنيم همان طور كه بر فيزيك و شيمي قوانيني حاكم است كه از ما دستور نمي‌گيرد و نمي‌توان آن‌ها را زير پاگذاشت، بايد قبول كنيد كه بر اقتصاد هم قواعدي حاكم است كه بايد به آن توجه كرد و نمي‌توان لجوجانه خلاف جهت آن‌ها عمل كرد وگرنه ضرباتي سخت و هزينه‌هايي گزاف درپي مي‌آورد. آقايان بپذيريد كه اكسيژن و هيدروژن براي تشكيل دادن مولكول آب نه از لوئي چهاردهم اجازه مي‌گيرند و نه از رئيس كل بانك مركزي ما! (552754) (moderator22)
 
حمید گودرزی
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۰۰:۱۶:۲۹
آقا مسعود دست شما طلا که زحمت کشیدید و این گزارش را منعکس نمودید ... نوشته علیرضا خانی خواندنی و جالب است ... به نظر میرسد آقای خانی صرفا عرضه و تقاضا را عامل نظام مندی در تعادل قیمت ها می دانند در حالی که نمی توان عرضه و تقاضا را به حال خود واگذاشت و منتظر بود قیمت ها خودبه خود خودشان را تعدیل یا تنظیم نمایند .... زیرا به همان اندازه که جوامع شهری روبه شبکه ای و پیچیدگی میل نموده اند نظام عرضه و تقاضا نیز شبکه ای و پیچیده شده است بنابراین امکان ندارد بدون کنترل و نظارت بر بازار عرضه و تقاضا بتوان به سمت نتیجه مطلوب در اقتصاد رفت. نمونه بارز آن نظریه لیبرال هاست که منتج شده به بحران های بزرگ اقتصادی اجتماعی در امریکا و اروپا ... در عین حال به این معنی نیست که دولت به بهانه کنترل بر بازار از نقطه ضعف حاکم بر آزادی تام عرضه و تقاضا در جوامع شهری سود جوید و سیاست های غلط خود را به اسم کنترلچی یا ناظر بر بازار تحمیل نماید ! زیرا به عنوان مثال اگر بخواهیم یک حکم قانونی و شرعی از سوی قاضی صادر شود اولین چیز این است که قانون مکفی و قاضی منصف و قانون دان و نیز ضمانت اجرایی برای حکم صادره داشته باشیم ... بنابراین ناگفته پیداست که دولت چون عوامل موثر را برای کنترل و نظارت بر عرضه و تقاضا را ندارد لذا هر تصمیمی که برای سامان دادن به اقتصاد می گیرد یا قانونی نیست یا غیر شرعی ست و یا اگر قانونی و شرعی بود در این صورت ضمانت اجرایی برای آن یا وجود ندارد یا اگر دارد چندان با اهینت تلقی نمی شود! به هرحال نتیجه هرچه که باشد این است که رانت خوار و رانت باز و رانت پرور دست دولت را خوانده اند و در هر شرایطی به سوداگری خود مشغول هستند و ملت هم تاوان موضوع را می دهد !!!
ضمن اینکه امروز کلیت غرب به این نتیجه رسیده است که بالاخره باید نوعی کنترل و نظارت بر نظام عرضه و تقاضا در اقتصاد وجود داشته باشد... زیرا گاه عرضه و تقاضا میتواند صوری یا حتی بیمار باشد که در این صورت سیگنال غلطی را به بازار واقعی میفرستد و منتج به فساد و رانت و سفته باری میشود ... چنانکه این موضوع بخش اعظمی از اقتصاد امریکا را در سالها ی اخیر دربر گرفت و منتج به بحران در امریکا و اروپا و جهان شد! و نمونه کوچک و نزدیک و ملموس آن را می توان در بازار آتی سکه دید که معاملات در آن بدون هیچگونه حساب و کتاب و نظارتی قیمت سکه را به حدود 850 هزارتومان افزایش داد و در بازار نقدی منتج به سکه حدود 650 هزار تومانی و حتی بیشتر شد !!! (553486) (moderator22)
 
خسته
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۲۹:۳۳
معلومه که شما وضع مالی توپی داری والا انقدر از روی شکم سیری حرف نمیزدی شماها نرخ تورم و گرونی رو از روی خطوط رنگی آمار متوجه میشین ماها موقع خریدن مایحتاجمون برو آقا هممون خسته شدیم به مولا علی (552766) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۶:۱۲
شما یه جوری دکتر دکتر می کنی انگار برات مدرک تحصیلی خیلی مهمه (552903) (moderator22)
 
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۳:۲۷
اونم که به قول دکتر جونت کاغذ پاره است (553742) (moderator22)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۸:۳۸:۳۵
آفرین به دکتر وحامیان با سوادش اگر همین‌ها سر کار باشند انشالله تا چند سال دیگه، بی‌کار وفقیر نخواهیم داشت چون همشون از گرسنگی میمیرند. (607771) (alef-11)
 
انتی پررو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۹:۱۱:۰۱
عجله نکن .خاتمی هم صدای سازش بعدا در میاد . (553901) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۲۶:۲۶
به قیمت ارزها نگاه کنید هر روز بالا تر می رود و دولت و بانک مرکری هیچ طرح عملی ندارند و حتی هیچ طرح نظری ندارند و هر روز با افزایش قیمت ارزها در بازار آزاد طلا را نیز بالا می برند و قیمت پیش فروش سکه به بالای 800 هزارتومان نیز در تیر ماه 91به همین خاطر است و بر همین اساس قیمت اقلام نیز بالا و بالاتر می رود در واقع بود و نبود بانک مرکزی و دولت هیچ فرقی در اقتصاد کشور ندارد و این مدیریت شناور بانک مرکزی فقط برای گران فروشی ارزها هست چون اگر بانک مرکزی نبود و مقدار درآمد ایران که تمام خارجیان جز مردم حساب آنرا دارند توسط دولت و بانک مرکزی صبط یا ناپدید نمی شد و به بازار تزریق می شد ما در حال حاضر این اوضاع نا بسامان را برای کسب درآمد بیشتر دولت برای کسر بودجه نداشتیم بچای تمام اینکارها بهتر نیست طرح تحول اقتصادی متوقف شود و مسئله تحریم ها فوری حل شود تا اقتصاد ایران سرو سامان بگیرد !

سود سپرده بانکی 12 درصد و تورم حدود 30 درصد!
سپرده گذار در واقع دارد سود به بانکها و دولت می دهد نه اینکه بانکها به سپرده گذار سود می دهند!
بانکها هم از سپرده گذار سود می گیرند و هم از وام گیرنده! حتما این روش اسلامی است! (552279) (moderator22)
 
دوست حمید
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۳۰:۵۶
من فقط میدونم مردم دارن پولهاشون رو آروم آروم از بانکها بیرون میکشن فقط همین ایون گفتم گوشی دستت بیاد که چه خبره (552767) (moderator22)
 
بهار
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۵:۰۲:۴۳
آری برادر ، از طلا گشتن پشیمان گشته ایم ...مرحمت فرموده ما را مس کنید (552980) (moderator22)
 
بي نام
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۶:۳۱:۰۰
البته قيمتهاي سر كوچه احمدي نژاد رو حساب كني همون ميشه كه ميگن (553835) (moderator22)
 
بی بصیرت
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۰۹:۴۴:۳۳
این 70 درصدی که شما میگی نرخ تورمی هستش که مردم با تمام وجود موقع خرید کردن و دادن اجاره بها و غیره حس میکنند ولی آقایان قیمت پنبه دانه که شتر میخوره و چیزهایی مثل سایه نردبون و اشک چشم مورچه رو هم باهاش حساب میکنن تا اون عدد 70 درصد شما رو رقیقش کنن آره اینو همه میدونن ولشون کن چکارشون داری بذار رکورد این هم مال ما باشه (554284) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۰:۵۱:۰۹
اگر کسادی کار نبود بازم میتونستیم این تورم را هم یک جوری تحمل کنیم بنظرم اول باید اقتصاد را از رکود فعلی خارج کرد (556101) (moderator19)
 
مسعود
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۲۰:۳۲
عدم پرداخت تسهیلات نوسازی ماشین آلات صنایع و عدم کاهش ضایعات و از طرفی افزایش هزینه های تولید . تولیدکنندگان را تحت فشار شدیدی قرار داده است و آنها مجبور شده اند قسمتی از فشار هزینه ها را از طریق افزایش سریع قیمتها جبران کنند. فقط یک نمونه به قیمت فراوده های لبنی توجه کنید. (551516) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۴:۵۲
خدارو شکر تا پول نفت هست و رابطه مان با چین حسنه است غم تولید و تولیدگر نداریم. (551652) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۲۱:۵۱
آمارهای شما غلط است تورم کاهش یافته ومردم همه چیز را به نرخ ده سال پیش می خرند . محمود احمدی نژاد . (551518) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۲۹:۳۵
حالا که این طور شد از ماه دیگه سر نمودار رو می دیم پایین تا از ده سال پیش هم کمتر بشه

