نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477179
ادامه روند رایزنی ها برای هیات رئیسه مجلس؛
فراکسیون مستقلین با کدام فراکسیون ائتلاف می کند/ معرفی گزینه های جدید برای نواب رئیس/ لیست 12 نفره فراکسیون امید آماده شده است
بخش سیاسی الف، 9 خرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷
انتخابات هیات رییسه مجلس دهم در سال دوم بعد از برگزاری انتخابات شوراها و ریاست جمهوری به امری پیچیده تبدیل شده است. سه فراکسیون امید، مستقلین و نمایندگان ولایی رایزنی های گسترده ای را برای کسب کرسی ها بیشتر از دو هفته پیش آغاز کرده اند و تا فردا که قرار است انتخابات برگزار شود ادامه خواهد داشت.

در روزهای گذشته اخبار و تحلیل های فراوان و بعضا متناقضی از نتیجه مشورت ها و لیست فراکسیون ها منتشر شد. اخباری که بیشتری پیرامون علی مطهری، نائب رئیسی فعلی مجلس می باشد. با توجه به آرایشی که در حال حاضر مجلس دهم دارد هیچ کدام از فراکسیون های مجلس به تنهایی قادر به تعیین هیات رئیسه نمی باشد و برای پیروزی در این انتخابات لزوم حداقل اتحاد دو فراکسیون وجود دارد. در سال اول انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم، دو فراکسیون مستقلین و امید با ائتلاف با هم توانستند ریاست مجلس و نواب را آن خود کنند و دست بالاتر را داشته باشند. بر اساس همین ائتلاف بود که دو گزینه اصلی فراکسیون ولایی یعنی دهقان و حاج بابایی نتوانستند به صدرنشینان بهارستان راه یابند.

اما در سال دوم گفته می شود فراکسیون مستقلین بدنبال ائتلاف با فراکسیون ولایی می باشد. اگر چه دیروز برخی از اعضای فراکسیون امید و مستقلین دوباره از احتمال اتحاد دو فراکسیون سخن گفتند اما به نظر می رسد برای دست یابی به نتیجه کار حداقل باید تا عصر امروز صبر کرد؛ چرا که عنوان شده است  فراکسیون امید قصد دارد لیست خود را برای کرسی ها تعیین نماید.

در آخرین تحول الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در صفحه توییتر خود از توافق با فراکسیون مستقلین بر سر نائب رئیسی علی مطهری خبر داد.

گفتنی است محمدرضا عارف ریاست فراکسیون امید مجلس، کاظم جلالی ریاست فراکسیون مستقلین ولایی و حمیدرضا حاجی بابایی ریاست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم را بر عهده دارند.
 
در ادامه به مهمترین اخبار در این باره اشاره شده است.

توافق فراکسیون‌های ولایی و مستقلین برای ارائه لیست مشترک
سید حسین نقوی حسینی،سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با بیان اینکه این فراکسیون در انتخابات هیأت رئیسه به صورت مشترک با فراکسیون مستقلین لیست خواهد داد گفت که طبق آخرین تصمیم قرار است در این لیست آقای لاریجانی به عنوان رئیس باشد و فراکسیون ولایی شش نماینده و فراکسیون مستقلین پنج نماینده را برای انتخابات هیأت رئیسه به مجلس معرفی کند.

نقوی حسینی توضیح داد: طی جلسه ای که هفته گذشته با حضور آقای لاریجانی برگزار شد توافقی صورت گرفت که دو فراکسیون ولایی و مستقلین به صورت مشترک برای انتخابات هیأت رئیسه لیست ارائه دهند که بر اساس آن آقای لاریجانی رئیس خواهد بود و مستقلین پنج نماینده و ولایی شش نماینده برای سمت‌های مختلف هیأت رئیسه معرفی می‌کند.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت:‌ بر همین اساس مقرر شد که تمامی اعضای دو فراکسیون ولایی و مستقلین که بیش از ۱۷۰ نماینده هستند به این لیست مشترک رای دهند کاندیداهای هیأت رئیسه نباید با سایر فراکسیون‌ها لابی کنند و صرفه نظر از اینکه چه کسی در لیست قرار دارد باید به آن افراد توافق شده در لیست رای دهند.

نقوی حسینی افزود: ‌تاکنون قرار بر لیست مشترک و رای به آن است البته اگر در لحظات پایانی فراکسیون مستقلین تصمیم دیگری بگیرد ما به هیچ عنوان بنای دادن لیست مشترک با امیدی‌ها نداریم و در این شرایط فراکسیون ولایی به صورت مستقل لیست خواهد داد.

دنبال حفظ لاریجانی، پزشکیان و مطهری هستیم
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، با اشاره به اعلام توافق صورت گرفته بین فراکسیونهای ولایی و مستقلین گفت: من از چنین موضوعی اطلاعی ندارم و چنین توافقی را هم تایید نمی کنم؛ زیرا هنوز هیچ توافقی نهایی نشده است.

وی افزود: نظر فراکسیون مستقلین حفظ آقای لاریجانی به عنوان رئیس و همچنین آقایان پزشکیان و مطهری به عنوان نواب رئیس مجلس در ترکیب جدید هیئت رئیسه مجلس است، در واقع ما بنا داریم که تغییرات هیات رئیسه در سال دوم حداقل ممکن باشد.

