نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 274372
پیش بینی حضرت علی (ع) از ظهور و سقوط داعش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۷
«حاجی میرزا» روحانی صاحب نام و پر آوازه تاجیکستان با اشاره به حدیثی، از پیش بینی شکل گیری و نابودی گروه تروریستی داعش توسط حضرت علی (ع) سخن گفت.

به گزارش ایرنا، حاجی میرزا در سخنانی که بازتاب گسترده ای در رسانه های این کشور فارسی زبان آسیای میانه داشته است، گفت: حضرت علی(ع) که نزدیکترین فرد به پیامبر اسلام (ص) بود، شکل گیری گروهک تروریستی و تکفیری داعش را پیش بینی و محکوم کرده بود.

وی افزود: امام علی (ع) در حدیثی فرموده است که روزی کسانی با پرچم سیاه پیدا شده، مردم را به حق دعوت می کنند ولی خودشان در راه حق نیستند. این افراد، خود را با کنیه هایی همچون ابوخالد،ابوداود و نسب هایی که عموماً نام شهرهاست، معرفی می کنند مثل ابوخالد فلسطینی، ابوداود مصری یا ابوخالد کولابی.

این واعظ تاجیک تصریح کرد: در پیش بینی حضرت علی (ع) آمده است که این افراد مو های درازی همچون موهای زنان دارند.

حاجی میرزا با بیان اینکه امام علی (ع) پیش بینی کرده است که در نهایت بین این گروه که نشان آنها، یک پرچم سیاه است، اختلاف افتاده و از بین می روند، گفت: « من یقین دارم که به زودی این پیش بینی محقق شده و این گروهک تروریستی بر اثر بروز اختلاف در بینشان از بین خواهد رفت و همه این فلاکتها و کشتاری که راه انداخته اند، تمام خواهد شد.»

همزمان با این اظهارات حاجی میرزا، شورای علمای تاجیکستان نیز روز گذشته با صدور فتوایی، داعش را یک گروه ضد دین خواند و پیوستن به این گروه را حرام و گناه کبیره دانست. انتشار برخی خبرها در هفته های اخیر مبنی بر پیوستن شماری از شهروندان تاجیک به نیروهای داعش، موجی از نگرانی را در میان مقامها و مردم این کشور آسیای میانه برانگیخته است.

حاجی میرزا که از روحانیون معروف و بانفوذ تاجیکستان به شمار می رود، چندی پیش نیز هشدار داده بود اکثر نیروهای تاجیک داعش، پیروان سابق فرقه سلفیه هستند که قبلا در تاجیکستان، به غیر از خود، همه را مشرک و کافر می دانستند.

وی تاکید کرده بود که علت پیوستن جوانان تاجیک به این گروه تروریستی، نداشتن دانش و درک درست از اسلام است و در این زمینه، روشهای قهرآمیز و محدودکننده دولت علیه مراکز دینی نیز تاثیر داشته است. به همین دلیل، دولت باید در سیاستهای دینی خود بازنگری کند.

موضع گیریهای انتقادآمیز در قبال دولت تاجیکستان موجب شده بود تا حاجی میرزا به همراه شماری دیگر از روحانیون سرشناس این کشور برای مدتی ممنوع المنبر شوند.

حاجی میرزا از روحانیون سرشناس منطقه کولاب تاجیکستان است.
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۱:۳۹:۱۴
لطفا منبع دقیق حدیث رو بگید. اگر نه خود این گناه بزرگی است. اگر حضرت علی این را پیش بینی نکرده باشد هم از بزرگی اش کم نمی شود. اما اگر برای بزرگ نشان دادن ایشان نسبت دروغ اده شود گناهی بزرگ است.

اگر نه نابودی یک گروه تروریستی مثل داعش واضح است. (2937021) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۶:۵۴:۱۵
مراجعه کن به نهج البلاغه در مورد پرچمهای سیاه البته گروهی معتقد بوددند که مربوط به سیاه جامگان است ولی به داعش هم میخورد (2937125) (alef-13)
 
بهنام
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۷:۴۹:۴۴
پیش بینی داعش توسط امیرالمومنین (ع) از کتاب الفتن لنعیم بن حماد - رقم الحدیث: 557

(حدیث موقوف) حَدَّثَنَا حَدَّثَنَا الْوَلِیدُ ، وَرِشْدِینُ ، عَنِ ابْنِ لَهِیعَةَ ، عَنْ أَبِی قَبِیلٍ ، عَنْ أَبِی رُومَانَ ، عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ ، قَالَ : " إِذَا رَأَیْتُمُ الرَّایَاتِ السُّودَ فَالْزَمُوا الأَرْضَ فَلا تُحَرِّكُوا أَیْدِیَكُمْ ، وَلا أَرْجُلَكُمْ ، ثُمَّ یَظْهَرُ قَوْمٌ ضُعَفَاءُ لا یُؤْبَهُ لَهُمْ ، قُلُوبُهُمْ كَزُبَرِ الْحَدِیدِ ، هُمْ أَصْحَابُ الدَّوْلَةِ ، لا یَفُونَ بِعَهْدٍ وَلا مِیثَاقٍ ، یَدْعُونَ إِلَى الْحَقِّ وَلَیْسُوا مِنْ أَهْلِهِ ، أَسْمَاؤُهُمُ الْكُنَى ، وَنِسْبَتُهُمُ الْقُرَى ، وَشُعُورُهُمْ مُرْخَاةٌ كَشُعُورِ النِّسَاءِ ، حَتَّى یَخْتَلِفُوا فِیمَا بَیْنَهُمْ ، ثُمَّ یُؤْتِی اللَّهُ الْحَقَّ مَنْ یَشَاءُ " .
« زمانی که پرچم های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید – به این معنا که دعوت آنان باطل است و نباید به کمک آنان بشتابید – سپس قومی ضعیف ظاهر می شوند که قلب هایشان مانند براده های آهن سخت است، آنها وفادار به هیچ عهدی نیستند، به حق فرا می خوانند در حالیکه از آن نیستند، اسامی شان، کنیه و نسبت هایشان از نام شهرها گرفته شده؛ تا اینکه در بین خود اختلاف نظر پیدا می کنند و خداوند خداوند اهل حق – هر کسی که بخواهد- را ظاهر می سازد». (2937163) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۷:۵۳:۲۱
لطفا خطبه البيان حضرت علي را مطالعه بفرماييد (2937168) (alef-13)
 
یک پژوهشگر
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۸:۰۸:۲۴
خیلی زحمت کشیدم تا این مقاله مفصل را نوشتم و امیدوارم الف سرسری از کنار آن عبور نکند.
..............................................................................
در پاسخ به سوال شما، بنده چون عربی می دانم، در اینترنت تحقیق کردم و به چیزهایی رسیدم.
اینکه این حدیث وجود دارد، همه متفق القولند؛ اما سایت «رابطة علما السوریین» و چندین سایت دیگر متعلق به اهل تسنن می گویند حدیث «شدیداً ضعیف» است. بسیاری نیز (از سنی بگیر تا شیعه عرب) این حدیث را بیان کرده اند و همه می گویند در باره داعش است. آنهایی هم که می گویند این حدیث ضعیف است، آن را از یک نفر به نام «صلاح الدين بن أحمد الإدلبي» نقل می کنند. دلایل ضعف جملگی آنها به طور خلاصه این است:
(اول اصل حدیث و سلسله روایت آن را بیاورم، بعد برسیم به دلایل آنها):

«رواه نـُعيم بن حماد في كتاب الفتن عن الوليد بن مسلم و رشدين بن سعد عن عبد الله بن لهيعة عن أبي قبيل عن أبي رومان عن علي بن أبي طالب رضي الله عنه أنه قال: إذا رأيتم الرايات السود فالزموا الأرض، فلا تحركوا أيديكم ولا أرجلكم، ثم يظهر قوم ضعفاء لا يُؤبه لهم، قلوبهم كزبر الحديد، هم أصحاب الدولة، لا يفون بعهد ولا ميثاق، يدعون إلى الحق وليسوا من أهله، أسماؤهم الكنى، و نسبتهم القرى، و شعورهم مرخاة كشعور النساء، حتى يختلفوا فيما بينهم، ثم يؤتي الله الحق من يشاء.» یعنی روایت کرد فلانی از فلانی و... تا امام علی(ع). خلاصه ترجمه اش نیز همان است که شیخ گفته است.

اما دلایلی که در ضعف این حدیث می آورند:
أولها : جهالة أبي رومان . (ابی رومان نادان است.)
ثانيها : ضعف ابن لهيعة . (ابن لیهعه در بیان حدیث آدم ضعیفی است.)
ثالثها : ضعف رِشدين بن سعد . قال عنه الذهبي : ضعيف ، كان صالحا عابدا محدثا سيئ الحفظ . (رِشدين بن سعد در حدیث آدم ضعیفی است. ذهبی در باره او گفته است: در حدیث ناتوان است، اما آدمی بود درستکار و عابد که حدیث را بد حفظ می کرد.)
رابعها : شُبهة تدليس الوليد بن مسلم . قال عنه الذهبي : كان مُدَلِّسا ، فَيُتَّقَى مِن حديثه ما قال فيه " عن " . اهـ . وهذا الإسناد مما قال فيه (عن) . (ولیدبن مسلم تدلیس می کرده و ذهبی در باره اش گفته... الی آخر...)
خامسها : أن هذا مِن الإخبار عن الْمُسْتَقْبَل ، والْمُسْتَقْبَل غيب ، إلاّ أن يُقال : له حُكم الرفع . هذا لو ثَبَت . (اینگونه اخبار متعلق به آینده است و آینده نیز غیب است و... الی آخر.)

