توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492622
عملیات‌های نظامی ناتو زیر اهرم فشار تنش‌های آنکارا- برلین
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
تنش‌های بین برلین- آنکارا بر سر ممنوعیت بازدید نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه‌های هوایی ناتو مستقر در ترکیه این ائتلاف غربی را نگران به خطر افتادن عملیات‌های نظامی خود در خاک این کشور کرده است.

به گزارش تسنیم در سایه تشدید تنش ها بین ترکیه و آنکارا بر سر مسائل مختلف، ترکیه اخیرا بار دیگر در اقدامی تنش زا از دیدار جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه هوایی ناتو در شهر کنیای ترکیه جلوگیری به عمل آورد.

قرار بود دوشنبه هفته آینده جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان از این پایگاه هوایی ناتو در ترکیه بازدید کنند. به گفته "راینر آرنولد"، از کارشناسان دفاعی حزب سوسیال دموکرات آلمان این درخواست برلین از طرف آنکارا رد شده است.

ترکیه این طور این اقدام خود را استدلال کرده است که در حال حاضر روابط آنکارا- برلین به شدت به تیرگی گراییده و به همین دلیل درخواست شده که این دیدار به تعویق بیفتد.

چندی پیش نیز همین ممنوعیت بازدید نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه اینجرلیک ترکیه در نهایت آلمان را بر آن داشت که نیروهای خود را از این پایگاه نظامی خارج و به اردن منتقل کند.

دبیر کل ناتو چندی پیش مناقشات بین آلمان و ترکیه بر سر مسئله اینجرلیک را موضوعی مربوط به خود دانسته و میانجی گری برای حل آن را رد کرد، اما بعد از بالا گرفتن این اختلافات و عملی شدن خروج ارتش آلمان از اینجرلیک و شروع اختلافات بین آنکارا –برلین بر سر یکی دیگر از پایگاه های مهم و استراتژیک این کشور در کنیای ترکیه وی حالا احساس خطر کرده و می خواهد میانجی گری کند.

"ینز استولنبرگ"، دبیر کل ناتو نگران عواقب اقدام ترکیه در ممنوعیت دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه هوایی کنیای ترکیه است.

یک سخنگوی ناتو بعد از دیدار اخیر دبیر کل ناتو با وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که ما امیدواریم آلمان و ترکیه بتوانند یک تاریخ برای هر دو طرف قابل قبول را برای دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از این پایگاه هوایی پیدا کنند. حل این اختلافات یک دغدغه کلیدی برای ناتو است. این امری معمول است که نمایندگان پارلمان در خارج بتوانند نیروهای مستقر خود در خاک یک کشور را ملاقات کنند.

ناتو نگران این مسئله است که ممنوعیت دیدار نمایندگان پارلمان آلمان بار دیگر به عقب نشینی نیروهای ارتش آلمان از این پایگاه هوایی مهم ناتو منجر شود. این امر می تواند به تضعیف عملیات هواپیماهای آواکس ناتو در ائتلاف بین الملی ضد داعش از خاک ترکیه منجر شود.

بر اساس اطلاعات سخنگوی ناتو دبیر کل این ائتلاف نظامی روز جمعه تماس هایی را برای حل این مسئله با وزرای خارجه دو کشور داشته است.

در پایگاه نظامی کنیای ترکیه حدود 10 تا 15 نیروی آلمانی مستقر هستند که در عملیات هواپیماهای شناسایی آواکس ناتو در مبارزه با تروریسم داعش مشارکت می کنند.

به دلیل ممنوعیت دیدار نمایندگان آلمان از پایگاه اینجرلیک، دولت آلمان در ژوئن تصمیم گرفت 260 نیروی خود و تورنادوهای شناسایی اش را از این پایگاه نظامی خارج و به اردن منتقل کند.این روند انتقال چند روز پیش آغاز شد.

ناتو در حالی نگران مسئله خروج ارتش آلمان از پایگاه هوایی ناتو در کنیا است که مناقشات و بحث ها در این باره در دولت ائتلافی آلمان آغاز شده است و این احتمال وجود دارد که آینده مناقشات بر سر پایگاه کنیا مشابه اینجرلیک باشد.
 
کلمات کلیدی : ناتو + آلمان + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.