نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402126
نگرانی از نبود امنیت بخاطر ازدیاد اتباع خارجی
بخش تعاملی الف - پرستو لطیفی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۷


تعداد اتباع بیگانه در ایران و بخصوص در روستاها به شدت افزایش یافته وغیر قابل تحمل شده است. واقعیتی که با گشتی در شهرها و روستاها به وضوح آن را حس خواهید کرد. این موضوع مهم که عواقب فراوانی به دنبال خود دارد گویی اصلا برای دولت و مجلس و البته پلیس مهم نیست.

سال ها قبل یک سریال انگلیسی از تلویزیون پخش می شد که ماجرایش در یک روستا دنبال می شد زن و شوهری که از شهربه مزرعه آمده بودند. در یکی از قسمت ها برادر ناتنی زن همسایه بعد مدت ها به روستا و خانه خواهرش برگشته بود. هنوز چند ساعتی از برگشتش نگذشته بود که پلیس در خانه خواهر را زد و به مرد جوان گفت: به من اطلاع دادند فرد غریبه ای وارد روستا شده و سپس مدارک مرد جوان را چک کرد.

 اما در ایران اتباع بیگانه هر زمان دلشان خواست وارد هر روستایی که خواستند می شوند. خانه کرایه می کنند و تلفن می کنند مابقی اقوام و فامیل هم از کشورشان به آن ها ملحق شوند. و در این بین یکی به این ها نمی گوید کو مدارک اقامت شما در ایران؟ افراد ناشناس خارجی در روستاهای ایران آمد و شد می کنند، کار می کنند، اقامت و ازدواج می کنند و اگر احیانا در مدرسه و بیمارستان ازشان مدرک بخواهند سریع نامه ای نگاشته و عکسی گرفته و داد و مظلوم نمایی که ایران بد است ظالم است و ....کدام کشوری درهایش اینگونه به روی اتباع بیگانه باز است؟ آن هم به شکل  فامیلی و خانوادگی؟ اتباع بیگانه کاملا در ایران رها شده اند و اگر وارد روستایی در ایران شوند از زمانی که وارد روستا می شوند حتی دهیاران که جزو وظایفشان است ماجرا را به پلیس اطلاع نمی دهند. اعضای شوراهای روستاها اصلا به  این امر توجهی ندارند.

در روستای مادری من که جزو لواسانات استان تهران است سال ها است اتباع بیگانه وارد شده اند و روز به روز هم بیشتر و بیشتر می شوند. در روستا امنیت مختل شده است. روستایی که در کودکی خود هر زمان می خواستیم برای بازی به باغات می رفتیم حالا ما بزرگسالان هم جرئت نداریم تنها به باغها سر بزنیم. میوه های روی درخت ها شبانه دزدیده می شود. هر وسیله ولو بی ارزش هم اگر چند ساعت در باغ بماند شب حتما دزدیده می شود. هر خانواده تبعه بیگانه 7-8 بچه قد و نیم قد دارد. انبوهی از مشکلات فرهنگی بابت این مهاجرت ها در روستاها پدید آمده است.

این شیوه مهاجرت گسترده مورد تایید هیچ کشوری در دنیا نیست چون انبوهی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی به بار می آورد. بطور مثال دولت آلمان که سال گذشته با موج مهاجران روبه رو شده محکم با دولت افغانستان وارد مذاکره شده و هشدار داده اگر اتباع اخراج شده از آلمان را قبول نکند کمکهایش به افغانستان را متوقف می کند. چرا دولت ایران محکم و قاطعانه در این باب با افغانستان مذاکره نمی کند.

این هرج و مرج در ورود و اقامت اتباع بیگانه در ایران به هیچ عنوان قابل قبول نیست. روزهای تعطیل تهران مملو از اتباع بیگانه است. هر جای تهران بروی از شمال تا جنوب و از شرق و تا غرب دسته های چند نفره اتباع بیگانه را خواهید دید. ایرانی ها روزهای تعطیل در تهران احساس غربت می کنند چرا که حس می شود در ایران نیستند. میدان آزادی گویی یکی از میادین کشور همسایه ماست. تجریش هم گفتن ندارد چه وضعی دارد. درباره مهاجرت انبوه اتباع بیگانه به ایران مردم ایران متضرر شده و در حال پرداخت هزینه هستند. آیا نباید ورود و خروج به کشور ضابطه مند و منظم و قانونی باشد؟

آیا حضور این تعداد افغانی در کشور منطقی است؟ چرا در زمینه بازگشت مهاجران افغان دولت ایران با دولت افغانستان وارد مذاکره جدی نمی شود؟ آیا ورود غیر قانونی به کشور نباید شامل مجازات های سخت تری شود؟

سخن پایانی اینکه:
این رویه نا امیدی مردم و جوانان ایرانی را به دنبال دارد چرا که حس می کنند مرزها و درهای کشور بی حساب و کتاب باز است و پلیس و دولت و مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل نمی کند.
کلمات کلیدی : پرستو لطیفی
 
کریم
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۷:۲۰:۲۱
واقعا باید جلو ورود بی رویه افغان ها و کولی ها رو به ایران بگیرند (3972975) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۷:۴۵:۳۱
گفته متین و پسندیده ای بود
انشاالله گوش شنوایی هم در این کشور وجود داشته باشد (3972990) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۸:۰۴:۰۶
واقعا یکی پیدا شد حرف درست را بزند . آخه چرا این همه بی تفاوتی شهرها و شهرکهای اطراف تهرا ن مر شده از این افغانی ها که امنیت مردم را بارها و بارها تهدید می کنند و دولت اصلا رسیدگی نمی کند چرا باید بهشون باج بدیم . آیا علت خودشیرینی است یا چیز دیگر . دائم دنبال کمک گرفتن از مردم ایران هستند چرا تباید کسی پیگیر باشد (3973014) (alef-13)
 
ناصراباد قزوین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۱:۵۶:۲۳
ما که دیگه عاصی شدیم . امنیت نیست .افغانیا پرشدن . تو سرشماری قبلی جمعیته شهرمون ۲۰۰۰ نفربوده الان میگن شده ۲۰۰۰۰نفر .همه هم افغانی سرازیر شدن . مردم بومی دارن به خاطرافغانیا میرن جاهای دیگه . اصلا هیچ کس براش مهم نیست . بچه های خودمون مدرسه درست وحسابی ندارن درس بخونن. پارسال برای افغانیا یه مدرسه ساختن توهمین شهرما . ازبس افغانی زیادشده فکرمیکنی شاید تو افغانستان داری زندگی میکنی . شبکه خبرم یه برنامه ساخته به اسم شما غریبه نیستین افغانیهارو پخش میکنه دله ادم کباب میشه جوونه افغانی رونشون میدن که تو ایران کاردارن اونوقت امار بیکاری جوونهای خودمون داره بیداد میکنه . (4006184) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۸:۱۱:۰۸
این رو که خوندم یاد برنامه ای به اسم "مرزبانان کانادا" توی شبکه منوتو افتادم که توش مامورین گمرک کانادا رو نشون می ده که چطور یکی یکی کیف ها و وسایل مسافرا رو می گردن. مثلا کسی که جواز کار نداره اگه تو کانادا بره کار کنه دیپورتش می کنن حتی اگه مبلغی به عنوان هدیه بگیره! یا اگه چیزی اضافه بر اون چیزی که توی اظهارنامه گمرکی اعلام کرده همراه داشته باشه جریمه نقدی می شه. حتی وقتی مسافر یک هارد دیسک همراهشه فایل های داخلش رو چک می کنن و ... یعنی امنیت اونا کجا و مال ما کجا. اینجا هم اتباع بیگانه میان می خوان در پنجاه نقطه تهران بمب گزاری کنن. خب از اول مراقب باشن ببینن کی داره وارد مرزهای کشور می شه. کانادایی که با اقیانوس احاطه شده و همسایه اش کشوری مثل امریکاست این همه در مورد امنیتش دقت می کنه اون وقت ما که دور تا دورمون رو گروه های تروریستی و کشورهای دشمن گرفتن اینطوری. (3973020) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۰۵:۴۷:۵۰
ما كه هيچ وقت تلفن و هارد كامپيوترمون چك نشده! هر ماه هم ميرم و ميام بخاطر كارم. شايد يك در ميليون به يه نفر شك كنن اونم بايد با حكم باشه كه بيان هارد كامپيوتر رو چك كنن. البته در مورد محصولات كشاورزي و پول نقد حرف شما متين و صحيح، ولي درخصوص هارد كامپيوتر بيشتر شبيه فيلماي جيمز باند ميمونه! فقط به اين فكر كن كه تو يه پرواز ده تا، فقط ده تا لپ تاپ باشه! چند ساعت طول ميكشه كه اين كامپيوترها چك بشن؟ بماند روزي چند هزارتا لپ تاپ وارد و خارج ميشه! (3974304) (alef-11)
 
