نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361429
لغو ممنوعیت صدور لبنیات ایران به عراق
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۲
سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: در پی تایید سازمان جهانی بهداشت دام درباره مهار بیماری تب برفکی در ایران، ممنوعیت صادرات لبنیات کشور ما به عراق لغو شد.

به گزارش ایرنا به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، سازمان جهانی بهداشت دام یازدهم خردادماه گزارشی را درباره مهار شدن بیماری تب برفکی در ایران منتشر کرد که رییس سازمان دامپزشکی عراق با استناد به آن ممنوعیت صادرات لبنیات ایران به عراق را ملغی ساخت.

سازمان دامپزشکی عراق بتازگی نامه رفع ممنوعیت واردات لبنیات از ایران را به سازمان‌های ذیربط و مرزهای عراق ابلاغ کرده است.
به گزارش ایرنا، صادرات لبنیات ایران به عراق به دلیل نگرانی از شیوع بیماری تب برفکی از ششم خرداد امسال ممنوع شد.
مسئولان عراقی رفع این ممنوعیت را به تایید گزارش مهار بیماری تب برفکی از سوی سازمان جهانی بهداشت دام منوط کرده بودند.
«رضا باکری» دبیر انجمن صنایع لبنی ایران، اواخر اردیبهشت ماه گفت: طبق آمار گمرک کشور از آغاز امسال صادرات فراورده های لبنی به عراق از لحاظ وزنی و ارزشی نزدیک ۶ درصد کاهش داشته که تعرفه گذاری برای واردات محصولات ایرانی، از دلایل آن بوده است.
وی دیگر دلایل افت این میزان صادرات را قیمت تمام شده بالا برای محصولات لبنی ایران به دلیل تفاوت نرخ تورم نسبت به میانگین نرخ جهانی، کاهش قیمت محصولات صادراتی کشورهای رقیب مانند ترکیه و عربستان و نبود مشوق های صادراتی دانست.
بر پایه آمارهای منتشر شده، پارسال ارزش صادرات انواع فرآورده های لبنی به عراق از رقم ۳۵۰ هزار تن فراتر رفت و امسال برنامه صدور ماهانه ۳۰ هزار تن انواع لبنیات به این کشور هدفگذاری شده است.
دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در این زمینه گفت: با احتساب افت ۶ درصدی حجم صادرات به عراق به ۲۷ هزار تن در ماه می رسد.
از سوی دیگر، کاهش قیمت جهانی لبنیات نیز سبب افت ۳۰ درصید نرخ محصولات لبنی ترکیه و عربستان شده است.
باکری گفت: ترکیه و مصر به دلیل مشکلات در صادرات لبنیات نمی توانند بازار ایران در عراق را از آن خود سازند و شرکت های ایرانی نیز برای حضور جدی در این بازار تلاش می کنند.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات و واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ به ترتیب ۱۴ و ۲۷ درصد کاهش داشت.

بر اساس این آمار، صادرات محصولات کشاورزی ایران در سال ۱۳۹۳ به ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید و این رقم با ۱۸ درصد کاهش، به پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ کاهش یافت.
 
کلمات کلیدی : لبنیات+ایران+عراق
 
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۶:۲۹
من اگر در خواب میدیدم پنیر شده کیلویی هزار تومن باورم نمیشد ولی گویا اینها از خواب هم فراتر رفته و شبیه شعبده و معجزه هستش (3883729) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.