توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 258974
«خیانت انیشتن»؛ اریک امانوئل اشمیت؛ ترجمه شهلا حایری؛قطره
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۵
خیانت انیشتن
نویسنده: اریک امانوئل اشمیت
ترجمه: شهلا حایری
نشر: قطره، چاپ اول ۱۳۹۳
۱۱۰ صفحه،۶۰۰۰ تومان

****

اريك امانوئل اشميت امروزه یکی از مهمترين نویسندگان فرانسه و كل اروپا محسوب می شود. داستانهای او به اغلب زبانهای زنده جهان ترجمه شده و نمايشنامه هاي او در ۳۰ كشور به روي صحنه رفته اند.

«خیانت اینشتین» نمایشنامه‌ای ست به قلم این نویسنده نامدار که آثارش در کشور ما نیز طرفداران بسیار دارد. این نمایشنامه اثری ست در گونه کمدی که شرح دغدغه های ذهنی نابغه‌ ای را که در کشمکشی درونی  با وجدان خویش گرفتار شده و در معرض امتحانی اخلاقی قرار گرفته،به نمایش می گذارد. او برخلاف میل خود موفق به اختراعی شده است که در واقع ماشین نابودی جهان محسوب می شود.

در سواحل دریاچه‌ای در نیوجرسی، دو آدم با یکدیگر روبه رو شده و به صحبت می پردازند. یکی از آنان آلبرت اینشتین، نابغه‌ی قرن بیستم و دیگری ولگردی بریده از جامعه است.

در این دیدار، اینشتین از وضعیت دشوار خود می گوید که به‌عنوان فعال صلح از نتایج وحشتناک فعالیت‌های نظری خود آگاه است و از تولید اولین بمب اتمی به‌دست هیتلر و نازی‌ها می‌ترسد. از سوی دیگر خبردار کردن رقبای سیاسی آلمان که خیانت به کشورش نیز محجسوب می شود، می تواند به نتایجی مشابه ختم شود. اینجاست که باورهای اینشتین به چالش کشیده می شود تا بیندیشد که به بشر خدمت می کند یا خیانت؟!
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.