توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401271
البشیر آتش‌بس را تمدید کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
رئیس جمهوری سودان از تمدید آتش‌بس تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت روزنامه اماراتی البیان، عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در پایان جلسات کنفرانس گفتگوی ملی در خارطوم، از تمدید آتش‌بس تا پایان سال جاری خبر داد.

عمر البشیر از شاخه‌های مسلح و مدنی مخالف نداء سودان نیز خواست تا به طرح گفتگوی ملی بپیوندند.

این اظهارات البشیر پس از آن مطرح شد که وی سند گفتگوی ملی را با حضور روسای جمهور مصر، اوگاندا، موریتانی، چاد و همچنین دبیرکل اتحادیه عرب تحویل گرفت.

سند گفتگوی ملی شامل بندهایی می‌شود که تعددگرایی سیاسی و تحقق دموکراسی و ضمانت آزادی بیان و اجتناب از خشونت و به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی و اجتماعی و تصویب قانون اساسی همیشگی برای کشور را تصویب می‌کند.

البشیر دو سال قبل از گروه‌های سیاسی مخالف خواست تا برای آشتی ملی و توقف جنگ در دارفور و کردفان جنوبی و نیل آبی به گفتگوی سیاسی بپیوندند اما گروه‌های سیاسی و جنبش‌های مسلح پیوستن به گفتگو با شروطی را که دولت گذاشته بود، نپذیرفتند.

البشیر در اواسط ژوئن گذشته از آتش‌بس در منطقه درگیری‌ها به مدت چهار ماه خبر داد. دولت در آنجا با شورشیان جنبش مردمی بخش شمال از سال ۲۰۱۱ می‌جنگد.

از سوی دیگر، عبدالفتاح سیسی گفت که گفتگو پایگاهی مهم در تاریخ سودان است.

وی از شجاعت البشیر برای اتخاذ تصمیمات سرنوشت ساز که منافع عالی کشور را حفظ کند، استقبال کرد.

رئیس جمهوری اوگاندا نیز گفت که این توافقی که در پی گفتگو حاصل شد، دستاوردی مهم برای قشر سیاسی در کشور به شمار می‌آید.
 
کلمات کلیدی : سودان + البشیر+ آتش بس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.