نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496790
درباره تحریم‌های آمریکا/ کجا اشتباه کردیم؟
ناصر ایمانی/8 مرداد96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۰
تحریم‌های جدید سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، طرحی تجمیعی از تحریم‌های قبلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است و واجد تحریم‌های جدید و جدی نیست لذا تأثیر مستقیم و قابل توجه بر اقتصاد ایران ندارد اما این تحریم‌ها باعث افتراق بیشتر بین اروپا و آمریکا خواهد شد. ضمن اینکه خروج تقریبی آمریکا از برجام را به نمایش می‌گذارد.

آمریکایی‌ها تمایل دارند که هزینه بر هم زدن برجام به دست ایران انجام گیرد اگرچه با بودن برجام هم آمریکا منافع زیادی را خواهد داشت زیرا هم صنایع هسته‌ای ایران را کنترل می‌کند و هم انواع و اقسام تحریم‌ها را به بهانه موشکی و حقوق بشر و تروریسم، اعمال می‌کند و هم امتیازاتی را که قرار بود ایران از طریق برجام داشته باشد، آن‌ها را کنترل شده و به مقدار بسیار محدود، اعطاء کند.

اما در داخل نیز این تحریم‌های جدید آمریکا، آن هم پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، واجد آثار زیادی است که بهتر است به آن پرداخته نشده و وحدت و انسجام داخلی مخدوش نشود. مهم این است که مسوولان ذیربط به بد عهدی آمریکایی‌ها و نقض آن توسط آمریکا اذعان دارند تا همین حد کافی و بهتر است بیشتر به آن پرداخته نشود!

چه راهکار جدی برای ایران وجود دارد تا مقابله به مثل در مقابل تحریم‌های آمریکا انجام دهیم؟ پاسخ این است که تقریباً راهکار جدی وجود ندارد زیرا اگر ایران بخواهد بخشی از تعهدات خود در برجام را که انجام داده، مجدداً تعلیق کرده و به وضعیت قبل از امضای برجام برگرداند، این به معنای نقض برجام توسط ایران تلقی شده و اروپایی‌ها را هم علیه ایران همنوا خواهد کرد لذا این‌بار آمریکا و اروپا علیه ایران مجدداً متحد می‌شوند. از سوی دیگر بهانه دست آمریکا خواهد داد که تحریم‌های بیشتری را این‌بار به‌دلیل نقض برجام اعمال کند.

واقعیت این است که اشتباه استراتژیک اتخاذ شده در گذشته، اجرای کامل و مطلق و سریع تعهدات ایران در برجام، توسط جمهوری اسلامی ایران بود. انجام این تعهدات به صورت عجولانه، مانند فردی می‌ماند که تمام گلوله‌های خود را شلیک کند و در مقابل تک تیراندازی‌های طرف مقابل، دیگر گلوله‌ای برای پاسخ گویی نداشته باشد اگر برجام توسط ایران به تدریج و متناسب با اجرای تعهدات طرف مقابل صورت می‌گرفت، وضعیت بسیار بهتری داشتیم.
 

 
 