تفاهمی برای هیئت رئیسه حاصل نشده است
بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که در مورد انتخابات هیات رییسه مجلس هنوز اتفاق جدیدی نیفتاده است، افزود: با این که دو فراکسیون مستقلین ولایی و نمایندگان ولایی مجلس با یکدیگر لیستی را تهیه کرده اند ولی ما هنوز معتقدیم که امکان تعامل وجود دارد.
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: ما معتقد به آرامش در مجلس هستیم و خواهان دو دستگی و شکاف نیستیم، قطعا به لیست6-6 آنها تن نخواهیم داد و اگر آنان بخواهند این لیست را بدهند ما هم لیست جداگانه نامزدهای خود را برای تمام ارکان ارائه می کنیم.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش مطهری در جلسه مجمع عمومی این فراکسیون اشاره کرد و گفت: باتوجه به مسائل مختلفی که در جلسه مجمع عمومی روز دوشنبه بعدازظهر انجام شد، به اتفاق آرا تصویب کردیم که کف خواسته فراکسیون، حفظ وضع موجود باشد و درعین حال، رای‌گیری دیگری انجام دادیم که درصورت عدم تحقق این مطالبه، آقای پزشکیان به‌عنوان کاندیدای فراکسیون امید برای کرسی ریاست معرفی خواهد شد.
 
حاجی‌بابایی و مصری کاندیدای نائب‌ رئیسی مجلس
عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی از احتمال کاندیداتوری حاجی‌بابایی و مصری برای پست نائب‌رئیسی مجلس خبرداد.

جواد کریمی قدوسی با بیان اینکه فراکسیون‌های مستقلان ولایی و نمایندگان ولایی پارلمان لیست واحدی برای انتخابات اعضای هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهند کرد، گفت: روز سه‌شنبه 9 خرداد جلسه‌ای در فراکسیون ولایت برگزار می‌شود تا لیستی به همین منظور و با رأی نمایندگان تدوین شود.
 
وی به جلسه اخیر برخی از نمایندگان عضو  فراکسیون ولایت با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: در آن جلسه مقرر شده که فراکسیون ولایت علی لاریجانی را به‌عنوان رئیس مجلس معرفی کند و برای سایر اعضای هیئت رئیسه مجلس با توافق دو فراکسیون مستقلان و ولایی لیستی تهیه شود.

عضو فراکسیون ولایت مجلس تصریح کرد: تاکنون حاجی‌بابایی و عبدالرضا مصری برای تصدی پست نواب رئیس از سوی فراکسیون ولایت اعلام آمادگی کرده‌اند و برای سایر پست‌های هیئت رئیسه نیز نمایندگانی تاکنون اعلام نامزدی داشته‌اند.
 
آماده شدن لیست 12 نفره فراکسیون امید

عضو فراکسیون امید می‌گوید برای انتخابات هیئت رئیسه به دلیل مذاکرات ناموفق با دیگر فراکسیون ها، لیست 12 نفره تعیین کرده ایم که اگر تا زمان انتخابات با سایر فراکسیون‌ها برای لیست مشترک به تفاهم نرسیم، لیست 12 نفره را به برای رای گیری به صحن معرفی می‌کنیم.

علیرضا رحیمی گفت:‌ در روزهای گذشته فراکسیون امید با فراکسیون مستقلین گفت‌وگوهایی را انجام داده است. نماینده‌هایی که وظیفه این رایزنی را برعهده داشتند گزارش‌هایی را به فراکسیون ارائه دادند که نشان می‌داد این رایزنی‌ها مسیر توافق را طی نکرده است؛ به همین دلیل اعضای فراکسیون‌امید با رای‌گیری‌های اجمالی تصمیم گرفتند برای هر 12 کرسی هئیت‌رئیسه کاندیدا داشته باشند، در این تصمیم‌گیری بر ریاست آقای پزشکیان نیز اجماع صورت گرفت.
 
رحمیی با بیان اینکه رایزنی‌ها با دو فراکسیون‌ دیگر در دو روز آینده ادامه خواهد داشت،‌ تصریح کرد:‌ طی این دو روز لیست کامل فراکسیون‌امید هم تکمیل خواهد شد و گزینه های نامزدی نواب‌رئیس و دبیران هئیت‌رئیسه که به دلیل محدودیت زمان و ادامه مذاکرات،‌ رای گیری به عمل نیامد در این دو روز رای‌گیری و انتخاب خواهند شد و در روزهای آینده نیز لیست فراکسیون امید به صورت رسمی منتشر خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات هیات رئیسه مجلس، مجلس دهم، عارف، لاریجانی، پزشکیان، مطهری
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۲:۲۲:۵۴
علی مطهری رادیکال است و به درد نایب رییسی نمی خورد. (4401090) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۳:۲۸:۴۶
آقایان لاریجانی، مطهری و پزشکیان بهترین انتخاب هستند. (4401195) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۴:۲۱:۱۷
احتمالا ترکیب اصلی هیئت رئیسه مجلس برای سال دوم تغییر عمده ای نخواهد داشت. (4401325) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۵:۰۱:۵۱
اقای لاریجانی که همه کاری برای اصلاح طلبا کرده چرا میخوان عوضش کنن و هی شرط میزارن؟ سهم بیشتری میخوان (4401417) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۵:۰۴:۴۵
آخرین شورای شهری که دست اصلاح طلبان بود شورای اول بود که با فضاحت تمام خودشان منحلش کردند
آخرین مجلس اصلاح طلبان مجلس ششم بود که رسوایی های زیادی ببار آورد و سرچشمه گرفتاری هسته ای نیز در آن مجلس بود.
خدا بخیر کند؟ (4401423) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۵:۱۳:۱۸
اگر لیست امید حذف شود دور بعد لاریجانی و تیم اش حذف خواهند شد (4401457) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۵:۱۷:۵۴
قطعا تلاش برای حذف لیست امبد جدی تر خواهد شد (4401478) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۹:۲۱:۳۸
یک سوال از آقای موحدی کرمانی؛ این آقای جلالی که با لیست امید رفت مجلس ولی علیه لیست امید جبهه تشکیل داده رأیش حلاله؟ (4401984) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.