توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504277
ادعای عجیب عزیزمحمدی: هیات رئیسه فدراسیون در سال ۸۹ مفاد قرارداد بلیت فروشی را ندید!/ از حضور آقازاده ها در شرکت های فدراسیون بی خبرم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸
ماجراهای شرکت بلیت فروشی و قراردادی که بین فدراسیون فوتبال با این شرکت بسته است، همچنان ادامه دارد. این قرارداد در سال ۸۹ بسته شده و البته جالب اینجاست که عزیزالله محمدی عضو آن زمان هیات رئیسه فدراسیون فوتبال و رئیس وقت سازمان لیگ برتر از مفاد قرارداد بی خبر است و این در حالی است که در سال ۸۹ یکی از مدیران تاثیرگذار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بود. 

به گزارش سایت نود، او در باره اینکه فدراسیون چطور با شرکت برهان مبین قرارداد بست، با برنامه وقت اضافه راديو ايران گفت و گو کرده است:

شما به عنوان رئیس سازمان لیگ در سال ۸۹ مطمئنا در جریان بسته شدن قرارداد با شرکت برهان مبین بوده اید، چطور شد که شما رضایت دادید که در آن زمان بلیت فروشی به شرکت برهان مبین واگذار شود؟

اوایل کار بلیت فروشی توسط خود هیأت ها انجام می شد اما پس از تشکیل سازمان لیگ و به منظور نظم بخشی بیشتر به امور بلیت فروشی، این امر را به شرکت هایی واگذار می کردیم که آنها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد را به عنوان هزینه کرد خود دریافت می کردند. فدراسیون فوتبال به این دلیل شرکتی به نام بلیت سبز را راه اندازی کرد تا بلیت فروشی مسابقات باشگاهی و ملی در تهران را انجام داده و همان ۱۰ یا ۱۵ درصد برداشتی توسط شرکت پیمانکار، باز هم به داخل فدراسیون برگردد.

 همان ماجرای شرکت هایی که بعدها به عنوان حیات خلوت از آنها یاد شد؟ تا آنجایی که می دانیم فدراسیون فوتبال شرکتی به نام بلیت سبز را تأسیس کرده بود.ظاهراً به دلیل آنکه آقای کفاشیان برای تأسیس آن با سازمان تربیت بدنی وقت هماهنگی نکرده بود، پس از انجام هماهنگی های لازم این شرکت به افق سبز تغییر نام داد، درست است؟

من از ماجرای هماهنگی ها خبر ندارم اما این شرکت بعدا به افق سبز تغییر نام داد و قرار شد تا توسعه کمپ تیم های ملی هم توسط همین شرکت انجام شود و سود آن به خود فدراسیون برگردد.

اما این شرکت علاوه بر انجام کار بلیت فروشی، تعدادی از کارمندان فدراسیون فوتبال و کمپ تیم های ملی را هم تحت پوشش خود داشت و بخشی از درآمد بلیت فروشی در حوزه مربوط به کارمندان فدراسیون و کمپ تیم های ملی هزینه می شد. بعد هم بسیاری از اعضای هیات رئیسه وقت فدراسیون فوتبال هم سهامدار و عضو هیات مدیره این شرکت بودند، شما هم که بودید...

من هم بودم.، به دلیل اینکه اعضای هیأت مدیره شرکت افق سبز همه از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بودند به این خاطر بود که قصد داشتیم سود بلیط فروشی به خود فدراسیون برسد. دلیل تاسیس شرکت هم همین بود.شرکتی که که متشکل از اعضای فدراسیون فوتبال بود اما بنده وقتی از مسئولیت سازمان لیگ کنار رفتم، دیگر در جلسات این شرکت حاضر نمی شدم.

اما خب شما سهامدار و عضو هیات مدیره سازمان لیگ بودید و به این راحتی ها نمی توانستید کنار بروید، الان در شرکت سازمان لیگ هنوز شما مدیرعامل هستید...

