توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487970
موسویان: ترامپ ایران را به عنوان یک واقعیت در منطقه بپذیرد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۳
سید حسین موسویان در مقاله‌ای در وب‌سایت لوبلاگ آمریکا با اشاره به تهدیدات واقعی امنیتی محیط پیرامونی ایران نوشت: ترامپ باید از شکست‌های گذشته آمریکا در اعمال سیاست‌های خصمانه علیه ایران درس گرفته و از دادن چک سفید امضاء به متحدان عرب برای پیشبرد اهداف فرقه‌گرایی در منطقه خودداری کند.

به گزارش ایسنا،‌ متن این مقاله به شرح زیر است:

"فشار" یکبار دیگر نام بازی سیاست آمریکا در مورد ایران است. سنای آمریکا تحریم‌های جدید اعمال کرده است، وزیر خارجه، تیلرسون هم اعلام کرده که آمریکا با هژمونی ایران در منطقه مقابله خواهد کرد و روی تغییر مسالمت‌آمیز حکومت در ایران کار خواهد کرد. در حالی‌ که تنش بین ایران و آمریکا در سوریه در حال افزایش است، زمزمه‌های جنگ بالقوه مصیبت‌ باری در افق تشدید شده است.
 
فراخوان تیلرسون برای تغییر رژیم در تهران، نقض قوانین بین‌المللی و معاهده 1981 ایران و آمریکاست که در آن آمریکا متعهد به عدم مداخله در امور داخلی ایران شده است. روابط ایران و آمریکا در دوره اوباما با توافق هسته‌ای و گفت‌گوهای سطح بالا شناخته شد اما ترامپ آن را در مسیر تقابل تمام عیار قرار می‌دهد.
 
دولت ترامپ با سرزنش ایران به خاطر به اصطلاح اختلاف‌افکنی در منطقه، در حقیقت در دام قصه‌سرایی‌های خودساخته و بی‌اساس رهبران اسراییل و عربستان گرفتار شده که قصد تحریف تاریخ معاصر را دارند. ایران کشوری است که از زمان تجاوز صدام تاکنون در احاطه تهدیدهای مستمر بوده است. در جریان تجاوز هشت ساله به ایران، صدام از حمایت قدرت‌های جهانی و غربی و منطقه‌ای برخوردار شد به طوری‌که فقط عربستان 97 میلیارد دلار به او پرداخت کرد. از آن مقطع تا کنون، ایران سعی کرده امنیت مزرهای خود را تامین کند آن هم در شرایطی که بی‌وقفه تحت فشار و تحریم آمریکا بوده است.
 
در سمت شرق، ایران 921 کیلومتر مرز با افغانستان دارد که چند دهه گرفتار جنگی ویرانگر است. حمله نظامی آمریکا به افغانستان درسال 2001 به خاطر عملیات تروریستی به برج‌های دوقلو نیویورک صورت گرفت که 15 تن ازعاملان آن اتباع سعودی بودند. از آن زمان تا کنون با حضور نیروهای نظامی آمریکا و ناتو، افغانستان گرفتار طاعون تروریسم بوده و امروزه هم نیمی از خاک این کشورهم در اختیار طالبان است. این وضعیت تهدید جدی علیه امنیت ملی ایران بوده ضمن این‌که ایران برای چندین دهه سه میلیون آواره افغانی را میزبانی کرده و از مقاصد اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز بوده است.
 
ایران 959 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان دارد، کشوری که از متحدان استراتژیک آمریکا و عربستان و قطب تبلیغ ایدیولوژی افراط‌گرای وهابی است و مستمرا با عملیات گروه تروریستی جیش العدل و جندالله امنیت مرزی ایران را تهدید کرده است. این واقعیت در کنار وجود بمب اتم، بی‌ثباتی داخلی و ترویج و گسترش جریان‌های ضد شیعی در پاکستان، حاکی از وجود تهدید ماندگار علیه امنیت ملی ایران در این بخش مرزی است.
 
ایران در غرب خود با 1600 کیلومتر مرز مشترک با عراق نیز با تهدید مهم امنیت ملی مواجه است. عراق از سال 2003 بر اثر تجاوز نظامی آمریکا دچار جنگ و خونریزی است که موجب حضور صدها هزار آواره عراقی در ایران بوده است. ضمن این‌که در چند سال گذشته تمامیت ارضی عراق نیر مورد تهدید قرار گرفته، بخشی از آن توسط داعشی اشغال شده که اخیرا هم مرتکب جنایت تروریستی در تهران شد.
 
ایران همچنین 534 کیلومتر مرز مشترک با ترکیه دارد که مقر ناتوست و پایگاه نظامی هوایی اینجرلینک آن در کنترل بمب‌های هسته‌ای آمریکاست. در چند سال اخیر هم ثبات داخلی ترکیه به خاطر جنگ باکردها، وقوع حوادث مکرر تروریستی و دفع کودتا، زیر سوال رفته است. چنین اوضاعی در ترکیه نیز تهدیدی دیگر برای امنیت ملی ایران آفریده است.
 
ایران در جنوب با همسایگان عرب در سراسر خلیج فارس مرز مشترک آبی دارد. در طول چند دهه گذشته، آمریکا برای حفظ حکومت‌های استبدادی، خلیج فارس را به منطقه نظامی تبدیل کرده است. آمریکا در حوزه خلیج فارس پایگاه‌های نظامی تاسیس کرده، کشتی جنگی هواپیمابر و زیردریایی‌های هسته‌ای مستقر کرده و سیل تسلیحات نظامی روانه پادشاهی‌های عرب منطقه کرده است. اوباما قرارداد فروش 115 میلیارد دلار و ترامپ نیز اخیرا 110 میلیارد دلار فروش تسلیحات نظامی با عربستان امضاء کرد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سال‌ها مواضع خصمانه‌ای علیه ایران داشته و حتی آمریکا را تشویق به حمله نظامی به ایران کرده‌اند. اخیرا جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا فاش کرد که حتی در دوره مذاکرات هسته‌ای، اعراب خلیج فارس خواستار حمله نظامی آمریکا به ایران بوده‌اند.
 
بر خلاف ادعای دولت ترامپ در مورد اینکه ایران عامل بی‌ثباتی و هژمونی بر منطقه است، حقیقت این است که ایران قربانی بی‌ثباتی‌هایی است که آمریکا در منطقه به ارث گذاشته، با تهدیدات امنیتی جدی مواجه است و از این رو نگرانی‌های مشروع امنیتی دارد. واقعیت محیط امنیتی پیرامونی ایران این است که 60% از مرزهای ایران از کنترل دولت‌های کشورهای همسایه خارج است.
 
دولت ترامپ به جای تحکیم برجام و تلاش برای یافتن راه‌های همکاری در موارد منافع مشترک دو کشور همچون مبارزه با تروریسم، هدف فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را بی‌ثبات کردن منطقه می‌خواند. ترامپ باید از شکست‌های گذشته آمریکا در اعمال سیاست‌های خصمانه علیه ایران درس گرفته و از دادن چک سفید امضاء به متحدان عرب برای پیشبرد اهداف فرقه‌گرایی در منطقه خودداری کند. هم‌چنین ترامپ باید ایران را به عنوان یک واقعیت در جغرافیای منطقه پذیرفته و متحدان خود را تشویق کند که به دعوت وزیر خارجه ایران برای دیالوگ منطقه‌ای در جهت شکل‌دهی همکاری‌های مشترک در منطقه، پاسخ مثبت دهند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + آمریکا + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.