نظر منتشر شده
۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324970
در چارچوب مبادله زندانیان انجام شد؛
آزادی جیسون رضاییان و 3 زندانی دوتابعیتی از سوی ایران/ اسامی 7ایرانی آزاد شده از زندان های آمریکا
بخش خبری الف، 26 دی 94
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۵
چهار زندانی دوتابعیتی از جمله جیسون رضاییان، سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی و خسروی آزاد شدند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران روز شنبه - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶ - اعلام کرد: در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری (شنبه) در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند.

***

ناصر سربازی وکیل‌مدافع سعید عابدینی از آزادی موکلش خبر داد.

***

یک منبع آگاه قضایی، آزادی جیسون رضاییان و سعید عابدینی را تایید کرد.

***

وکیل مدافع «امیر میرزایی‌حکمتی» نیز از آزادی موکلش خبر داد.

سیدمحمود علیزاده طباطبایی گفت: موکلم امروز از زندان آزاد شد.

***

دلایل بازداشت سه نفر از این افراد را بخوانید؛
جیسون رضاییان: او خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست در ایران بود. رضاییان به اتهام جاسوسی همراه با همسرش در تابستان ۹۳ بازداشت شد. جیسون رضائیان از سوی دادستانی تهران به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است. بر اساس کیفرخواست صادره، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و نوشتن نامه به اوباما رئیس جمهور آمریکا و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اتهامات جیسون رضائیان بود. حکم قطعی او تاکنون اعلام نشده است.

امیر میرزاحکمتی: او متولد ۱۹۸۳ میلادی اهل ایران، مقیم آمریکا ایالت میشیگان است که در ۱۶ آذر سال ۹۰به اتهام همکاری با دولت آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزاحکمتی را در رابطه با همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد.

سعید عابدینی: کشیش ایرانی-آمریکایی در اوایل مهر سال ۹۱ در منزل پدری‌اش بازداشت شد. او از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است. به وکیل عابدینی، او به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب جرم، محاکمه شد. او ابتدا به اعدام و سپس به ۸ سال زندان محکوم شد.

یک منبع آگاه در ارتباط با زندانیان آمریکایی آزاد شده گفت: «سعید عابدینی»، «امیر میرزایی‌حکمتی»، «جیسون رضاییان» و «خسروی» اسامی چهار زندانی هستند که امروز آزاد شدند.

*********

بر همین اساس هفت ایرانی که در بند زندان های آمریکا بودند آزاد خواهند شد و بر اساس این مبادله ۱۴ نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دادند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود.

هفت نفر دیگر از زندانیان ایرانی نیز که دوران محکومیت خود را در آمریکا می گذارند پس از آزادی از قرنطینه معاف خواهند بود.

امریکا در سالهای اخیر، حکم دستگیری این افراد را به اتهام دور زدن تحریمها صادر کرده و خواستار استرداد آنها به امریکا شده بود. این افراد شامل سعید جمیلی ، جلال سلامی ، متین صادقی ، علیرضا معظمی گودرزی ، محمد عباس محمدی ، کوروش طاهرخانی، سجاد فرهادی، سید احمد ابطحی ، غلامرضا محمودی، حمید عرب نژاد، علی معطر ، محمدعلی شعرباف، امین روان و بهروز دولت زاده هستند.
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۰:۲۳:۲۷
خوب الحمدلله که معلوم شد در دولت راستگویان مذاکره با امریکا فقط و فقط محدود به موضوعات هسته ای بوده و لاغیر (3472846) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۰:۲۴:۴۴
با دستور شورای عالی امنیت ملی آزاد شدند. روحانی مچکریم. (3472849) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۰:۳۱:۰۲
اجرای برجام مشت محکمی بود به مخالفان دولت و ملت ایران (3472860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۶:۵۶:۵۶
چقدر یه خبرنگار معمولی برای امریکا مهم بود هه (3473311) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۸:۵۱:۰۱
من هم طرفدار دولت هستم ولی میشه دست از این مشت زنی بردارین؟ (3473586) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۸:۵۷:۵۲
یه سری افراد روشنفکر هنوز فرق برجام و تکلیف مشق شده به اقایونو نمیدونن شما بهتره یه فکری به حال سوادتون بردارید (3483526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۰:۴۲:۰۰
درود بر صلح و آزادی
درود بر ظریف
دورد بر روحانی (3472889) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۰:۵۷:۰۵
نفرچهارم کیه
خسروی کیه
چرا هیچی ننوشتین دربارش (3472929) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۳:۱۹
بقیشون که هیچی فقط اخرش مانفهمیدیم این جیسون رضاییان کی بود که امریکااینقدر مشتاق ازادکردن این بود . فکرنکنم ایرانیها خودشونم فهمیدن .
خیلی باید شخص مهم وپراطلاعاتی بوده باشه . (3472939) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۰:۱۸:۲۲
از جاسوسان سیا که تحت پوشش خبرنگار فعالیت می کنند بود. (3473847) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۰:۵۲
خداروشکر.هر انسانی از زندان آزاد بشه جای خوشحالی داره (3472959) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۶:۱۶:۵۶
جاسوس دشمن آزاد میشه شما خوشحال میشید ! خیلی جالبه ! (3473284) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۲۱:۴۴
جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است. (3472979) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۴۶:۳۰
من درست متوجه نشدم چی شد .ایرانی آزاد کردیم که بجاش ایرانی تحویل بگیریم?چهارتا ایرانی دادیم که 7تا ایرانی تحویل بگیریم?این چطوریه ?خودمون خودمون رو میگیریم بعد خودمون خودمون رو آزاد میکنیم که بعد خودمون ازاد بشیم ?اونوقت چرا آمریکا بخاطر ما این همه خودشو ناراحت کرده بود ?همه اینها ایرانی بودن که (3473032) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۱:۳۹
چهارتا جاسوس خود فروخته آزاد کردیم و چندتا بیگناه که بخاطر صادرات دارو و قطعات هواپیمای مسافربری زندانی شده بودن تحویل گرفتیم. (3473618) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۴۷:۱۳
حالا آنها که در آمریکا زندانی بودند به ایران می‌‌آیند یا در آمریکا می‌مانند؟ آنها که در ایران زندانی بودند که فوری برگشتند آمریکا (3473034) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۲:۲۰:۵۵
جالبه من به عنوان يه ايراني سه تا از چهارتا زندوني امريكايي در ايران رو ميشناسم اما هيچكدوم از زندوني هاي ايراني در امريكا رو نمي شناسم... (3473116) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۳:۰۷:۳۰
از کی تا بحال ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت شناخته؟ (3473204) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۷:۰۷:۰۳
كسي كه محارب هست چطور آزاد شد؟؟ (3473321) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۸:۱۸:۵۱
چطوری میشه یک انسان اول به اعدام محکوم بشه ، بعد به 8 سال زندان ،آخرسر بعد از 3 سال آزاد بشه ؟ (3473477) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۰:۰۱:۲۷
اگر این چهار نفر اینقدر جرماشون سنگین بوده چرا به این راحتی و یکشبه آزاد میشن؟ (3473794) (alef-13)
 
فاطما
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۰:۲۹:۱۶
ایرانی های آزاد شده در امریکا محال است به ایران برگردند.هما جا میمانند (3473886) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.