نتیجه: این حدیث حتی اگر ضعیف هم باشد، بالاخره در قرنها پیش گفته شده و با امروز داعش کاملاً منطبق است. آنچه که منتقدین بر روی آن مناقشه می کنند، آن نیست که این حدیث اصلاً وجود ندارد یا چنین سخنی اصلاً گفته نشده، بلکه با پنج دلیل می خواهند ثابت کنند که حدیث ضعیف است. سوال این است: آیا این حدیث در کتب تاریخی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ مثبت است. سوال دوم: آیا محتوای حدیث با وضع امروز داعش مطابقت دارد یا خیر؟ باز هم پاسخ مثبت است. لذا وقتی پاسخ این دو پرسش مثبت است، چه فرقی می کند چه کسی آن را گفته باشد؟ اما در هر حال آن را به امام علی(ع) نسبت می دهند. شاید دلایل حضرات در ضعیف نشان دادن این حدیث تا حدودی به تعصبات قومی و مذهبی مربوط شود.
به یک دلیل دیگر از یک نفر دیگر هم اشاره می کنم که نشان می دهد گوینده آن آدم متعصبی است:
«و إن كان هذا وصف أقرب للدقة لما يحدث في العراق والشام من الحرب بين ما يسمى بتنطيم الدولة ( دولة الإسلام في العراق والشام ) من جهة و بين نظام بشار الأسد و الشيعة في العراق والتحالف الدولي ضد (تنظيم الدولة ) من جهة أخرى فلا يعول عليه كون هذا من علم الغيب وعلم الغيب لا بد فيه من نص صحيح و صريح أية قرآنية أو حديث نبوي وهو ما لم يتوفر هاهنا والله الموفق .»
خلاصه ترجمه اش می شود این: اگر این وصف تا حدودی دقیق بود، در عراق و شام بین داعش و سوریه و داعش با شیعیان عراق و ائتلاف بین المللی ضد داعش جنگ رخ نمی داد... و چنین حرفهایی جز علم غیب است و حتماً باید از قرآن یا پیامبر باشد.... و الی آخر.
این شخص می گوید: اگر این حدیث صحت داشت، بین داعش و بقیه جنگ رخ نمی داد و... که به نظر می رسد متعصبانه است.
نکته پایانی:
یک نفر دیگر (یک شیخ سنی) در یک ویدیو به زبان عربی از منظری دیگر به این حدیث می نگرد. او معتقد است که این حدیث را شیعیان در باره عباسیان که پرچمشان سیاه بود، ساخته اند. به عقیده او، شیعیان علی(ع) این حدیث را ساختند تا مردم را از گرویدن به عباسیان دور بدارند و منظور از پرچمهای سیاه، عباسیان هستند.
..................................................................
این هم لینکهای مربوطه جهت تحقیق بیشتر:
1 ـ لینک دلایل پنجگانه:
http://al-ershaad.net/vb4/showthread.php?t=12706
2ـ باز هم یک لینک دیگر مربوط به دلیل آخری:
http://almaqtari.net/?p=8256
3 ـ لینک رابطة علما السوریین:
http://www.islamsyria.com/portal/consult/show/624
4 ـ لینک شیخ سنی:
http://www.youtube.com/watch?v=wEjlkBkmV2g
...............................................................................
به هر حال امیدوارم تلاش اینجانب تا حدودی به ماجرا کمک کرده باشد. (2937183) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۸:۱۳:۴۹
خطبه نهج البلاغه است (2937192) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۹:۵۲:۱۳
رقم الحديث: 557
(حديث موقوف) حَدَّثَنَا حَدَّثَنَا الْوَلِيدُ ، وَرِشْدِينُ ، عَنِ ابْنِ لَهِيعَةَ ، عَنْ أَبِي قَبِيلٍ ، عَنْ أَبِي رُومَانَ ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، قَالَ : " إِذَا رَأَيْتُمُ الرَّايَاتِ السُّودَ فَالْزَمُوا الأَرْضَ فَلا تُحَرِّكُوا أَيْدِيَكُمْ ، وَلا أَرْجُلَكُمْ ، ثُمَّ يَظْهَرُ قَوْمٌ ضُعَفَاءُ لا يُؤْبَهُ لَهُمْ ، قُلُوبُهُمْ كَزُبَرِ الْحَدِيدِ ، هُمْ أَصْحَابُ الدَّوْلَةِ ، لا يَفُونَ بِعَهْدٍ وَلا مِيثَاقٍ ، يَدْعُونَ إِلَى الْحَقِّ وَلَيْسُوا مِنْ أَهْلِهِ ، أَسْمَاؤُهُمُ الْكُنَى ، وَنِسْبَتُهُمُ الْقُرَى ، وَشُعُورُهُمْ مُرْخَاةٌ كَشُعُورِ النِّسَاءِ ، حَتَّى يَخْتَلِفُوا فِيمَا بَيْنَهُمْ ، ثُمَّ يُؤْتِي اللَّهُ الْحَقَّ مَنْ يَشَاءُ " .
(کتاب الفتن لنعيم بن حماد) (2937296) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۹:۵۹:۵۵
صد البته بیان موضع به نحوی که القاگر نادرستی مطلبی باشد نیز گناه محسوب میشود .. در عصر حاضر، قبل از نوشتن این کامنت فقط کافی بود یک سرچ کوتاه و سریع میکردید تا اینچنین مشتاقانه و متعجبانه درخواست منبع برای این حدیث معروف نمیکردید .. جهت اطلاع عرض میکنم .. یکی از منابع که این حدیث صحیح و به صورت مبسوط تر نسبت به متن این خبر در آن نقل شده کتاب (( الفتن )) است .. سرچ کنید خیلی راحت پیدا میکنید .. در ضمن ویدئویی در یوتیوب هست که یک روحانی اهل سنت در عربستان بسیار مبسوط تر مشغول بیان این حدیث در مسجد میباشد که دیدن آن ویدیو زیباتر است (2937300) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۰:۴۸:۵۳
دروغ نیست .در کتاب "الفتن " به ظهور این فرقه خبیثه اشاره شده وعلی علیه السلام تفصیلا نکات مهمی را در باره آنان فرمودف اند. (3775877) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۷:۴۳:۳۷
شما برخی از نظرات را پخش و برخی را به دلایلی که ذکر کرده اید منتشر نمی کنید .مطمئن هستم جامعه فرهنگی کشور جامعه ای روشنفکر تراز این ها می باشد که از پخش نظرات دیگران بدلایل ذکر شده جلوگیری نماید. کشوری که بخواهد پیشرفت کند باید دموکراسی رسانه ای داشته باشد تا خود مردم (که عقل اکثریت مردم بهتر از عقل جامعه کوچک می باشد ) تصمیم بگبرد کی نظر بدهد کی نظر ندهد. خود مردم با لایک هاشون میگن کی درست میگه کی اشتباه می کند.به امید روز آزاد رسانه ای . (2937152) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۷:۴۴:۳۹
راست میگه منبعش کجاست الف؟ (2937154) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۸:۵۱:۱۹
در طول تاریخ بسیاری گروه ها و گروهک ها با پرچم مشکی ظهور کرده اند و این اولین و آخرینشان هم نیست نمونه یکی از اینها: ابومسلم خراسانی. (2937224) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۹:۱۴:۵۷
این حدیث در کتاب " احقاق الحق و آنها الباطل "آمده است .
إحقاقُ الحَقّ و إزهاقُ الباطِل مشهور به احقاق الحق کتابی کلامی نوشته شهید قاضی نورالله شوشتری (متوفای ۱۰۱۹ هجری قمری) عالم برجسته شیعه است. (2937252) (alef-13)
 