ستاد تولید نمودار تورم مرکز آمار و بانک مرکزی (551632) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۲۶:۱۳
نمودارها که بالاوپایینش دست احمدی نژاده هروقت تحت فشار باشه صداوسیما ازش دعوت میکنه اونم سر نمودارو پایین میده ومیگه مردم مابه جیب شماکاری نداریم نمودار ماپایین رفته اوضاع امن وامانه فقط زیاد خرید نکنید (552601) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۵:۰۱:۲۲
با این تورم بالا حساب کنید خانه کسی آتش بگیرد یا از کمبود ویتامین مریض شود
بیچاره مردم
راستی نمیشد یک مقداری از پول نفت یا حتی یارانه ها را برای بیمه حوادث و درمان کل مردم ایران خرج میکردید و انواع و اقسام بیمه ها را یکی میکردید تا اختلاف طبقاتی کم میشد (551704) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۲۲:۱۷
این رو هم اضافه کن....... «مدارکش هم موجوده، بگم، بگم» (552275) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۰۶:۱۳
بیایید اطراف خانه ما تورم منفی هم هست!!!!!! ضمناً همه هم سر کارند!!!! (552317) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۹:۲۴
موندم به این منفی بدم یا مثبت ;) (556169) (moderator19)
 
Finland
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۲۸:۳۴
تورم ۱۵ درصد شده ۳۰ درصد. یعنی ۱۵ درصد افزایش. و البته فاجعه است. اما من نفهمیدم این اقتصاددان های دلسوزی که شما گفتید هشدار دادند یعنی چه کسانی؟ اگر آقای توکلی و دوسانشان هست که ایشان گفتد ۶۰ درصد تورم زیاد می شود نه ۱۵ درصد! (551532) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۵۳:۲۱
برادر همان طور كه در گذارش هم اشاره شد اين تورم در حال صعود است و نقطه توقفي هم براي آن متصور نيست (551691) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۰۳:۰۷
فرض کردید که این آمار مثل بقیه‌ی آمار واقعی است ؟ (551780) (moderator22)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۰۱:۱۴
انشاء الله به 60 در صد خواهیم رسید نگران نباشید. (552249) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۰۹:۱۳
برادر من تورم واقعی بیش ازاین حرفهاست (552321) (moderator22)
 
حسن
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۵:۳۱
آقا یا خانم محترم متوجه هستی که در علم اقتصاد 0.01 % جابجایی آمار تورم چه معنی را دارد؟ این که به تورم 30% افتخار میکنی فاجعه است حالا چکار کنیم که ما ایرانیها پوست کلفت شدیم (552839) (moderator22)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۳۰:۳۲
جناب آقای توکلی مگر شما ابزار قانونی برای اعمال فشار بر رئیس جمهوری را مردم با اعتمادشون به شما و همکارانتون در اختیارتون قرار ندادن که میاید و توی سایت از سیاستهای اقتصادی دولت انتقاد میکنید.مردم دارند زیر بار گرانی خرد میشند. چرا شما هیچ کاری انجام نمیدید.رئیس جمهور خودش در راس امور قرار گرفته و مجلس...
توی مجلس حتی نتونستید یه سوال ساده از رئیس جمهور بپرسید.من هیچ وقت روز استیضاح وزیر اقتصاد یادم نمی ره که با ریش گرو گذاشتن حل وفصل شد. آخه مگه مملکت رو با من بمیرم تو بمیری میشه اداره کرد.نماینده بودن ابزاری لازم داره که به قول مرحوم مدرس در راسش شجاعت هست اما افسوس (551539) (moderator22)
 
بنده خدا
Australia
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۱۳:۵۸
آقای توکلی هم مثل بسیاری دیگر سابقه سیاسی کاری داره. بالاخره ملاحظه چیزهای دیگر در نظر گرفته شده. مشکل مردم هم مشکله مردمه. صبور باشند بهتر است بلکه عصای موسی پیدا بشه.!!!! (552430) (moderator22)
 
بيچاره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۰۴:۲۹
با سلام
ضمن تاييد حرفهاي اين دوستمون خواستم بگم كه من الان با مدرك ليسانس و 10 سال سابقه به علت گراني وحشتناك جرات بچه دار شدن ندارم چون پولشو ندارم.حتي دندانهايم دچار مشكل شده ولي نمي توانم يكساله كه به پزشك مراجعه كنم چون پولم نمي رسه و همش خرج زندگي و خانوادم ميشه.مسئول اين بي كفايتي در اين مملكت كيست؟ نمايندگان مجلس؟ رييس جمهور و دولت ؟ يا كس ديگري؟ (552580) (moderator22)
 
هموطن
Denmark
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۳۳:۲۲
بسیار دقیق اشاره کرده اید که فقط اقتصاد دانان مطیع دولت بودند که چنین طرحی را تائید کرده و دولت فخیمه هم پیاده نمود . و گرنه یک دانشجوی سال اول رشته اقتصاد هم میتوانست تشخیص بدهد که به جهت اقتصاد سنتی ایران که درآمد ملی اش وابسته به فروش نفت هست ، صنایع مادر وابسته به کشورهای بیگانه هست ، درصد واردات بیش از صادرات هست ..... چنین طرحی تورم زا و باعث گرانی کالاهای اساسی و مصرفی خواهد بود . اگر این طرح بصورت گام گام و روندی کندتر اجراء میشد شاید کمی به هدف نزدیکتر میشد .
در رژیم ستم شاهی هم ؛ شاه برای کسب محبوبیت ؛ تصور میکنم سال 54 بود که اضافه درآمد فروش نفت را بصورت پاداش به کارمندان و بازنشستگان هدیه کرد . ما تازه سال دوم دانشگاه بودیم ؛ همان زمان هم این بحث را میکردیم که شاه خائن برای کسب محبوبیت و تثبیت مقامش ؛ اقتصاد کشور را تخریب میکند و تورم وحشتناکی ایران را فرا خواهد گرفت . کسانیکه در آن سالها زندگی کرده اند ؛ خوب بخاطر دارند که بعد از گفته های هویدا که : بامید روزیکه هر ایرانی یک پیکان داشته باشد و بعد از توزیع پولهای اضافه درآمد نفت ، کشور بسوی گرانی وحشتناکی رفت و تورم افسار گسیخته دامن کشور را گرفت تا جائیکه گرانی کالاها تا صدوبیست درصد رسید .
حالا این اقتصاددانان مطیع دولت فخیمه اگر علم اقتصاد ندارند ، شاهد آنروزها هم نبودند و یا نه اینکه این اقتصاددانان هم همانند آن کارشناس هسته ائی فقط 16 ساله بودند ؟ نمیدانم چرا سرنوشت سرزمینم اینگونه هست که قربانی نادانی ها میشود . مثال دوران ستم شاهی را آوردم که برای جوانان عزیز سرزمینم مثالی زنده داده باشم . ( البته بنده هم زیاد پیر نیستم دوستان !!! ) ولی یک تجربه زنده را آوردم که برای شما قابل لمس تر باشد . (551545) (moderator22)
 
محسن
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۰۰:۲۲
داداشی دانشجوی کارشناسی که هیج دکترای مملکت که آقای توکلی باشن میزان تورم طرح هدفمندی رو بییش از 60 درصد پیش بینی کردن حالا شما که انسان دانایی هستی و باتجربه آمار تورم 25 درصدی رو چطور ارزیابی میکنی؟ (551590) (moderator22)
 
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۲۱:۰۴
من مطمئن هستم مرکز آمار قیمت خدمات ارائه شده توسط امثال این جانب - منظور همان حقوق دریافتی مان می باشد - را نیز در محاسبه تورم دخالت می دهد، چون در غیر این صورت نمی توان این 25 عدد درصد را بوسیله سایر قیمت ها به هیچ صورتی بدست آورد... (551617) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۰۶:۱۸
اقاي توكلي كه نگفت فرداي هدفمندي تورم ميشه شصت درصد، شما كمي تحمل ( و اگه توفيقش بود، كمي تامل) داشته باش ميفهمي چجوري تفسير ميشه... (551786) (moderator22)
 
بنده خدا
Australia
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۱۹:۲۱
این که کاری نداره. وقتی با فک و فامیلها یک روز جمعه درو هم نشستید محاسبه کنید که دخل و خرج هر خانواده در طی سالهای اخیر چطور بوده. دیگه لازم به آمار بانک مرکزی و این چیزها ندارید. موفق باشید. (552431) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۱۸:۲۹
بنظر من خود اصل هدفمندی یارانه ها که بنوعی در برنامه های سوم و چهارم توسعه پیش بینی شده بود و با شیب ملایم جلو میرفت بد نیست بلکه متوقف کردن آن بمدت 4 سال و بعد اجرای سریع و شدید آن در بد ترین شرایط اقتصادی از نظر تورم و بیکاری و سیاستهای ناجور دیگر، بسیار جای مذمت دارد که مردم را له کرد (552328) (moderator22)
 
سینا
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۲:۳۵:۱۱
با عرض سلام
تقریبا از اجرای این طرح یک سالی می گذرد شما آقایانی که ادعای تورم های 30 درصدی می کردید آیا این افزایش تورم را برای یک سالگی این طرح می کردید یا برای ماه های نخست؟
به نظر شما که یک اقتصاد دان هستید!!!!! تاثیر تحریم ها بر افزایش نرخ تورم چقدر می باشد؟
به نظر یک اقتصاددان این طرح به چه شکلی باید اجرا می شد؟ (552419) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۰۱:۵۵:۱۶
کسی منکر تاثیر تحریم ها نیست دوست عزیز ولی این که به عقیده یک اقتصاد دان این طرح چطور باید اجرا می شد سوال نادرستی است. این طرح باید مطابق با قانون مصوبه مجلس اجرا می شد. به همین راحتی. (553545) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۰:۲۴:۴۲
اصلاً نباید در این شرایط آنهم به شکل فعلی انجام میشد (556074) (moderator19)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۴۶:۱۸
این دولت اصلا بفکر مردم نیست از ابتدا هم آمار غلط میداده (551565) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۵۲:۵۸
زمان انتخابات تورم محاسبه شده ی بانک مرکزی مرجع بود، الآن محاسبه ی مرکز آمار. جلل الخالق (551570) (moderator22)
 
محسن
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۳:۵۶:۴۴
جناب توکلی تورم 25 درصدی در قیاس با پیش بینی 60 درصدی شما (ناشی از هدفمندسازی) بنظر آمار مناسبی نیست؟
با توجه به پیش بینی کذایی شما این آمار را باید به عنوان نقطه ضعف دولت در نظر گرفت یا نقطه ی قوت؟ (551582) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۶:۴۳
دوست عزیز شما که این آمار رو باور نمیکنید؟؟ اوضاع زندگی من و قیمتها نسبت به سابق نشون میده آمار خیلی بالاتر ازین صحبتاست (551654) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۷:۴۰
تورم از نظر بنده - به عنوان کسی که خودم میرم خرید نه مثل بعضی ها که از قیمت ها خبر ندارند و فقط آمار بانک مرکزی را می بینند - 70 در صدی هست...

خداشاهد هست حتی بادمجان و شلغم!!! هم کلی گرون شده...روغن و... دیگه به کنار.... (551655) (moderator22)
 
محسن
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۷:۱۷:۲۹
تازه این غیر از افزایش قیمتهای کمتریه که با کاهش وزن هم همراه بوده.... (551894) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۱۸:۰۱
شلغم رو دیروز کیلویی 1200 تومن خریدم! وحشتناکه به بقیه میوه ها هم نتونستم نزدیک بشم، اینم بگم که درآمدم ماهی یک و نیم میلیونه که حجم اصلیش بابت اجاره خونه و رفت و آمد و وامها میره شاید تهش 300 هزار تومن بمونه. نمیدونم عزیزانی که 400 تومن حقوق دارن چطور میتونن امورات خودشون رو بگذرونن! 600 هزار تومن کرایه خونه میدم در صورتیکه تا پارسال 250 تومن میدادم! (551967) (moderator22)
 
f
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۵۴:۴۸
شما آلمان تشریف دارین.از ایران شلغم میخری؟ منم یه چیزایی اونجا میخوام اگه موافقی معامله پایاپای کنیم هم تحریم گیر نمیکنیم هم شما نمی چایی! (552013) (moderator22)
 
Gibreel
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۰:۲۳:۰۱
عزیز ایشون VPN وصل بوده کامنت گذاشته! (552084) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۰:۲۹:۴۸
عزیز من این آقا وی پی ان وصل شده با آی پی آلمان اومده چند بار این رو گفتند (552096) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۰:۴۳:۳۸
دوست عزیز
این روزها خیلی ها برای عبور از فیلتر از وی پی ان استفاده می کنند. به همین دلیل برای خیلی ها که در ایران هستند شما پرچم جای دیگری را می بینید. (552112) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۳۳:۰۴
عزیز من اون کامنت رو با فیلترشکن گذاشته بودم! (552347) (moderator22)
 
sf@rf.bv
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۲۹:۵۰
در دولت بعدی آقای احمدی نژاد حتما جبران میشه نگران نباشید!! (552434) (moderator22)
 
عليرضا
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۳۹:۳۴
اولا بارها توي سايت گفتيم اين پرچمي كه بالاي نظرات مياد تصادفيه لطفا كمي تامل كنيد و فرافكني نفرمايين ... وقتي قيمت ها 50 تا 70 درصد افزايش داشته خدا وكيلي چرا بازم طرفداري ميكنين ؟ انصاف داشته باشين ! به خدا كمر مردم زير بار اين تورم له شد،من بارها گفتم الانم ميگم اين دولت هيچ خدمتي به مردم نكرد و اگر هم در بعضي مواقع نمايشي از خدمت رساني به اجرا گذاشت اونم واسه اين بود كه به اصطلاح در دهن مردم رو ببنده ( واقعا معذرت ميخام كه از اين لفظ استفاده كردم ) ولي ديگه تحمل من و خيلي از مردم ديگه تموم شده (552499) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۲۳:۲۰
سایت پرچمها را اشتباه نشون میده (552332) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۳۱:۵۲
چراازسرکوچه احمدی نژادخرید نمیکنید ماازاونجا همه چی میخریم ریس جمهور بهش سفارش کرده ارزونتر بده شماهم ازاونجا بخرید (552607) (moderator22)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۰:۴۵
دوست عزیزی که استنادش به تورم قیمت شلغم 1200تومنی هست اگر یه هفته دیگه شلغم بشه 200میاد تو این سایت کامنت بذاره که آقا تورم شدیدا کاهش یافته؟
دوستان عزیز منصف باشد و شلغمی استدلال نکنید
فرضا من میتونم رو قیمت مرغ قبل از ماه رمضان و الان بگمتورمکاهش یافته
تو عمل که سخته ولی در حرف زدن انصاف را رعایت کنید (552951) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۰:۳۱:۲۵
بازم خدا را شکر کن که تا حالا بیکار نشدید والا زندگیتان سیاه بود بیاییم برای بیکاران و آنها که کمتر از یک ساعت در هفته !!!!! کار دارند دعا کنیم (556081) (moderator19)
 
عبدالله
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۵۲:۴۷
دوست عزیز اگر 2واحد اقتصاد پاس کرده بودی میدونستی که شلغم چه حجمی از سبد مصرفی خانوار رو تشکیل میده و مثلا هزینه اجاره مسکن چه حجمی از سبد مصرفی رو.
برای محاسبه نرخ تورم قیمت هر کالاو خدماتی ضربدر ضریبی میشه(با توجه به حجمش در سبد مصرفی خانوار)مثلاشاید هزینه اجاره ضربدر0/5بشه و قیمت شلغم ضربدر0/01 بشه.
کلا منظورم اینه که قیمت شلغم و بادمجان و روغن و نمیتونه معیار مناسبی برای تخمین نرخ تورم باشه.چون هزینه اصلی برای خانواده ها در کشور ما چیزای دیگه ای است. (552436) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۴۹:۳۲
به نام حق

آقای توکلی . . . هم حرف بزنید و هم عمل کنید

اولا بفرمایید اقتصاد اسلامیه شما کو ؟ !

تا جایی که بنده درس اقتصاد خوندم ، تماااااااااااااااااااااااااااام ما که دانشجوییم و شما که مثلا استادید علم اقتصادمون لیبرالیه ، غیر از اینه ؟

کجای اقتصاد ما ربوی نیست ؟

فقط تفاوت ما اینه که یه چی مثل نفت افتاده به جون اقتصادمون . . . خیییییییییییییییلی که خوب پیش بریم میشیم اقتصاد آمریکا . . . خیلی خوبه ؟

شما قرآن نمیخونی آقای توکلی ؟ فردا می خوای چی جواب خدا رو بدید ؟ "اگر ربا را رها نکنید به جنگ با خدا برخواسته اید " جواب این آیه رو چی می خواید بدید ؟

مجلس 7-8 دست شما بود . دست اصووووووووووووووولگرای این مملکت . . . به جای دو ساعته تصویب کردن طرح وقف دانشگاه ، به جای حقوق مادام العمر ، به جای گیر دادن روی مسائل بیخودی ، به جای غیبت های نیمی از نمایندگان ! ، یه طرح می دادید که بتونیم اقتصاد اسلامی رو ارائه بدیم . . .

الان که سرمایه داری اروپا و آمریکا داره نفس آخر و می کشه ، ایران اسلامی مدلی داره که ارائه بده ؟ با حرف که نمیشه بگیم ما الگو هستیم . . . تو چی الگوییم ؟ توی بانک های ربویمون که دارند از هم سبقت می گیرند ؟ توی تبلیغات مصرف گراییمون ؟

سر سفره مردم نون حرام گذاشتید ، با پول حرام ربا مملکت داری می کنید اونوقت از تورم 30 و 60 و 70 حرف می زنید ؟

اصلا تورم 3% خوبه ؟ آخرش که چی ؟ ربا ربااااااااااااااااااااست .

آقای توکلی ، نه تنها عمل نکردی به این حرف ها بلکه تا حالا ندیدم حتی حرفی از اینا بزنی . . . چرا ؟ !!!

آقای توکلی . . . کی می گه با حرف نمیشه کاری کرد ؟
شما بلند شو این حرف و بزن (اگه بهش اعتقادی داری) یکی دیگه بلند شه بگه ، ده نفر ، صد نفر . . . کم کم این میشه یه گفتمان . . . بعد می بینی که پای عملشم می رسه .