کلمات کلیدی : تحریم‌ جدید+برجام
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۲:۵۹
اشتباه نکردیم روسیه هم تحریم شده امریکا باتوجه به قدرت اقتصادی ونطامی که دارد باحربه تحریم کاردلخواه خودراانجام میدهد خواه روسیه باشد خواه چین باشد یا ایران دردام انهاخودراگرفتارنکنیم شعار هم ندهیم. باعقل وتدبیر کارهاراپیش ببریم (4494545) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۴۵:۲۸
روسیه که با آمریکا توافقی رو امضا نکرده ما با آمریکا برجام رو امضا کردیم که هر
روز به یه بهانه دبه میکنن..
واقعا برای وزیر و رئیس جمهوری که این همه ادعا دارن پیش بینی این مسائل ممکن نبود یا به خاطر انتخابات خودشون رو زدن به اون راه؟! (4495048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۰:۵۲
تسلیم شدن ایران که بزرگترین دشمن آمریکاست، اونها رو به این نتیجه رسونده که در برابر سایر رقبا و دشمنانشون از همین ترفند استفاده کنن.
گرچه از کسانی که ذره ای عقل و تدبیر در وجودشون نیست نمیشه انتظار خردورزی داشت، اما در شرایطی که آمریکا پیام تسلیم در برابر تحریم دریافت کرده دیگه بهیچوجه از تحریم کردن کوتاه نمیاد و تدبیر دولت بی تدبیر افاقه نمیکنه، مگر سایر بزرگان مملکت کاری بکنن.. یک ‌دیوانه سنگی به چاه میندازه که صد تا عاقل نمی‌تونن بیرون بیارنش!! (4495266) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۱۳:۲۸
غنی سازی برای ما آب و نان نمیشود .
ما نفت داریم . (4495312) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۳:۰۷:۳۵
فرق ما با روسیه در این هست که ما طبق توافق یک امتیاز بزرگی را دادیم و تحریم میشویم ولی روسیه یک قسمت از یک کشور را جدا و به خودش ملحق کرد و تحریم میشه! (4496776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۳:۵۹
می دانید اگر برجام نبود
چه می شد...
این جمله راامروزه خیلی تکراری می شنویم
میشنویم
ولی نمی فهمیم
لطفا روشنمان کنیم
یعنی ان موقع که درجزو محور شرارت بوش بودیم وضع بدتربود یا92
اون موقع که جنک داشتیم
وهیچی نداشتیم بد بود یا93 (4494546) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۲۱:۳۶
عزیز دل برادر شما می فهمی و نیازی به روشن کردن نداری مگر اینکه حافظه ات یاری نکنه و مشکلات مردم در سالهای 90 تا 92 یادت رفته باشه!! (4494899) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۵۹:۴۹
الان چه ؟ بهتر شده ؟ در کدام زمینه ها ؟ (4495189) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۷:۴۴:۱۷
مشکلات مردم رفع نشده است (4496171) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۸:۵۴
مگر میشود در ایران مسئولی بگوید من اشتباه کردم که حالا امیر کبیر زمان بخواهد بگوید که اشتباه کرده؟! (4494559) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۵:۵۴
ان جا که تیم مذاکره کننده با دغدغه های جناحی ، وارد مذاکرات شد. (4494579) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۷:۴۸
اشتباه نکردن بلکه باید مشکلات سیاسی بین دو کشور را هم در دوره ای اوباما حل میکردن..وقتی دو کشور دشمن هستن خب این طبیعی هست (4494584) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۰۲:۱۱
تحریم ایسا در دوره اوباما انجام شد عزیز دل این دوره و آن دوره ندارد خودت رو گول نزن (4495194) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۸:۰۰
شما بگید کجا اشتباه نکردیم ؟؟؟؟؟؟‌ اوج خشم دوستان پرتاب یک خودکار بود !!!!!! (4494586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۰۵:۰۰
بنازم به این تدبیر (4494593) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۹:۵۸
قطعا تاثیر دارد چون اهرمی به نام دلار دارد که با آن بر جهان حکومت می کند و بلافاصه وزارت خزانه داری امریکا از آن برای تنبیه شرکتهای اروپایی و ... استفاده خواهد کرد.

امروز وقتی نرخ بهره بانکی در آمریکا یک صدم درصد بالا و پایین می شود، در جهان در روی قیمت نفت، طلا و ... تاثیر می گذارد؛ حالا ببیند اگر بخواهد دلار را بالا و پایین کند خیلی از کشورها را با مشکل روبرو می کند. (4494778) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۴:۱۹
شما 8 سال چه کردید جز تحریم بیشتر ؟ (4495024) (alef-11)
 
شیبر
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۴:۳۶
ما اشتباه نکردیم امریکا زورش زیاده امکاناتش گستردهست .... (4495025) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۲۶:۰۰
زیاد خودتون رو برای این کاغذ پارها ناراحت نکنید ! (4495138) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۰۸:۲۰
عجله کردن و حالا باید چوبش رو بخوریم (4495203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۰۳:۱۱
همانجایی که خدا را فراموش کردید... (4496004) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۹:۴۰:۲۸
عزیز خدا به انسان عقل داده لذا اگر امثال ترامپ و آمریکا درست،عاقلانه و سنجیده عمل کنند قطعا نتیجه می گیرند و اگر ما چنین عمل کنیم ،ما نتیجه خواهیم گرفت این سنت خداوند است لذا اگر ما هم مدیریت و درایت درست نداشته باشیم و کارمان بیرون آوردن منابع زیرزمینی ، فروختن آن و خوردن و خوابیدن باشد،باید بپذیریم که بنده و برده امثال ترامپ و آمریکا شویم حال هر قدر می خواهی شعار مرگ براین آن سربده.آنها سیادت خود در جهان را از راه کار و تلاش و کوشش بدست آورده اند و اگر دیگران در دنیا و ازجمله ما هم همین روش را در پیش نگیریم هیچ وقت برآنها غلبه نخواهیم کرد چون سنت خداوند پیروزی کوشش کننده گان است چه مومن و چه کافر وقتی می بینی از بین جمعیت 18 میلیون نفری یهودیان دنیا 180 نفر جایزه نوبل گرفته اند ولی از جمع 1/5 میلیاردی مسلمانان فقط 3 نفر جایزه نوبل گرفته اند،رمز این را در می یابی که چطور اسرائیل 5 میلیونی توی سر چند صد میلیون عرب می زند. (4496330) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۱۷:۱۰
هرقدر تحریم جدید اضافه شود بازبرجام نقض نمیشود واقعا این برجام برای خودش اعجوبه ای شده. بیخود نبود که آقای روحانی میخواست بجای درس روباه وخروس ،برجام رادرکتابها بنویسد (4496021) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.