اعضای شرکت حقوقی بودند. مثلاً آقای کفاشیان به عنوان رئیس وقت فدراسیون، آقای نبی به عنوان دبیرکل  وقت و بنده هم به عنوان رئیس سازمان لیگ وقت حضور داشتم. همین سازمان لیگ و مؤسسه لیگ برتر که در زمان راه اندازی، آقای کفاشیان به عنوان رئیس مجمع و هیات مدیره یا خود من به عنوان مدیرعامل انتخاب شدم و هنوز هم از نظر قانونی تغییر نکرده است. اما اینطور نبوده که پول و سود بلیط فروشی به اشخاص برسد. همه پول این شرکت به فدراسیون می رسید.

البته یادم هست که شخصی به نام رضایی هم در هیات مدیره افق سبز بود و حتی مدیرعامل هم شد و در نهایت به دلایلی کنار گذاشته شد، یک شرکت دیگر هم در دوران شما به نام ایفا تشکیل شد. این شرکت در زمان ریاست شما در سازمان لیگ تاسیس شد و اعضای هیات‌مدیره این شرکت را خود شما، غلامرضا بهروان رئیس وقت کمیته مسابقات، احمد هاشمیان رئیس وقت کمیته پزشکی و علی کفاشیان رئیس وقت فدراسیون فوتبال و مهدی تاج رئیس نایب رئیس وقت فدراسیون فوتبال تشکیل می‌دادند.

شرکت ایفا در رابطه با مسئولیت های پزشکی راه اندازی شد. تا زمانی که ما بودیم ۹۸ درصد سهام به نام سازمان لیگ بود، یک درصد فدراسیون فوتبال و یک درصد کمیته مسابقات سهامدار بودند. آقای هاشمیان رئیس وقت کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، مدیرعامل این شرکت شد. زمانی که من بودم، حتی نامه مربوط به تعیین دستمزد برای مدیر عامل را هم امضا نکردم.

بحثهای تخلف مالی هم ظاهرا در این شرکتها مطرح شده بود، چون الان هر دو شرکت منحل شده اند، شما درباره شرکت ایفا اطلاعاتی دارید؟

تقریباً حدود شش هفت ماه پس از تأسیس این شرکت از سازمان لیگ رفتم. بعد از رفتن من حقوقی را برای مدیرعامل در نظر گرفته بودند، به خاطر همان حقوق گفته بودند که چرا این پول به حساب ایشان واریز شده است. این مسائل مربوط به بعد از زمان ما بود زیرا تا زمانی که بودیم شرکت هنوز به درآمدزایی نرسیده بود.

شرکت افق سبز چطور؟

افق سبز را نمی دانم و بعد از رفتن از سازمان لیگ از این مسائل خبر ندارم. در سالهای آخری که در سازمان لیگ بودم، باشگاهها به این مسئله اعتراض داشتند که باید بلیت فروشی توسط خود باشگاه انجام شود. با توجه به اینکه بحث بلیت فروشی در لیگ قهرمانان آسیا هم مطرح بود و کنفدراسیون فوتبال آسیا تأکید داشت که بلیت فروشی باید به صورت الکترونیکی انجام شود و شمارش دقیق آن اعلام شود، ما هم به همه باشگاهها اعلام کردیم که در صورت رعایت این ضوابط، آمادگی خود را اعلام کنند. باشگاه تراکتورسازی اولین باشگاهی بود که این اقدام را انجام داد و بلیت الکترونیکی را راه اندازی کرد. ما هم نامه ای ارسال کردیم که بلیت فروشی به این باشگاه واگذار شود و یکی دو بار هم این کار را انجام دادند اما اینکه بعداً چه اختلافاتی بین باشگاه و هیأت فوتبال به وجود آمد بنده در جریان نیستم. بعداً در مورد ورزشگاه آزادی مزایده گذاشتیم و پیشنهادات مختلفی را بررسی می کردیم که از سوی فدراسیون فوتبال شرکت برهان مبین معرفی شد و گفتند که این شرکت وابسته به نهاد ریاست جمهوری است و قرار شده که نیمی از هزینه هایی که برای این کار پرداخت می شود، از سوی نهاد ریاست جمهوری تأمین شود. خب اگر این اتفاق می افتاد، به نفع فوتبال بود که این مقدار هزینه تأمین شود.

همان زمان بحث ۳۵ درصد مطرح شده بود؟

اصلاً بحث ۳۵ درصد و از این مبالغ نبود. اما تا زمانی که بودم هیچ قراردادی فی مابین امضا نشد زیرا خود بنده هم شبهه داشتم که چرا اینگونه است و این مبلغ پرداخت می شود.

اعضای هیأت مدیره شرکت برهان مبین در آن چه کسانی بودند؟ اینکه گفته می شود فرزندان و نزدیکان برخی از مدیران فدراسیون فوتبال و در اصطلاح آقازاده ای فوتبال در هیأت مدیره این شرکت حضور داشتند، صحت دارد؟

الان به خاطر ندارم. اما کسی که به عنوان نماینده همراه ما در جلسات می آمد، آقایی به نام کاظمی بود. اما در مورد نزدیکان مدیران فوتبال اطلاعی ندارم زیرا قراردادی امضا نشده بود که اساسنامه را مطالعه کنیم و از این مسائل اطلاع داشته باشیم.

شما این مساله را تایید می کنید که در سال ۸۹ آقای سعیدلو به عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی با شرکت برهان مبین که در آن زمان وابسته به مرکز فناوری نهاد ریاست جمهوری بود، مذاکراتی انجام داد و قرار شد مسئولیت بلیت فروشی بازی های لیگ به این شرکت واگذار شد؟

این شرکت به فدراسیون فوتبال معرفی شده بود برای این کار و روندش را گفتم.

اما ظاهراً همچنان تا سال ۹۲ یا ۱۳۹۳ شرکت افق سبز کار بلیت فروشی را انجام می داد و مبلغی را به عنوان توافق انجام شده به شرکت برهان مبین پرداخت می کرد. هر چند قرارداد از سال ۸۹ بسته شده و جالب است که شما می گویید هنوز آن زمان امضا نشده بود و مفادش را نخوانده اید...

من حقیقت را گفتم.

آقازاده های فوتبال در شرکتهای در افق سبز و بلیت سبز نبودند؟

در افق سبز هم هیچ کدام از اینهایی که شما گفتید حضور نداشتند. در افق سبز گفتم که آقایان کفاشیان، نبی، درخشان و آقای خزایی به عنوان خزانه دار خود فدراسیون حضور داشتند. اما بعداً که آقای خزایی رفتند، آقای رضایی که در فدراسیون فوتبال مشغول بود، به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شد.

تخلف میلیاردی در شرکت افق سبز چه؟ظاهرا بعد از تخلف میلیاردی مدیرعامل شرکت برکنار شده؟

اینها پس از حضور من اتفاق افتاد و بنده در جریان نیستم. اما این شرکت آمد که کار را انجام بدهد که نتوانست زیرا باید موافقت شرکت توسعه و تجهیز و ورزشگاه آزادی را جلب می کرد که این اتفاق نیفتد. بعد شنیدم که این شرکت قرار است پنج ورزشگاه را بر عهده بگیرد اما اینکه چند درصد به این شرکت پرداخت شود، را در جریان نیستم. زمانی که قرارداد امضا شد، من آن را مشاهده نکردم زیرا در زمان من نبود. در آن زمان هنوز قراردادی نبود و فقط مباحث اولیه مطرح بود که بر سر آن بررسی هایی صورت می گرفت.

در واقع وقتی که دولت جدید روی کار می آید، فدراسیون فوتبال و آقای کفاشیان تصمیم می گیرند تا رویه دیگری را طی کرده و به همین سبب مسئولیت بلیت فروشی مسابقات از برهان مبین گرفته شده و به شرکت برهان مبین هوشمند واگذار شد و به دلیل آنکه شرکت برهان مبین در قرارداد خود با فدراسیون فوتبال وقت بر روی ۳۵ درصد توافق کرده بود، شرکت برهان مبین هم برای عقد قرارداد همکاری، میزان ۳۵ درصد را به عنوان شرطی اصلی و لازم الاجرا برای قبول پروژه اعلام می کند. اینها را که تایید می کنید؟

من چیزی که خبر دارم این است که شرکت برهان مبین هوشمند، پروژه شرکت برهان مبین را خرید و مبلغی داد و کار را عهده گرفت در واقع شرکت برهان مبین تا حدود یک سال و نیم یا دو سال پیش در حال انجام کار بوده و این فرآیند را انجام می داده اما بعداً با شرکت برهان مبین هوشمند توافق کرده و مبلغی را دریافت کردند و این کار را به شرکت جدید واگذار کردند و شرایط و مفاد قرارداد و سهم درصدی شرکت به همان مبلغ کماکان لحاظ شده و مطابق همان قرارداد است.

آقای عزیزمحمدی اینکه شرکت بلیت سبز چرا به شرکت افق سبز تبدیل شد هم را واضح تر توضیح می دهید؟

چون شرکت بلیط سبز فقط مسئولیت بلیط فروشی مسابقات را داشت و بعداً آن را توسعه دادند تا اقدامات بیشتری انجام دهد. مثلاً کمپ تیم های ملی که در زمان آقای صفایی فراهانی در آن وضعیت بود، بعداً توسعه یافت و هتل، خوابگاهها و ..... به آن اضافه شد.

 البته همه اش از نتیجه بلیت فروشی نبود، بخش زیادی از این کارهای توسعه ای از کمک فیفا در پروژه گل بود...

قبول دارم اما حرف من این است که این شرکت قرار شد اقدامات توسعه کمپ تیم های ملی را انجام دهد تا درصدی که قرار است به شرکت پیمانکار پرداخت شود، باز به خود فدراسیون پرداخت شود.

خب یک شرکت پزشکی کوچک که ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیون تومان تخلفش رسانه ای شد، یک شرکت هم افق سبز بود که یکی دو میلیارد تخلف مالی داشت؛ آیا شرکت دیگری هم وجود دارد؟

من از این مسائل اطلاعی ندارم و نمی توانم نظری بدهم. تا زمانی که من بودم، در شرکت بلیت سبز، حتی وقتی می خواستیم بلیت ها را تقسیم کنیم، حرف این بود که این همه بلیط را برای چه می خواهیم. هر نهاد یا ارگانی که بلیط می خواهد باید پول آن را پرداخت کرده و آن را خریداری کند. حتی بلیط هایی که ما به فدراسیون فوتبال هم تحویل می دادیم در آخر سال هزینه آن را محاسبه و از حساب آنها کسر می کردیم. در آن زمان شرکت مربوطه ده دوازده درصد سهم داشت و مابقی آن بین باشگاهها تقسیم می شد.

یعنی آن موقع علاوه بر باشگاهها نیروی انتظامی، اتوبوسرانی و هیأت فوتبال و آتش نشانی و اورژانس و اینها هیچ سهمی نداشتند؟

 در آن زمان وقتی بلیت فروشی انجام می شد، به غیر از دوازده درصدی که کنار گذاشته می شد و به شرکت مجری بابت چاپ بلیت و .... پرداخت می شد، ۵ درصد سهم سازمان لیگ بود، ۵ درصد برای هیأت استان مربوطه و ۱۰ درصد هم سهم فدراسیون بود. مابقی آن هر مبلغی که بود، هفتاد درصد به تیم میزبان و ۳۰ درصد به تیم میهمان پرداخت می شد. بعداً که این شرکتها راه اندازی شدند، یعنی سال ۸۹ و ۹۰ مصوب کردیم که بلیت فروشی بر عهده تیم میزبان باشد و دیگر تیم های میزبان و مهمان را جدا کردیم.
 
کلمات کلیدی : مهدی تاج+فدراسیون فوتبال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.