یا علی
زنده اند مردان حق (553168) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۴۲:۰۹
مطمن باش تورم ٨٠ درصد هم باشه يه جوري محاسبش مي كنن كه بشه ٣٠ درصد! واقعا تورم ١٢ درصدي و ٢٥ درصدي براي خودت نسبت به چيزي كه مي بيني معقوله! هزينه زندگيت ٢٥ درصد بيشتر شده نسبت به سال قبل؟ (551664) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۲:۰۳:۵۰
همه چی ارومه من چه قدر خوشبختم...... (552409) (moderator22)
 
آرمان
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۱۷:۱۰
خدا باز پدر مادر خاتمی را بیامرزه. امیدوارم مارو حلال کنه. چقدر از سیاستهای اقتصادیش انتقاد کردیم. احمدی نژاد کاری کرد که تازه قدر عافیت و بدونیم (551612) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۸:۴۰
ارمان جان دمت گرم به خدا حسرت روزهای خاتمی برای مردم ما شده رویا ببین این عدالت خواهان چه بروز مردم اوردن فقط فرق طبقاتی وحشتناک قبلا یارو پژو سوار میشد میگفتن ایول حالا پورشه عین نقل ریخته تو خیابان (551656) (moderator22)
 
ولی
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۵۱:۵۶
این مال اونه که براثر سیاستهای اقتصادی نادرست یه سری به شدت پولدار میشن ویه سری به شدت فقیر.مثلا بعداز کمبود سیمان طرف میگفت سرهر ماشین سیمانی که میاورد تومغازش یک میلیون تومن سود خالص می کرد (551858) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۲۰:۳۸
اون روزای داغ تبلیغات دور اول ریاست جمهوری اقای احمدی نجاد -یادمه خانم شهید رجایی در واکنش به شعار عدالت اصولگراها یک جمله گفت که بس صدها جمله بود: اهداف این اقایان نمیتواند عدالت باشد زیرا که با روش ناعادلانه میخواهند به قدرت برسند (552487) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۲۶:۱۹
و قشر مرفه هم عوض شدن عزیز. کسانی که پشت ب ام و و بنز میشینن ولی مشخصه تا 6 سال پیش موتور گازی هم نداشتن! اینها چطور به اینجا رسیدن. یکی از اصلیترین عملکردهای این دولت لوث کردن واژه زیبای "عدالت" بود (551980) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۳۰:۰۳
احتمالا ایشون از اصل "وقتی یک کاری رو بلد نیستی انجام نده" استفاده می کردن! کاش سایر دوستان هم این نکته رو رعایت می کردن و 70 میلیون نفر رو نمی کردن موش آزمایشگاهی.... (551820) (moderator22)
 
ولی
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۴۷:۰۹
اگه شمااز سیاست اقتصادی خاتمی خبرداشتی که عین بی انصافی بود که به احمدی نژاد رای بدی.برای نمونه یه نگاه به نرخ تورم سال75و76و83و84 بنداز.حساب کاردستت میاد (551850) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۵۸:۴۳
حرف مفت هزینه در کردن نداره. از ابتدای سلطنت خاتمی تا انتهای آن قیمت اجاره بهای مسکن بیش از 10 برابر رشد کرد. قیمت مسکن هم بهکذا. مردم بمیرند هم حاظر نیستند به دوره او بازگردند و اینرا در انتخابات گذشته نشان دادند. مینکه خودش هم اعتراف کرد از توسعه اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم غفلت کردند و انتخابات را باختند برای پاسخ شما کافیست. گلایه های آقای هاشمی را از برنامه های اقتصادی خاتمی بشنوید بعد اظهار نظر کنید.زنده باد هاشمی. (551868) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۴۳:۲۴
از به کار بردن کلمه «سلطنت» برای دوران آقای خاتمی پرهیز کنید، چون آن وقت ممکن است به مردم را به این نتیجه برسانیم که سلطنت عالیه!، این چیزی است که خود آقای خاتمی هم راضی به آن نیستند. آقای خاتمی تازه شعار اقتصادی نمی‌دادند و الان همه از دوران ایشان به عنوان بهترین دوران اقتصادشان یاد می‌کنند! برعکس این دولت اصلا حرفش اقتصاد و عدالت بود، و درست همان‌ها را چنان خراب کرده و به ویرانی کشانده که امید مردم را هم کشته است. همیشه از تماشای مردمی که نامه به دست دنبال ماشین جناب احمدی نژاد می‌دوند، چون فکر می‌کنند که طرف با شعار عدالت با یک کامیون چک پول آمده و کافی است که چندتا از آن‌ها را به هر کسی بدهد تا مشکلش حل شود، با شگفتی یاد خواهد شد.
دو بار به آقای خاتمی رای دادم، هنوز دارم دست خودم را می‌بوسم. هیچوقت هم سرم کلاه نرفت که به آقای احمدی نژاد رای بدهم. هرگز ذره‌ای شعارهای ایشان روی من تاثیر نگذاشت و از این امر هم بسیار خوشحالم، چون حالا مثل دیگر دوستان افسوس نمی‌خورم. یادش در گوشۀ روشن ذهن هر ایرانی برقرار خواهد ماند. حیف که قدر او را بیشتر ندانستند! (552295) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۵:۲۶
به نام حق

ای جاااااااااااااااااااااااااااااااااااانم

جمله رو باش " و الان همه از دوران ایشان به عنوان بهترین دوران اقتصادیشان یاد می کنند " فدای تو بشم پسرم ، احتمالا این مردم که شما می گید رای هم می دند ؟ احتمالا دوران خاتمی زندگی می کردند ؟

عزیز دل برادر ، اینططوری که تو داری حساب می کنی احتمالا دوران رضا خان خیلی هم بهتر بوده . . . چون اگه کسی هزار تومن داشت دیگه اووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو چه پولی بوده

مهم سیاست های اقتصادیه ، وگر نه تورم هر چی بریم جلوتر هست . . .

البته که این دولت و اون دولت همه لیبرالند و . . . هر وقت ربا رو از توی بانک برداشتید اونوقت بیاید اینجا از یکی تعریف کنید .

حالا باز یکی میاد مزه می ریزه می گه توی ژاپن سود فلان درصده ! ای کیو . . . دکتر جان به اون درصد خوب توجه کن . . .

راستی ، صحبت های دکنر حسن عباسی هم قابل توجه دوستان باشه . . . شاید معنی کلمه بانک براشون آشنا باشه .

و البته ، به قول امام حسین ، شکم هایی که با لقمه حرام پر شد ، حرف حق و نمیشنوه . . .

یا علی
زنده اند مردان حق (553173) (moderator22)
 
saba
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۳:۵۴:۱۸
از طرف خودت حرف بزن نه مردم بهتره یه نگاه به مثبت منفی ها بندازی تا نظر مردم دستت بیاد (552876) (moderator22)
 
moslem
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۵:۵۹:۴۱
تو حتما از اون موتور سوارای الان پورشه دار شده ای خوب خوبه باید هم دفاع کنی (553806) (moderator22)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۵۹:۱۰
خاتمی شعار اقتصادی نداشت ولی وقتی شرایط اقتصادی کشور را در سال های دولت خاتمی که قیمت نفت زیر 20 دلار بود با شرایط امروز مقایسه می کنیم نتیجه می گیریم که ایشان برنامه اقتصادی داشت ، درست برعکس دولت فعلی که شعار اقتصادی داشت ولی برنامه ...... گمان نکنم . (551869) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۲۲:۱۲
جالبه که همه از سیاستهای اقتصادی خاتمی انتقاد میکردیم و طرفدارهاش هم اشاره میکردن که اولویت اصلاحات سیاسیه ولی قابل توجهه که شرایط بسیار مناسب بود. مخصوصا به دلیل فضای باز سیاسی امکان خصوصی سازی (نه اختصاصی سازی) فراهم شده بود و همینطور به دلیل روابط خوب با دنیا سرمایه گذاری خارجی هم رونق گرفته بود. الان کاملا میشه درک کرد که توسعه سیاسی مقدم بر توسعه اقتصادی هست (551973) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۳۲:۵۳
اگر میدانستیم به این اوضاع میرسیم هیچ وقت انتقاد نمیکردیم واقعاً حیف شد (552346) (moderator22)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۹:۲۲:۲۱
مملکت رو با نفت بشکه ای 8 دلار اداره کردن آسون تره یا با بشکه ای 135 دلار
منظور از سیاست همینه عزیزم (552040) (moderator22)
 
عبذالله
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۴۱:۳۲
خوب معلومه با نفت 8 دلاری.
چون وقتی نفت بشه 135 دلار برای کشور ما که واردات زیادی داره هزینه ها سرسام آور زیاد میشه. (552435) (moderator22)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۴۸:۰۷
نروژ هم صادر کننده نفته مگه دچار مشکل شدن؟نه.چون مدیریت میشه اون پولها (552792) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۲۵:۳۷
حداقل آن موقع رکود و بیکاری هم نداشتیم (552341) (moderator22)
 
مبصر کلاس
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۲۹:۲۹
نفر بعدی که بیاد روی کار! میگیم خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزد. (552344) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۱:۱۶:۱۵
بیچاره نفر بعدی! (557656) (moderator7)
 
انتی پررو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۹:۳۲:۳۲
بدبختی ما اینکه هنوز خوبو بدو از هم تشخیص نمی دیم ! راستی خاتمی از جنس چی بود؟ (553930) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۰:۳۸:۴۹
خوب و بد نسبی است آن موقع اگر بد بود الآن افتضاحه (556086) (moderator19)
 
توحید
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۲۲:۰۴
کارشناسای دلسوز شما به کمتر از 60-70 در صد راضی نبودن !! یادتون رفت به همین زودی ؟؟
البته اگه شما اینکاره بودید که الان از این دید به این طرح نگاه نمی کردید. کنار وایسادن و حرف زدن بسیااااااااار ساده ست. یادتون رفت " هدفمندی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است " ؟؟؟؟ کی بود این جمله رو می گفت ؟؟ای روزگاااااار

بسیار خوشحالم که احمدی نژاد و تیم مطیعش!!! گوش به این حرفا نمی ده.
ما که کودک بودیم نفهمیدیم. ولی همین که الان نفس می کشیم و زندگی می کنیم اینو دریافتیم که با تورم 49 درصد نمردیم تو زمان دوستان !!
اگه تورم های 100 و خورده ای درصدی ترکیه گونه و چند صد درصدی بقیه کشورا رو هم تجربه می کردیم خیالی نبود چون به ما یاد دادن که از نوک دماغمون اون طرف تر رو هم ببینیم.....

تفکر های جهان سومی موج می زنه .. تا اونجایی که هماهنگ بودن یه تیم اقتصادی رو به مطیع بودن برگردوندید... نکنه انتظار داشتید چاقو بکشن برا همدیگه ؟؟ اینه روش مدیریتتون ؟؟ (551619) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۲۸:۱۶
شما به کجا وصلی عزیز؟ استخدام ندارن اونجا؟؟؟

والله زمان تورم 49% درآمد اینجانب یک کمکی تکون می خورد. الآن که درآمد ما واستاده و تورم همین جوری میره بالا، واسه ما تورم 150% بیشتر هست!!!!

ما که تو هرچی آمار ایران رو پیدا می کنیم اون ته های جدول هستش... می شه اون کشورهایی رو که تورمشون از ایران بالا تر هست و آفریقایی هم نیستن رو نام ببرید، یک کم امید بگیریم؟؟؟ (551819) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۳۱:۰۸
یعنی اینقدر راحت با چند درصد افزایش حقوق با 49 درررررررصد تورم کنار اومدید ؟؟ با این حساب بابای من خالی بسته پس !!

نکنه می خواستی ایران اون بالا باشه ؟؟ بالاخره فرقه بین صنعتی که با گازوئیل 150 تومنی گریه می کنه با صنعتی که با گازوئیل 1700 تومنی صادرات هم داره !!

آدمو می برید به دوران دبستان. که یکی بدون سختی کشیدن انتظار نمره 20 رو داره. دو تا نمونه خوب برا اقتصاد ایران هست. یکی ترکیه که یباره انرژی رو آزاد کرد و اون یکی مالزی که 10 ساله این کار انجام داد. در هر دو حالت هم دولت و هم مردم سختی کشیدن و رسیدن به اینجا. تورم رو تجربه کردن تا بتونن ریشه اونو بخشکونن .. لپ کلوم حذف یارانه ها اینه ... درک کنید خدایی زیاد سخت نیست.

البته یه راه سومی هم هست که بخوای رو هوا زندگی کنی. همیشه خدا سالی 10-15 درصد تورم داشته باشی و 10 درصدم افزایش حقوق و همیشه اردیبهشت ماه کرایه ها گرون شه و از راننده بپرسی چرا آخه گرون شده !! و از اون ور بقیه چیزا هم به همین بهونه گرون شه و ماشین های صدی شونصد لیتر سوار شی و زمستونا مردم رکورد بزنن تو مصرف گاز و تابستونا هم تو برق و دعا کنیم یه جا جنگ شه تا بتونیم ببریم اجناسمون رو بفروشیم اونجا و ...... .

به نظرم کنار هفت محور تحول اقتصادی یه "طرح جراحی ذهن اقتصادی مردم" رو هم باید می ذاشتن ..... . (551990) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۱:۲۶
اولا اون عدد 49% به شیوه ای محاسبه می شد که الان تغییرش دادن و اگر همون شیوه محاسبه برای الان اعمال می شد 70% بیشتر می شد...بنده درآمدم به عنوان یک کارمند دولت طوری بود که الان وضعیت بدتری احساس می کنم...

دوما احتمالا پدر بزرگوارتون جزو کسانی هستن که تو این چند سال اخیر یک دفعه وضعشون بهتر شده که از اون دوران این قدر خاطره براشون مونده ولی الان در آسایش هستن...

سوما جراحی گاهی واقعا لازم هست ولی من یکی ساختن با یک درد رو به سپردن خودم به یک جراح ناوارد ترجیح می دم چون عاقبت بدتری در انتظارم خواهد بود.... درست مثل الآن.... (552896) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۹:۵۷
به نام حق

قربون این اطلاعاتت بشم میشه به من بگی این شیوه چطوری تغییر کرده که 70% رو می کنه 30% ؟ ؟ ؟

فکر می کنی حرف زدن تاوان نداره ؟ پسر خوب . . . برو دنبال اجاره خونت وقتت رو توی این سایتا تلف نکن ، هم از دنیا می افتی هم از آخر

زنده اند مردان حق (553179) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۰:۵۴:۲۳
کار مناسب سراغ داری ؟ (556106) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۳۶:۰۱
برادر من حتماً مستاجر نیستی و اوضاع اقتصادیت هم توپ است و ارتباطاتت هم خوب (552351) (moderator22)
 
عباس
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۲۵:۴۹
یک دلیل دیگر برای اینکه متوجه شوید چقدر نرخ تورم اعلامی غیر دقیق و در واقع پایینتر از واقعیت است اینکه هر سال نماینده بانک مرکزی از صنف ما قیمت یک مورد ثابت را میپرسد و صنف ما هم معمولا قیمت این مورد را زیاد تغییر نمیدهد تا حساسیت ایجاد نکند و احتمالا اصناف و شغلهای دیگر هم از این کارها بلدند و مقامات هم که دوست دارند نرخ پایینی بدست اورند چشمهای خود را در این مواقع می بندند تا نرخ مورد نظرشان حاصل شود.
مقصود انکه قطعا باید محاسبه نرخ تورم بخصوص در این دولت را به سازمانی مستقل از دولت سپرد و ان سازمان نباید ذینفع در نتایج حاصله باشد تا از نظر علمی قابل استناد باشد و ترجیحا انکه دو یا چند سازمان جدا از هم نرخ را محاسبه کنند . (551624) (moderator22)
 
سیروس
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۴۷:۱۲
مرکزآمار هر کشوری همین استقلالی که شما مدنظرتون هست را دارند مرکزآمار ایران هم باید داشته باشد.

این باید همون بایدی است که مرکزآمار بر بالای پرسشنامه هایش در مورد قانون 4م مرکزآمار می نویسد. (552302) (moderator22)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۴۰:۴۰
وعده کاهش تورم به زیر 5درصد با اجرای لایه یارانه ها .
این تیتر روزنامه اقتصاد به شماره 2002 مورخ 5 بهمن 88 است .

خب دو حالت را در نظر بگیریم
1- دولت تورم 25درصدی را پیش بینی نکرده
پس تیم اقتصادی دولت از نقطه ضعف شدیدی برخوردار است .که همگی باید
بروند
2-وعده 5درصدی کذب بوده و من باب شوخی و تمسخر اعلام شده است .
تکلیف بر نمایندگان شجاع . !؟ مجلس مشخص است (551660) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۴۴:۳۵
دوست عزیز : گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی
غصه نخور ، تا پایان دوره این دولت محترم تورم به 160 درصد هم خواهد رسید
خیلی عجله نکن . (551670) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۴:۵۷:۳۵
سالهاست که برای خرید خانه با تورم قیمت آن مسابقه داده ایم و تورم پیروزمندانه از ما فاصله گرفت و ما نتوانستیم حتی به گرد قیمت مسکن برسیم
الان اکثر املاکی ها از تورم شدید قیمت مسکن در زمستان میگویند و ما دیگر نا امید شده ایم
مسکن مهر پاسخ نیاز مردم را نمیدهد مضاف بر اینکه این خانه ها در مناطق دوری نسبت به شهر واقع شده اند و بغیر از چند خانه نمادین بقیه آنها آماده نیست و کمبود های بسیاری دارد و محله هایی شلوغ را نشان میدهد - چنین خانه هایی خود باعث میشود ارزش خانه ها در شهر تهران افزایش یابد
به امید یک خانه 40 متری در تهران برای فرزندان یا نوه هایمان (551697) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۴۱:۰۴
ضمناً با حقوقی که کفاف زندگی روزمره را هم نمیدهد چطور میتونیم آورده اولیه و قسط مسکن مهر را بدهیم (552358) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۳۸:۰۲
چرامسکن مهر نمی خرید ریس حمهور گفته همه خونه دار میشن ؟! (552610) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۲:۱۸
به نام حق

مجبوری بچسبی به تهران ؟

پاشو برو یه شهر دیگه . . .

والا ، انگار اینجا حلوا خیرات می کنند . . .

باز یکی مزه پراکنی نکنه که خودت تهران چه می کنی . . . بنده دانشجو هستم وگر نه در اولین فرصت کلاردشت رو عشق است . . .

