توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504899
تکذیب هک شدن سیستم مرکز کنترل فضای کشور
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: مرکز کنترل فضای کشور بدون وقفه و اختلال عملیات کنترل ترافیک را مانند گذشته انجام می دهد و فقط نوع سرویس تغییر پیدا کرده است وهر گونه شایعه هک ، تکذیب می شود.

رحمت اله مه ابادی در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما، افزود: ما در دوران پسابرجام قرار داریم و یکی از مشکلات در تحریم ها عدم پشتیبانی شرکت سازنده برای ما برای مشکلات نوسازی سامانه ها بود.

وی گفت: در دوران پسابرجام یکی از فعالیت ها نوسازی سامانه بوده که در این فرآیند تاکید بر استفاده ازتوان داخلی است.
مه آبادی افزود: مجموعه قطعات سامانه هایی که عمر مفید آنها به اتمام می رسد با مجموعه قطعات نو جایگزین می شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در باره تاخیر برخی پروازهای ظهر امروز هم گفت: این عملیات در ساعاتی که ترافیک کمتر است در ساعت 12-15 صورت گرفت که هدف ان ارتقای سیستم مرکز کنترل فضای کشوراست.
وی افزود: برای اولین بار (یو پی اس )پردازنده داده های راداری مرکزی کنترل فضای کشور
نوسازی و جایگزین می شود ، (آر پی دی) مغز است و تعویض (یو پی اس) سبب قطع جریان برق می شود و باید دوباره آپلود شود که 20 دقیقه زمان می برد.

مه آبادی ادامه داد: در این شرایط خدمات راداری را نمی توانیم ارائه دهیم که این به این مفهوم قطع خدمات نیست بلکه نوع سرویس از راداری به سرویس دستورالعملی مبتنی بر
صدا تغییر می کند.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در صورتی که نیاز باشد سیستم کاملا خاموش شود این فرمان هم طولانی می شود.
مه آبادی گفت : تغییرات به عمل آمده متوجه برخی پروازهای داخلی خروجی بوده و اکنون جریان ترافیکی همه پروازها عادی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: تا استقرار کامل این رادار ممکن است یکیا دو بار اخلال(تاخیر) ایجاد شود که جریانی عادی است.
وی تاکید کرد : دستورالعمل های ناظر بر ایمنی اجازه هیچ گونه ریسکی به مجموعه هوانوردی نمی دهد و عملیاتی متوقف نخواهد شد و هر گونه نوع سرویس اختلال داشته باشد نوع سرویس تغییر می کند و مواردی مثل تاخیر های موقتی انجام می شود که بسیار کم است و تکراری نخواهد بود.

مه آبادی گفت: در دو سال اخیر با اقداماتی در زمینه آزادسازی نرخ و نوسازی ناوگان تحول خوبی در شبکه راه های هوایی کشور ایجاد شده است.

مدیر عامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود : نسبت به دو سال گذشته پذیرای ترافیک سنگینی هستیم و ترافیک ها دوبرابر شده است باید سعی کنیم عملیات منطبق با دستور العمل باشد و پروازها وقفه ای نداشته باشند.

وی گفت: پروازهای خروجی که تعداد محدودی بودند 12 تا 3 بعد از ظهر تاخیر داشتند و امیدواریم سامانه جدید مستقر و این موضوع هم برطرف شود.
مه آبادی افزود: باید سامانه ها را نوسازی کنیم ، در حال ساخت و سفارش سامانه ها هستیم و در دوران نوسازی به سر می بریم و باید اطلاعات کارشناسی ارائه شود.
 
کلمات کلیدی : مرکز کنترل فضای کشور+هک کردن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.