توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381274
تایید ادعای ترامپ درباره اوباما و هیلاری
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
یکی از گزارش‌های اطلاعات دفاعی سال ۲۰۱۲ میلادی که مهر "محرمانه" داشته، افشا می‌کند همانطور که دونالد ترامپ درباره شکل‌گیری داعش از سوی اوباما و کلینتون می‌گوید، ائتلاف ضد اسد مورد حمایت آمریکا در آن زمان از سوی القاعده در عراق (AQI) و "دولت اسلامی عراق" (ISI) رهبری می‌شد که کمی بعد با یکدیگر ادغام شده و شبکه تروریستی "داعش" (ISIS) را به وجود آوردند.

به گزارش ایسنا، یکی از گزارش‌های اطلاعات دفاعی سال ۲۰۱۲ میلادی که مهر "محرمانه" داشته، افشا می‌کند همانطور که دونالد ترامپ درباره شکل‌گیری داعش از سوی اوباما و کلینتون می‌گوید، ائتلاف ضد اسد مورد حمایت آمریکا در آن زمان از سوی القاعده در عراق (AQI) و "دولت اسلامی عراق" (ISI) رهبری می‌شد که کمی بعد با یکدیگر ادغام شده و شبکه تروریستی "داعش" (ISIS) را به وجود آوردند.

این گزارش افشا می‌کند، اگرچه آمریکا هرگونه حمایت و کمک مستقیم به القاعده در عراق و دولت اسلامی عراق (داعش عراق) را طبق محدودیت‌های اعمال شده توسط قوانین ضد ترور داخلی رد کرده اما مقامات وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون به خوبی مطلع بودند که مخالفان میانه رو با این شبه‌نظامیان تروریست در هم تنیده هستند.

در این گزارش آمده است: ابومحمد العدنانی، سخنگوی دولت اسلامی عراق از اهل تسنن این کشور به ویژه قبایل مستقر در مناطق مرزی بین عراق و سوریه می‌خواهد تا علیه دولت دمشق جنگ به راه اندازند.

در ادامه این گزارش آمده است: مخالفان سوری در تلاشند تا کنترل مناطق شرقی از جمله حسکه و دیرالزور مجاور با استان‌های موصل و الانبار واقع در غرب عراق به علاوه مناطق هم مرز با ترکیه را به دست گیرند. کشورهای غربی، حوزه خلیج فارس و ترکیه نیز از این تلاش‌ها حمایت می‌کنند.

در این گزارش گفته می‌شود: احتمال ایجاد یک قلمروی سلفی اعلام شده یا نشده در مناطق حسکه و دیرالزور واقع در شرق سوریه وجود دارد و این دقیقا همان چیزی است که قدرت‌های حامی مخالفان سوری می‌خواهند؛ چیزی که امکان دارد به عنوان درخواست تشکیل خلافت داعش در سوریه تفسیر شود.

در دسامبر ۲۰۱۲ یعنی چند ماه پس از این گزارش اطلاعات دفاعی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت و جناح جنگ طلب تاسیسات امنیت ملی همسو شد و گفت، آمریکا مخالفان سوری را "نماینده مشروع" مردم سوریه می‌داند.

بار دیگر مخالفان سوری که دولت اوباما آنها را نماینده مشروع مردم سوریه تلقی می‌کرد توسط پیشروهای شبکه تروریستی داعش، القاعده در عراق و دولت اسلامی عراق رهبری شدند و واشنگتن نیز با "چشم پوشی عامدانه" به تامین تسلیحاتی آنها پرداخت.

نشانه‌ها حاکی از آن است که دولت اوباما نتوانست به موقع خطر شبکه تروریستی داعش را درک کند و با ارزیابی‌های مایکل فلاین، مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی که ظهور و توسعه داعش را انکار می‌کرد، اوضاع بغرنج‌تر شد.

سیاست آمریکا در استفاده از افراطگرایان در جنگ‌های نیابتی پیش از این هم سابقه داشته و در این میان می‌توان به حمایت سازمان سیا در دولت ریگان از "مجاهدین افغانستان" نام برد که بذر ایجاد گروه‌های تروریستی نظیر القاعده به رهبری بن لادن را کاشت.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ ، داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.