سیدمحمدنیکوزاد
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۱۰:۰۷:۵۳
با سلام :

انشائالله روزی می رسد که عربستان مثل شوروی از هم پاشیده می شود .

داعش نابود شود انشائالله (3072067) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۶:۵۱:۴۰
خدا کنه که داعش به دست شیعیان از بین برود چون هر کس که شجاع ودلیر وبا ایمان شیعه است درود بر شیعیان جهان (3363128) (alef-13)
 
شیعه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۱:۵۶:۲۸
شیعه و اهل سنت هر دو آرزوی نابودی این اشرار رو میکنن و هردو دشمن داعشن (4420638) (alef-3)
 
سيدعبدالحميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۸ ۲۳:۲۱:۳۵
انشاا،،، هر جة زودتر شاهد از بين رفتن اين كروه خواهيم بود (3610445) (alef-13)
 
مریمم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۵ ۱۷:۲۵:۱۹
الهی این تروریستای شوم واز خدا بی خبر زود هلاک بشن امین (3740769) (alef-13)
 
از بچه شیر خدا ...
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۲۰:۴۳:۱۲
خداوندا ما را از شر دشمنان اسلام محفوظ بگردان ... امین رحمت الراحمین (4042301) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۲۱:۴۷:۰۳
لعنت بر داعش. (4528028) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
پیش بینی حضرت علی (ع) از ظهور و سقوط داعش