توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242421
«نفرین‌شدگان»؛ سیامک گلشیری؛ نشر مروارید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
نفرین‌شدگان
نویسنده: سیامک گلشیری
ناشر: مروارید، چاپ سوم ۱۳۹۳
شمارگان ۵۵۰ نسخه 
۳۲۵ صفحه، ۱۴۵۰۰تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

سیامک گلشیری هم داستان می‌نویسد و هم ترجمه می‌کند (از زبان آلمانی)، در داستان‌نویسی پرکارتر بوده و به همین خاطر بیشتر به عنوان نویسنده شناخته می‌شود تا مترجم. متولد ۱۳۴۷ است، در خانواده‌ای اهل ادبیات به دنیا آمده و فرزند احمد گلشیری مترجم شناخته شده ادبیات داستانی‌ست و برادرزاده هوشنگ گلشیری. زادگاه او اصفهان است، مدتی را در تهران گذرانده و سپس به اصفهان برگشته و در مجموع بخشی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین ایام زندگی‌اش را در اصفهان گذرانده است.

ذکر این نکته، از آن جهت اهمیت دارد که در رمان نفرین‌شدگان به شکلی آشکار می‌توان نشانه‌های دلبستگی او را به این شهر مشاهده کرد. رمان در سه فصل نوشته شده که در طولانی‌ترین فصل آن (فصل سوم)، شخصیت‌های اصلی داستان به اصفهان می‌روند، حضور آنها در این شهر بستری بوده تا گلشیری به در مکان‌‎هایی واقعی در اصفهان اشاره کند، از رستوران‌ها و کافه‌ها تا خیابان‌ها (به-خصوص چهارباغ)، آثار تاریخی این شهر و ... از این منظر برای مخاطب اصفهانی و یا خواننده آشنا با این شهر، خواندن نفرین‌شدگان می‌تواند تداعی خاطره کند.

رمان حاضر، داستان جوانانی‌ست که اغلب زندگی شخصی شکست‌خورده‌ای را در پشت‌سر دارند و حالا به دنبال آرامش و دورشدن از این شکست‌ها هستند. از همین رو مدام به کندن از گذشته و بار سفر بستن فکر می‌کنند. رمان نفرین‌شدگان از روایتی ساده و به‌دور از پیچیدگی برخوردار است و در مجموع خوشخوان و در همراه کردن خواننده با وقایعی که برای شخصیت‌ها رخ می‌دهد موفق است. این رمان اثری‌ست دیالوگ‌محور توصیفات نویسنده اغلب موجز و کوتاه هستند و صحنه‌های گوناگونی از رمان به مدد دیالوگ‌ها پیش می‌رود.

این رمان، نامزد دریافت جایزه مهرگان برای بهترین رمان سال ۱۳۸۱ و نامزد دریافت جایزه اصفهان برای بهترین رمان سال ۱۳۸۱ بوده است.
 
کلمات کلیدی : نفرین‌شدگان + سیامک گلشیری + نشر مروارید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«نفرین‌شدگان»؛ سیامک گلشیری؛ نشر مروارید