توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466829
کنترل انسولین با اپلیکیشن موبایل
بخش دانش و فناوری الف،9 اردیبهشت96
گروهی از دانشمندان چینی سیستمی ساخته اند که با استفاده از تلفن هوشمند سلول های مهندسی شده را برای تولید انسولین در بیماران دیابتی در زمان مناسب راهنمایی می کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰
به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان دانشگاه Haifeng Ye با الهام از سیستم خانه هوشمند، فناوری مخابراتی را با دو حوزه علم پزشکی پیوند زدند و راه حل جالبی برای مشکل افراد مبتلا به دیابت یافته اند.

آنها از درمان سلولی و اپتو ژنتیک (روشی که با نور فعالیت سلول هارا تعیین می کند) برای کمک به بیماران دیابتی استفاده می کنند. در این روش اپتو ژنتیک نقشی مهم در فراوری سیگنال های موبایل در سلول دارد.

به هر حال محققان سلول هایی با پروتئین حساس به نور ساخته و آن را در موش ها آزمایش کردند.  هنگام روشن شدن چراغ های ال ای دی قرمز رنگ این سلول ها انسولین می سازند. نور و سلول ها در یک ورقه از جنس مواد طبیعی کار گذاشته می شوند که زیر پوست موش های دیابتی قرار داده شد.  

این سیستم علاوه بر ورقه گفته شده سه بخش دیگر دارد؛  یک اپلیکیشن اندروید که چراغ ها را از راه دور کنترل می کند، دستگاه گلوکوز سنج که اطلاعات مربوط به قند خون را برای تحلیل به تلفن هوشمند می رساند.

طبق گزارش این آزمایش سطح انسولین موش های مبتلا به دیابت که روزانه ٤ ساعت در برابر نور قرار داشتند، طی ١٥ روز ثابت بود. تنها دو ساعت پس از تابش اسعه سطح قند خون آنان به حد نرمال رسیده بود. جالب آنکه  در موشها هیچ گونه عوارض جانبی مشاهده نشد.

البته هرچند این آزمایش موفقیت آمیز بوده اما قبل از اجرای آن روی انسان باید پژوهش های بیشتری انجام شود.

 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ اپلیکیشن موبایل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.