محمود بی آزار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۷:۲۴
با سلام
البته مسئولین کشور و دست اندر کاران که کامنت های کاربران رانمیخونن ولی قابل توجه است این همه جوان پرانرژی از بعد امنیت ملی نیز خطرناک هستن چرا که یک ساماندهی می خوان که مملکت و به آشوب بکشن چرا که تعدادشون تو پایتخت خیلی زیادن و اکثرا مادیگرا هستن کافی است کشورهای همسایه مخصوصا آل سعود که هم مذهبم هستن به اینا وعده پول بده معلوم نیست اون موقع دیگه چه اتفاقی می افتد؟
خود مردم ایرانم مقصرا اگر دلسوزی های الکی نکن از این اتفاقات نمیفته.
هر روز میخونیم جرم های که اینها مرتکب میشن.
پس بهتره از بعد امیتی این مسائل بررسی بشه. (3973170) (alef-13)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۰:۴۹:۵۲
مقصر اصلی پلیس هست . پلیس باید با مهاجرت های غیر قانونی برخورد کنه که نمی کنه. البته دولت و مجلس هم کوتاهی می کنند. (3973225) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۱:۱۰:۵۲
اتفاقا مقصر اصلی دولته . در دولت عزمی برای برگشت افغانیها به افغانستان وجود ندارد. هر روز تعداد افغانها در ایران بیشتر و بیشتر میشود. بعضی مناطق ایران در سیطره افعانهاست. دولت ایران فقط در حال حمایت از اتباع هست . (3973248) (alef-3)
 
551
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۱:۵۴:۴۲
در راوند کاشان تعداد افاغنه به مراتب از بومی ها بیشتر است
به علت فقر اکثر کودکان خود را به مدرسه نمی فرستند و مشکلات بهداشتی و اخلاقی زیادی در بین آنها مشاهده می شود (3973303) (alef-13)
 
حسن
Europe
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۶:۳۸:۰۵
شبکه خبریه برنامه (شماکه غریبه نیستید)داره دقیقا کارش تشویق افاغنه به مهاجرت به ایرانه (3973686) (alef-11)
 
بي خبر
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۷:۴۵:۱۹
حالا يه عده دارند ميگن ترامپ چرا ازين حرفا ميزنه! عزيزم نژاد پرستي شاخ و دم نداره! چه ترامپ باشه چه .... (3973779) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۸:۲۶:۱۷
چه ربطی به نژادپرستی داره؟؟؟؟؟؟ میشه مرز رو باز گذاشت هر کی سرش رو بندازه بیاد داخل؟؟؟؟؟ کدوم کشوری این کار رو می کنه؟ برو یه سر میدان آزادی تهران یا تجریش انگار هر چی افغانیا اومده اونجا. موندم اصلا تو افغانستان دیگه افغانی زندگی می کنه؟
این همه آدم ناشناس زنگ خطر برای کشور نیست؟؟؟؟؟؟ (3973830) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۸:۳۰:۲۲
شما که با پرچم آمریکا نظر دادی افغانی هستی؟؟؟؟؟؟ مرز افغانستان به روی بیکاران پاکستانی و هندی و .... بازه؟ از کلمه نژادپرستی که الکی به زبون میارید چی میدونی؟ من ایرانی حق دارم تو کشورم امنیت داشته باشم (3973834) (alef-11)
 
بي خبر
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۰۱:۲۴:۰۰
من افغاني نيستم. من ايراني هستم، مسلمان هستم و البته ساكن آمريكا. و البته اگر افغاني بودم هم چيزي نبود كه نتونم نظرم رو اينجا بگم!
بعد از اين همه زندگي در آمريكا ميبينم چيزي كه به راحتي در ايران بعنوان شوخي درباره اقوام (چه ترك چه لر چه كرد و چه ...) تو كوچه بازار ميشنويم چه بار معنايي سنگيني داره اينجا. اينكه مليت يك نفر باعث صدور حكم درموردش بشه (چه مكزيكي چه افغاني) چيزي جز نژادپرستي نيست. بماند توهين و لطيفه ساختن.
اگر ميزان حكم الهي است كه همه در برابر پروردگار برابريم جز به ميزان تقواي هركسي! اين مرزبندي ها هم مال دوران جديده و مطمئنا در آينده نزديك مرزي وجود نخواهد داشت. هيچ كشوري هم با بستن مرزهاش امن نشده! (3974241) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۸:۰۱:۳۴
پرستو خانوم! شما يك تنه رفتين دادگاه بعنوان شاكي و دادستان و قاضي بعد حكم سرقت و نا امني رو صادر كرديد و برگشتيد! تيريك ميگم بابت اين استدلالتون!
در ضمن مقايسه سريال با واقعيتهاي موجود در انگلستان اصلا درست نيست. يه نگاهي به آمار بندازيد ببينيد همين انگلستان چندتا مهاجر غيرقانوني فقط از ايران داره! فيلم رو زياد جدي نگير! (3973811) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۹:۲۱:۴۳
ان وقت صدا و سیما صبح تا شب تبدیل شده به سیمای مظلوم نمایی برای افاغنه همش 4 میلیون جمعیت دارند ماهی حداقل یک خبر تجاوز به زنان ایرانی ازشون منتشر می شه!
مردم خودشان باید دست به کار شوند حضور اینها برای عده ای سود دارد و آنها هرگز به فکر اخراج افغانی ها نیستند. (3973906) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۲۰:۲۶:۴۱
دو ماه پيش دهات بودم فصل هلو چيني و بادوم چيني بود تو كلانتري روستا ديدم يه آقايي يه افغاني رو اورده بود تحويل كلانتري بده.
بعد ازش پرسيدم چرا اورديش كلانتري مگه ازت دزدي كرده؟ گفت نه اتفاقاً خيلي هم بچه ي خوبيه كارگرمه. منتها ميخواست برگرده افغانستان اوردم تحويلش دادم تا رايگان به خرج دولت ببرنش.
ميگفت دو هفته ديگه برميگرده! (3974006) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۲۰:۲۸:۱۲
دولت ميگه واسه تصميم گيري بهتر داريم امار ميگيريم!
يكي نيست بگه شما اگه تصميم بگير بوديد يه فكري واسه اتباع بيگانه ميكرديد!! (3974008) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۰۷:۵۳:۱۲
شما با رصد كردن كامنت هاي ذيل همين يادداشت ميتونيد متوجه بشيد چقدر اتباع بيگانه (كه دسترسي به اينترنت دارن!) در كشور حضور دارند!
وگرنه با اين بي امني ها و بيكاري جوانان ايراني و قاچاق و مشكلات اجتماعي ديگه محال ممكنه يه ايراني از حضور سرشار از هرج و مرج اتباع بيگانه در كشور دفاع كنه و با پيش كشيدن موضوع نخ نما شده ي نژادپرستي بحث رو به حاشيه بكشه. (3974379) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۲:۴۵:۰۹
ربطی به نژاد نداره..بحثه قانونه. یک افغانی اگر میخواد در ایران اقامت یا کار کنه باید از راه قانونی وارد و مراحلش رو طی کنه و در صورت کسب مجوز حق و حقوق و احترامش بر همه واجبه...اما پناهجویان غیر قانونی(از هر قوم و نژادی که باشن!) بدلیل ایجاد مشکلات اقتصادی,امنیتی,بهداشتی و....باید دیپورت بشن به کشور خودشون. کاری که همه جا صورت میگیره و اتفاقا کشورهای صنعتی که نیاز به نیروی کار دارن و شعار انسان دوستیشون گوش فلک رو کر کرده این مسائل رو بسیار سفت و سخت میگیرن. کشوری مثل انگلیس فقط 20هزار آواره سوری رو قبول میکنه طی چند سال, مقایسه کنید با بیش از 2 میلیون جنگزده افغانی که در دوره طالبان به ایران سرازیر شدن. هیچ کشوری روی این کره خاکی پذیرای اینهمه پناهجو نخواهد بود(اونهم یک کشور در حال توسعه مثل ایران که اقتصادش جوابگوی مردم خودش نیست), در اون دوره وظیفه انسانیمون رو انجام دادیم اما با اتمام جنگ نه تنها پناهجویان بازنگشتن بلکه سیل مهاجرین غیرقانونی به کشور و عوارض بیشمارش ادامه داره!
دولتهای اخیر با اهمال و بی تفاوتی مقصر این وضعیت هستن+ مردم که در اینمورد از دولتها مطالبه نداشتن. (3981538) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۱۱:۵۱:۰۵
تا مردم ایران خودشون دست به کار نشوند و اتباع بیگانه خصوصا افغانی ها را که شاید 99 درصد اتباع بیگانه رو تشکیل میدهند از کشور بیرون نکنند کسی به فکر اخراج آن ها نیست که نیست.
دیر بجنبیم ایران میشه افغانستان و دیگه نمیشه کاری کرد. (3990188) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۴ ۰۴:۰۵:۱۴
اگر قانون و مقررات دزست اجرا شود چرا باید ازدیاد اتباع خارجی را به نبود امنیت ربط داد. (4000427) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۱:۵۰:۱۷
متاسفانه صدا وسیما یه برنامه تو شبکه خبر گذاشته یه برنامه هم شبکه افق هردوتاشون داره تشویق میکنه افغانیا بیشتر بیان ایران . شبکه خبر اسمه برنامش شما غریبه نیستین هستش . جلوشونو لطفا بگیرین (4006181) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۲۳:۵۷:۲۳
جالبه که بدون کنکور و بدون صرف هزینه در دانشگاههای بزرگ‌در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل هم می کنند و سر بک کلاس با دانشجویان ایرانی که کنکور داده اند می نشینند !!! (4013167) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.