توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464272
آراي شكننده اردوغان در همه پرسي و آینده ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸
دکتر اسدالله افشار نوشت:

سرانجام رجب طيب اردوغان رييس جمهورتركيه درهمه پرسي روز يكشنبه 16آوريل 2017- 27فروردين ماه 1396- توانست با آراي نه چندان قوي از رأي دهندگان ؛ يك گام ديگر در جهت اهداف خود و حزب متبوعش كه همانا تغيير نظام پارلماني به رياستي براي افزايش اختيارات رياست جمهوري است ، بردارد. دراين خصوص نكاتي وجود دارد كه پرداختن به آن ها مي تواند با توجه به شرايط حساس داخلي و بين المللي تركيه ، مهم و با اهميت جلوه نمايد.

يكم) پيروزي به دست آمده براي اردوغان و تيم سياسي او با توجه به بسيج چندين ماهه آن ها درسطح داخلي و بين المللي و با درنظرگرفتن ماه ها فضاسازي ؛ نه تنها يك پيروزي شيرين و دل چسب تلقي نمي گردد بلكه ممكن است اردوغان درآينده به دليل آين آراي شكننده51 درصدي با تنش هاي جدي روبرو گردد.      

2- اين انتخابات دوقطبي بودن كشورتركيه را به خوبي به نمايش گذاشته و نشان داد اردوغان راهي بس دشوار براي اعمال تغييرات درآينده پيش روي خود دارد ؛ و بايد فشارافكارعمومي و احزاب مخالف  را كه 49درصد جامعه را تشكيل مي دهند ؛  تحمل نمايد.

3- اردوغان به خوبي وزن خود را دراين انتخابات ارزيابي و با اين پيروزي سست و لرزان دريافت كه در پايگا هاي اقتصادي ، سياسي و فرهنگي تركيه يعني شهرهاي بزرگ استانبول ، آنکارا و ازمیر محبوبتي نداشته ومردمان اين شهرها به همه پرسي پاسخ «نه» داده اند! واين يعني ناراضي  بودن مردم از سياست هاي اردوغان . درست به همين دليل پس از اعلام نتايج انتخابات ؛ تركيه شاهد اعتراضات گسترده خياباني مخالفان بود. و از ديگر سو احزاب مخالف همه پرسي ، در صحت انتخابات ترديد و در مواضع اعلامي خاطر نشان    كرده اند  كه در آينده  صحت اين انتخابات را به چالش خواهند كشيد !

 4- صاحب نظران  سياسي وكارشناسان مسائل بين المللي با اشاره به پيشينه كودتا و سياست هاي مزورانه و سركوب گرانه اردوغان ؛ براين باورند كه تركيه به طرز وحشتناكي دوقطبي و دچار گسل گشته است و همين تزلزل و انشقاق ؛ نه تنها موجبات بي ثباتي سياسي در تركيه را فراهم خواهد آورد بلكه اين كشور را به لبه پرتگاه نزديك و هرج و مرج را كه ارمغان  حب رياست اردوغان است  براي ملت و جامعه تركيه به همراه خواهد داشت .     
 
 
کلمات کلیدی : ترکیه + رفراندوم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته