توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422999
واکنش اردوغان به حملات تروریستی ترکیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۹
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به دنبال دو انفجار مهیب شنبه شب در استانبول که طی آن دست کم 29 تن کشته و 166 تن دیگر زخمی شدند، گفت: ترکیه دوباره با چهره زشت و پست تروریسم روبه رو شد.

به گزارش ایرنا، استانبول ترکیه بعداز چند ماه دوباره با حملات تروریستی خونین روبه رو شد. این حمله که به دنبال بازی فوتبال تیم های بشیکتاش و بورسا اسپور در استادیوم ورزشی جدید بشیکتاش موسوم به ودافون آرنا در دو نقطه نزدیک به هم و به طور عمده علیه نیروی ضربتی پلیس صورت گرفت، تلفات سنگین دارد. تاکنون دو غیر نظامی، 27 نیروی پلیس کشته و 166 تن زخمی شده اند که حال شماری از آنها وخیم گزارش شده است.

این حملات تروریستی واکنش های گسترده ای دارد.
 
اردوغان به دنبال این حادثه گفت: دیده می شود که تروریست ها زمان و مکانی را انتخاب کرده اند که بتوانند بیشترین خونریزی را داشته باشند. متاسفانه شهیدهایی داریم. من از خدا طلب رحمت برای آنها دارم و برای مصدومین نیز آرزوی بهبودی سریع می کنم.
 
وی گفت: هرگاه که ترکیه گامهای مثبتی را برای آینده ای بهتر بر می دارد، پاسخ آن را بلافاصله به دست گروههای تروریستی و با ریختن خون انسانها و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم می دهند. در سالهای اخیر ترکیه به بارها با چنین حملات تروریستی خائنانه ای روبه رو شده است. اهمیتی ندارد که این حمله را کدام گروه انجام داده اند. پ.ک.ک، داعش و همه با یک هدف مشترک به کشور و ملت ترکیه حمله می کنند.
 
اردوغان گفت: ترکیه زخم های خود ناشی از این حملات تروریستی پست را خود التیام خواهد داد و سوگ را نیز همراه با دوستان حقیقی خود خواهد گرفت.
 
وی گفت: ما انتظار نداریم کشورهایی که به جای قرار گرفتن در کنار ترکیه، به حمایت از تروریست ها ادامه می دادند، بعد از این حمله نیز رویکرد متفاوتی داشته باشند. اما ما با یاری خدا و با یکپارچگی از عهده گروههای تروریستی و کسانی که در پشت پرده این گروهها قرار دارند، بر خواهد آمد. اردوغان تصریح کرد این حملات عزم و شوق ترکیه را پیشبرد اهداف خود نخواهد شکست، بلکه ملت با این درک که اگر در راه میهن کشته شوم، شهید، زنده بمانم غازی خواهد بود، به راه خود ادامه خواهد داد.
 
نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا که بعداز حادثه انفجار به استانبول آمد و به عیادت مصدومین رفت، در گفت و گو با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه هدف حملات تروریستی تخریب روحیه مردم است، گفت: « به خاطر رضای خدا رسانه ها از انتشار مطالبی که تاثیر منفی روی روحیه مردم می گذارد اجتناب کرده و صرفا به اطلاعیه های رسمی و اظهارات مقامات اعتبار کنند. او به ویژه خواستار حساسیت بیشتر در خصوص اطلاع رسانی ها از طریق رسانه های اجتماعی شد و از مردم خواست به هر خبری که در این رسانه ها منتشر می شود، اعتبار قائل نشوند. وی گفت: بیائید کاری نکنیم که دشمنان ترکیه را خشنود کنیم.»
 
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه هم با اعلام شمار کشته ها و زخمی های دو انفجار پی در پی در استانبول گفت: سخنش با تروریست ها این است که تا مبارزه دولت با تروریست ها بی رحمانه ادامه خواهد داشت. ما به معذرت هیچکس نگاه نخواهیم کرد. ما در عیادت از مصدومین حادثه، در بین اعضای هیات دولت قولی که به هم دادیم این است که مبارزه بی امان با تروریست ها ادامه دهیم. سویلو اما در خصوص اینکه کدام گروه تروریستی این حمله را انجام داده، توضیحی نداد و گفت: 10 تن در رابطه با انفجار ها دستگیر شده اند.
 
او در توضیح چگونگی انفجارها گفت: به دنبال اتمام بازی فوتبال بین تیم های بشیکتاش – بورسا سپور و تخلیه تماشاگران، در نقطه تجمع نیروهای ویژه پلیس مامور امنیت در بیرون استادیوم ورزشی ودافون، در ساعت 22.29 دقیقه ( 22.59 به وقت تهران) انفجاری مهیب رخ می دهد که ارزیابی های اولیه نشان می دهد انفجار با یک خودروی حامل مواد منفجره صورت می گیرد. 45 ثانیه بعد نیز انفجار دیگری در نزدیکی محل حادثه در پارک ماچکا رخ می دهد که احتمال داده می شود مرتبط با انفجار اول است و توسط یک فردی که با ورود به میان نیروی پلیس، بمب های روی خودرا منفجر می کند.
 
رجب آکداغ وزیر سلامت ترکیه که به همراه سلیمان سویلو وزیر کشور و خانم بطول سایان کایا وزیر خانواده از مصدومین در بیمارستان عیادت کرد، به خبرنگاران گفت: از 166 زخمی انفجارهای دیشب 20 تن سرپایی مداوا و مرخص شده اند. 17 تن تحت عملیات جراحی قرار دارند. حال شش تن از مصدومین وخیم است که سه تن از آنها شرایط بسیار جدی دارند.
 
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو بامداد یکشنبه با صدور اطلاعیه ای، حملات تروریستی در استانبول را محکوم و تاکید کرد ناتو مقابل هر نوع تروریستی است و با آن مبارزه می کند.
او با همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی با دولت ترکیه به عنوان هم پیمان ناتو اعلام همبستگی کرده است.
 
سفارت آمریکا در آنکارا نیز از حساب توئیتری خود حملات تروریستی استانبول را به شدت محکوم کرد.
 
استانبول بزرگترین شهر ترکیه و بعنوان قلب صنعت گردشگری و بازرگانی این کشور در دو سال اخیر شاهد حملات تروریستی و کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته شده و قربانیان زیادی را داده است.
 
حملات خونین در فرودگاه بین المللی استانبول، انفجار در ایستگاه وزنه جیلر در نزدیکی بازار بزرگ و تاریخی استانبول، انفجار خونین در منطقه بوسنا، حملات انتحاری در میدان سلطان احمد و حمله انتحاری در منطقه بی اوغلو از جمله این حملات تروریستی بود که صدها تن از شهروندان این کشور و یا گردشگران خارجی کشته و زخمی شده اند.
 
 
کلمات کلیدی : اردوغان + حملات تروریستی+ ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.