نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411478
از دید اسلام مهمترین وظایف زن کدامند؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۹
مهمترین وظیفه زن، شوهردارى و تربیت فرزندانى صالح و سالم و کارآمد است و هیچ کارى نباید این مسئله مهم را تحت الشعاع قرار دهد و انجام چنین مسئولیت بزرگى نیازمند به کسب اطلاعات لازم مى باشد چه اینکه بدون شناخت نسبت به مسائل تربیتى، اخلاقى و کسب مهارتهاى ارتباطى براى ایجاد روابط گرم و صمیمى با شوهر امکان پذیر نیست لذا هر کدام از زوجین با توجه با پیچیده شدن مسائل زندگى باید اطلاعات لازم را در این زمینه از طریق مطالعه کتاب هاى مفید، مجلات و دیدن فیلم هاى تربیتى به دست آورند و اگر زنان درس می خوانند باید رشته ی تحصیلی شان مرتبط با و ظایفشان باشد، و الا در امر تربیت فرزند و داشتن یک زندگى سالم و بانشاط با مشکلات جدى مواجه خواهند شد.

نکته اى که توجه به آن ضرورى است اهمیت شوهر دارى، تربیت فرزندان و گرم نگه داشتن کانون خانواده است امروزه متأسفانه تبلیغات مسموم موجب کم اهمیت جلوه دادن فعالیت زنان در خانه است در حالیکه زیر بناى یک جامعه سالم و کارآمد خانواده است. اگر خانوده ها از استحکام خوبى برخوردار باشند و فرزندان که محصولات خانواده هستند در زمینه هاى گوناگون تربیت شوند و از رشد و بالندگى خوبى برخوردار باشند آنگاه جامعه با مشکلات کمترى مواجه خواهد شد و انجام چنین مسئولیت بزرگى بیشتر بر عهده زنان مى باشد چه اینکه از زمان انعقاد نطفه تا هنگام تولد و بعد از تولد تا دو سالگى کودک به صورت صد در صد وابسته به مادر مى باشد و نقش پدر بسیار کم است البته با بزرگ تر شدن کودک نقش پدر نیز بیشتر خواهد شد ولى هیچ گاه تا دوران بلوغ سهم پدر به اندازه مادر نمى باشد و این حاکى از اهمیت نقش مادر در تربیت فرزند مى باشد و این کار دشوار بیشتر از هر کس از عهده مادر بر مى آید و راستى چه کارى از تربیت انسانها که شریفترین مخلوقات آفرینش هستند بالاتر است.

در واقع این مادر است که پایه هاى اولیه رشد، تربیت و هدایت کودک در دامن خود فراهم مى کند و اهمیت خانواده به عنوان اولین جایگاه تربیتى انسان بر تمام مراکز علمى و تربیتى دیگر از قبیل پیش دبستان، مدرسه و دانشگاه بیشتر است و خانواده نسبت به این مراکز علمى و تربیتى تقدم زمانى و دینى دارد یعنى هم زمانا" مقدم است و هم رتبى آن مقدم مى باشد. بنابراین هیچ کارى نباید این مسئولیت مهم را تحت الشعاع قرار دهد البته اگر زن و شوهر با یکدیگر همکارى کنند و براى اداره زندگى مشترک خود برنامه ریزى صحیحى داشته باشند زنان علاوه بر انجام امور خانه دارى مى توانند در فعالیت هاى فرهنگى، علمى، سیاسى و اجتماعى خارج از خانه نیز مشارکت داشته باشند و حضور در اینگونه فعالیت ها منافاتى با امور زندگى و همسردارى و تربیت فرزندان ندارد و انجام این مهم مستلزم چند امر مهم مى باشد:

1- همکارى زن و شوهر با یکدیگر
2- نوع کار خارج از خانه باید با توانایى و ابعاد شخصیتى زن متناسب باشد.

3- محیط کار و محل کار و همکاران باید به گونه اى باشد که زن بتواند حجاب، عفاف و حریم خود را به خوبى حفظ کند و اگر انجام کار در خارج از خانه مستلزم رعایت نکردن موازین شرعى و اخلاقى شود چنین کارى براى زنان مفید و مناسب نیست.

4- زنان وقتى کار خارج از خانه به خود اختصاص مى دهند نباید به حدى باشد که بیشتر وقت و انرژى زن را از بین ببرد و باعث ناتوانى او در انجام وظایف داخل خانه شود. و نیز به تربیت فرزند ضربه نزند. با رعایت نکات فوق انجام فعالیت در خارج از خانه براى زنان نه تنها اشکالى ندارد بلکه باعث کسب تجارب بیشتر و فواید ارزشمندى است.
منبع: بیتوته
 
کلمات کلیدی : همسر، همسرداری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۲۵:۴۷
1- شوهرداری، خانه داری و فرزندآوری و فرزندپروری(در یک کلام بچه داری). این هر سه وظایف برشمرده دینی هستند که البته برای بخش وسیعی از جامعه زنان ایرانی محدود شدن در خانه(یا حتی خانواده) را در بر داشته، این گونه زنان را راضی نمی گرداند.
2-زنان جویای برابری های اجتماعی، خانه را محدودیت دانسته، به عرصه اجتماعی ورود می یابند. مشکل اساسی این جاست که به دلیل نداشتن(نخواستن فرزند) برای 4 یا 5 سال اول زندگی، زنان دچار محدویت های نقشی شده،به دوستی های دورهمی و بیرون از خانوادگی راه می یابند و آغاز مقایسه و چشم به هم چشمی ها و در نهایت ناسازگاری و در آخر جدایی.
3- خانواده، روابط زن و مرد، نقش های هریک در خانواده جدید هسته‌ای و گاهی دورزی(ستاکی) امروزی باید و باید بازشناسی و باز تعریف کارشناسی گردد با خانواده های گسترده مردسالار و ریش سفیدان چندین دهه گذشته اصلا قابل مقایسه نیست.
4- زن، شوهر و فرزند(اگر در خانواده های جدید حتی تا یکی پیدا شود) همگی باید از نو تعریف شوند. (4006305) (alef-11)
 
وکیلیان
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۹:۱۰:۳۰
بسیار ناقص و مبهم است. برای نوشتن چنین مقالاتی باید از افراد متخصص استفاده شود. (4006377) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.