زنده اند مردان حق (553183) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۰۰:۱۰:۳۸
وقتی فارغ التحصیل بشی میفهمی کار توی تهران گیر نمیاد وای بحال شهرستان ! که راه و چاهش هم بلد نیستی! (555168) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۱۹:۱۲:۰۹
به نام حق

کار هست عرضه نیست . . . نداری برو کنار

یا علی
زنده اند مردان حق (556030) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۱:۲۲:۰۰
عزیزم خودت هم می دانی فعلاً ارتباطات نیاز دارد نه کارآمدی! (557661) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۱:۲۳:۲۱
کجا وصلی؟ (557663) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۱:۲۹:۳۱
طبق همین آمار ها درصد بیکاری در کسانی که تحصیلات عالیه دارند و از کارآفرین ها محسوب میشوند بسیار بالاتر از دیگر افراد است بیاییم با خودمان صادق باشیم و گیر اصلی کار را پیدا کنیم (557667) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۳ ۰۰:۱۵:۵۹
میفرمایید این 10 تا 20 در صد مردم که بیکارند عرضه ندارند؟!! ایول بابا مرد حق! (559074) (moderator19)
 
حمید گودرزی
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۸:۲۹
طبق قانون... شورای پول و اعتبار که بخش اعظم تصمیم گیری آن را نمایندگان دولت رهبری می کنند می بایست قوانینی را مصوب و به بانک ها ابلاغ نمایند که حافظ ارزش پس اندازهای مردم باشد .... در سال جاری عملا دیدیم که قوانین این شورا نه فقط حافظ ارزش پول پس انداز کنندگان نبود بلکه بخش اعظمی از ارزش پول ایشان را نیز کاست ( یادآور موضوع اضرار به غیر و پیگرد حقوقی در قوه قضاییه) .... این شورا با کاهش نرخ سود پس انداز عملا کاهش نرخ سود تسهیلات را مصوب نمود (خوش به حال آنانکه که توانستند با استفاده از رانت و پارتی تسهیلات کلان اخذ نمایند و آن را در بازار ارز و سکه هدایت نمایند) ... سپس شورای پول و اعتبار نرخ سود اوراق مشارکت را تا 17 درصد مصوب نمود بدون توجه به افزایش نرخ سود پس انداز کنندگان و .... ( در اینجا نیز خوش به حالی مضاعفی شد برای کسانی که با استفاده از رانت و پارتی تسهیلات کلان حدود 10 درصد را اخذ و آن را تبدیل به اوراق مشارکت 17 درصدی نمودند ) .... !!! با این همه دولت خدمت گذار همچنان ساکت ننشسته بود و به جای اجرای پلکانی و قانونی طرح هدفمندی یارانه ها در 5 سال بخش اعظم آن را در مراحلی بین 1 تا 3 ماه انجام داد اما برای اینکه بگوید این طرح را پلکانی و قانونی عمل نموده است از طریق نماینده خود در بانک مرکزی نسبت به ایجاد شوک و نوسان صعودی و کاذب در نرخ ریالی ارز سعی در القا نمودن این موضوع نمود که طرح مزبور کاملا قانونی اجرا شده است زیرا در طرح هدفمندی یارانه ها هزینه های حامل های انرزی بر پایه نرخ دلار محاسبه میشود و اگر دلار در سطح حدود 900 تومان یعنی سطح قیمتی آن در سال اجرای طرح (89) میماند دولت هیچ بهانه ای نداشت برای اینکه بگوید طرح مزبور را مطابق مدت قانونی اش اجرا نموده است ! چنانکه حتی به نظر میرسد باید همچنان شاهد افزایش قیمت حامل های انرزی باشیم ! بر این مدعا که رییس جمهور محترم گفت : جا داریم تا به هرنفر سه برابر یارانه نقدی بدهیم ... !
لذا مجموعه عوامل رانت آور و فسادآوری که دولت بر اساس سیاست های غلط خود اجرا و بر کشور تحمیل نمود منجر به تورمی شده اند که دامن کشور و ما را گرفته است ضمن اینکه با بالابردن هزینه تولید و عدم حمایت( و در مواردی عدم حمایت به موقع ) از تولیدکنندگان و اعمال سیاست های دستوری از افزایش محصولات ایشان منجر به کاهش انگیزه در تولید کننده شد اما این موضوع دیری نپایید که خودش مستقیم و غیر مستقیم تبدیل به تورمی خفته و فنرمانند شد که اینک در حال مشاهده رها شدن این فنر به سوی مردم هستیم که میتواند همچنان ادامه یابد و در ماههای آتی نیز ادامه یابد .... لذا تورم واقعی نسبت به یکسال قبل نه حدود 25 درصد بلکه میتواند حدود 45 تا 50 درصد و تا انتهای سال بیشتر نیز رقم بخورد !!! مگر اینکه نرخ ریالی ارز کاهش یابد و بخصوص دلار همان نرخی دیده شود که رییس جمهور محترم گفت : دلار 900 هم نمی ارزد ! معهذا تورمی که مردم عادی در یکسال قبل تاکنون برای هزینه کالاهای ضروری خود پرداخت نموده اند لااقل بیش از 50 درصد بوده است ... کافی ست این موضوع را از خود و دوستانتان جویا شوید .... ضمن اینکه مردم با دریافت یارانه نقدی از دولت حدود 20 تا 30 درصد از تورم مورد اشاره را برای خود کاهش داده اند .... اما به فرض تثبیت شرایط و نیندیشیدن چاره ای برای تورم کلی و مورد نظر ... وجود بحران های اقتصادی و بزرگتر دور از انتظار نیست...!!! (551738) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۷:۵۴
تورم؟؟؟تو این دولت معلومه که تمام امار و نمودارها رو به پایین میرن
سه هزار میلیارد سه هزار میلیارد داره میره واسه مردمی که گوجه ارزون از سر کوچه بخرن که مهم نیست...سر سران وارد کننده از چین و دولت چین و عربهای عزیزنفت و گاز خور ایران سلامت،ایرانی کیلو چند... (551762) (moderator22)
 
امید
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۵:۵۶:۲۷
همه چیز ارزون این حرفها کذب می باشد
مدارکشم موجوده !! (551772) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۶:۲۲:۵۹
برادر پاشو از خواب ...
تو هم که مثل ما همش رویای ارزونی می بینی (551813) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۱۹:۱۶
اینها همه اخباز کذب و نادرست است تو محله ما که هیچ افزایش قیمت و تورمی وجود ندارد . !!! (551970) (moderator22)
 
سيامک
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۱:۰۱:۴۸
اصلا تورم وجود نداره.....همه اونهايي که ميگن گرونيه!همه اونهايي که ميگن آمار اشتباهه!يا انگليسي هستند يا اسرائيلي....همه چيز خوبه (552130) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۱۸:۲۵:۳۹
در بين دوستان و اقوام و آشنايان شما، حتماً يك نفر هست كه اعمالش با گفتارش متناقض است و هميشه و هر روز خنگ ميزند و دسته گل به آب ميدهد، مثل نورمن ويزدم يا لورل و هاردي خراب كاري ميكند و همه ما بهش ميگويم او سفيه است، نادان است، عقلش نابالغ و رشد نكرده است، احمق است، و...و...و...
براي خراب تر نشدن امورات زندگي خود سعي ميكنيم كمتر به او ميدان داده شود تا اقلاً دچار خسارت نشويم...
من نميدانم ما همگي واقعاً ساده لوح هستيم يا خودمان را به ساده لوحي زده ايم، كه اينقدر با هم ديگر بحث و گفتگو كنيم اقتصاد را اينطور گفته اند، عده اي تأئيد مي كند و عده اي مخالف ميكند و همينطور منتظر آمارهاي مجهول و متناقض آمار مركزي و بانك مركزي ايران شويم... مگر هر روز در بقالي سر كوچه و بازار شاهد بي ارزش تر شدن و كوچك تر شدن پول جيبي تان (منابع مالي) آنهم بصورت نزولي نيستيد... (551979) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۴۶:۵۳
من تورم نمیدونم چیه فقط میدونم که قدرت حقوق الان ام تقریباً نصف اول ساله (552363) (moderator22)
 
محسن
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۹:۳۴:۴۲
مننمیدونم دوستان کلا به تعداد منفی و مثبت ها هم نکگاه میکنند که مدام اصرار دارند....! (552560) (moderator22)
 
مجمد
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۰:۲۵:۵۱
متاسفانه نرخ تورم بسیار بیشتر از این اعداد و ارقامی است که در مقاله فوق آمده.یکی از شاخص هایی که در نرخ تورم ارائه شده لحاظ نمیگردد مسکن است .اگر فقط همین یک شاخص را وارد محاسبات تورم کنند آنوقت شاهد نرخ های 3 رقمی تورم خواهیم بود.ضمناً در محاسبه شاخص تورم حدود 360 شاخص مختلف مورد بررسی قرار میگیرد که مردم عادی فقط با حدود 70 تای آن سروکار دارند و همانطور هم که گفتم مسکن هم جزو شاخص ها نیست. (552088) (moderator22)
 
بی نام
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۰:۴۶:۳۰
یک راه حل به نطرم رسید که همه میتونن مشکل تورم رو حل کنند اگه دیدید قیمت یک کالایی گران هست برید از سوپر سر کوچه رئیس جمهور تهیه کنید اونجا ارزان میدن!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (552118) (moderator22)
 
علی جوادی
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۲:۳۲:۳۴
وقتی دروغ را به راحتی میگویند عاقبت همینطور میشه

آقایان یک ماه پیش در تبلیغات جهت آمار نفوس و مسکن 1390 به جهت مشارکت بیشتر مردم به صراحت گفتند از این آمار جهت پرداخت یارانه ها استفاده نمیکنیم اما دیروز با کمال تاسف اعلام کردند جهت حذف یارانه اقشار پر درآمد از تمامی بانک های اطلاعاتی موجود استفاده میکنیم. (552233) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۵:۵۳
به نام خق

