نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438578
توضیحات بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره شهدای خدمت آتش‌نشان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران توضیحاتی در مورد ابعاد حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو منتشر کرد.

به گزارش ایسنا،در این توضیح آمده است: بنیاد شهید و امور ایثارگران حساسیت‌های بالای افکار عمومی، صاحبان قلم و اندیشه و شهروندان در دفاع از عمل ایثارگرانه آتش نشانان قهرمان را نمودی بارز از علاقه و دلبستگی ریشه دار مردمان این سرزمین به فرهنگ ایثار و شهادت دانسته و حساسیت آنان نسبت به حفظ و حراست این فرهنگ و رسیدگی به خانواده های شهدا به ویژه شهدای خدمت آتش نشانی را ارج نهاده و این توجه ویژه افکار عمومی را شایسته تقدیر می داند و در عین حال بیان نکات زیر ضروری است:

1- بنیاد شهید و امور ایثارگران همانند همه دستگاه‌های اجرایی دیگر بر حسب قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین نامه های مصوب هیأت وزیران نسبت به ارائه خدمات به جامعه هدف اقدام می‌کند. بدین معنا هر آنچه از طرف مراجع قانونگذار و سیاست گذار کلان کشور در چارچوب قانون و مقررات به این نهاد محول گردد قطعاً با تمام توان نسبت به اجرای آن اقدام می کند.

 2- بر اساس آخرین اصلاحات قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران مصوب 1387 و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 1391 و همچنین آیین نامه تعیین و احراز مصادیق شهید و ایثارگر مصوب هیأت محترم وزیران، در حال حاضر خانواده‌های شهدایی که در مناطق جنگی و یا آثار باقی مانده از جنگ و درگیری با اشرار به شهادت رسیده‌اند قانوناً تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفته‌اند.

3- در مورد مأموران سازمان‌های مختلفی که برای عملیات امداد و نجات در حوادثی نظیر سیل، زلزله و آتش سوزی و ... اقدام به فعالیت های ایثارگرانه برای نجات همنوعان می‌نمایند و در این راه جان خود را از دست می‌دهند قانونگذار تکلیف قانونی و مرجع مشخص برای ارائه خدمات به خانواده‌های آنها تعیین نکرده است و بدین ترتیب بنیاد شهید و امور ایثارگران فاقد اختیارات قانونی لازم برای ارائه خدمت به خانواده‌های معزز حوادثی از این نوع می‌باشد. اما خوشبختانه در خصوص شهدای آتش نشان شورای اسلامی شهر تهران طی مصوباتی در سال‌های  1394 و 1395 شهرداری تهران را مکلف به ارائه خدمات و تسهیلات و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان نموده است.

4- در طی سالهای گذشته با توجه به وقوع حوادث مختلف که منجر به جان باختن مأموران برخی دستگاه­های اجرایی در طی عملیات امداد و نجات شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران با توجه به وظیفه ذاتی خود در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همواره حساسیت و توجه لازم برای پاسداشت الگوهای بارز ایثار در عرصه‌های اجتماعی را داشته و اقداماتی نیز برای رفع این خلأ قانونی انجام داده است و هر زمانی که مراجع قانونگذار و قانونی تکلیفی در این زمینه برای بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین کرده اند همانند سایر خانواده معزز شهدا و ایثارگران با تمامی توان و ظرفیت خود نسبت به انجام تکالیف قانونی اقدام نموده است.
 
کلمات کلیدی : پلاسکو + آتش‌سوزی + ساختمان پلاسكوی تهران + بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۴۳:۵۲
جانباختگان حادثه منا چه شرايطي دارند؟ (4133710) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.