خب شما که اجاره نشینی پش مشکلی نیست از این نظر ! هست ؟

ای ناقلا . . . نکنه خودتم از اون دروغ گو هایی که حالا ترسیدی ، آره ؟

یا علی
زنده اند مردان حق (553189) (moderator22)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۱۳:۳۱
بسمه تعالی
با دعوا و مقایسه و له و علیه کسی گفتن دردی دوا نمی شود تورم و فشار اقتصادی بالاست به جای محکوم کردن و بحث بهتر است واقعا به داد مردم مستضعف با برنامه و تلاش رسید من الله التوفیق (552263) (moderator22)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۲۳:۱۳:۳۱
بسمه تعالی
با دعوا و مقایسه و له و علیه کسی گفتن دردی دوا نمی شود تورم و فشار اقتصادی بالاست به جای محکوم کردن و بحث بهتر است واقعا به داد مردم مستضعف با برنامه و تلاش رسید من الله التوفیق (552262) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۲۲:۵۰:۴۷
اول باید واقعیتها را قبول کرد و خودمان و دیگران را گول نزنیم و بگذاریم متفکرین آزادانه نظر بدهند بعد صادقانه عمل کنیم (553429) (moderator22)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۰:۲۵:۲۵
سر کوچه ما همه چیز ارزونه !!!!
هر کی ادرس خواست بگه تا ادرس و پخ کنم!!! (552339) (moderator22)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۳:۱۰:۳۰
چرا در رسانه ملی در مورد این تورم کمرشکن برنامه ای پخش نمی کنند ؟؟؟
مگه نه اینکه رسانه ملی هست ؟ باید در خدمت ملت باشد ؟ صدای شکستن غیرت مردان سرپرست خانوار در برابر فرزندانشون اینقدر گوش خراشه که بایکوت شده به این صورت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (552427) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۵:۵۷:۰۶
به نظر من باید از طریق اصلاح الگوی مصرف صحیح (مصرف کم با قیمت زیاد) را جایگزین ( مصرف زیاد با قسمت کم) کرد تا تعادل به حالت قبلی بر گردد که این فقط بعهده مصرف کننده نبوده و دولت ، تولید کنندگان خودرو و سایر وسایل مصرف کننده انرژی در جهت تولید محصولات با مصرف انرژی استاندا رد ، سازندگان مسکن و رسانه ها در این موضوع نقش دارند (552452) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۰۱:۱۳
شاید در راس امور قرار گرفتن افراد غیر کارشناس و کم دانش لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد ایران زده و خواهد زد مثلا در شرکت نفت فلات قاره سرمایه گذاری غیر کاشناسانه صورت گرفته بسیار بیشتر از سه هزار میلیارد توان است بدون هیچ گونه سودی و قرارداد های غیر کارشناسی و هدر دادن بیتالنال مملکت و وزیر فقط دم از سرمایه گذاری و مصرف دلار می زند بدون اینکه بتواند از این سرمایه گذاری بهره ای ببرد بعضی طرحهای غیر کارشناس حتی قادر به تامین هزینه صرف شده را نمی کنند چولهای که می تواند باعث عمران و ابادنی شود صرف خرید تجهیزاتی می شود که بدون بهره برداری دارند فرسوده می شوند واقعا پروزه گازی سلمان با صرف 3 میلیارد دلار چه نتیجه ای داشته ایا ریالی در امد داشته همه دستگاه ها فرسوده شده و کسی نیست دلسوزی کند یا بارچی که چندین میلیارد گرفته برای چاه ها بدون کارشناسی هزینه شده بدون یک بشکه تولید بیشتر کی مسئول این همه حسارات وارده است (552474) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۱۸:۱۸
داشتن یک عدد موتور موشک فرستان اشیائ 15 کیلویی که هیچ خاصیتی ندارند به جز هزینه های هنگفت به فضائ به چه دلیل کره جنوبی اولین قطعه ای که به فضا فرستاد 100 کیلو گرم بوده حالا ایران سعی کند اجسام 15 کیلو یی به فضا بفرستد (552486) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۸:۰۳
به نام حق

توی کل این مطالبی که خوندم ، مطلبی از این باحالتر پیدا نکردیم . . . دو سهب ار خوندمش و به اندازه 3 ماه خندیدم .

خب می گیم دفعه بعد 100 کیلوش کنند ، راضی میشی اونوقت ؟

راستی اون کره جنوبی جونت احتمالا به اون آمریکا جونت که وصل نیست ، هست ؟ نه فکر نمی کنم باشه . . . نه ارتش آمریکا توی کره ؟ نه نه دروغه

یا علی
زنده اند مردان حق (553191) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۲۵:۴۱
فقط می تونم بگم افسوس . افسوس که چه اشخاصی ما را به بازی گرفتند با کلمات می گم تورم یک رقمی ولی تورم را اگر درست محاسبه کنند بالای 50 درصد است. ما لیاقتمون همینه .افسوس (552490) (moderator22)
 
جنت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۴۲:۳۹
تورمی وجود ندارد چون برخی آقایان آنقدر از پول این ملت برده اند که دگر احساس تورم نمی کنند ............ (552502) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۸:۵۱:۱۳
انشاا.... اقا ظهور کنه مشکلات حل شه (552514) (moderator22)
 
احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۹:۰۵:۵۱
اگر مردم نخرند ونخورند نپوشند همه چیز ارزون میشه چون رئیس جمهور محبوبه گفت سکه که چیزی نیست نخرید مردم نخریدند ارزان شد وارزون شد (552529) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۹:۱۷:۱۴
بايد برويم فرهنگ لغات را درست كنيم تورم يعني ارزاني ركود يعني گردش مالي انوقت هرچه ميگ.يند راست حسيني ميگن (552541) (moderator22)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۹:۲۲:۲۶
جناب آقای توکلی ونمایندگان مجلس، پس وظیفه شما در این بین چیست؟مگر مجلس ابزار قانونی برای برخورد با دولت ندارد؟شما در این میان چه کرده اید؟اگر دولت احمدی نژاد بی قانون بوده و تخلف کرده مجلس هشتم مطمئنا یکی از ضعیفترین و ناکارآمدترین مجالس کشور بوده و هست. (552545) (moderator22)
 
رضا
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۸:۴۵:۳۴
وظیفه این آقایان رای اعتماد به وزیر اقتصاد به یک معذرت خواهی 000/000/000/000/3تو مانی من که چشم هایم برای صفرهاش به سیاهی رفت (554843) (moderator19)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۰۹:۳۴:۱۳
مطمئن باشید که رقم تورم بالای 100 درصد است , میتوانید تمام کالاها را در اینمورد بررسی کنید. دوستان به دروغهای بانک مرکزی اصلا توجهی نکنید... (552559) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۱:۰۰:۴۸
راستی بررسی کنید چرا مردم به آمارهای بانک مرکزی دیگر اعتماد ندارند؟ (556112) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۰۳:۵۵
تورم تک رقمی است و تمام این آمار غلط است! ( آخرین صحبت احمدی نژاد ) (552579) (moderator22)
 
فاطمه
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۰:۴۱:۱۲
سال دیگر شکر گذار امسال خواهیم بود . ماموریتی داشتند انجام شد (552614) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۰۹:۱۱
اینکه احمدی نژاد خوب عمل نکرده دلیل بر خوبی خاتمی نیست.یکی افراط کرد و دیگری تفریط (552743) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۳۹:۱۲
با سلام
الف عزیز و دیگر دوستان بیخود شلو غش نکنین ،تورم تعریف داره دقت فرمایید :
تورم خطی است اکثرا قرمز رنگ که طراح آنرا به هر گونه که صلاح بداند رسم می کند.
پس تورم سر خود نیست که اوج بگیرد یا فرود بیاید ؟تورم تا دستور ندهند اوج نمی گیره و تا دستور ندهند فرود نمیاد !!!!!!! خب طبیعی هست بعضا هم هوس میکنه اوج بگیره و یه چرخی بزنه تو هوا !!!!! مهم اینه که تا مسئولین ما قبول و اعلام نفرموده اند تورمی نیست و اوج نگرفته و شماها همه توهم دارید !!!!!!!! لطفا این را تو گوش های مبارکتان فرو فرمایید ،‌اینجا تورم فرمایشی است نه آنکه شما یا بنده با تن و جانمان حس کنیم . و نمونه اش اینکه از فروردین ماه قیمتها در حال کاهش است مثلا : دلار در فروردین 1100 تومان و اکنون 1350 تومان و این یعنی کاهش ! حالا شما ریاضی بلد نیستید مگه تقصیره تورمه !!!!!!!!!!!! نرخ مسیر تاکسی که بنده میرم در فروردین 250 تومان، اکنون 500 تومان ، این یعنی کاهش ووووووووووو الی ماشا الله ، خب حالا دوستان بجای اینکه بیهوده بر آهن سرد بکوبند ، چرا که از قدیم گفته اند نرود میخ آهنین بر سنگ ، بهتره برن کمی ریاضیات بخونن و فرهنگستان ادب و فارسی هم بیهوده بجای اینکه الکی برای کامپیوتر معادل سازی کنه برای تورم معادل پیدا کنه که من این کلمات را پیشنهاد میکنم 1 ـ کاهش 2 ـ بقال محله ما 3 ـ غرض ورزی 4 ـ عناد ووووووووو و الف عزیز هم بهتره بیهوده با این چیزا کلنجار نری ، تورم و اینارا ول کن چرا که ، تربیت نا اهل را چون گرد کان بر گنبد است ، یه مقاله ای از عجایب کف دریاها یا از سیاهچاله ها یا از خلقت انسان بزار که به جایی هم بر نخوره و اعصاب ما هم خط خطی نشه . (552774) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۲:۴۰:۴۲
بجای دعوا با هم چاره ای به حال اقتصاد بیمار بکنید (552779) (moderator22)
 
انتی پررو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۹:۰۷:۳۸
مگه درمان این اقتصاد بیمار یک راه چاره بیشتر داره!؟ (553900) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۱:۰۵
اي بابا كم كردن تورم كه چيزي نيست به خداخيلي راحتترازين حرفهايي كه شماميزنيد فقط كافيه اون نمودارو به جاي صعودي بودن نزولي بكشيم بياريم توتلوزيون خودمون نشون بديم پايينش هم مهرمديركل اماروبزنيم به همين راحتي (552834) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۵:۲۹:۰۵
بعد از گذشت 23 سال از جنگ ، هنوز ما داریم در مورد اختلاف بین آمارها بحث میکنیم .در حالی که اگه خود آقایان راس کار اعم از نماینده و دولتی ها سری به بازار بزنند معلوم می شود نرخ تورم چقدر است. نکته دوم اینکه چرا ما نتوانسته ایم فشار تورم را از روی مردمی که با این همه صبر مصائب مختلفی را تحمل کرده اند برداریم جای تامل دارد. (553009) (moderator22)
 
امیر
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۶:۰۷:۳۶
من امیر آدم بیچاره ای هستم. چون ترمی 2 میلیون شهریه دانشگاه آزاد میدهم .
هزینه های دیگر رو هم کنارش بگذارید . چند ترم دیگه هر کلاس بیمارستانی من 480 هزار تومان میشود که با احتساب 4 کلاس بیمارستانی و شهریه ثابت 1.470.000 تومانی حدود 4 میلیون با هزینه های جانبی میشود ... .
گرانی های اخیر رو هم کنارش . اما در آمد ما 480 هزار تومان مستمری + 180 هزار تومان یارانه است . (553038) (moderator22)
 
ستادآمار
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۶:۴۴:۳۶
از کساني که هي غر هي مي زنن آمار واقعي تورم بيشتر،بيکاری،رشد اقتصادی و.....مغاير با اونچه که اعلام شده است،مي باشد!در خواست ميشه تا ارقام مورد درخواست خودشونو اعلام کنن تا در يک چشم بهم زدن ما با دستکاری کاری کنيم که بشه هرآنچه شما خواستيد!!!!خوبه اينطوری؟؟؟ (553069) (moderator22)
 
ا.کویر
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۷:۲۲:۴۲
سلام به همگی. دوستان دقت کنید که اکثر آقایان و خانمها درست می گویند ولی چون هر کدام از یک منظر نگاه می کنند و زوایای دیگر را نمی بینند اختلاف نظر بوجود می آید. اینکه اوضاع اقتصادی مردم خوب نیست و نزخ تورم خیلی بالا تر از آنچیزی است که در آمار ها می آید درست است اما یادمان نرود
1-که اقتصاد در کل جهان خراب است (لطفا نگویید که ایران که ارتباطی با دنیا ندارد و از این حرفا که به علم اقتصادی تان شک می کنم)
2-ما در حال دوره گذار هستیم و هر حاکم و رئیس جمهور دیگری هم که بود اوضاع همین قدر بد میشد
3- یه دستاورد های ایران هم توجه کنید. بی انصاف نباشید. این که کشورهای دیگر روی ما زوم کرده اند به دلیل همین پیشرفتهاست (ترس از این پیشرفتهاست)
4- کشوری که می خواهد به دوران اوج برگردد و شکوه دوران طلایی و گذشته خود را تکرار کند واز وابستگی رها شود باید تاوانی بپرداز
و ...... (553100) (moderator22)
 
حق گو
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۱۸:۱۵:۰۸
هی نغ می زنید آزادی آزادی این هم آزادی هر کس هر قیمتی دوست دارد جنس اش را می فروشد هر روز تورم بالا می رود ما خوش شما خوش چی می خواید تورم 1000 درصد ی کدوم دولت به مردمش می ده آخه چقد شماها ناشکرید آزادی بهتر از این (553133) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۷ ۲۱:۱۸:۰۶
هیچ حای دنیا قیمت مسکن مثل ایران نیست مثلا در ترکیه ، استانبول متری 1000 لیر یعنی 700 هزار تومان شما می توانید مسکن خیلی خوب خریداری کنید در این 7 ساله کار دولت فقط شده چاپ پول و توزیع بی منطق بین مردم ، یعنی امروز شما هرجای این جامعه که برید ناراضی هستند آقای احمدی نژاد سال 84 دولت رو تحویل گرفت با شعار نرخ بهره بانکی تک رقمی که هرگز محقق نشد ، افزایش شدید نقدینگی باعث از بین رفتن قدرت ریال شده و مردم هر چقدر هم که در می آورند باز همه کار ها لنگ است.
امروز نمی دانم مردم به دولت چه نمره اقتصادی می دهند اما در این تردید ندارم که سیاسیت چاپ پول بدون توجه به سایر پارامتر ها به شدت شکست خورده (553315) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۰۷:۰۸:۴۴
مگه این ملت مزاحم وغیرخودی اهمیتی داره سر بزرگان و از ما بهتران و اقازاده ها و خودیها سلامت (553588) (moderator22)
 
حامد
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۸ ۱۲:۰۳:۱۱
تنها تعجب بنده این است که اگر این تورم زمان آقای خاتمی یا هاشمی بود (بخصوص زمان خاتمی) مردم کفن پوش شده و حوزه های علمیه قم تعطیل می شد کجایند آن کفن پوشان؟ نمدانم آیا تمام ائمه جماعات عوض شده اند یا همان ها هستند که مدام در خطبه های نماز جمعه از گرانی و تورم می گفتند؟ (553675) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۰۸:۳۳:۱۰
منظورتان از اقتصاددان های دلسوز، طراح طرح تثبیت قیمت ها که نیست؟ (554239) (moderator19)
 
م کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۰۸:۴۴:۵۴
همه چیز فقط اقتصاد نیست ، تورم همیشه بوده کمی هم به فکر دین وآخرت خودتان باشید در زمان جناب خاتمی دین را افیون جامعه می گفتند به ائمه ع اهانت می کردند وووو اقتصاد مردم هم خوب نبود آقایان به آمارها و به نسبت درآمد وهزینه خانواردر دولت های مختلف مراجعه نمایند (554246) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۲۱:۰۹:۵۳
کسی که انبارهایش از جنس پر است از تورم بدش نمیاید و دنیایش رو براه است ولی دین و آخرتش را نمیدانم (556121) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۰:۰۴:۱۸
بعضی تورم ها مجازند بعضی مباح وبعضی حرام بسته به این است که چه کسی رییس جمهور باشد .
اما آنچه تغییرناپذیر است خرد شدن کمر مردم کم درآمد در زیر بار قیمتها و بحثهای ناشی از آن (این بار به خاطر فشاری که اینهمه نوشته و اظهار نظر بر پیکرشان وارد می کند)شمارا به خدا فکری کنید به حال مردم مات و مبهوت این دیار .این ملت مظلوم و سر به راه خیلی تحمل دارند ...
مسولین امر بد نیست گاهگاهی با لباس مبدل آن طور که متقدمین می کردند به میان مردم بروند و فقط حرفهای انها را شنونده باشند .بعد وقتی با خود خلوت می کنند ببینند باری که بر دوش دارند چقدر سنگین است و آن وقت منصفانه قضاوت کنند و تصمیم بگیرند که اگر توان اصلاح و پیشبرد کارها را دارند بمانند و گرنه بار به دیگری بسپارند که تواناتر است.
آنها باید فارغ ار از هرگونه تفکر گول زننده باور کنند که حساب پس دادن غیرقابل اجتناب است دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد و آن وقت فقط خدا می داند چه ها پیش خواهد آمد تر به آتش خشک خواهد سوخت و پشیمانی هم نه جا ونه سود خواهد داشت.
تازه پاسخ خدا را چه خواهند داد .پس تا دیر نشده سنگها را از دامن بریزید و کارها را به کاردان بسپارید که وقت تنگ است و کار بسیار. (554303) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۹:۴۶:۵۹
زمان احمدینژادعوارض اتوبانهاچندین برابرشده(مثل اتوبان قم)ولی دریغ ازذره ای خدمات.حتی از35 سال پیش چندسانت به عرض آن اضافه نشده .فقط5روز تعطیل میکنندوچندمیلیون ماشین سرازیر میشه تواتوبان ونتیجه هزاران تصاف ودهها گشته !جواب خون ومال این مردم راکی میده؟ (554912) (moderator19)
 
ناصر بنی اسد
۱۳۹۰-۰۹-۲۰ ۱۷:۳۳:۳۰
باسلام وعرض ادب
به استحضار میرسانم شرکت ملی صنایع مس ایران تابه حال در خصوص پرداخت بیمه مکمل جانبازان هیچ گونه تصمیمی نگرفته و هنوز از مزایایی که در مجلس محترم شورای اسلامی و ابلاغیه ی هیئت دولت به دستگاه های اجرایی مصوب گردیده است امتناع نموده و حاضر به پاسخ گویی نمی باشد؟
باتشکر جانباز (555940) (moderator19)
 
ابراهيم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۲۴ ۰۸:۲۸:۴۷
بدون حرف اضافه ببينيد نرخ تورم را در زمان تصميم گيري در خصوص افزايش حقوق كارگر بد بخت بي دفاع كه پناه اول و آخرش خدا بوده و هست."آقاي توكلي از شما ميخوام در زمان موعود دفاع جانانه از حقوق كارگرا انجام بديد كه خونشون توسط اين بخشاي خصوصي تو شيشيه ميشه و بخاطر نيازشون دم نميزنن" (560378) (moderator19)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۲:۱۵
چرا نظر سنجی های سایتتون تعطیل شده ؟
حداقل دلمون خوش بود که بعضی مشکلات داره منعکس میشه وشاید چشم بینا و گوش شنوایی به نظرها توجه کنه (618560) (alef-11)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۱ ۱۱:۴۱:۴۵
با سلام
هدف مندی یارانه ها به این طریق ابلهانه ، فقط باعث تورم و کاهش ارزش پول شد،بطوری که صد تومانی قبل از هدفمندی یارانه ها از هزارتومان فعلی با ارزشتر بود! (761933) (moderator18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نرخ تورم در حال اوج گرفتن است
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته